کد خبر: ۱۱۱۰۰۰
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۱ - ۰۰:۲۶
تعداد نظرات: ۱۵ نظر
مدیرکل بورس و امور دانشجویان خارج کشور وزارت علوم، آخرین وضعیت موسسات مجاز اعزام دانشجو به خارج را تشریح کرد.
 فارس: ظهر امروز حسن مسلمی نائینی مدیرکل بورس و امور دانشجویان خارج کشور وزارت علوم، در حاشیه سومین نشست اعضای کانون موسسات اعزام دانشجو به خارج از کشور، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سیاست‌های وزارت علوم درقبال موسساتی که بدون مجوز اقدام به اعزام دانشجو به خارج از کشور می‌کنند، چیست، گفت: در اینباره ابتدا با یک مشکل بزرگ مواجه شده بودیم و آن اینکه ۷۰ موسسه مجاز و ۱۸۰ موسسه غیرمجاز داشتیم که حتی اسم و تبلیغشان در سطح شهر بود.

وی افزود: وزارت علوم این موسسات را به دادستانی معرفی کرد و در کنار آن نیز از روش‌های مختلفی همچون تقویت موسسات مجاز بهره بردیم تا با تقویت موسسات مجاز، موسسات غیرمجاز تضعیف شود.

مسلمی با اشاره به عدم صدور۵ ساله مجوز موسسات، گفت: وزارت علوم طی فراخوانی ۳۰۰ موسسه برای اعزام دانشجو را شناسایی کرد و از این تعداد بعد از بررسی‌های متعدد به ۱۲۰ موسسه مجوز فعالیت ارائه شد.

وی با بیان اینکه حدود ۵۰ موسسه نیز پیش از این مجوز دریافت کرده بودند، تصریح کرد: در مرحله دوم با این موسسات مذاکره کردیم برای اینکه کانونی از درون همین موسسات تشکیل شود تا موسسات بر خودشان نظارت کنند و وزارت علوم درگیر مسائل اجرایی نشوند.

مسلمی درخصوص تقویت این موسسات اظهار داشت: اولین کمک، شکل دهی به این موسسات و تشکیل کانون و تامین مکان کانون بود.

وی ارتباط برقرار کردن با دیگر سازمان‌های کشور در جهت اخذ مجوز را دیگر کمک وزارتخانه به این موسسات دانست.

سلیمی با بیان اینکه این کانون کمیته‌ای برای حل اختلاف شکایت دانشجویان ایجاد کرده است، افزود: زمانی بنده موظف بودم تا به این شکایات رسیدگی کنم اما در حال حاضر این موسسات با نظرات کار‌شناسی به شکایات رسیدگی می‌کند.

مدیرکل بورس و امور دانشجویان خارج کشور در پاسخ به سوالی درباره تعداد دانشجویان ایرانی خارج از کشور، با بیان اینکه پیش از این آمار ۸۰ هزار نفری از دانشجویان مطرح می‌شد، گفت: در حال حاضر تعداد دانشجویانی که در سایت وزارت علوم برای درخواست معرفی نامه ارز و همچنین اطلاعاتی که از این موسسات گرفته‌ایم، ۳۵ هزار دانشجو در خارج از کشور داریم.

وی افزود: از ۳۵هزار نفر دانشجو، بیش از ۶هزار و ۷۰۰ نفر در مالزی و حدود ۳هزار و۵۰۰ نفر در آمریکا و باقی به ترتیب در کانادا، ترکیه و دیگر کشور‌ها تحصیل می‌کنند.

به گفته مسلمی، مقطع تحصیلی ۸۵ درصد این دانشجویان تحصیلات تکمیلی است و ۱۵ درصد مقاطع کار‌شناسی هستند که این حاکی از کاهش پذیرش دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی است.

وی با بیان اینکه در کشور ما تنها ۲درصد داوطلبان دکتری در دانشگاه پذیرفته می‌شوند، گفت: کسانی که به دنبال تحصیلات تکمیلی هستند، با این وضعیت ناچار می‌‌شوند به خارج از کشور بروند.

در ادامه رئیس کارگروه نظارت بر عملکرد موسسات اعزام دانشجو با اشاره به تامین ارز برای دانشجویان خارج از کشور، تصریح کرد: حداقل در ۶ ماه گذشته وزارت علوم ۲۰۰ میلیون دلار (۲۰۰میلیارد تومان) معادل یک دهم بودجه آموزش عالی کشور را به دانشجویان خارجی داده است که اگر این بودجه در دانشگاه‌های داخلی تزریق می‌شد، بسیاری از زیرساخت‌های دانشگاه‌های کشور تقویت می‌شد و نیازی به اعزام دانشجو به خارج نبود.

وی افزود: این آمار تنها مربوط به یک سوم دانشجویان خارج از کشور (۱۰ هزار نفر) است و اگر به ۳۰ هزار دانشجو ارز داده شود، ۶۰۰ میلیون دلا ر (یک سوم بودجه آموزش عالی) می‌شود.

به گفته مسلمی، اگر این بودجه وارد آموزش عالی کشور می‌شد، با تجهیز زیرساخت‌ها تحول بسیار بزرگی در دانشگاه ایجاد می‌کرد و این امکان را به اساتید تحصیلات تکمیلی می‌داد که چندین دانشجو را تعلیم دهند.

سلیمی با این توضیحات به مقایسه تطبیقی فی مابین دانشجویان دکتری، کارشناسی‌ارشد و کار‌شناسی در تاجیکستان پرداخت و گفت: در تاجیکستان در حدود ۷۱۷ دانشجوی دکتری، ۳۹ نفر فوق لیسانس و ۲۵ نفر نیز لیسانس داریم که این حاکی از ظرفیت حداقلی مقطع کار‌شناسی ارشد و بالاخص دکتری است.

وی با بیان اینکه شاید خیلی از این‌ها به دنبال این نباشند که پس از تحصیلات استاد دانشگاه شوند، افزود: چرا ما نباید استانداردهای مختلف و سطح‌های مختلف دکتری در دانشگاه پیاده کنیم؛ به عنوان مثال سطحی را در دکتری تعریف کنیم که فقط برای امور اجرایی باشد و با آن نتواند استاد دانشگاه شود ولی دکترایش را بدهیم که نرود تاجیکستان، ارمنستان و یا آذربایجان.

مدیرکل بورس و امور دانشجویان خارج کشور با اظهار شرمندگی از مردم به جهت سختی‌های دریافت ارز که پس از نوسانات اخیر قیمت آن اتفاق افتاد، از شکل جدید دریافت ارز دانشجویی خبر داد و افزود: از این پس در مناطق مختلف شهری که پدر و مادر دانشجو مستقر هستند، با استفاده از موسسات اعزام دانشجو، ارز به دانشجویان تحویل داده می‌شود.

مسلمی با بیان اینکه دانشجویان می‌توانند در سامانه وزارت علوم ثبت نام کنند و شهر و فرد دریافت کننده معرفی نامه را معرفی کنند، گفت: تا امروز بیش از ۴هزارو ۷۰۰ نفر برای سری جدید توزیع معرفی نامه ثبت نام کرده‌اند که اولین سری معرفی نامه ارز دانشجویی ۲۲اردیبهشت در ۱۲ شهر توزیع خواهد شد و دومین سری آن به همین منوال ۵ خردادماه توزیع می‌شود.

رئیس کارگروه نظارت بر عملکرد موسسات اعزام دانشجو درخصوص هزینه ۲۰ هزار تومانی که در این رابطه گرفته می‌شود نیز گفت: هر دانشجو در هر معرفی نامه بین ۶ تا ۱۰ هزار دلار دریافت می‌کند که با توجه به اینکه عرضه معرفی نامه در شهر موردنظر دانشجو تسط موسسات اعزام دانشجو که خصوصی‌اند صورت می‌پذیرد و دیگر دانشجو هزینه تردد از شهرستان به تهران و مشکلات جانبی آن را ندارد.

مسلمی در پاسخ به سوالی درباره واگذاری و فروش مجوز فعالیت برخی موسسات نیز اظهار داشت: در حال حاضر موسسات خودشان بر خودشان نظارت پیدا کرده‌اند و وزارت علوم نیز براین موسسات نظارت دارد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر کانون بر موسسات نظارت دارد، افزود: به عنوان مثال چند روز پیش موسسات اعلام کردند که برای انگلستان پذیرش نخواهند داشت؛ در همین اثنا یکی از موسسات تبلیغ جذب دانشجو برای انگلستان را کرد که پس از واکنش کانون اعلام شد که این آگهی برای ۵ ماه پیش بوده است.

مسلمی در پاسخ به خبرنگار فارس پیرامون عدم هماهنگی وزارت بهداشت و علوم با آموزش عالی برای تعیین رتبه بندی دانشگاه‌های خارج از کشور، گفت: به هر حال این دو با هم تفاوت‌هایی دارند؛ به عنوان مثال وزارت بهداشت رشته‌های مهندسی را ارزشیابی کند و یا وزارت علوم رشته‌های پزشکی را بررسی کند.

وی با بیان اینکه ممکن است رشته‌های پزشکی دانشگاهی مورد تائید وزارت بهداشت باشد ولی رشته‌های مهندسی‌اش مورد تائید وزارت علوم نباشد، تصریح کرد: وزارت بهداشت به جهت اینکه با حوزه سلامت و جان انسان‌ها طرف است، باید ویژگی‌های خاصی را اعمال کند.

مدیرکل بورس و امور دانشجویان خارج کشور با اشاره به بحث تبادل دانشجویان خارجی و با بیان اینکه بعضی کشور‌ها به کشور ما بورس می‌دهند و وزارت علوم نیز متقابلا به برخی کشور‌ها بورس می‌دهد، گفت: این کار با هماهنگی نظام صورت می‌گیرد.

مسلمی ادامه داد: براساس تفاهم نامه‌های دو جانبه چین، ژاپن، روسیه و هند کشورهایی هستند که به ایران بورس می‌دهند و در ایران نیز بر همین اساس بورس می‌دهیم.
مطالب مرتبط
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۸
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۱۵
ali
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۱
0
44
آخه ۲۰۰ میلیون دلار رو که به ما تخصیص ندادید.
پول معادل ریالی رو از ما دریافت کردید و مقصر این قضیه هم ما نیستیم
به نظر میاد تا چند وقت آینده اون هم قطع کنید
ببینیم سیستم آموزشی شما درست میشه یا نه
به نظر من همش بهانه هستش که همین مقدار ارزی هم که به دانشجو تخصیص داده میشه قطع کنن
شهرام
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۸
0
16
6000 دلار می دادید.که دیگه همونم نمی دید نهایتا 3 هزار تا.اگه 10000 دانشجو ارز بهشون تعلق بگیره میشه 30 میلون دلار..
200 میلیون از مکجا دراومد...
لطفا فرافکنی نکید.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
0
5
این چه وعضش هست بخدا
نه اینجا میشه درس خوند نه اونجا با این وضع دلارهایی که اقایون دست کردند
خسته نباشید.....
ناشناس
|
ITALY
|
۲۲:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۶
0
8
واقعا بگم خدا چيكارتون كنه!!!

يعنى چى با آينده دانشجو ها اينور بازى ميكنيد!!!!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۴
0
15
شما که کار خودتونو می کنید ولی انصاف داشته باشید لااقل به دانشجویانی در نیمه راه هستند ارز 1226 تومان بدهید.
شايان
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۶:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۶
1
10
سلام . خواهشا ارز دانشجويان را قطع نکنيد اينطوري انگيزه بازگشت به کشور صفر ميشه چون جوونا احساس ميکنن هيچ ارزشي براشون قائل نيستيد و اونها هم هيچ انگيزه اي براي خدمت به کشوري که ...... ندارند
هموطن
|
UNITED STATES
|
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۱
0
4
سلام .همچین میگن از امروز 18 مهر برین ارز بگیرین که ما هم باور کردیم...... از ساعت 8 صبح به بانک شعبه اسکان مراجعه و ساعت 12و نیم نوبتم شد تازه وقتی رفتیم ارز بگیریم نوبت زدند 30 دی 91 . بابا انصافتون کجا رفته . وقت ثبت نام و وقت پرداخت اجاره خوابگاه است باید تا اول ابان میپرداختیم اما حالا نمیدونیم باید کنار خیابون بخوابیم و..... ایا این است محبت به دانشجو و حمایت از انان ؟ ما داریم سکته میکنیم ار بسکه اضطراب بهمون وارد شد . ارز را که 2 برابر کردین اخه حقوق بگیرای دووووووووووولت با این تورم و گرانی تو نون شبمون موندن . چطور این ارز نداده را تامین کنیم ایا با این حمایت دوووووووولت از دانشجو چه انتظاری از اونا باید داشت...... ماههاست که درگیر ارز گران ، بعد در نوبت چند ماهه ان ، و بعد هم درد گرانی که با این استرسها نصیب میشه.... به داد مردم برسین و دردی از دلشون کم کنین نه اینکه هر روز مردم را سر یه کاری بذارین
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۱
0
3
دقیقا یک سال پیش آقای رییس جمهور در تلویزیون جمهوری اسلامی ایران بعد از کلی تعریف و حمایت از علم آموزی تمام دانشجوبان گفت که دولتش مسئولیت تامین ارز دانشجویی دولتی را برای دانشجویان خارج از کشور برعهده دارد و در این زمینه هیچ نگرانی وجود ندارد ولی مثل اینکه فقط حرف زدن را خیلی خوب بلد هستند.خیلی ها بر اساس همین گفته شما اقدام به تحصیل در خارج از کشور کردند آیا از این همه راستگویی خجالت نمیکشید؟
سعيد
|
TURKEY
|
۲۰:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۳۰
0
2
اين مركز مبادلات ارزي ديگه چه صيغه ايه؟
اگه بانك مركزي داره دلار رو با قيمت بازار ميده پس اون قيمت ارز مرجع كه تو سايتش نوشته چيه ديگه؟
مردم رو گردمغز فرض كردند. كافيه فقط مردم درعوض اين اغفالگري هاي بانك مركزي بيان و همه سپرده هاشون رو از بانك ها بردارند تا بانك مركزي ورشكست بشه،‌ اونوقت مي فهمند چه اشتباهي كردند.
هر اهنگي كه دلشون ميخواد ميزنند، فكر ميكنند مردم خيلي جيگرند كه شما ها داريد سوء استفاده مي كنيد .
سامان
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۱
1
8
سلام
من یه سوال داشتم اگه کسی بتونه بهش جواب بده ممنون میشم.
خواهر من در دانشگاه نیوزلند در حال تحصیل در مقطع دکتری است و توسط دانشگاه نیوزلند بورس شده نه وزرارت علوم ایران. حالا سوال من اینه که آیا ارز دولتی که قرار شده به دانشجویان غیر بورسیه و بورسیه پرداخت بشه به این دسته دانشجویان که توسط کشور دیگری بورس شدند هم پرداخت میشه؟
محمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۳
1
2
سلام
لطفاً بفرمایید که به دانشجویان بورسیه بین دول ارز دانشجویی به چه میزان تعلق می گیرد و در صورت مثبت بودن پاسخ ، پروسه دریافت ارز را مشخص فرمایید . با تشکر
ناشناس
|
FRANCE
|
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
1
5
شما که از صرف هزینه های ارز دانشجویی برای زیر ساخت های آموزش کشور سخن میگید ! مگه ارز دانشجویی را مفتی به دانشجو میدهید؟ مگر ارز را نمیفروشید؟ پس این صحبتهای بی پایه چیست ؟ فکر کنید کمی آقاچان !!!!!!!!!!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۲
3
5
در حال حاضر چه مبلغی به دانشجویان غیر بورسیه ارز داده میشود؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۲:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۶
0
16
درباره دانشجویان کارشناسی که درخارج تحصیل می کنند چرا ارز تعلق نمی گیرد فرق گذاشتن بین فرزندان این مملکت برای چیست
علی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
2
1
... پدر و مادرا به یه امیدی بچه‌هاشون میفرستن برای ادامه تحصیل خارج اگر همون امکانات اینجا بود هیچ کس نمیرفت
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر