کد خبر: ۱۰۸۵۶۳
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۱ - ۲۰:۳۵
دکتر محمد رازی:

قرار مصاحبه را ساعت ۱۰شب در مطب خود گذاشت. هرچند قبل از آن گفته بود تا پاسی از شب در مطب به ویزیت مریض‌ها مشغول است. وقتی به مطب رسیدیم دو مریض دیگر انتظار ورود می‌کشیدند که بعد از آن دو نفر نوبت به ما می‌رسید.

 همشهری تماشاگر: قرار مصاحبه را ساعت 10شب در مطب خود گذاشت. هرچند قبل از آن گفته بود تا پاسی از شب در مطب به ویزیت مریض‌ها مشغول است. وقتی به مطب رسیدیم دو مریض دیگر انتظار ورود می‌کشیدند که بعد از آن دو نفر نوبت به ما می‌رسید.

به هر حال وقت ورود رسید و وارد اتاق دکتر محمد رازی یکی از جراحان برتر ورزشی ایران شدیم. دکتررازی 59سال سن دارد و از سال68 کار جراحی ورزشکاران را به صورت تخصصی انجام می‌دهد.

 

به گفته خودش، وی متخصص جراحی ارتوپد بوده و رشته فوق پزشکی او آسیب‌های ورزشی است. با توجه به این‌که آسیب‌های ورزشی گوناگون هستند او به ترمیم زانو و مچ پا مشغول است و در میان عوام نیز به پزشک متخصص زانو و مچ دست شهرت دارد. البته در این میان مشکلات نسوج و عضلات را نیز برطرف می‌کند. دکتر رازی 23سال به طور کاملا تخصصی در امور بیماری‌های ورزشی فعالیت کرده و سابق بر این نیز به عنوان پزشک تیم ملی فعالیت داشته است.

وی علاوه بر این‌که در داخل کشور مشهور است، در میان پزشکان آسیا هم شهرت خاصی دارد. در حال حاضر به عنوان رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی آسیا نیز فعالیت می‌کند. با توجه به این‌که در مدت زمان فعالیت خود ورزشکاران زیادی را به دامن ورزش بازگردانده با او گفت‌و‌گویی را انجام داده‌ایم.

 

اغلب با کدام دسته از ورزشکاران سر و کار دارید؟

من با تمام ورزشکاران برخورد دارم که بیشتر آن‌ها از قهرمانان رشته‌های ورزشی خود هستند. بسیاری از آن‌ها قهرمانان سنگین‌وزن وزنه‌برداری، کشتی، کاراته و تکواندو هستند.

 

فوتبالیست‌ها در این لیست قرار ندارند؟

فوتبالیست‌ها را هم ویزیت می‌کنم امابیشتر از فوتبالیست‌ها، ورزشکاران دیگر رشته‌ها پیش من‌می‌آیند.

 

اگر بخواهید لیستی از ورزشکاران قهرمانی که تا به امروز توانسته‌اید آن‌ها را به ورزش بازگردانید تهیه کنید، به کدام ورزشکاران در این لیست اشاره می‌کنید؟

قهرمانان زیادی بوده‌اند که اگر قرار باشد یکایک آن‌ها را نام ببرم شاید لیست بلندبالایی شود. اما مشهورترین آن‌ها، هادی ساعی به خاطر عمل شکستگی دستش، یوسف کرمی، میلاد میداوودی به خاطر عمل مچ پا و حتی عابدزاده قبل از مسابقات جام جهانی98 آلمان.

 

با توجه به این‌که همیشه گفته می‌شود بخش شکسته استخوان پس از عمل جراحی به شکل اول کار نخواهد کرد، این عمل‌های جراحی ماندگاری دارند؟

ماندگاری جراحی بستگی به عوامل متعددی دارد. اگر ورزشکاری پس از آسیب‌دیدگی مراجعه کند و به درمان آن بخش از بدن خود بپردازد، شاید عمل جراحی که روی او صورت گرفته ماندگاری بیشتری نسبت به دیگر ورزشکاران داشته باشد.

 

اما اگر ورزشکاری چند وقت بعد و یا حتی چند سال پس از این‌که زانوی وی آسیب دیده مراجعه کند در حالی که غضروف او نیز دچار آسیب شده ماندگاری عمل کمتر خواهد بود. به طورکل تمامی ‌جراحی‌هایی که روی بدن ورزشکاران صورت می‌گیرد از ماندگاری کامل برخوردار نیستند، چه رسد به این‌که یک بازیکن مدت‌ها پس از مصدومیت خود برای مداوا مراجعه کند. زمانی که غضروف زانو از بین برود تفاوتی ندارد که فرد 70ساله است یا 40ساله.

 

ورزشکارانی بوده‌اند که تحت این شرایط عمل جراحی شوند و شما ماندگاری جراحی آن‌ها را تایید نکنید؟

علیرضا دبیر به عنوان نمونه از آن دسته از ورزشکارانی بود که تحت عمل جراحی من قرار گرفت و من مشاور او بودم. اما ایشان خودش تصمیم گرفت پیش از مسابقات المپیک آتن با دکتر دیگری هماهنگ کند و تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

 

هرچند پزشکی که او را جراحی کرد پزشک خوبی است اما شاید در این مورد نتوانست به طور حرفه‌ای کار خود را انجام دهد. گاهی اوقات طبیعت یک آسیب‌دیدگی به سرعت قابل ترمیم نیست و گاهی اوقات یک آسیب‌دیدگی عوارض دیگری نیز در پی دارد. همه عوامل در بهبود یک ورزشکار تاثیرگذار است. امکانات بیمارستان نیز می‌تواند در این بهبودی تاثیر زیادی داشته باشد.

 

برای شما به عنوان یک پزشک تفاوتی بین بیمارانی که ورزشکار هستند و بیمارانی که ورزشکار نیستند وجود دارد؟

از لحاظ شغلی، کاری که برای ورزشکار انجام می‌دهم برای فرد عادی نیز انجام می‌دهم و از این نظر تفاوتی ندارند اما یک ورزشکار از آمادگی بدنی بالایی برخوردار است که این موضوع در بهبودی او می‌تواند تاثیرگذار باشد.

 

همچنین باید گفت یک ورزشکار انتظار دارد پس از درمان بتواند بر روی عضوی که دچار مشکل شده فشاری وارد کند تا در ورزش خود حتی پیشرفت داشته باشد. این فشار 10برابر فشاری است که یک فرد عادی به عنوان مثال کارمند بر عضو ترمیم‌یافته خود می‌آورد.

به خاطر این موضوع ماندگاری درمان در ورزشکاران کمتر خواهد بود. این تنها تفاوت بین ورزشکاران و افراد عادی جامعه است. از سوی دیگر آمادگی بدنی ورزشکاران باعث می‌شود به درمان سریع‌تر پاسخ دهند.

 

دلایل بروز برخی مصدومیت‌ها چیست؟ برخی از آن‌ها که با برخورد به وجود می‌آید به کنار اما برخی دیگر به طور طبیعی با یک چرخش مصدومیت‌هایی را برای ورزشکار به همراه دارد. این نوع مصدومیت‌ها به سهولت بهبود می‌یابند؟

بر خلاف این نظر شما، ورزشکارانی که با برخورد دچار مصدومیت می‌شوند سریع‌تر بهبود می‌یابند تا افرادی که برخوردی نداشته‌اند و تنها با یک چرخش دچار آسیب‌دیدگی شدید می‌شوند. در واقع عضوی که به طور طبیعی باعث پارگی تاندون می‌شود زمانی که عمل جراحی را بپذیرد و بهبود یابد تضمینی برای این‌که بخش متصل شده را بار دیگر پاره نکند وجود ندارد. چراکه طبیعت این عضو این است که به سادگی از هم باز شود.

 

اما زمانی که یک عضو بر اثر ضربه دچار آسیب می‌شود در صورتی که دوباره با برخوردی روبه‌رو نشود می‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد بی‌آنکه مشکلی برای او به وجود آید. در افراد نوع اول تعادل بین مغز و اندام می‌تواند باعث کمتر شدن آسیب شود. هرچه این ارتباط ظریف به درستی کار کند اندام نیز با سرعت بیشتری فعالیت می‌کند و بر همان سرعت نیز به درمان پاسخ خواهد داد.

 

اگر بخواهیم بدانیم مهم‌ترین عمل جراحی شما کدام بود، کدامیک را نام می‌برید؟

برخی از عمل‌های جراحی ممکن است بسیار بزرگ بوده باشد اما از لحاظ اهمیت کمتر از دیگران باشد. به طور مثال عمل جراحی عضله سینه فرهاد موسی‌خانی که در پاورلیفتینگ سطحی بین‌المللی دارد بسیار بزرگ بود اما شاید اهمیت آن بسیار کمتر از جراحی باشد که روی دست هادی ساعی صورت گرفت.

 

به همین خاطر این عمل را به عنوان مهم‌ترین عمل جراحی خودم یاد می‌کنم؛ این‌که 6هفته مانده به مسابقات المپیک تصمیم گرفته شود که آیا عملی انجام گیرد یا خیر و اگر عملی قرار است صورت گیرد به کدام روش که بتواند ورزشکار را به مسابقات برساند و این‌که از کدام تجهیزات استفاده شود که بتوانیم به سرعت آن‌ها را از بخش جراحی شده بیرون بکشیم و ورزشکار را به آمادگی برسانیم.

هرچند شکستگی استخوان دست وی عمل ساده‌ای را می‌طلبید اما حساسیت کار موجب شد تا آن را یکی از مهم‌ترین عمل‌های خود بدانم. وی پس از این عمل جراحی در مسابقات المپیک به قهرمانی دست یافت.

 

عمل جراحی زانوی عابدزاده نیز با دستان شما انجام گرفت؟

عابدزاده پیش از این قبل از مسابقات جام جهانی‌98 به من مراجعه کرد و زانوی خود را جراحی کرد. اما پس از آن بار دیگر مورد عمل جراحی قرار گرفت و وقتی من از این خبر مطلع شدم روی نام او خط قرمز کشیدم. چراکه می‌دانستم با عمل جراحی وضعیت او به چه شکلی خواهد شد و او دیگر توان ادامه نخواهد داشت.

 

یعنی به نظر شما عابدزاده نباید عمل جراحی می‌شد؟

من او را تحت مراقبت داشتم و با توجه به این‌که افراد زیادی همراه او بودند به بیمارستانی منتقل کردم تا بتوانم در فضایی آرام او را مداوا کنم. از من خواسته شد تا وی به بیمارستان دیگری منتقل شود و من هم اعلام کردم با امضا و رضایتنامه این امکان وجود خواهد داشت که این کار را انجام دادند.

 

عابدزاده از جمله ورزشکارانی است که بسیار خاص است. هر فرد دیگری جای او بود با چنین زانویی می‌بایست روی ویلچر بنشیند اما او درون دروازه نیز حضور می‌یافت. در هر حال او یک پدیده منحصر به فرد است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۰
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۴
0
2
سلام
من یکبار در سال 93 پیش این آقای دکتر رازی رفتم.
بسیار آدم بداخلاق و از خودراضی هستند که اصلا برخورد محترمانه ای با بیماران خود ندارند.