کد خبر: ۱۰۷۲۰۹
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۱ - ۰۸:۵۰
پروژه اتصال دریای خزر به خلیج فارس

مقامات کشورمان از کلید خوردن پروژه اتصال دریای خزر به خلیج فارس خبر داده اند. این پروژه در چند مرحله انجام خواهد شد، یک نکته در اینجا وجود دارد؛ اینکه سطح دریای خزر 28 متر پایین تر از سطح آبهای آزاد (خلیج فارس) است و مسیر شمال-جنوب ایران با بیش از 2 هزار کیلومتر فاصله دارای پستیها و بلندیهای زیادی مانند ارتفاعات البرز...

شفاف: مقامات کشورمان از کلید خوردن پروژه اتصال دریای خزر به خلیج فارس خبر داده اند. این پروژه در چند مرحله انجام خواهد شد، شیرین سازی آب خزر توسط شرکت خاتم الانبیا وابسته به سپاه پاسداران که هزینه آن 2 میلیارد دلار اعلام شده است. همچنین انتقال 500 میلیون متر مکعب آب به استانهای مرکزی ایران و نهایتا، تکمیل این پروژه با ایجاد کانالی برای اتصال دریای خزر به خلیج فارس که هزینه آن طبق اظهارات مجید نامجو وزیر انرژی ایران، تا 7 میلیارد دلار برآورد شده است. همچنین این کانال ارتباطی آبی قابل کشتیرانی خواهد بود.

یک نکته در اینجا وجود دارد؛ اینکه سطح دریای خزر 28 متر پایین تر از سطح آبهای آزاد (خلیج فارس) است و مسیر شمال-جنوب ایران با بیش از 2 هزار کیلومتر فاصله دارای پستیها و بلندیهای زیادی مانند ارتفاعات البرز و پستیهای دشت کویر و دشت لوت است.دکتر اسماعیل کهرم، کارشناس ایرانی مسائل محیط زیست در گفتگو به خبرگزاری ترند گفته است که ایده اتصال دریای خزر به خلیج فارس، از زمان ناصر الدین شاه وجود داشته، در زمان هاشمی رفسنجانی نیز مطرح شده و تاکنون ادامه داشته، اما این پروژه تاکنون عملیاتی نشده و قابل اجرا نیز نیست. "ایده انتقال اب دریای خزر برای مصارف خانگی، کشاورزی و صنعتی به استانهای مرکزی  از جمله سمنان هست، اخیرا مطرح شده، اما شوری آب دریاچه خزر 13 میلی گرم در هر لیتر است که قابل استفاده در این زمینه ها نیست، صرفه اقتصادی هم ندارد. از طرفی خاک سمنان و مناطق مرکزی قابل کشت نیست، کلا شن و خاک رس است. برای کدام مصارف کشاورزی و صنعتی قرار است این پروژه چند میلیاردی عظیم انجام شود؟".

وی به عملی نشدن پروژه انتقال آب خزر به دریاچه رو به خشک شدن ارومیه که هنوز هم روی کاغذ مانده و پروژه انتقال آب رود ارس به دریاچه ارومیه اشاره و در خصوص پروژه کانال خزر-خلیج فارس اظهار ناامیدی کرد.

دکتر چنگیز اسماعیل اف، کارشناس علوم جغرافی و رئیس مرکز تحقیقات خزر در دانشگاه دولتی باکو نیز درباره این پروژه می گوید: که با توجه به پستی-بلندی های موجود در مسیر شمال-جنوب، ایران ناگزیر است در مسیر سربالایی این کانال در چندین منطقه آبگیرهای بزرگی احداث کند تا از سرریز شدن آب کانال جلوگیری کند. مسیرهایی با این خصوصیات، مانند کناره های البرز انبوهی از جمعیت را در خود جای داده است که باید زمینها و خانه های اطراف پروژه تخلیه شود. "همچنین ایجاد آبگیر باعث افزایش خطر زلزله خواهد شد، مانند آنچه که در داغستان یا منطقه "مینگه چویر" قفقار اتفاق افتاد. در حالت عادی، ایجاد آبگیر باعث می شود سالانه تا 300 زمین لرزه با مقیاس پایین در منطقه اتفاق افتد، اگر این منطقه مانند مناطق شمالی ایران زلزله خیز نیز باشد، باید ریسکهای ایجاد آبگیرهای بزرگ به دقت در نظر گرفته شود.

بگفته وی، ایجاد یک کانال برای عبور کشتیهای کوچک حداقل 5 متر ارتفاع و 100 متر عرض لازم دارد و با توجه به طول این کانال که بیشتر از 2 هزار کیلومتر خواهد بود، نیاز به حداقل یک دهم حجم آب رودخانه ولگای روسیه که 85 درصد آب خزر را تامین می کند وجود دارد. آیا همسایه های شمالی ایران با این پروژه موافق خواهند بود؟ طبیعتا خیر.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۱۵
در انتظار بررسی: ۴۱۵
غیر قابل انتشار: ۶۹
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۱
153
35
چرا بزرگش میکنید؟ بابا یه لوله از این ور میخوان بکشن اونور. کشتی که قرار نیست رد شه دیگه!!!!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۳
اتفاقا مي خواهند كشتي رد كنند .
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۹
128
17
كاري نشه اب يكي خالي بشه به يكي و يه سمتو اب ببره و مصيبت ديگه اي ببار بياد
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
خوشگله میخوان کشتی رد کنن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۷
147
17
به نظر من چون خزر بالاست و دریای عمان پایین ، اگه لوله بکشن پایین آب خزر خالی میشه تو دریای عمان و دیگه شمالمون خراب میشه!!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۹
خزر پایینتره
123
United States
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۵
بابا خزر بايين تره يني قرار نيس كه اب روخانه هاي روسيه رو بريزن تو كانال بااب خليج فارس پرميشه.اون كارشناس كه اين حرفو زده حرف اشتباه زده
مهرداد اصفهانی
United States
۱۸:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۵
بر عکس صحبت شما 2 نکته در اینجا وجود دارد؛ اول اینکه سطح دریای خزر 28 متر پایین تر از سطح آبهای آزاد (خلیج فارس) است و مسیر شمال-جنوب ایران با بیش از 2 هزار کیلومتر دوم اینکه فاصله دارای پستیها و بلندیهای زیادی مانند ارتفاعات البرز و پستیهای دشت کویر و دشت لوت است.
م-ن
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۸
اتفاقابدانیدخزرازخلیج فارس پایینتراست
فرنام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۲
97
91
من که فکر میکنم آب دریای خزر تخلیه شه.و اگه اینطور بشه،یه فاجعست!
چون سطح آب دریاهای آزاد بالا میاد و ممکنه بعضی جاها برن زیر آب.و همچنین ممکنه که از جریان آبی که از دریای خزر به خلیج فارس میره،سونامی ایجاد بشه!
ناشناس
United States
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۳
بالفرض اگز این کانال ایجاد بشه آبی از خزر به خلیج فارس نمیره بلکه بالعکس میشه! ممکنه آب خزر بالا بیاد.
ابراهيم
United States
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۵
تو رو خدا چرت نگو اگه همه مثل تو فكر ميكردن كه با مينشستيم گردو بشكنيم.
بابا خزر مثل يه كاسه هست
اولا كه تخليه نميه
دومن اگر هم كلا تخليه شه اب ازاد 1متر هم بالا نمياد
اوكي؟
اين كانالم پر كنن بهتون قول ميدم نه خزر 1سانت بايين ميره و نه خليج فارس 1سانت كم ميشه.
mrs
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۰
8
109
همتونو دوست دارم با این نظریه های خنده دارتون ......
آب دریا را اگر نتوان کشید هم به قدر تشنگی باید چشید .....
زیادی هم دنبال حساب و کتابش نباشید...
فقط اینقدر بگم که ارتفاع سطح دریای شمالمون منفی 27 از سطح دریای آزاد و ارتفاعات البرزو... حداقل 2000 هستند ...
پس بایستی مطالعات گسترده تری باشه...
professor
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
9
137
پروژه خوبیه .هر کار بزرگ ابتدا محال به نظر میرسد باید بیشتر مطالعه کرد. اگه بشه عالی میشه...
نیلوفر
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۴
73
92
بچه ها مرسی روحم شاد شد:)))
با این نظراتتون.
نیلوفر
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۴
14
42
بچه ها مرسی روحم شاد شد:)))
با این نظراتتون.
نیلوفر
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۴
2
32
با توجه به اینکه این پروزه تقلیدی از کانال پاناماس میشه اطلاعاتی هم از اون پروژه برامون بزارین.ممنون 
ناشناس
United States
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۳
کانال پاناما کجاش شبیه این طرحه؟ عرض کانل پاناما 100 کیلومتر هم نمیشه ولی طرحی که اینجا در موردش حرف زده میشه 2000 کیلومتر طول داره! در ضمن رشته کوه البزر جدی ترین مانع سر راه این طرحه.
فهیمی
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
4
29
با توجه به اهمیتی که داره بهتره با علماو دانشمندان در دنیا مشورت گردد و بقولی بی گدار به آب نزنیم .
متشکرم
محمد
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۷
60
8
به نظر من اب خزر خالی میشه چون یه دریاچست و به اب های ازاد راه نداره
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۶
صد نفر گفتن که خزر پایین تره .خوب؟ پایین تره. ابم که سر بال نمیره. وگرنه قورباغه ...
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۹
27
12
کشورهاای شمالی باید از خدا بخواند وقتی 28 متر پایینتر از آبهای آزاد باشند آب به سمتشون میاد 28 متر به آب خزر اضافه میشه و از شوری آبشون هم کم میشه و....
ناشناس
United States
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۳
آب خزر 28 متر بالا بیاد میدونی یعنی چی؟ بخش زیادی از شمال ایران زیر آب میره. بخش وسیعی از کشورهای شمال ایران هم همینطور! البته با توجه به طول زیاد که باعث میشه شیب کانل کم بشه آب خزر فکر نمیکنم سطحش تاثیر زیادی بپذیره
فرزاد
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۹
6
57
اگه اشتباه نكنم دشت كوير مقداري از سطح آبهاي آزاد پايينتره، اگه از درياي عمان تا دشت كوير كانال كشي بشه اونجا درياچهاي ميشه و از اونجايي كه اونجا اكوسيستم موثري نداره تا دشت كوير آب بياد و اون كوير به درياچه تبديل بشه كافي هستش
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۰
باتوجه به اینکه کوههای یخی قطب ها ذوب میشه و به آبهای آزاد و خلیج فارس راه دارد آیا امکان این ندارد که سطح آبها حتی آون کانالی که قراره احداث بشه بالا بیاد و سطح آب دریاچه خزر هم بالا بیاد؟
پدرام نفیسی فر
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۹
5
37
کشور ما ایران یک کشور خشک وکویری است قسمت اعظم آن پس باید آنرا اجرایی نمود وچاره جزآن نیست
ایران برای کم آبی وکشاورژی و..... باید این کا ر بکنه
donya
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۲
5
26
اگه بشه جالبه
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۹
23
46
سلام اگه خيلي زرنگن ميتونن درياچه ي اورميه كه تبديل به يه كوير بزرگ شده رو كانال كنن از خزر به درياچه اوروميه كانال بزنن و يا اصلا آب خوردني آذر بايجانو از جاي ديگه اي تامين كنن كه زرينه رود به جاي اين كه با لوله بره شهراي ديگه بريزه تو درياچه بعدشم اصلا نميشه از خليج فارس به خزر آب برد با تشكر
ناشناس
United States
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۳
اصلا نباید از خزر برای جاهای دیگه آب برداشت بشه. خزر دریاچه هست نه دریا!! دریاچه ارومیه سطحش بالاست و نمیشه به اونجا کانال کشی کرد!
الی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۷
10
28
اگه امکان سنجی خوب و کاملی بشه حتما نتایج واضح و مفیدی به دست خواهد آمد
ناشناس
United Kingdom
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۸
7
21
خداکنه بشه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
20
25
من نوجوانی 15 ساله هستم ونظرم دراین طرح این است که عملی شدن این طرح . محال هم نیست زیرا دریاچه خزر بدلیل موقعیت مناسب وبارندگی های شدید و ورود رودهای پرآب شرایط مناسبی که دارد و توانایی اجرای این طرح رادارد ، مامی توانیم از روسیه تقاضا کنیم که رود منتهی به خزر را باز گزارد بی شک اگر در ماه یک بار این کار را بکند همه جارا آب می برد و در عوض به روسیه چیز مورد نیاز آن را بدهیم حتما این کشور بزرگ که بیشتر وسعتش سرد و یخبندان است . نیازهایی دارد که کارشناسان حتما می توانند آن را پیدا کنند . شک نکنید که روسیه می پذیرد. لطفا فکری به حال بیابان های شرقی ومرکزی کنید که در آن مناطق با کمبود آب مواجه اند. این طرح می تواند جغرافیای مرکز وشرق ایران را تغییر دهد.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
13
39
این پروژه بزرگ چهره کشور را دگرگون خواهد کرد .صدها برابربیشتراز هزینه اش شادی واحساس لطافت ایجاد میکند .سودمادی آن هم خیلی بیش ازمخارجش خواهد بود .از رییس جمهور عزیزمان می خواهیم که این پروژه را با برنامه دقیق وحساب شده اجرا کنن.همه ملت با اجرای این طرح موافقند وهر کس که اجرا کند در همه تاریخ نامش جاویدان خواهد بود.
خالق
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۷
این طرح بودجه یک قرن کشور را نیاز دارد و در خود می بلعد.
مسعود
United States
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۰
29
27
این طرح عملیه.اگه حساب شده باشه.همه موفقعیت های بزرگ مدیون سختی ها و خطرهاست.
محسن
United States
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
9
51
با سلام خدمت دوستان
اولا این طرح کاملا اجرایی هست و فقط هزینه آن خیلی بالاست که خیلی زود بر میگرده.
دوما سطح اب خزر با روش های پیشرفته شیپ لاک هیچ تغییری نمی کنه.
سوما توی آب و هوای ایران خیلی تاثیر داره.
چهارما عوارض دریافتی از کشتی های سایر کشورها می تونه با درامد های نفتی رقابت کنه که خیلی به نفع کشورمونه. چون درامد همیشگی و پایداری هست.
پنجما البرز را هم می توان با همان روش شیپ لاک که یک کانال طبقاتی هست و برای کشتی ها بالابر طراحی می شود،دور زد. در ضمن این روش در کشورهای مختلفی اجرا شده و نتایج خوبی داشته.
امیدواریم روزی سواد مردم ما بشتر و جرات مسئولین هم بیشتر شود تا این جور طرحها اجرا بشه.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۱
کسی می دونه چه آسیب هایی به محیط زیست وارد میشه.
کسی می دونه چرا دریاچه ارومیه این جوریه.
کسی می دونه چرا ریزگرد ها همه جا هستن.
کسی می دونه چرا مشکل آب داریم.
کسی می دونه بیابان ها در حال زیاد شدن هستن یا کم شدن.
کسی می دونه چرا فکری به حال زاینده رود نمی شه.
کسی میدونه چرا خیلی از کشورها بدون این که از این کار ها بکنن وضعشون بهتر از ما هست.
کسی می دونه طول کانال سوئز چقدره و طول این کانال چقدر.
کسی دلیل انقراض جانوران ایران رو می دونه.
کسی از محیط زیست و اکولوژی چیزی می دونه.
کسی می دونه دلیل تنوع گیاهی ایران چیه.
کسی می دونه پتانسیل مناطق رو چه طور تعیین می کنند.
کسی تا به حال به این فکر کرده که انجام یک سری کار های عمرانی مهم تر هست یا توسعه پایدار.
کسی می دونه توسعه پایدار چیه.
برای خودم متاسفم
خلیل ذوالفقاری
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۹
8
28
این خوب فکریه . دیگه برای ساکنین کویر ماهیگیری فقط یک آرزو نخواهد بود . راستی کمی از آن آب هم به دریاچه ارومیه بریزید .
سید
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۸
8
25
کار نشد نداره اما کننده میخواد
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۸
5
16
نگوووووو!!!!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۸
8
20
من کلنگمو گم کردم مگر نه همین حالا اقدام به آغاز پروژه میکردیم . هموطنان عزیز عذر میخوام
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۳۰
5
22
خیلی خوب میشه وهزینه زیادی داره و اشتغال زایی میشه فقط احتمال داره سطح آب خزر بیاد بالا و مشکل ساز بشه ولی کویر ایران میشه منطقه ی جلگه ایی و سرسبز میشه طی سالیان بعدش و ازون مهم تر عبور کشتی های تجاری از هند به روسیه وبلعکس از روسیه به آسیا جنوب شرقی و آفریقا عوارض گرفتنش کلی پول سازه و دوستانی که میگن نمیشه نگاهی به کانال سوئز بکنن که بخشی از اونو ایرانی ها در زمان هخامنشیان در مصر ساختند
بهزاد
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۱
6
20
اگه انجامش بدنن خوبه درحدحرف نباشه ماایرانیا حرف زیادمیزنیم مخصوصا موقعه ای که جوگیرمیشیم انشاللاه که بشه آمین
علی
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۱
2
28
اخ جون دیگه استخر نمیریم می پریم تو اب وسط کشور
تقی دربان ملک
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
1
21
فقط یک کاری کنید مثل هدف مندی یارانه ها نشه.از تمامی جوانب بررسی بشه
تقی دربان ملک
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
1
17
فقط یک کاری کنید مثل هدف مندی یارانه ها نشه.از تمامی جوانب بررسی بشه
سید عباس فرشی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
3
16
به نظر من این طرح خوبی است وسود های بسیاری برای کشور دارد
ابراهيم
United States
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۵
10
29
طرح بزرگ و شدني هست.
100درصد.
يه كانال ميكشن عرض500تا1000متر ارتفاع هم شايد 200متروطول 2000كيلومتر
مزايا
1-1ميليون شاغل ميشن تو ساخت پروزه
2-مشكل كم ابي حل ميه كه هفته اي 5بار اب ماقط ميكنن.
3-مشكل اب كشاورزي حل ميشه.
4-بزرگترين توليد كنندگان دنيا با استفاده از اين ايراه سفر هاي 6ماه خودشونو به كمتر از 1ماه كاهش ميدن و ايران ميتونه حق استفاده از ابراه از اونا بگيره.با درامدشم ميتونن ابو شيرين كنن
5-كل مردم ايران ميتونن در طول ابراه ماهيگرير كنن و درامد داشته باشن
6-توليد برق ابي و رفع مشكل سوخت اب و برق
7-با افزايش كشاورزي و اباد كردن كوير حتي شده با كاكتوس به صورت عمده دما كاهش بيدا ميكند.وبارندگيها افزايش ميابد
8-از لحاظ استراتژيكي مهم هست .تنگه هرمز چقد تونست ايرانو كمك كنه؟ايران چندين براير كمك ميكنه.ديكه كسي جرت تحريم ايرانو پيدا نميكنه
9-بعد از ديوار چين مشهورترين سازه بشرميشه و توريست فراواني به كشور ما مياره كه درامد زيادي داره.
10-.وقتي چين از اين جا عبور كنه يني از جاهاي ديگه عبود نميكنه و يني ضرر دشمنان.
و...
بخام بگم اينكه كل نيا رو تغيير ميده.
البته مشكلاتي هم داره ولي مهم نيس
من يك زمين شناسم واگر اين علمي ساخته نشه امكان ايجاد زلزله هم داره.
برا اجرايي كردن پروزه مشكل اصلي تداخل و اختلاف ارتفاع اب درياهاست كه با ايجاد 2دريجه كه يكي باز ميشه كشتي عبور ميكنه و بين 2ديچه قرار ميگيره دريچه بسته ميشه و دريچه بعد باز ميشه وكشتي وارد دريا خزر ميشه.به همين سادگي.
بيخيال خدا كنم بشه.
علی
United States
۲۲:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۸
3
18
من نظری ندارم ولی دارم با خوندن بعضی از کامنتا میخندم فقط :))
نازنین
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۰
2
18
من که کل هزینش؟ متقبل میشم.اماکلیدگاوصندوقش روحسن اقابایدبیاره
نازنین
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۰
2
10
من که کل هزینش؟ متقبل میشم.اماکلیدگاوصندوقش روحسن اقابایدبیاره
حمید رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۱
3
7
لازم نیست آب از خزر به خلیج فارس بره چون دشت کویر و کویر لوت از دریا پایین ترن بنابراین کانال مصنوعی را بگونه ای طراحی میکنند که دوتا دریاچه لوت و کویر را ایجاد کنند که باعث تلطیف هوا و بارش بیشتر در مرکز ایران خواهد شد و پس از این علاوه بر زلزله سیل نیز مناطق مر کزی ایران را تهدید خواهد کرد که باید برای آن فکری کرد. در ضمن لازم به شکافتن رشته کوه البرز نیست و میتوان با الهام گرفتن از کانال پاناما با یک آسانسور آبی ارتباط بین خلیج فارس و خزر را برقرار کرد . خوشحال میشوم نظرات و پیشنهادات خود را با گروه تحقیقاتی مربوطه در میان بگذارم.
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۹
شما قبل از اینکه بری به گروه تحقیقاتی پیشنهادات رو ارائه بدی اول برو در مورد سطح دریای خزر از سطح دریا بررسی کن.... بابا تو رو خدا حداقل یه سرچ بزن بفهمی سطح دریای خزر پایینتره بعد نظر ایراد کن.....
این طرح خیلی مزایا و معایب داره که باید بررسی بشن .....
يار محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۴
4
22
خدا وكيلي خيلي الكي خوشين متروي تهران 50 سال طول كشيد حالا اين كار فكر ميكنم 200 الي 300 سال طول بكشه وبا اين امكانات قابل اجرا نميباشد
اکبر
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
7
21
چراکه نشه میشه، بجای اینکه بشینیم وآیه یاس بخونیم واگه کمکی نمیکنیم حداقل ایجاد مانع نکنیم...دست آبادگرانی که دنبال رو راه کوروش وداریوش هستنددردنکنه .درووووووودبرشما.آباد بادسرزمین اهوراییمان
اکبر
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
7
4
چراکه نشه میشه، بجای اینکه بشینیم وآیه یاس بخونیم واگه کمکی نمیکنیم حداقل ایجاد مانع نکنیم...دست آبادگرانی که دنبال رو راه کوروش وداریوش هستنددردنکنه .درووووووودبرشما.آباد بادسرزمین اهوراییمان
يار محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۴
دكي جان يه پل مي خوان بسازن 10 سال طول ميكشه حالا 2000 كيلومتر ابرساني با كانال 2000 سال طول ميكشه
یوسف
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۱
2
15
احساس میکنم دارم فیلم تخیلی میبینم!
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۲
1
9
یعنی این طرح با این عظمتش فقط 7 میلیارد دلار سرمایه میخواد؟؟؟؟!!! چطوری چرتگه انداختن اینا؟؟؟!!!!
عملی شدن این طرح مزایای بسیار زیادی رو برای آینده کشور داره که خیلی هاشو دوستان گفتند. یکی دیگش هم که خیلی میتونه درآمدزایی داشته باشه مسئله جذب توریست هست که واقعا سود کلانی داره.
در زمینه شیلات با زدن حوضچه ها و دریاچه ها و حمل و نقل و اشتغال زایی و بوجود آوردن فرصت های مختلف و ... .
ولی من فکر نمیکنم که اولا هزینش انقدر کم باشه و همینطور به زودی تموم بشه. دوما این طرح حداقل 30 سال زمان میبره(اونم با عزم واقعی و جدی) که در این 30 سال دولت فقط باید هزینه کنه نه برداشت. در واقع نمیتونه برداشتی بکنه.
سوما یه نگاه به پروژه اتوبان تهران شمال بکنید. بعد از 20 سال هنوز رو هواست. تازه اتوبان تهران شمال که در برابر این مثل نسبت پشه به فیله!
به هر حال من هم فکر میکنم خیلی خوبه و امیدوارم عملی بشه ولی سوابق چیز دیگه ای رو میگه.
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۶
13
8
کلا مخالفم ...شغل من دریانوردیه...اونم توی دریای خزر....امکان نداره روسیه بزاره....رود ولگا با یه وزش مخالف باد از شمال به سمت جنوب خالی از اب میشه و تا چند روز نمیتونه جوابگوی جبران اب دریای خزر باشه...ما که میریم تو ولگا با بسم الله میریم....اصلا شدنی نیست....دریا خشک میشه ولگا هم نمیتونه هی اب تزریق کنه توی دریا...یه طرح مسخرست...کارشناس باکویی هم درست گفته....شما که ندیدین کل دریا و شرایط دریا رو....الکی نظر ندید خواهشا
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۹
دکتر دریانورد از خلیج فارس اب میاد به سمت خزر
قرار نیست آب خزر خالی بشه .....!!!!!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
0
5
از پرفسور کردانی پدر کویر شناسی کمک بگیرید...
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
4
12
با سلام ضمن استفاده وبهره از مطالب مطرح شده مگه زمین گرد ودر حال گردش نیست خوب بعضی از ساعتها خزر میره بالا خلیج بهره مند بشه بعضی ساعتها هم خزر میاد زیر
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
0
13
چقدر دکتر و مهندس و کارشناس در ایران داریم ؟
وحید
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۶
2
18
بگو اگه مردن بیان چاله های خیابونها رو پرکنن کانال پیشکش
آرش
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۳
0
16
حالا به نطر شما از داخل رود ماهی رد میشه من بشینم ماهی بگیرم خدایی نکرده کوسه داخل شهرا نمیاد من که میترسم
ارش
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۳
5
4
چرا حساب شده نظر نمیدین اب دریای خزر 28 متر بایین تر از دریاهای ازاده اگه کانالی با عرض 100 زده بشه که خیلی خیلی سخته و مخارج بسیار زیادی در بی داره شهرهای شمالی ایران از استارا تا بند ر ترکمن به زیر اب میره دیگه اون نوار زیبای ساحلی وجود نداره تابستونا برید گردش و یادتون باشه باناما کشور کم عرض و با عوارض طبیعی خیلی کمتری نسبت به ایران هست به زور تونستن کانال رو بزنن
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۶
2
11
کارو باید دست با سوادا بدن تا شدنیش کنند نه ...
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۸
1
10
بد نيست عزيزاي بدانند که تا ۶۰۰۰سال پيش کوير لوت وکوير مرکزي دريايي با عمق ۳۰۰متر بوده ودر اثر زلزله وسست شدن بستر آن از طريق درياي عمان به آبهاي آزاد ريخته شده وهمکنون هم بارشهاي کوههاي شمالي اين کويرها که آب شيرين هم هستند از طريق همين رودخانه هاي زير زميني در حد فاصل بندر عباس و چابهار به درياي عمان ميريزند. طرح ديگري هم براي احياي اين دريا هست وآن اين بود که با تزريق مواد سفت کننده در محلهايي که زمين سست شده (محلهاي سست قبلا توسط ماهواره شناسايي شدهاند)جلو فرار آب را بگيرند و به مرور زمان درياچه تخريب شده را احيا کنند
لرچی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۳
3
9
راس میگی بیاین این فاضلاب خونه مارو درس کنین
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۳
9
9
تنها راه نجات ایران از بحرانهای آب ، بیکاری، فرار سرمایه های مالی و انسانی ، کشاورزی ،ماهیگیری ، هوای آلوده، محیط زیست، کنترل مرزهای اعتیاد و موادمخدروهزاران مورد دیگر ...بیاید ایرانیان بار دیگر یکی شویم .و آری بار دیگر بعنوان پیاده نظام لشکر داریوش کبیر کانال نجات ایران را حفر کنیم.این اراده یک ملت است که غیر ممکن ها را ممکن میکند.
سامان
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
2
7
لطفا این طرح را عملیاتی کنید.
این طرح باعث میشه که سود آوری در عین حال زیبایی داشته باشه.
اینطور که از جنوبی طرین منطقه به شمالی ترین منطقه با کشتی میتونید مسافر بگیرید البته اگر درست اجرا بشه.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۳
3
6
یاد فیلمهای تخیلی قدیمی افتادم
صابر
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
2
9
شخصی یک کاسه ماست رابه دریا میریخت ومیگفت میخواهم اب دریا را به دوغ تبدیل کنم گفتندنمیشود،گفت منهم میدانم نمیشود،ولی میدانیداگرشدچه میشود؟
sia
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۵
0
0
☁ ⛅ ☁ ☁☁لاییییییییک
ممد
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۸
0
4
اگه بشه خیلی عالی میشه
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۷
2
5
به نظر بنده اگر مسوولین اول بیایند کانالی ایجاد کنند که آب دریای عمان به دو کویر لوت ومرکزی واریز شود وچند سال ازنتیجه این کاروتجربه آن تجزیه وتحلیل کنند. وتغییرات اقلیمی آنرا ببیند بعد برای ادامه آن تا شمال اقدام کنند این کار بمراتب هزینه کمتری دارد.وزوتر به نتیجه می رسد.به امید دریایی در قلب کویر ایران.
سجاد
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۸
2
6
ببين عقل كلا اب درياچه خزر تقير زيادي نميكنه چون كه يه كانال در طول سال بستگي به اندازش تواناي انتقال اب اندازه خودشو داره نهايتا يه رود به درياچه خزر اضافه ميشه اون 27 متر اب كه پايين تره ميدوني چقدره فوري كه از طريق اين كانال كه پر نميشه. اين به ذهن هيچكدمتون نرسيد
محمد هستم
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
1
3
سلام :-)
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۲
1
3
ا
خارج از این صحبت ها یه کارشناس ایرانی از آمریکا هم می گفت که این کار شدنیه. . .به نظر منم میشه
فرزاد معین
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
2
4
به نظر من باید این کار رو با مشارکت چند کشور دیگه انجام داد و در ضمن این کار رو در قالب فازهای مختلف انجام داد. خواه ناخواه بخش مرکزی ایران باید پر آب بشه و از مزایای ماهیگیری و توریستی آن به نحو احسنت سود برد. ودر فازهای بعدی از انجا به نواحی مختلف آب رو انشعاب داد.
amin
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۳
5
0
دوستان برید یه ذره جغرافیا بخونید اگر به اندازه ی یک دهم نمک اب های ازاد کم یا زیاد بشه که با این کار میشه اب دریاچه ی خزر در مقابل خلیج فارس جزو دریاچه ی شیرین حساب میشه برای همین میزان نمک کم و زیاد میشه پس کلن اقلیم ایران عوض میشه پس ینی یا ایران کلن کویر میشه یا کلن زمستون
برید یه کم مطالعه کنید
صالحی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۶
2
4
اقا اون کلنگ منو بده .گفتم کلنگ من کجاس.مگه میشه چی میگی تو رو خدا یه چیزی میگیا آقا داریوش با دست خالی کانال سوئز کند تو کجای کاری برو بکن نترس من هوات دارم
رهگذر
United States
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
0
6
این اقای دکتر کهرم چی میگن!؟ خاک دامغان رس و شن و ماسه است و ابش هم شوره ولی پسته های عالی این منطقه زو همه میشناسن، پس ایشون نگن این منطقه به خاطر خاکش غیر قابل کشاورزیه
وطن پرست
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۱
10
2
شما دوستان عزیزی که می گین طرح خوبیه تا حالا هیچ به این فکر کردین با این کار
ایران به دو قسمت تقسیم میشه آن وقت مثل قدیم که عرب ها یا افغانی ها یا کشور های دیگه که به ایران حمله می کردند خیلی راحت هر طرف از کشور عزیزیان رو تصرف می کنند!!
ازشاگان
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
3
4
ازقدیم گفتند :از عاقل بپرس نه از مجنون .
این کارشدنی نیست؟سدگتوند آب کارون شور کردچه کردید؟
محمود
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
2
2
بنام خدا
باسلام
اجرائی شدن طرح امکان پذیر است ویک طرح فرامنطقه ای است امید باستفاده ازکارشناسان بین المللی وداخلی طرح مطلعاتی جدی شروع واجرائی شود بامیدآنروز
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
2
3
با سلام . به نظر من که پروژه خوبیه اما ممکنه یکم دشوار به نظر بیاد . اگر ما آب دریای خزر رو از طریق لوله و نه از طریق کانال به سمت مناطق در حال توسعه و کویری کشورمون مثل برخی از مراکز استانها مثلا یزد بیرجند و سمنان منتقل کنیم میتونیم فرصت خوبی رو هم برای اشتغال زایی و هم صنعت گردشگری مون فراهم کنیم اما برای انجام این کار باید به چند نکته توجه کرد اول اینکه تاحد امکان این خط لوله بابد از مسیری منتقل بشه که در طی اون مسیر حداکثر ارتفاع مربوط که های رشته که البرز باشه تا که بتونیم با یک یا چند پمپ عظیم آب را از دریا به سمت بالای کوه منتقل کنیم و سپس یقیه کار رو نیروی جاذبه برای ما انجام میده ونیاز چندانی به ماشین آلات غول پیکر در طول مسیر نیست ثانیا در طول مسیرمثلا در هر مقصد اولین باید مراکزی برای کنترل میزان فشار آب تعبیه کنن که بتونن از طریق اون میزان آب مورد نیاز خودشون رو تنظیم کنن چون واضحه که هر استان میزان آب مصرفی خاصی داره ثالثا بر طبق سخنان دکتر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی سیاست های جمهوری اسلامی ایران در ضمینه نیروگاه های هسته ای به سمت نیرو گاه های 50 -60 مگاواتی کوچکی تغییر پیدا کرده است که این نیرو گاه ها توانایی شیرین کردن آب را نیز دارا می باشند و قتی ما به استانهای مرکزی خودمون آب رسانی کنمیم با کمک این نیروگاه ها می تونیم حجم بسیار زیاد ویا تقریبا همه ی آن را تصفیه کنیم و مشکل شیرین سازی آب برای مصارف صنعتی ، کشاورزی و خانگی را برطرف کنیم بعلاوه این که برق نیز می تونیم تولید کنیم بدون این که جایی رو آلوده کنیم . اینها چیزهایی بود که من به زهنم می رسید و به طور کلی می تونه حرکت مفیدی باشه اگه قبل از انجام کارشناسی شده باشه . در ضمن کشور همسایمون ترکمنستان همین الان داره از همین طریق بیابون های وسط کشورش رو آباد می کنه چرا ما این کار رو انجام ندیم؟
یه نظریه پرداز
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
2
6
این طرح جالبی اما ایراد فراوان داره من که بچه بودم ای طرح تو ذهنم بود اما الان اصلاحش کردم .
به نظر من به جای این که خزر وصل کنن به خلیج فارس ، بهتره یه کانال بکشن از خلیج فارس به کویر لوت ، کویر لوت 50 متر از سطح دریا پایینتره ، هزینش کمتر در میاد ، وسط ایرانم یه دریاچ عظیم درست میشه ، واسه گردشگری و توریسم عالی میشه ، سایر مزایا رو بمونه
سهيل
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۸
2
6
همان داستان يك سطل ماست و كنار دريا براي ساختن درياي دوغ!
ایمان
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۰
2
2
همین دریای خزرو هم ازمون نگیرن خوبه.خدا به خیر بگذرونه.
امير
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۱
1
4
به نظر من ممكن ترين راه براي رسيدن آب به كوير گرفتن آب ازطريق لوله از درياي عمان وچابهار ميباشد سطح درياها هميشه از لحاظ علمي بالاتر از سطح كوير مي باشد و ازطرفي به علت نبود پستي بلندي در مسير هزينه كمتري به دولت تحميل خواهدشدودرياچه هامون در مسير راه سيرآب خواهد شد وايجاد دريايچه مصنوعي دركوير لوت ميباشد فقط بايد باور بكنيم مي توانيم
علي احمدي دهكاء
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۱
3
1
به نظر من مشكلات زيادي براي اكوسيستم هاي كناره خزر پيش مياد چون مسلما آب خزر در اين صورت بالا مياد ، ولي اين پروژه يه چشم انداز واقعي و عالي با هزينه هاي بالاست ، ما كارهاي مهمتر از اين هم توي كشور داريم مثلا پايين اومدن سطح درياچه اروميه
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۹
3
0
با این کار دریاچه خزر مثل دیگر دریاچه ها خشک میشه
ظشاقش
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۱
1
4
وای وای وای شما چی فک کردین واقعا فقط خواهش میکنم یکلحظه بافاصله این دوتا ازهم فکرکنین اخه سر چی دعوا میکنین خزر ابش یک متر بالا بیاااااااااااد
عزیزان من برای اینکه اب جریان پیدا کنباید شیب وجود داشته باشه این همه کوه ودشت این وسط هست
سورنا
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۶
0
7
به نظر من در فاز اول باید دشت کویر و دشت لوت را به دریای عمان وصل کرد تا این دو کویر برهوت تبدیل به دریاچه شوند و از بخار شدن آبهای آنها ابرهای بارانزا تشکیل شوند و آب و هوای مرکز کشور تعدیل شود.ما از جمله کشورهایی هستیم که شدیدا از نظر گرمایش جهانی و کویرزایی در معرض خطر هستیم و اگر کاری نکنیم تا 50 سال دیگر آب برای خوردن هم نخواهیم داشت.در مراحل بعد میتوان به اتصال این دریاچه ها به دریای خزر هم فکر کرد.ولی دریاچه های لوت و کویر باید زودتر ایجاد شوند تا وقتی که نفت داریم وگرنه از تشنگی منقرض خواهیم شد...
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۹/۳۰
5
0
چرا بجای اینکه اب دریای خزر را در خلیج فارس بریزند برعکسشو انجام ندن؟! یعنی خلیج فارسو بریزن خزر :|
صدرایی
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
0
2
با سلام خدمت تمام عزیزان
تا حدودی نظر اغلب دوستان را نگاهی داشتم
و تا انجا من می فهمم این جور پروژه ها چه بسا
پروژ فوق اعظیم هم هست نیاز مند نظر کارشناسان
توانمند واگاه و با تجربه است چراکه هرکسی با هر
توانمندی و اندک دانش واطلاعات نمی تواند ابعاد
این موضوع را درک کند
یا به بیان ساده تر مثل کارهای دیگه نسنجیده
به نا کجا اباد می رسد
شکر خدا در اکثر موضوعات به مشکلات اساسی
بر خوردیم و خوشبختانه یه عمری است تجربه می کنیم نه زندگی
byt
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
1
6
شاید نشه دریای عمان رو به خزر وصل کرد ولی حداقلش میتونن آب دریای عمان رو بیارن تو کویر های مرکزی، چون ارتفاع دشت لوت و کویر خیلی از آب های آزاد پایین تره و مشکل خاصی هم پیش نمیاد، درعوض اقلیم مرکزی کشور کلی متحول میشه.هروقت این کارو کردن بعدش برن سراغ پروژه اصلی
اکبر ملکی مهندسی عمران و شهر سازی
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۱
0
1
باسلام
منافع این طرح درصورت اتصال دریای خزر به دریای سیاه میباشد که مسیری ترانزیتی آسیای جنوب شرقی وفلات آسیای مرکزی را به اروپا متصل مینماید و منبع درآمد داعمی برای ایران میباشد مانند کانال سوعز برای مصریا کشور ی مثل پاناما .
محمد رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۲
1
7
سلام،به نظر من این طرحها اول باید در مقیاسهای کوچکتر شبیه سازی بشه .تیمهای زیادی هم باید کار کارشناسی این طرحو انجام بدن اعم از ایرانی و خارجی.در ضمن الآن علم انسان طبیعت رو به تسخیر خودش درآورده و غیر ممکنی وجود نداره اگه مرد عمل باشی.
ادوارد
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۵۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۸
11
2
ايران با اين كار به دو قسمت تجزيه ميشود و در دراز مدت شايد دچار عوقبي شود
موضوع دوم طبق قانون ظروف مرتبطه ، اب درياي خليج به داخل خزر ميريزد و ٢٨ متر ارتفاع بالا بيايد مانند يك منشور عمل ميكند و سطح بسيار زيادي از زمينهاي اطراف شمال و كشورهاي ديگر مجاور ان دچار مشكل ميشود

اين طرح ، از نظر سياسي و علمي نميتواند درست باشد
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
9
3
ای مردم ببینین دولت چیکار میکنه به جای اینکه به فکر دریاچه ارومیه باشه میخواد دریای خزر را به خلیج فارس وصل کنه خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
امير حسين
Spain
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
0
1
در اين مسئله سطح درياي خزر با دريا يكي ميشه؟؟؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
0
2
بله دوستان شدنیه ولی فکر کنم یه صد سال طول میکشه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۵
0
6
قدیمیا میگفتند سنگ بزرگ برداشتن نشونه نزدن این پروژها واین حرفها همش سر کار گذاشتن مردم ایران اینها 30 سال نتونستند پروژه بزرگ راه تهران شمال را که حدود 250 کیلومتر انجام بدهند چندین دولت امدند قول دادند کلی بوجه اختصاص دادند سر کار گذاشتند کار تمام نشده
ناشناس
Canada
۰۶:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۶
2
2
امکان پذیر هست
ناشناس
United States
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۱
6
0
اگر ایران دو تکه شد چی؟ اگر ما شدیم مردم دوره قاجار چی؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
2
4
این طرح موجب معتدل شدن اقلیم مرکزی ایران از گرم و خشک به معتدل شده و باعث بوجود آمدن بارانهای محلی میشود چون مانند خطه ی شمال ایران با رشته کوههای مختلف از اطراف محاصره شده است و آب حاصل از تبخیر آبگیرهای عظیم محتبس شده و تبدیل به ابر و باران میشود ضمنا با آبگیری دشت لوت و دشت کویر کشتیرانی از دریای خزر به خلیج فارس ممکن میشود، یک کانال هم از جنوب آبگیر دشت لوت به دریای عمان نیاز است
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۶
3
2
بابا دستتون درد نکنه خیلی وقت بود نخندیده بودیم خخخخخ دریای خزر رو هم دو روزه کویر میکنید
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۷
1
1
جهت رویت چگونگی طر سرچ کنید پاسخ طراح انتقال آب خزر به اساتید منتقد و مخالف
سعید
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۰
1
2
بابا اینا باید کاری کنن ک کانال بین خلیج و دریاچه خزر هم سطح هم بشه یا این ک دو دشت بزرگ مرکزی هم پر از آب بشه تا این رویه رو کنترل کنن
دیبا
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۱
3
1
احداث و اتصال یک آبراهه کوچک از دریای خزر به دریای عمان توسط متخصصان ایرانی گرچه نمی تواند منجر به مسیر کشتی رانی گردد لیکن با هزینه اندک می توان با پشتوانی ملی مناطق کویری را که به نسبت از سطح دریای آزاد عمان وخزر پست تر است مبدل به تالاب ودریاچه ای بزرگی نماید که موجبات پایین آوردن دمای محیط سرسبزی شود آزمایشی که هزینه کمتری دارد ودر وهله بعد می توان برای احداث آبراهی که قابلیت کشتیرانی دارد اقدام نمود میگویند آب دریاچه ارومیه براثر حفر چاههای عمیق غیرقانونی کشاورزان که پایین تر از سطح دریاچه ارومیه بوده رو به خشکی نهاده چطور آب دریاچه ارومیه که دارای غلظت بالای شوری است می تواند مثمر ثمر برای کشاورزی گردد اما احداث دریاچه مصنوعی در مرکز کویر نمی تواند باعث دگرگونی سرسبزی تغییر دمای محیط و حتی کشاورزی گردد
حجت
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۰
2
6
به نظرم اگه امروز کانال تزنیم فردا مجبورآ باید بزنیم
A8M3
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
2
1
به نظر من پروژه خوبی خارج از نکته ها اما ما باید روی نکته پایین تر بودن خزر باشه ولی خب میشه از عمان به خزر ریخت و خب اینجوری بهتره ولی خب بازم باید آب در حال حرکت باشه خلاصه به نظر من بیشتر از 7میلیارد هست احتمالا 10میلیارد.