کد خبر: ۱۰۶۴۲۳
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۱ - ۱۳:۴۶
تعداد نظرات: ۳ نظر
سالها از زمانی که عروسی ها در حیاط های سنتی برپا می شد گذشته و امروز اکثر مراسم ها در تالارهای مجلل برپا می شود این امر روایت هزار و یکشب افرادی است که به رغم فقدان مالی تیشه به ریشه فردای زندگی می زنند.
مهر: سالها از زمانی که عروسی ها در حیاط های سنتی برپا می شد گذشته و امروز اکثر مراسم ها در تالارهای مجلل برپا می شود این امر روایت هزار و یکشب افرادی است که به رغم فقدان مالی تیشه به ریشه فردای زندگی می زنند.

بر اساس برخی از آمارها هزینه ازدواج ها در کلان شهر مذهبی مشهد از سه میلیون تا 30 میلیون تومان برآورد شده است، پولی که می توان با آن یک آپارتمان کوچک رهن کرد و صاحب خانه شد و یا خودرو شخصی خریداری کرد.

این روزها در میان جوان های این شهر باب شده که پول بیشتر عروسی امن تری را به دنبال دارد و از طلاق جلوگیری می کند.دفاتری که مراسم ازدواج را برگزار می کنند

در میان سالن های زیبا و تالارهای با شکوه این شهر سخن از مبالغ گزافی است که با یک حساب سرانگشتی می توان دریافت که این هزینه ها نخواهد توانست خوشبختی پسر و دختری را تضمین کند.

به تازگی در مشهد شرکت ها و دفاتری برای برگزاری مراسم و مجالس عروسی راه اندازی شده اند آنها با تبلیغات گسترده در سر تا سر شهر مردم را متقاعد می کنند که کافی است به اندازه توقعتان از جشن به آنها پول پرداخت کنید و بعد دیگر خیالتان از بابت همه چیز آسوده باشد.

برگزاری مراسم ازدواج تنها با 5 میلیون تومان

عموما این شرکت ها و دفاتر عروسی ها در تبلیغات خود عنوان می کنند که برگزاری مراسم ازدواج تنها با 5 میلیون تومان در باغ های اطراف شهر برگزار می شود، اما 5 میلیون هزینه ابتدایی و کف ماجراست چرا که این مبلغ جدای از هزینه شام، میوه و شیرینی و بسیاری از موارد دیگر است.

این دفاتر معمولا مدعی هستند که با مبلغی مقرون به صرفه تزئین ماشین، سفره عقد، شام، پذیرایی، فیلم برداری و ساخت کلیپ را بر عهده می گیرند.

جالب تر این است که این دفاتر مانند قارچ در این شهر در حال رشد هستند و با ظاهری شسته رفته و مرتب قیمت های نجومی را با زبانی چرب و نرم از زوج های جوان دریافت می کنند و مسئولی نیز قرار نیست در این شهر پاسخ گوی این بحران باشد.

مسئول یکی از این دفاتر می گوید: این مکان ها تنها با هدف کمک به جوان ها و ازدواج آسان آنها برگزار می شود و حال اگر خانواده ای به این دفتر مراجعه کنند که وضع مالی خوبی دارند و دوست دارند برای پسر خود سنگ تمام بگذارند مسئله ی دیگری است.

سعید نیاوند افزود: هنگامی که خانواده ای مرفه بهترین گل شیرینی و ابزار را برای عروس خود می خواهند و می گویند قیمت واقعی تمام وسایل تدارک داده شده را پرداخت می کنند ما که نمی توانیم به آنها بگوئیم نه ما پول نمی خواهیم و هیچ پولی ندهید.

وی تاکید کرد: چندی پیش خانواده ای که متعلق به طبقه بالای جامعه بودند عروسی پسر خود را با کمک همین دفتر برگزار کردند و در آخر کل مبلغ محاسبه شد و آنها 35 میلیون تومان پرداخت کردند.

نیاوند تاکید کرد: زوجینی نیز هستند که از طبقه ای متوسط هستند و دستشان آنقدر به دهنشان نمی رسد و ما بر حسب توقعشان با مبلغ 5 میلیون تومان کل عروسی را جمع و جور می کنیم و از وسایل پذیرایی نیز جنس متوسط را انتخاب می کنیم.

یکی از کسانی که به تازگی برای مراسم خود به این دفاتر مراجعه کرده می گوید: مسئولین این دفاتر معتقد بودند که آنها قیمت واقعی تمام خدمات ارائه شده را دریافت نمی کنند و تمام تلاششان خوشبختی و آسایش عروس و دامادها است.

لیلی سنخاستی می افزاید: این دفاتر به جز هزینه آرایشگاه و لباس عروس مبلغ 60 میلیون تومان را از ما مطالبه کردند؛ درست است که من و همسرم و خانواده هایمان دستمان به دهنمان می رسید اما این مبلغ برای ما باورنکردنی بود چون در تبلیغات آنها آمده بود که هزینه برگزاری تمام مراسم عروسی توسط این دفتر تنها با مبلغ 5 میلیون تومان امکان پذیر است.

یکی دیگر از کسانی که به این دفتر مراجعه کرده می گوید: ما از یک خانواده متوسط بودیم و با امید به اینکه مسئولین این دفتر می توانند با مبلغ 7 میلیونی که ما برای عروسی کنار گذاشته ایم برای ما عروسی آبرومندی بگیرند به این دفتر مراجعه کردیم.

حسن بشارتی می افزاید: اما بعد مسئول این دفتر هنگامی که از مبلغی که ما می خواستیم برای عروسی خرج کنیم متوجه شد خندید و گفت در خانه خود مراسمی را برگزار کنید و ما را دست به سر کرد.

بر اساس این گزارش در چند سال اخیر این دفاتر توانسته اند به حیات خود ادامه دهند و مبالغ گزاف و غیر واقعی را از مراجعین خود دریافت کنند و برخلاف تبلیغشان که گفته می شود به فکر خوشبختی و ازدواج آسان زوجین هستند تاکنون چنین نیتی از سوی این دفاتر مشاهده نشده و به نظر می رسد مسئولین این شهر باید بر روی سلامت و مبالغ دریافتی این دفاتر نظارت کنند.

اما در این میان زوجینی هستند که به جای مراجعه به دفاتر و شرکت های ازدواج ترجیح می دهند مراسم عروسی خود را در هتل و تالاری مجلل بر پا کنند و معتقدند ازدواج با شکوه در ذهن میهمانان و عروس و داماد در سال های سال ماندگار می شود.

عروسی کم خرج بی احترامی به میهمانان است

یکی از زوجینی که مراسم عروسی خود را در هتلی بزرگ برگزار کرده می گوید: من عروسی خود را به شکل مجلل برگزار کردم چرا که به نظر می رسدعروسی کم خرج بی احترامی به میهمانان است.

آرش لطفی می افزاید: وقتی پول زیادی دارم همسرم و خانواده اش از من توقع یک عروسی مجلل را دارند بنابراین من نیز عروسی خود را به شکل باشکوه برگزار کردم.

یکی دیگر از کسانی که مراسم عروسی خود را در باغ برگزار کرده می گوید: عروسی باید همراه با بریز و بپاش باشد چرا که اگر کم خرج شود مردم و میهمانان از فردا حرف در می آورند.

زهره شریفی ادامه می دهد: وقتی عروسی  مجلل باشد زبان مردم کوتاه می شود و از طرفی همسرت نیز خواهد فهمید که زن گرفتن به راحتی نیست و آن وقت فردا روزی به فکر تجدید فراش نمی افتد و حساب کار دستش می آید.

مطابق این گزارش و بر اساس گزارش میدانی خبرنگار مهر تفاوت قمیت لباس عروس، گل و ماشین عروس در نقاط مختلف شهر با تفاوت چشم گیری فروخته می شود.

کرایه لباس عروس از 450 هزار تا 5 میلیون تومان

یکی از فروشندگان لباس عروس در بالای شهر می گوید: در این مزون لباس های عروس از 450 هزار تا 5 میلیون تومان فروخته می شود.

سارا بیات ادامه می دهد: لباس عروسی که با قیمت 450 هزار تومان کرایه داده می شود چون تن پوش سوم بوده به این قیمت داده می شود.

وی می افزاید: لباس 5 میلیون تومانی نیز به دلیل طرح، مدل، پارچه و نقره دوزی که روی آن انجام شده و همچنین به خاطر اینکه تن پوش اول آن است با این مبلغ کرایه داده می شود.

یکی دیگر از فروشندگان لباس عروس در وسط شهر می گوید: لباس هایی که در این مزون کرایه داده می شود از 150 هزار تومان تا 800 هزار تومان است.

زهره  شهرامی می افزاید: لباس های عروس در این مغازه کاملا منصفانه کرایه داده می شود و تفاوت قیمت از 150 تا 800 هزار تومان به دلیل کیفیت و تن پوش آن است.

اما تفاوت قیمت تنها در نوع لباس عروس نیست بلکه در دسته گل عروس و تزئین ماشین نیز هست.
دسته گل عروس از 40 هزار تا 300 هزار تومان

یک گلفروش در طبقه بالای شهر می گوید: عموما دسته گل عروس متوسط از 40 هزار تومان تا 300 هزار تومان سفارش گرفته می شود.

سعید بهشتی ادامه می دهد: ماشین عروس نیز از 300 هزار تا 800 هزار تومان تزئین و گل زده می شود.

یک گلفروش نیز که در منطقه وسط شهر مغازه دارد می گوید: سفارش گل و تزئینات ماشین عروس بسته به نظر مشتری با قیمتی متفاوت انجام می شود که در این زمینه یک گل عروس از 50 هزار تومان تا 150 هزار تومان سفارش گرفته می شود.

سیاوش بهمنی گفت: ماشین عروس نیز از 200 تا 400 هزار تومان تزئین و گل آرایی می شود.

یک جامعه شناس در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در حال حاضر تجمل گرایی در میان زوج های جوان رواج یافته و برای یک شب عروسی هزینه های گزاف و سرسام آوری از روی چشم و هم چشمی هزینه می شود.

علی رستم پور تاکید کرد: متاسفانه امروزه اسراف در لایه های مختلف جامعه رخنه کرده و بسیاری از زوجین گمان می کنند هرچه بیشتر برای عروسی خرج کنند زندگی با دوام تری را خواهند داشت.

این جامعه شناس تاکید کرد: پرداخت هزینه های زیاد برای یک دسته گل عروس و تزئین ماشین عروس بخشی از هزینه های گزاف یک ازدواج تجملاتی است که نه تنها ارزش محسوب نمی شود بلکه اقدامی ناپسند است.

وی تصریح کرد: خانواده ها می توانند با هزینه های زیادی که برای برخی از وسایل تزئینی عروسی مانند گل مصرف می کنند در راه خیر به چند جوان کمک کنند تا آنها به خانه بخت بروند و شادی خود را با دیگران قسمت کنند.

رستم پور افزود: هنگامی که داماد ماشینش پراید است معنایی ندارد در شب عروسی ماشین بنز کرایه کند و در حالی که خود متعلق به طبقه پائین جامعه است و خانه ای که کرایه کرده 50 متر است به دنبال تشریفاتی برگزار کردن مراسم عروسی باشد.

چشم و هم چشمی در برگزاری مراسم ازدواج

وی با بیان این مطلب که امروزه چشم و هم چشمی در برگزاری مراسم ازدواج در همه بخش ها از جمله برگزاری مراسم خواستگاری و خرید گل و شیرینی گرفته تا لباس عروس، شام و خودروی عروس وجود دارد تصریح کرد: مقابله با اسراف و چشم و هم چشمی در مراسم های ازدواج نیازمند فرهنگ سازی و زنده کردن سنت های قدیمی است.

یک شب عروسی و تمام عمر قرض و بدهی

جشن عروسی زوج هایی که در این شهر قرار است با هم زیر یک سقف زندگی کنند متفاوت است چرا که، شرایط مالی بعضی از آن ها باعث می شود که هر چند میلیون که برای مراسمشان خرج می کنند اصلا برایشان مهم نباشد و همه مخارج عروسی از قیمت یکی از اتومبیل هایشان هم کمتر شود، و بعضی دیگر دست به دامن هر دوست و آشنایی می شوند که چند هزار تومان بیشتر قرض کنند و عروسی شیک تری بگیرند.

پولی که اگر اینجا خرج نمی شد شاید می توانست پول پیش خانه بهتری باشد و حالا از فردای عروسی به جای شروع یک زندگی آرام باید نگران پس دادن قرض ها بود.

به نظر می رسد، فرهنگی نادرست در جامعه شکل گرفته و حالا باید از مسئولین این شهر پرسید که این فرهنگ چرا چنین عمومیت پیدا کرده و چرا امروز روز باید خانواده ای از قشر متوسط خود را به دردسر بیندازند تا عروسی چندین برابر بالاتر از حد و سطح طبقاتی را بر خود تحمیل کنند و بعد تا سالهای سال زیر بار بدهی و قرض بروند.
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
farid
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۹
0
0
در کشور همسایه پاکستان هزینه زیاد در مراسم عروسی جرم محسوب میشود و در هنگام جشن نمایندگان پاسگاه پلیس محله از محل جشن بازدید میکنند تا هزینه زیادی برخلاف قانون نشده باشد.
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
افراط و تفریط همیشه گریبانگیر کشورهای جهان سومی هست. این که آزادی در نحوه برگزاری جشن عروسی نیز محدود شود کار صحیحی نیست!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
0
0
البته اجرای قانون ازخود قانون مهمتراست ما اینهمه قانون داریم پای اجرایش که می رسد همه لنگ می شوند
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر