کد خبر: ۱۰۸۸۸۵
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۱ - ۲۰:۲۴

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا با بیان اینکه فرار از سربازی یک جرم است، گفت:

 همشهری آنلاین: سردار ابراهیم کریمی، با بیان اینکه غیبت با فرار از سربازی متفاوت است، گفت: غیبت برای کسانی است که در موعد مقرر خود را برای انجام سربازی معرفی نمی‌کنند اما فرار برای کسانی اطلاق می‌شود که به خدمت سربازی اعزام و پس از اخذ مرخصی از محل خدمت یا خارج‌شدن از محیط، دیگر باز‌نمی‌گردند. جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا ادامه داد: درصورتی که فرار بدون عذرموجه باشد، دادگاه با توجه به آن حکم می‌دهد اما درصورتی که سرباز فراری دارای عذر موجه باشد شرایط و اظهارات وی در دادگاه بررسی خواهد شد. کریمی به تمامی سربازان فراری توصیه کرد که خود را معرفی کنند چرا که در حال حاضر تسهیلاتی برای این دسته افراد در نظر گرفته شده است.

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا همچنین با اشاره به بخشش غیبت تمامی سربازان و مشمولان متقاضی اعزام به خدمت که تا سوم خرداد سال‌جاری نسبت به تعیین تکلیف خود اقدام کنند، خاطرنشان کرد: افرادی که تا این تاریخ به سازمان وظیفه‌عمومی ناجا و دفا‌تر خدمات الکترونیک پلیس +۱۰ مراجعه و تعیین تکلیف کنند، غیبت گذشته و تمامی اضافه خدمتشان بخشیده خواهد شد که این شرایط برای افرادی که هم‌اکنون در حال خدمت هستند نیز صدق می‌کند.

کریمی همچنین با بیان اینکه کسری خدمت تا پایان سال ۹۰ اعتبار داشت، گفت: براساس قانون جدید افرادی که والدین آنان دارای ۳۰ ماه سابقه جبهه، ۲۵ درصد جانبازی و ۲۴ ماه اسارت باشند به ازای هر کدام از آنان یکی از فرزندانشان از خدمت سربازی معاف می‌شود. جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا اضافه کرد: به‌عنوان مثال اگر فردی دارای ۵۰ درصد جانبازی باشد ۲ فرزند وی می‌توانند از معافیت بهره‌مند شوند. کریمی با تاکید بر اینکه کسری خدمت به افرادی که دارای سابقه‌ای کمتر از موارد ذکر شده باشند، تعلق نخواهد گرفت، گفت: حتی اگر فردی دارای ۲۴ درصد جانبازی باشد نیز فرزندش امکان استفاده از معافیت را نخواهد داشت چرا که این یک قانون است.

تعویض کارت‌

وی همچنین درباره اجرای طرح تعویض کارت‌های معافیت و پایان خدمت کاغذی با هوشمند، اظهار کرد: از سال گذشته طرحی اجرا شد که براساس آن به دارندگان کارت‌های معافیت‌کاغذی فرصت داده شد که براساس زمانبندی اعلام شده تا پایان اردیبهشت ماه نسبت به تعویض کارت‌های خود اقدام کنند.

کریمی با بیان اینکه استقبال از این امر بسیار خوب بوده است، گفت: تلاش ما بر این است که ظرف مدت یک ماه پس از ثبت درخواست، کارت جدید را برای متقاضیان پست کنیم چرا که کارت‌های هوشمند برای سهولت در کارهای بعدی دارای فواید مثبتی است.

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا از شهروندان خواست تا پایان اردیبهشت ماه به دفا‌تر پلیس + ۱۰ مراجعه و نسبت به تعویض کارت‌های قدیمی خود اقدام کنند. وی افزود: افرادی که از ماه‌های گذشته نیز باقی‌مانده و موفق به ثبت درخواست خود در موعد مقرر نشده‌اند همچنان می‌توانند به دفا‌تر پلیس + ۱۰ مراجعه کنند. کریمی افزود: بعد از طرح تعویض کارت‌معافیت، طرح تعویض کارت‌های پایان خدمت آغاز می‌شود.

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا با تاکید بر اینکه کارت‌های معافیت قدیمی پس از اتمام مدت طرح تعویض، فاقد اعتبار خواهند بود، گفت: پس از این مدت درصورتی که فردی با کارت معافیت کاغذی به جایی مراجعه کند کارش انجام نخواهد شد.

مدت سربازی

وی با بیان اینکه مدت سربازی با توجه به نیاز کشور تعیین می‌شود، گفت: در تلاشیم تا به‌صورت تخصصی از سربازان استفاده کنیم اما طبیعتا برای همه رشته‌ها و موضوعات سربازان رشته تخصصی آنان در طول مدت سربازی پیدا نمی‌شود که درتلاشیم تا حد ممکن توانایی‌های سربازان را شناسایی کرده و در‌‌ همان راستا از آن استفاده کنیم. کریمی افزود: بخشی از سربازان نیز با توجه به توانمندی و تخصصی که دارند به سازمان‌های دولتی معرفی می‌شوند که اصطلاحا به آن «امریه» می‌گویند.

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا شرایط سربازی را از زمان تصویب قانون جدید رو به بهبود دانست و گفت: نوع به‌کارگیری سربازان، تسهیلات و غیره در قانون جدید برای سربازان پیش‌بینی شده است. جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا همچنین درباره شرایط اضافه‌خدمت و مجازات‌های غیبت برای مشمولان غایب در زمان صلح خاطرنشان کرد: در قانون جدید برای غیبت تا سقف ۳ ماه، ۳ ماه اضافه خدمت، برای غیبت بیش از ۳ ماه تا یک سال، ۶ ماه اضافه خدمت در نظر گرفته می‌شود و برای افرادی که بیشتر از یک‌سال غیبت داشته‌اند علاوه بر اینکه ۶ ماه اضافه خدمت تعلق می‌گیرد، فراری محسوب می‌شوند و به جرم آنان در دادگاه رسیدگی می‌شود.

وی همچنین درباره شرایط بهره‌مندی از معافیت کفالت اظهار کرد: براساس قانون، معافیت کفالت برای یگانه فرزند ذکور بالای ۱۸سال است و درصورتی که فرد برادر بزرگ‌تری که ازدواج نیز کرده، داشته باشد نمی‌تواند از این نوع معافیت بهره‌مند شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۳۹
غیر قابل انتشار: ۲
کریمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
0
40
به نظر من کسانی که فراری هسنند البته اونهایی که بیشتر از 10 سال کاری کنند که مابقی خدمتشونو بخرن یعنی هرچی از خدمتشون مونده رو بخرن
امید حسنی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۸
0
6
من سال79 پنج ماه خدمت کردم اما بخاطر مشکلات زندگی نتونستم خدمتم ادامه بدم میتونم خدمت موندم را بخرم؟؟؟؟؟؟؟؟
عزیزی
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
2
2
لطفا جز ییات طرح خرید خدمت سربازی غایبان فراری را در سایت بگذارید
قربان
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۹
0
3
من متولد 66 هستم از خدمت فراری میتونم خرید خدمت کنم.
کاظم
United States
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۷
0
0
من تک فرزندم واین سه ماه خدمت کردم و فرار کردم الآن میتوانم کارت پیایان خدمت رو بخرم یا کفالتی بگیرمش
؟؟
رحیم رودابه
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۸
0
2
پای من شکسته الانم توی پای من پلاتین هست میتونم بخرم 2 سال فراری از خدمت هستم البته 5 ماه کردم
حسینی
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۸
0
1
نظری ندارم