کد خبر: ۱۰۷۱۸۵
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۱ - ۰۵:۰۵

اگر بفهميد دوقلو باردار هستيد، چه كار مي‌كنيد؟ خوشحال مي‌شويد و از اين‌كه در يك زمان مادر 2 فرزند شده‌ايد، احساس آرامش مي‌كنيد؟ يا اين‌كه فكر مي‌كنيد مادر بدشانسي هستيد كه حالا بايد همزمان كارهاي مربوط به 2 نوزاد را انجام دهد؟

جام جم: اگر بفهميد دوقلو باردار هستيد، چه كار مي‌كنيد؟ خوشحال مي‌شويد و از اين‌كه در يك زمان مادر 2 فرزند شده‌ايد، احساس آرامش مي‌كنيد؟ يا اين‌كه فكر مي‌كنيد مادر بدشانسي هستيد كه حالا بايد همزمان كارهاي مربوط به 2 نوزاد را انجام دهد؟ در هر صورت اگر شما هم چنين شرايطي را تجربه مي‌كنيد، بهتر است به جاي ناراحتي و غصه خوردن و همچنين به جاي شادي بيش از حد، به فكر مراقبت از خود و فرزندان‌تان باشيد تا اين كوچولوها بدون مشكل متولد شوند.

البته جالب است بدانيد بعضي از خانواده‌ها با مراجعه به پزشك، از متخصص زنان و زايمان مي‌خواهند به آنها كمك كند تا به اين هدف برسند. اما آيا اين روش واقعا درست است؟ آيا بارداري دوقلويي به چنين روشي نمي‌تواند مشكلي براي مادر يا جنين‌هايش ايجاد كند؟

دكتر الهه ثناگو، جراح و متخصص بيماري‌هاي زنان و زايمان با بيان اين نكته كه بارداري‌هاي دوقلويي در گروه بارداري‌هاي پرخطر قرار مي‌گيرد، مي‌گويد: بيشتر دوقلويي‌ها، حاصل بارور شدن 2 تخمك است كه در نتيجه همزمان 2 جنين در رحم مادر رشد مي‌كنند. به اين نوع دوقلويي، دوقلويي دوتخمكي مي‌گويند كه در اصطلاح عموم دوقلوهاي غيرهمسان نيز ناميده مي‌شوند.

به گفته اين پزشك متخصص، عوامل متعددي در ايجاد اين نوع دوقلويي موثر است؛ به عنوان مثال اگر سابقه دوقلوزايي در خانواده فرد و بخصوص خانواده مادري وجود داشته باشد، احتمال بارداري دوقلويي افزايش مي‌يابد. علاوه بر اين، خانم‌هايي كه در سنين بالا (حدود 38ـ37 سالگي) باردار مي‌شوند و همچنين كساني كه تعداد زايمان‌هاي بيشتري داشته‌اند نيز شانس بيشتري براي بارداري دوقلويي دارند. در بارداري در ماه اول بعد از قطع قرص‌هاي جلوگيري و همچنين در بارداري‌هايي كه با استفاده از داروهاي ناباروري ايجاد مي‌شود نيز احتمال چندقلويي وجود دارد.

دكتر ثناگو درباره نوع ديگر دوقلويي توضيح مي‌دهد: نوع ديگر دوقلويي، دوقلويي تك‌تخمكي است كه از تقسيم يك تخمك بارور شده ايجاد مي‌شود. اين نوع دوقلويي ارتباطي به سن يا سابقه دوقلوزايي خانوادگي ندارد، ولي در درمان‌هاي نازايي و IVF احتمال آن افزايش مي‌يابد.

عوارض ناشي از بارداري‌هاي چندقلويي

با اين‌كه بارداري‌ دوقلويي براي اغلب خانواده‌ها اتفاقي خوشايند و لذت‌بخش است، اما از نظر متخصصان زنان و زايمان در زمره بارداري‌هاي پرخطر محسوب مي‌شود، بنابراين مشخص است كه والدين بايد نسبت به اين خطرات آگاه باشند تا بتوانند از بروز مشكلات و عوارض مربوط به جنين و مادر پيشگيري كنند.

دكتر ثناگو در اين زمينه يادآور مي‌شود: خطرات بارداري دوقلويي، هم جنين‌ها را تهديد مي‌كند و هم مادر را؛ به عنوان مثال تغييرات فيزيولوژيك كه در دوران بارداري پيش مي‌آيد در اين بارداري‌ها شديدتر است و اين مادران ضعف، تهوع و استفراغ شديد اوايل بارداري و شيوع كم‌خوني را با شدتي بيشتر نسبت به شرايط عادي تجربه مي‌كنند. علاوه بر اين، افزايش شديدتر حجم خون در اين نوع بارداري، منجر به وارد شدن فشار بيشتري به قلب مادر مي‌شود و ضربان قلب او را افزايش مي‌دهد. همچنين احتمال افزايش فشار خون و بروز مسموميت حاملگي نيز در اين موارد بيشتر است.

به گفته اين متخصص زنان و زايمان، بزرگي بيشتر رحم و وارد شدن فشار به قلب، ريه‌ها و احشاي مادر نيز منجر به كاهش تحرك او در اين دوران مي‌شود؛ اين مساله، عوارض خاصي به همراه دارد و علاوه بر اين‌كه باعث چاقي مادر مي‌شود، او را مستعد بروز مشكلاتي مانند ايجاد لخته خون درون عروق مي‌كند.

وي مي‌افزايد: گاهي نيز افزايش آب اطراف جنين‌ها (هيدرآمنيوس) منجر به انسداد مجاري ادراري و وارد شدن فشار به كليه‌هاي مادر مي‌شود كه حتي در شرايطي ممكن است مجبور باشيم آب دور جنين‌ها را كاهش دهيم.

اين پزشك متخصص درباره زايمان مادران در اين شرايط توضيح مي‌دهد: زايمان‌هاي دوقلويي بنا به تشخيص پزشك مي‌تواند هم به روش طبيعي انجام شود و هم سزارين. البته در زايمان‌هاي دوقلويي نسبت به زايمان‌هاي تك‌قلويي، خونريزي نيز 2 برابر بيشتر است و سقط خودبه‌خودي هم در اين حاملگي‌ها بيشتر مشاهده مي‌شود.

به گفته وي، همچنين به علت كاهش فضاي رحمي براي جنين‌ها، ممكن است اثرات فشاري روي آنها حين رشد اندام‌ها، باعث بروز عوارضي مانند پاچماقي و دررفتگي مفصل ران، عدم به وجود آمدن دست و پا، مشكلات قلبي ـ عروقي و رشد كم جمجمه (ميكروسفالي) شود.

دكتر ثناگو درباره ساير مشكلاتي كه جنين‌ها را تهديد مي‌كند، مي‌گويد: پديد آمدن عوارضي نظير آنچه در نوزادان نارس مشاهده مي‌شود، مانند مشكلات بينايي، شنوايي، عصبي، عفوني، تنفسي، وزن كم و افزايش احتمال مرگ و مير نيز از ديگر مشكلاتي است كه مي‌تواند در بارداري‌هاي چندقلويي بروز كند.

خود را به دردسر نيندازيد

خيلي از پدر و مادرها ترجيح مي‌دهند فرزندشان دوقلو باشد و براي رسيدن به اين خواسته از پزشك كمك مي‌خواهند. تعجب نكنيد؛ خيلي از خانواده‌ها چنين درخواستي از پزشك‌شان دارند و مي‌خواهند با يك مرتبه زايمان، صاحب 2 فرزند شوند. دكتر ثناگو ضمن تاكيد بر اين نكته كه نبايد به خواست پدر و مادر، بارداري‌هاي دوقلويي ايجاد ‌شود، توضيح مي‌دهد: در سال‌هاي اخير به علت شيوع بيشتر درمان‌هاي نازايي شاهد افزايش بارداري‌هاي چندقلويي هستيم. اما برخلاف ظاهر قضيه كه تولد 2 نوزاد باعث شگفتي خانواده‌ها مي‌شود و آنها را خوشحال مي‌كند و حتي با وجود اين‌كه بعضي از خانواده‌ها با مراجعه به پزشك خواستار بارداري دوقلويي هستند، بايد بدانيد اين بارداري‌ها هم براي پزشك و هم براي مادر دردسرساز و نيازمند مراقبت‌هاي بيشتر، شديدتر و هوشيارانه است.

به گفته وي، خانم‌هايي كه بارداري دوقلويي يا چندقلويي را تجربه مي‌كنند، حتما بايد به مراقبت‌هاي خاص و دقيق توجه داشته باشند و طبق نظر پزشك در زمان مناسبي كه او تعيين مي‌كند، براي معاينات و بررسي‌هاي مورد نياز مراجعه كنند.

دكتر ثناگو تاكيد مي‌كند: اين افراد چون در معرض پارگي زودرس كيسه آب هستند، بايد از انجام فعاليت‌هاي سنگين و ايستادن به مدت طولاني نيز اجتناب كنند. علاوه بر اين، فشار بيش از حد جسمي و روحي نيز مي‌تواند براي اين خانم‌ها دردسرساز شود. در ضمن، با مشاهده كوچك‌ترين وضعيت غيرطبيعي بايد به پزشك مراجعه كرده و از كنار هيچ مشكلي به سادگي نگذرند.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴۶
در انتظار بررسی: ۱۴۹
غیر قابل انتشار: ۱۰
محیا
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۴
0
26
نمیشه یه کم خوش بینانه تر صحبت میکردین.اینجوری که شما گفتین همه کسایی که دوقلو دارن یه مشت کج و کوله به دنیا میارن.یه کم خودتونو جای مادرایی که دوقلو بار دارن بزارید که اینجوری بهشون استرس وارد نکنید.واقعا که!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۸
باسلام آفرين گل گفتي همش حرفهاي نا اميد كننده اين چه جورش ديگه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۶
2
17
راستش من تازه متوجه شدم دوقلو باردارم اومدم ببینم چه مطالبی راجع به دوقلویی تو سایت هست که متاسفانه کلی ترسیدم اولین کاری که هرپزشک جهت اطلاع رسانی باید در نظر بگیره اینه که حرفهاش در وهله اول به یک خانم باردار که خواننده این چنین مطالبی هست ارامش بده بعد خیلی ارام اون رو از یکسری حقایق آگاه کنه واله من که ترسیدم و دلشوره گرفتم
میرچی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۹
دقیقا من هم نظر ایشون رو دارم.والا وحشت کردم چون تازه فهمیدم دو قلو دارم اما با خوندن این مطلب حسابی استرس گرفتم
زهره
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۳۰
0
9
من هم دوهفته ست که فهمیدم دوقلو باردارم.توی این مدت کمتر از همیشه به اینترنت سر زدم چون فقط نکات منفی و خطرناک بارداری دوقولویی رو می گن.مخصوصا که از دیروز لکه بینی پیدا کردم و بیشتر دچار ترس و اظطراب شدم.از وقتی مطالب بالا رو خوندم همه ش به خودم می گم آیا من می تونم بچه هایی سالم به دنیا بیارم؟
شیرین
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۲
0
13
سلام خسته نباشید از اینکه منو که دوقلو باردارم از زندگی سیر کردین تشکر میکنم :-(
محبوب
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۵
0
7
سلام من دوقلو دارم راستش تو بارداری خیلی مشکل داشتم بچه هام 7 ماهه ب دنبا اومدن الان ی سال و نیمشونه واقعا خیلی سخته نمیدونم شاید برا من ک تنهام و کسی رو برا کمک ندارم سخته ولی در کل چون دو تا هستن ی شیرینی هایی دارن ک ب ادم خیلی میچسبه با همه سختی هایی ک داره ولی خیلی خوبه ب اونایی ک دوقلو باردارن یا تازه بچه شون ب دنیا اومده بایستی بگم تا ی سالگی یکم سخته اونم چون همش با هم مریض میشن اونم هر ماه بقیه مشکلات بعد ی سال و ی سالو نیمشون فقط شیطونی هاشونه باید مواظب باشی
مينا عبديان
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۷
0
6
سلام من دوقلو باردارم اينا كه شما نوشتيد من و همسرمو خيلي ترسوند اينا جيه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
0
9
با سلام و خسته نباشيد
من مادری هستم که الان 4 ماهه دو قلو دارم
واقعا سخته
ولی آیا در برابر آفرینش خداوند چیزی به حساب می آید؟
به نظره من همون خدایی که دستوره بوجود آمد ن این فرشته های پاک را می دهد، همان خدا هم نگهدار مادر و نوزادان است
وظیفه ما شکر گذاری از خداوند است و اینکه ایمان داشته باشیم که اگر موجودی روزه خوره این جهان بی کران باشد با سلامتی به دنیا می آید و رزق و روزی اش را از خداوند می گیرد و اگر هم متعل به جهانی دیگر باشد که با خواست خدا وند نمی توان جنگید
خدایا امید به تو
نازنین
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۳
0
13
سلام من هم مثل شما عزیزان دوقلو باردارم و تازه وارد ماه سوم میشم از خداوند برای خودم و بچه هام و همچنین برای تک تک شما و فرزندانتون آرزوی بارداری سالم و آسون میکنم به امید تولد دوقلوهای سالم نگران نباشید خدا اگه بخواد یه زن میتونه پنج قل سالم به دنیا بیاره دو قلو که چیزی نیست فقط خدارو در نظر بگیرید
محبوبه
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
0
9
سلام مامانایی که دوقلو دارین خوشبحالتون
اینا همش حرفه خداست که نگهدار همه بندگانش هست.امیدوارم بچه هاتون سالم بدنیا بیان.
اذر
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۷
0
3
سلام من 2قلو باردارم و در هفته 20 هستم تا الان هیچ سونوگرافی انجام ندادم با این حرفهای دکتر الان خیلی استرس دارم
مريم
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۳
4
1
سلام..خانم هاي عزيز اين مطالب عين واقعيته...دوقلويي كار تمام احشاي بدن مادر رو 2 برابر ميكنه و خساراتي مثل افزايش بار قلب و كليه و كبد و .. داره..اكثر بارداري هاي دوقلو زودتر از موعد زايمان ميكنن ك همين زود زايمان كردن باعث عدم رشد كامل سيستم عصبي-حركتي جنين ميشه..پس خودتونو با اين حرفا كميگين قانع نكنيد..از طرف ديگه ام توكل بخدا رو هم نبايد فراموش كرد...
مژده
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
1
3
منم دوقلو باردارم ولی با توکل به خدا همه اینارو بدون مشکل پشت سرمیزارم.شما هم اینجوری فکر کنید.
عباس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۸
0
9
با عرض ادب و احترام خدمت همه ی خانمهایی که دوقلو بار دار هستن.من هم تایید میکنم که طالب بیان شده با بیان نا امید کننده و استرس زا ارائه شده.اما اصلا نگرانی به خودتون راه ندید.این مطلب که بارداری دوقلویی سختی های خودشو داره انکار پذیر نیس،درست.اما به این فکر کنید که چه بسا از بدو شروع آفرینش چه زنانی که دوقلو ویا چند قلو زایمان کردن و همچنان دارن شاد و سرحال زندگی میکنن.تنها با کمی مراقبتهای خاص از اینکه شما جزو زنان خاص هستید افتخار کنید.من چند روز پیش متوجه شدم که همسرم دوقلو بارداره.بایداعتراف کنم که در اوایل بارداری همسرم از این خبر خوشحال نشدم.اما توی اولین جلسه ی سونوگرافی وقتی تصویر دوتا جنین رو توی مانیتور دیدم،چنان شگفتزده شدم که توان توصیف ندارم.این جذابترین سوپرایز زندگیم بود.از وقتی فهمیدم دوقلو داریم هم احساسم به بچه دار شدن عوض شد هم از خوشحالی بدنم سست شد.تازه عشقم به همسرم صد برابر شده .اصلا حس دوقلو داشتن خیلی شیرینه.فقطیکم مراقبت بیشتر میخواد.اصلا هم ترس نداره.موفق باشید.
ثريا
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۵
0
5
منم يه هفته اس فهميدم دوقلو دارم ولي خانوم دكتر دريغ ازيكم اميدواري...همش استرس بود
ساني
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۲
0
1
سلام.من خيلي دوست دارم دوقلو بيارم به نظرشما خوبه/
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
1
5
سلام همسر من دو ماه که دوقلو باردار، لحظه ای که ضربان قلب بچه هامو دیدیم قشنگ ترین لحظه زندگی ام بود، از خدا میخوام به بچه های من و بچه های شما سلامتی بده، ما فقط باید توکلمون به خدا باشه و از خودش کمک بخوایم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۵
1
6
سلام خانومهای باردارک دوقلودارند.منم 7ماهه ک دوقلوپسربازارم اصلانگران نباشیدخداسنگوبغله شیشه نگه میداره.فقط خواسته خدااولین شرطه سلامتیه .خانومهای دوقلوبارداراصلانگران نباشیدوباهرحرفی ک دیگران میزنندب خودتون ترس واسترس واردنکنید.فقط مراقب باشیداستراحت کنید.دعاکنیدک منم 2ماه دیگه پسرهام ب خوبی ب دنیابیاند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۱
سلام دوران بارداریتون چطوری میگذره؟خیلی اذیت میشین؟ کمر درد دارین؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۱
0
3
سلام به همه
منم یک هفته هست فهمیدم دوقلو باردارم، امیدوارم خدا به هممون بجه های سالمی بده
میترا
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
1
3
سلام به فرشته های باردار
هر که بامش بیش برفش بیشتر.هرچی تعداد بچه بالاتر عوارض وسختیش بالاتر ولی خدا از همه اینا بالاتره.من سه قلو باردار بودم دوره سختی بود.ولی خدا کمکم کرد الان بچه هام ۲سالشونه.شیرین ترین فرشته ها ی دنیان.ایشالا خدا کمک همتون کنه.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
1
2
سلام خسته نباشید من دوقلو باردارم هفته 32هستم طرف کچاله رانای پام خیلی درد میکنن اصن نمی تونم راه برم لطفا راهنمایی ام کنید چکار کنم ک از این درد راحت شم ب پزشک هم مراجعه کردم ولی هنو خوب نشدم ی سوال دیگه یکی از قل من سفالیک یکی دیگه اشم بریچ احتمال داره ک طبیعی زایمان کنم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۸
0
3
هر چی مطلب سرچ میکنم فقط منفیه:-( امیدوارم که خدا به همهمون کمک کنه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۱
0
1
واقعا مطالب بالا که گفتید خیلی ترسناک بود یه کمی هم حداقل روحیه بدهید
مژگان
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۳
0
3
منم دوقلو باردارم.الان چهار ماهمه.
همه مثل هم نیستن.من سه ماه اول حتی ویار هم نداشتم.الان هم بارداریم مثه بقیه ست.هیچ مشکلی هم ندارم.فقط مرتب زیر نظر پذشک باشین هیچ مشکلی پیش نمیاد
وفا
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۲
0
3
سلام منم امروز فهمیدم که دو قلو باردارم یه پسر 6ساله هم دارم خیلی میترسم که نتونیم از عهدشون بر بیاییم ولی خدا بزرگه و روزی رسان
آرزو
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۳
0
3
واقعا نمی دونم چرا چنین مطلبی رو توی سایتتون گذاشتین. منم سه ماهه دوقلو باردارم و با خوندن این مطلب ترسیدم اما بعدش تمرکز کردم و دعا کردم که خدایی که این دو تا کوچولو رو به من داده خودش مراقبشون باشه. خدا رو شکر تا این لحظه کوچکترین مشکلی هم نداشتم و حتی هفته ای سه روز پیاده روی کم و منظم دارم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۴
0
3
سلام دوستان.من 2قلو باردارم.الان 4 ماهه هستم.کمر درد شدید وتکرر ادرارزیاد دارم.اما اطمینان دارم که خدا توانای نگهداریشون بهم داده. حرفای نا امید کننده روی روحیم تاثی نمیزارن.چون توکلم به خدا.
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۰
0
3
سلام مادران برگزیده
منم 7ماهه دوقلوباردارم،خداروشکرکه با همه ی سختیاش میگذره،قرارنیست هرچی که نوشتن بهش صددرصداهمیت بدیم...
ایشاا...همه موفق باشن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۳
0
1
سلام من الان سه ماهمه ودوقلو باردارم بااین حرفهایی که بالا گفته شده استرس من زیاد بود زیادتر شد این یعنی چه چرا ماروعذاب میدید
حدیث
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۱
0
1
سلام مامانای عزیز ....
من الان ده روزه که وارد سه ماهگی شدم و دوقلو باردارم.
تنها کاری که باید بکنید اینه که اصلا به خودتون استرس ندید.
من نه به فکرای منفی اهمیت میدم نه به استرس هایی که دیگران بهم وارد میکنن.فقط و فقط ارامش دارم....و این ارامشمو مدیون قرانی هستم که هر روز میخونم.
نسیم
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۱
0
2
سلام
منم همیشه آرزو داشتم دوقلو بیارم. اما الان که فهمیدم دو قلو باردارم حسابی ترسیدم. علی الخصوص که یکی ساک خالیه هنوز قلبش تشکیل نشده. به شدت ویار دارم. مجبورم هر صبح یه ساعت تو راه باشم تا اداره برسم.
خدایا خودت به تمام زنان باردار کمک کن.
نسیم
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۱
0
1
سلام
منم همیشه آرزو داشتم دوقلو بیارم. اما الان که فهمیدم دو قلو باردارم حسابی ترسیدم. علی الخصوص که یکی ساک خالیه هنوز قلبش تشکیل نشده. به شدت ویار دارم. مجبورم هر صبح یه ساعت تو راه باشم تا اداره برسم.
خدایا خودت به تمام زنان باردار کمک کن.
صدیقه
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۵۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۴
0
1
سلام به همه خانمهایی که دو قلو باردارند منم دخترم که اولین فرزندمه وسه ساله ازدواج کرده دو قلو بارداره چون اولین بچه شو سه ماهگی سقط کرد من همش از خدا خواستم که انشاا... ایندفعه دوقلو باردارشه که همینطور هم شد الان تو هفته بیست ودو رفته این صحبتهای خانم دکتر منم خیلی نگران کرد ولی چون خودم همیشه توکلم به خدا بوده ونتیجه دیدم از شما هم خواهش میکنم به خدا توکل کنید وبه لحظه های شیرین مادری فکر کنیدوبد به دلتون راه ندید چون همه ما خدای مهربونی داریم که یه لحلظه از بندهاش غافل نمیشه من برای همتون دعا میکنم که انشاا...با سلامتی فارغ بشین آمین
اتوسا
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۷
0
2
سلام دوستان
من دوتا پسر دارم الانم بار دارم دوقلو دختر و پسر توی ماه هفت و چهل سالمه
نگران نباشید توکل به خدا
اگر خدا اراده کنه و یاری کنه پنج قلو هم که باردار باشین بی خطر طی میشه انشالله
همسر حضرت ابراهیم که پیر بود و نازا ولی از خدا طلب یاری کرد و توکل کرد و خدا توی اون شرایط دوتا پسر به ایشان هدیه داد
پس به خدا توکل کنید و مراقبتهای پزشکی رو هم فراموش نکنید
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
1
0
من دوقلو باردارم.فقط برا هم دیگه دعا کنیم
بیتا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۳
0
1
سلام .. منم 2 قلو باردارم.. هفته 36 هستم.. هفته دیگه میرم اتاق عمل. توکل به خدا کنید.. هیچ مشکلی پیش نمیاد.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۱
0
1
سلام منم دوقلو باردارم خيلي استرس دارم فقط خدا خودش كمك كنه توكل كردم ني ني هام سالم و صالح باشن
وحیده
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
0
0
سلام.منم دوقلو باردارم.اولین بارداریمه.این مطالبو خوندم کلی استرس دارم.فشارم افتاده پایین.من هفته نهم هستم.خدایا خودت به هممون کمک کن
ناز و رز همتى
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۴
0
0
سلام منم مثل شماها دوقلو باردارم ،٢٦ هفته، اصلا نگران نباشين ما كلى تو فاميل دوقلو داريم، همشون سالم و خوشگلتر و باهوشتر از يك قلوها هستن، خدايا شكرت، خودت مواظب همه نى نى ها باش
زینب
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۴
0
0
سلام برا همتون دعا میکنم دوقلو ها تو سالم به دنیا بیاد برای ما هم دعا کنید . بدونه اذن خدا یه برگ گلم نمی افته بسپارد به خودش.
ندا
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
0
0
سلام منم هفته15بارداریم دوهفته پیش فهمیدم دوقلو باردارم نوشته های بالا خیلی منو ترسوند اما وقتی کامنتهای شما هارو دیدم امید گرفتم که همه مادرا یک نظر دارن اونم امید به خدا واسم دعا کنین کوچولوهای سالم ب دنیا بیارم
ماهان
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۰
1
2
سلام منم دوقلوباردارم برام دعاکنیدهفته نهم
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
0
1
خوش ب حالتون برامنم دعا کنید دوقلوسالم بارداربشم و سالم ب دنیا بیان
لیلیوم
Germany
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۶
1
2
سلام من الان یه جفت دوقلوی ۱۳ ساله دارم و۱۳ سال پیش شرایط شمارو داشتم ومثل شماها نگران البته دکترم خدارو شکرهمیشه بهم امید میدادبارداری خیلی سختی داشتم از لحاظ ویار خیلی شدید ودر ماه های آخرهم سنگینی ولی بعد از تولد، بچه ها اونقدر شیرینی به زندگیمون آوردن که اگر باز هم بخوام بچه دار بشم دوست دارم دوقلو باشن و تمام رنج و سختیهای بارداری رو فراموش کردم امیدوارم که همگی شما هم با سلامتی این دوران رو سپری کنید و با بغل کردن نی نی هاتون تمام سختی هارو فراموش کنید