کد خبر: ۱۰۵۷۶۰
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۹۱ - ۱۰:۴۷

به نظر می رسد دولت اجرای دور دوم هدفمندی یارانه ها را کلید زده است اما هنوز این مسئله با ابهامات و سوال های بی پاسخ فراوانی مواجه است. سوال هایی که به نظر می رسد خود دست اندکاران هم از پاسخ برخی از انها خبری ندارد.

تابناک: هنوز دور دوم طرح هدفمندی یارانه ها اجرایی نشده که سوالات و ابهامات فراوان آن در آغاز سال برای بسیاری علامت سوال های بی جوابی را باقی گذاشته است که بهتر است مسئولان به آنها پاسخ دهند. گرچه به نظر می رسد رشته هدفمندی یارانه ها سری دراز دارد.

در آخرین روزهای سال نود مبلغی به عنوان ما به التفاوت یارانه های نقدی سال نود و نود و یک به حساب سرپرست خانوارها واریز شد که هنوز ماهیت آن مشخص نیست. تاکنون واکنش های مختلفی به واریز مابه التفاوت مرحله اول و دوم هدفمندسازی یارانه ها شده است، که بیشتر آن مربوط به سردرگمی مردم درخصوص این مبلغ بوده است. چرا که هنوز مشخص نیست این مبلغ برای یک ماه است یا دو ماه یا اینکه چرا این مبلغ برای عده ای واریز شده، برای عده واریز شده و سپس از حساب آنها خارج شده و برای عده ای هم واریز نشده است؟

سوال بزرگ بسیاری در خصوص دور دوم اجرایی شدن طرح هدفمندی یارانه ها سرنوشت آنهایی است که قرار است از لیست دریافت یارانه ها حذف شود. چندی پیش پیامکی از سوی سازمان هدفمندی یارانه ها برای برخی از سرپرست خانوارها ارسال شد که به منظور بهره مندي بيشتر قشرهاي آسيب پذير و اجراي امري خداپسندانه، خانواده ها در صورت انصراف از دريافت يارانه نقدي مي توانند روش هایی که سازمان هدفمندی یارانه ها پیشنهاد داده اقدام به انصراف از دریافت یارانه ها کنند. اما هیچ توضیحی از سوی این سازمان برای این بخش از دریافت کنندگان یارانه ها ارائه نشده بود. اما اکنون با واریز مبلغی که از سوی مسئولین این سازمان به عنوان مابه التفاوت مرحله اول و دوم نامیده می شود سوال های بیشتری مطرح شده است.

اولا که در زمان انصراف اختیاری از سوی سازمان هدفمندی یارانه ها گزینه هایی مانند انصراف از دريافت نيمي از مبلغ يارانه یا انصراف از ما به التفاوت فاز اول و دوم يارانه نقدي لحاظ شده بود ولی پس از واریز این مبلغ می بینیم هنوز کسانی هستند که حتی پیامک انصراف اختیاری را دریافت نکرده اند ولی از دریافت مبلغ مابه التفاوت محروم مانده اند. در واقع هنوز سازمان هدفمندی یارانه ها راهکار مناسب و درست حذف بخشی از دریافت کنندگان را مشخص نکرده است؟

در ثانی چرا به تمام کسانی که پیامک دریافت کرده اند این مبلغ ما به التفاوت تعلق نگرفته است؟آیا قرار اسیت این بخش از دریافت کنندگان از دریافت مبلغ ما به التفاوت باز بمانند؟ مگر راهکار اعلام اختیاری را برای این موضوع در نظر نگرفته بودند؟

ثالثا اینکه چرا این مبلغ به حساب عده ای واریز شده و سپس از حساب آنها خارج شده است؟ خصوصا که بخشی از این افراد حتی پیامک انصراف اختیاری یارانه ها را هم دریافت نکرده اند؟

مهم تر اینکه هنوز مشخص نیست این مبلغ ما به التفاوت برای یک ماه است یا دو ماه؟ بهروز مرادی مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در این زمینه گفت: واریز مابه تفاوت مرحله نخست و دوم هدفمندسازی یارانه‌ها که  28 هزار تومان است،  28 اسفند 90 انجام شد که ممکن است این مبلغ ماهیانه یا به صورت دوماهه باشد.

به هر حال دور دوم هدفمندی یارانه به نظر می رسد که کلید خورده است. اما هنوز ابهامات فراوانی بر سر اجرای این طرخ وجود دارد که به نظر می رسد خود دست اندکاران اجرای این طرح هم از آن خبری ندارند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۳
غیر قابل انتشار: ۱
رضا رهبری فر
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۰۲
21
76
سایتتون عالیه
رضا
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
15
39
با طرح دوم یارانه پیش به سوی بدبختی و تورم 100 درصد!‏