براساس آماری که برای اولین‌بار روز گذشته درخصوص حجم خانه‌های خالی واقع در برخی محلات شمالی شهر تهران منتشر شد، هم‌اکنون ۳۱ هزار واحد مسکونی خالی لوکس تنها در منطقه یک پایتخت شناسایی شده است. هم‌اکنون موجودی کل واحدهای مسکونی خالی از سکنه در استان تهران مطابق با اعلام مرکز آمار درخصوص نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵، نشان می‌دهد سهم استان تهران از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در کل کشور، معادل ۴۸۹ هزار واحد است

dot ترازوی عرضه و تقاضا نامیزان شد

ترازوی عرضه و تقاضا نامیزان شد
افزایش قیمت اقلام اساسی در چند ماه اخیر موجب شده تا شاهد رکود در بازار کالاهایی چون میوه و سبزی باشیم که این امر کاهش قدرت خرید مردم را نیز به دنبال داشته است.
تغییر سرعت گردش پول به دنبال تورم بررسی شد؛

dot دو مسیر متفاوت سرعتِ گردش پول /کاهش دمای «پولِ داغ»

دو مسیر متفاوت سرعتِ گردش پول /کاهش دمای «پولِ داغ»
سرعت گردش پول در سال‌های گذشته دو روند متفاوت را تجربه کرده است. در سال‌های ابتدایی دهه ۱۳۹۰ به‌دنبال انتظارات تورمی شکل‌گرفته در آحاد اقتصادی، تمایل به نگهداری پول کاهش و متعاقبا سرعت گردش پول در اقتصاد کشور حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است. این در حالی است که در دو سال گذشته شرایط حاکم بر اقتصاد کلان و تغییر مسیر انتظارات تورمی موجب کاهش سرعت گردش پول در اقتصاد شده است. به‌طوری‌که در این دو سال سرعت گردش پول حدود ۱۸ درصد کاهش داشته است.
نشست شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش‌خصوصی استان تهران؛

dot وضعیت ایران در ۴ شاخص جذب سرمایه خارجی

وضعیت ایران در ۴ شاخص جذب سرمایه خارجی
سازمان ‌سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران به‌عنوان متولی جذب ‌سرمایه‌های خارجی به کشور، مجوزمحور است؛ در حالی که آژانس‌های ‌سرمایه‌گذاری در جهان مستقل بوده و مجوزمحور نیستند. بنابراین اعتقاد بر این است که این سازمان باید به‌صورت مستقل عمل کند و صدور مجوز از سوی این سازمان برداشته شود. همچنین چهار شاخص «نظام‌ پذیرش»، «مالکیت»، «حل‌وفصل اختلافات ‌بین‌المللی» و «نقل‌وانتقال سرمایه» در جذب ‌سرمایه‌گذاری خارجی اثرگذاری بالایی دارد.درحالی که ایران در هر چهار شاخص فوق از دنیا عقب‌تر است.
چرا قوانین انبوه حمایت‌گرایی در ایران نتیجه عکس داده است؟

dot نمایی دیگر از حمایت‌های ناکام از تولید

نمایی دیگر از حمایت‌های ناکام از تولید
بررسی قوانین مربوط به حمایت از تولید، در ۶ قانون برنامه توسعه نشان می‌دهد که استراتژی کلی اقتصاد ایران اگرچه در ظاهر رویکرد حمایت از تولید را مدنظر داشته، اما در باطن به‌دلیل نگاه بخشی و بوروکراتیک، این موضوع پیگیری نشده است. مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی زیرپوست حمایت از تولید را بررسی کرده است. ارزیابی‌های این نهاد پژوهشی نشان می‌دهد که درک روشنی از منافع ملی و به تبع آن منافع جمعی تولیدکنندگان در تصویب قوانین وجود نداشته است.
شاخص سهام در کانال ۸۱ هزار واحدی حمایت شد

dot سه شوک کانال‌شکن به بورس تهران

سه شوک کانال‌شکن به بورس تهران
از اوایل مرداد که شاخص بورس توانست به مدد رشد قیمتی فلزی‌ها پا به کانال ۸۱ هزار واحدی بگذارد، تاکنون ۱۶ روز متوالی است که شاهد حرکت کم‌نوسان بورس در این کانال هستیم. گرچه شاخص سهام چندین‌بار برای شکستن مقاومت‌های پیش‌رو تلاش کرد اما فشار فروش در سمت عرضه و ضعف نقدینگی در سمت تقاضای سهام مانع از ادامه صعود شاخص کل شد.
اتاق ایران با بررسی تجربه جهانی ارائه کرد؛

dot فرمول ارفاق مالیاتی برای بنگاه‌های کوچک و متوسط

فرمول ارفاق مالیاتی برای بنگاه‌های کوچک و متوسط
اعطای ارفاق‌های مالیاتی برای بنگاه‌های کوچک و متوسط را می‌توان یکی از سیاست‌های حمایتی از کوچک‌ها در دنیا دانست؛‌ فرمولی که در ایران چندان مورد توجه قانون‌گذاران حوزه مالیاتی قرار نگرفته است. بی‌توجهی به مفهوم بنگاه‌های کوچک و متوسط و نیازهای آنها به طراحی قواعد مالیاتی متناسب از سوی قانون‌گذاران در حالی است که این بنگاه‌ها نیازمند توجه ویژه از سوی سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران اقتصادی هستند.
تقابل نیروهای متضاد طلای سیاه را محبوس کرد

dot رویارویی سخت معامله‌گران نفتی/تغییر ساختار بازار نفت؟

رویارویی سخت معامله‌گران نفتی/تغییر ساختار بازار نفت؟
در حال حاضر سیگنال‌های متناقضی از اوپک منتشر می‌شود. اعضای این سازمان با ۱۱کشور غیرعضو اوپک دسامبر ۲۰۱۶ توافق کردند که عرضه جهانی نفت را از ابتدای سال جاری میلادی ۸/ ۱ میلیون بشکه در روز کاهش دهند، با وجود اینکه متوسط پایبندی اعضای اوپک به این توافق در ۵ ماه ابتدای سال در سطح بالایی قرار داشت، اما تولید نفت این سازمان در ماه‌های اخیر به دنبال رشد تولید لیبی و نیجریه(دو عضو معاف از توافق) رو به افزایش گذاشته است.
موسسات غیرمجاز نفس‌ آخررا می کشند

dot فصل گشایش موسسات اعتباری مجاز/فهرست شناسنامه‌دارها در بانک مرکزی

فصل گشایش موسسات اعتباری مجاز/فهرست شناسنامه‌دارها در بانک مرکزی
اگر قرار باشد ولی‌الله سیف به وعده خود عمل کند، حداکثر ۷ماه دیگر باید پرونده غیرمجازها بسته شود؛ حال فصل گشایش برای موسسات مجاز است که بتوانند اطمینان سپرده‌گذاران را جلب کنند.
یک هفته با تپیکس؛

dot گام‌های محتاطانه بورس‌بازان /صبر درمقابل سرخوشی جهانی

گام‌های محتاطانه بورس‌بازان /صبر درمقابل سرخوشی جهانی
با معرفی وزرای اقتصاد و صنعت و نیز ابقای رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس کل بانک مرکزی، سیمای تیم اقتصادی دولت دوازدهم بیش از گذشته مشخص شده است. بر این اساس، با توجه به حفظ مهره‌های کلیدی کابینه قبل، انتظار می‌رود تا سیاست‌های کلی پولی، مالی و بودجه‌ای کشور کمابیش به روند سابق ادامه یابد؛ هرچند مواردی نظیر اصلاح ساختار بانکی به‌عنوان یک دستور کار ضروری جدید در برابر دولت دوازدهم خودنمایی می‌کند.
مسعود نیلی دستیار ویژه امور اقتصادی رئیس جمهوری شد

dot تدبیر روحانی برای فرماندهی تیم اقتصادی

تدبیر روحانی برای فرماندهی تیم اقتصادی
با حکم رئیس‌جمهور، مسعود نیلی به‌عنوان دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقتصادی و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی منصوب شد. این خبر در آخرین ساعات عصرگاهی روز گذشته منتشر شد؛ خبری که بر راهبری و لیدری یک اقتصاددان بر افسار سیاست‌‌گذاری‌ها و امور اجرائی اقتصاد ایران، تأکید داشت.
دو امتیاز بنگاه‌های کوچک و متوسط به روایت سیف؛

dot تسریع در تزریق منابع بنگاه‌های خرد

تسریع در تزریق منابع بنگاه‌های خرد
سیف در نامه‌ای به مدیران عامل بانک‌ها، آمار تسهیلات به بنگاه‌های کوچک و متوسط در ۴ ماه نخست سال را مناسب ندانست و خواستار تغییر رویکرد در این زمینه شد. او همچنین ارائه گزارش هفتگی از سوی بانک‌ها به بانک مرکزی را ضروری اعلام کرد.
موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی بررسی کرد؛

dot چهار واقعیت چالش‌زا در «عقبگرد صنعت»

چهار واقعیت چالش‌زا در «عقبگرد صنعت»
«کاهش عمق تولید صنعتی» را می‌توان یکی از واقعیت‌های افول سهم صنعت و کاهش عمق و چگالی تولید صنعتی در تولید ناخالص داخلی دانست. در این خصوص برون سپاری و جایگزین شدن واردات کالاهای واسطه‌ای با اقلام واسطه‌‌ای ساخت داخل و توسعه خطوط مونتاژ تولید در صنایع مصرفی از جمله دلایل قابل اشاره است. از «افزایش عدم توازن در رشد صنایع» می‌توان به‌عنوان یکی دیگر از واقعیت‌های خلق ارزش افزوده طی دوره مورد بررسی یاد کرد.
الگوی کارآمدی کابینه جدید برای عبور از چالش‌ها؛

dot جای خالی «فرماندهی واحد» در تیم اقتصادی دولت

جای خالی «فرماندهی واحد» در تیم اقتصادی دولت
عملکرد جزیره‌ای دستگاه‌های تصمیم‌گیر اقتصادی در گذشته یکی از چالش های اصلی دولت در گذشته بوده است. نبود هماهنگی مطلوب میان تیم اقتصادی موجب شده علاوه بر اینکه مسیر عبور از چالش‌ها هموار نباشد در برخی مقاطع ایده‌ها و سیاست‌های راهگشا در یک بخش با عملکرد بخش دیگر خنثی شود.
مقام مسئول بانک مرکزی به مهر خبر داد؛

dot امنیت چک‌ها زیر چتر نظارت بانک مرکزی/ جزئیات طرح ویژه کنترل چک‌

امنیت چک‌ها زیر چتر نظارت بانک مرکزی/ جزئیات طرح ویژه کنترل چک‌
مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی گفت: به زودی گیرنده چک می تواند با ارسال شماره منحصر به فرد هر برگه، به سامانه استعلامات بانک مرکزی، مشخصات و سابقه چک برگشتی دارنده دسته‌چک را کنترل نماید.

dot قیمت خودرو سرعت گرفت

قیمت خودرو سرعت گرفت
قیمت خودروهای داخلی در بازار برای دومین ماه متوالی افزایش یافت؛ آن هم در شرایطی که کمتر از یک ماه پیش شورای رقابت براساس بررسی‌های خود مجوز گرانی برخی تولیدات خودروسازان را به صورت رسمی صادر کرد.
تازه های اقتصاد