کد خبر: ۱۰۵۴۱۷
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۳۹۱ - ۰۲:۱۰
تعداد نظرات: ۴ نظر
تمرینات قلبی-عروقی مداوم مثل پیاده روی، دو، پله نوردی، یا دوچرخه سواری به مدت ۳۰ دقیقه چربی سوزی می‌کند و مهم نیست در چه ساعتی از روز باشد. اما اگر می‌خواهید بیشتری فایده ممکن را از هر دقیقه تمرینتان ببرید، باید صبح‌ها زود‌تر بیدار شوید و قبل از خوردن صبحانه تمرین خود را انجام دهید. فعالیت‌های ایروبیک در صبح ناشتا نسبت به انجام این تمرینات در طول روز سه مزیت عمده دارد:
 بهترین زمان از روز برای انجام تمرینات ایروبیک (هوازی) چه زمانی است؟ پاسخ این است که هر وقت که دوست داشتید. مهم‌ترین مسئله این است که فقط باید فعالیت هوازی داشته باشید.
 
تمرینات قلبی-عروقی مداوم مثل پیاده روی، دو، پله نوردی، یا دوچرخه سواری به مدت ۳۰ دقیقه چربی سوزی می‌کند و مهم نیست در چه ساعتی از روز باشد. اما اگر می‌خواهید بیشتری فایده ممکن را از هر دقیقه تمرینتان ببرید، باید صبح‌ها زود‌تر بیدار شوید و قبل از خوردن صبحانه تمرین خود را انجام دهید. فعالیت‌های ایروبیک در صبح ناشتا نسبت به انجام این تمرینات در طول روز سه مزیت عمده دارد:
 
در اول صبح وقتی شکمتان خالی است، سطح گلیکوژن (کربوهیدرات ذخیره بدن) عضلات و کبد پایین است. اگر ساعت ۷ شی شام خورده باشید و صبحانه‌تان را نیز ۷ صبح بخورید، یعنی بدنتان ۱۲ ساعت بدون غذا بوده است. طی این روزه ۱۲ ساعته سطح گلیکوژن کم کم پایین می‌آید تا گلوکز لازم برای عملکردهای مختلف بدن را حتی در موقع خواب فراهم کند. درنتیجه، شما با گلیکوژن و قند خون بسیار پایین از خواب بیدار می‌شوید—که بهترین محیط برای سوختن چربی‌ها به جای کربوهیدرات است. اینکه چقدر بیشتر چربی سوزی می‌کنید مشخص نیست اما برخی تحقیقات نشان داده که وقتی تمرینات کاردیو وقتی گلییکوژن بدن خالی است انجام شود، تا ۳۰% بیشتر خواهد بود.
 
حالا باید دید که این فرایند چطور انجام می‌شود. تقریباً ساده است. کربوهیدرات (گلیکوژن) منبع اصلی انرژی بدن است. وقتی ذخیره این منبع انرژی کم باشد بدن مجبور می‌شود به سراغ منابع ثانویه انرژی یا ذخائر بدن برود که چربی هاست. اگر تمرینات کاردیو را بلافاصله بعد از خوردن غذا انجام دهید، باز هم چربی سوزی خواهید کرد اما مقدار کمتری چربی خواهید سوزاند چون اول کربوهیدرات‌هایی که مصرف کرده‌اید خواهد می‌سوزد. همیشه ترکیبی از کربوهیدرات و چربی بعنوان سوخت در بدن می‌سوزد اما برحسب زمان انجام تمرینات کاردیو، می‌توانید نسبت سوختن چربی‌ها را به کربوهیدرات تغییر دهید. اگر نمی‌توانید اول صبح تمرینات هوازی را انجام دهید، بهترین زمان دیگر برای این کار بلافاصله بعد از تمرینات بدنسازی است. تمرینات بدنسازی فعالیت غیرهوازی است (کربوهیدرات سوز) و درنتیجه گلیکوژن عضلات را تخلیه می‌کند. به همین دلیل است که انجام تمرینات هوازی بعد از بدنسازی دقیقاً‌‌ همان اثر تمرینات اول صبح را دارد.
 
دومین فایده انجام تمرینات در اول صبح تاثیری است که بعد از تمرین به جای می‌گذارد. وقتی تمرین کاردیو را اول صبح انجام می‌دهید، نه تنها در طول زمان تمرین چربی سوزی می‌کنید، بلکه این چربی سوزی با سرعت بیشتر بعد از تمرین نیز ادامه خواهد داشت. اما چرا؟ به این دلیل که یک جلسه شدتی تمرین قلبی-عروقی متابولیسم بدن شما را تا ساعت‌ها بعد از اتمام جلسه تمرین بالا نگه می‌دارد. اگر تمرینات کاردیو را شب انجام دهید هنوز هم طی تمرین چربی سوزی می‌کنید و می‌توانید از آن استفاده ببرید اما با انجام تمرینات کاردیو در شب دیگر نمی‌توانید از فایده چربی سوزی بعد از تمرین هم استفاده کنید چون متابولیسم شما وقتی به خواب می‌روید به شدت زیادی پایین می‌آید.
 
چربی سوزی بیشتر تنها دلیل انجام تمرینات ایروبیک در اول صبح نیست. فایده سوم انجام این تمرینات در صبح آن حس پیشرفت و اشتیاق است که تا پایان روز همراه‌تان خواهد بود. ورزش می‌تواند تجربه‌ای دلپذیر و لذت بخش باشد اما هرچه سخت‌تر و چالش انگیز‌تر شود، صبح‌ها زود بیدار شدن هم برایتان مهم‌تر می‌شود. وقتی از هر کاری که به نظرتان ناخوشایند می‌آید طفره بروید، آن کار تا پایان روز گریبانتان را می‌گیرد و حس عدم موفقیت، استرس و گناه در شما ایجاد می‌کند.
 
شاید صبح زود بیدار شدن و ورزش کردن به نظرتان سخت بیاید اما یک دقیقه به زمانی فکر کنید که یک کار خیلی سخت را در زندگیتان انجام دادید و موفق شدید. آیا بعد از آن احساس فوق العاده‌ای نداشتید؟ انجام هر کاری، مخصوصاً کاری که از نظر فیزیکی سخت باشد، نوسانی در شما ایجاد می‌شود. وقتی اینکار ورزش باشد، این نوسان فیزیولوژیکی و روانی می‌شود. از نظر فیزیولوژیکی ورزش باعث می‌شود که در بدن اندورفین آزاد شود. اندورفین‌ها هورمون‌های شبه افیون هستند که صد‌ها مرتبه از قوی‌ترین مروفین‌ها هم قوی‌تر هستند. این اندورفین‌ها روحیه شما را بسیار شاد و بشاش می‌کند، استرستان را پایین می‌آورد، گردش خون را در بدنتان تقویت می‌کند و درد را تسکین می‌دهد. به این ترتیب وقتی صبح‌ها زود از خواب بیدار شوید و وزش کنید، تا پایان روز شاد و سرحال خواهید بود واسترس کمتری حس خواهید کرد.
 
هنوز هم می‌گویید نمی‌توانید صبح‌ها زود از خواب بیدار شوید؟ اشکالی ندارد خیلی از ما اینطور هستیم اما فقط باید بدانید که سختی این کار واقعاً ارزشش را دارد. اول ممکن است خیلی برایتان سخت باشد اما بعد از گذشت چند هفته آنقدر به آن عادت می‌کنید که اتوماتیک وار خودتان سر اسعت مشخص از خواب بیدار می‌شوید. فقط کافی است که امتحان کنید. با خودتان قرار بگذارید که این کار را اول فقط به مدت ۲۱ روز انجام دهید. وقتی آن ۲۱ روز تمام شود شما هم لاغر‌تر شده‌اید و صبح ورزش کردن هم دیگر برایتان به شکل عادت درآمده است. هرچه بیشتر اینکار را انجام دهید، می‌لتان برای انجام آن بیشتر می‌شود.
 
منبع: dido
مطالب مرتبط
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۱۶
انتشار یافته: ۴
تورج شهیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۷
1
12
خیلی قابل استفاده بود.متشکرم.
تورج شهیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۷
1
4
خیلی قابل استفاده بود.متشکرم.
مریم بابایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۵
1
3
خیلی ممنون الان من چهار ماهه‌این کارو انجام میدم و توی این چهار ماه‌۱۰کیلو کم کردم
نگین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۱
1
0
واقعا عالی بود ممنون باعث شد من شک خودمو از دست بدم چون خیلی ها میگن ورزش صبح فقط برای شادابی هستش ممنونم ازتون
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر