کد خبر: ۱۱۱۲۷۵
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۱ - ۰۹:۱۹
گوگل نام خلیج فارس را از نقشه های خود حذف کرد!

«هیچ نامی ازخلیج فارس در «گوگل مپز» وجود ندارد». این خبری است که این روز‌ها موجی از خشم را بین ایرانیان برانگیخته است. این در حالی است که گوگل در مورد اینکه چرا هیچ نامی برای خلیج فارس در «گوگل مپز» وجود ندارد، اعلام کرده است: «نیازی نمی‌بیند که برای همه نقطه‌های جهان اسم بگذارد!» ...

شفاف: «هیچ نامی ازخلیج فارس در «گوگل مپز» وجود ندارد». این خبری است که این روز‌ها موجی از خشم را بین ایرانیان برانگیخته است.

این در حالی است که گوگل در مورد اینکه چرا هیچ نامی برای خلیج فارس در «گوگل مپز» وجود ندارد، اعلام کرده است: «نیازی نمی‌بیند که برای همه نقطه‌های جهان اسم بگذارد!» و معلوم نیست از چه زمانی خلیج پر اهمیتی مانند خلیج فارس، برای گوگل تنها نقطه‌ای بی‌اهمیت محسوب می‌شود!

این سخنان در حالی است که مسئولین شرکت گوگل در پاسخ به این سوال که مثال آیا هیچ مکان یا خلیج دیگری در دنیا وجود دارد که شما برای آن هیچ اسمی نگذاشته باشید؟ پاسخ منفی داده‌اند تا به این ترتیب خلیج فارس تنها نقطه بی‌اهمیت جهان به زعم گوگل باشد!البته مسئولان این شرکت آمریکایی در پاسخ به معترضان ایرانی پاسخ دیگری هم داده‌اند که به نوبه خود قابل توجه است: «گوگل نمی‌خواهد وارد دعواهای سیاسی شود!.» یعنی به همین راحتی یک موتور جستجو که وظیفه‌اش اطلاع رسانی صحیح به دنیا است، با یک بهانه واهی نام یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین خلیج‌های جهان را حذف می‌کند تا وارد دعواهای سیاسی نشود.

این در حالی است که گوگل به عنوان یک موسسه علمی، باید بر اساس داده‌های تاریخی و علمی کار کند و بر اساس اسناد و وقایع تاریخی نام‌ها را ثبت کند نه نفع سیاسی.

بی‌اهمیت دانستن نام خلیج فارس از سوی گوگل در حالی است که گوگل در سرویس «گوگل ارث» {Google Earth} کار متفاوت و عجیب تری کرده و آن اینکه برای این مکان «دو نام» گذاشته است؛ یکی نام اصلی آن «خلیج فارس» و دیگری نام جعلی آن یعنی «خلیج ع رب ی».

گوگل در توجیه این کار خود اعلام کرده است: «اصلا قصد موضعگیری سیاسی ندارد و قصدش فقط این است که کسانی که می‌خواهند این خلیج را با نام «خلیج ع رب ی» جستجو کنند بتوانند آن را پیدا کنند.»

گرچه این توجیهات گوگل مضحک‌تر از آن است که جوابی داشته باشد اما باید گفت، خلیج فارس یک نقطه در جهان نیست بلکه از جهت مساحت حتی بزرگ‌تر از برخی کشورهای جهان و هزاران برابر دریاچه‌های کوچکی است که گوگل نام آن‌ها را در نقشه‌های خود ثبت نموده است و از جهت اهمیت نیز قسمت عمده‌ای از اقتصاد اروپا و آمریکا از این منطقه تامین می‌شود و این فارق از جریانات سیاسی بسیاری که حول و حوش این منطقه استراتژیک مطرح می‌شود.

گفتنی است، کهن‌ترین نامی که از خلیج فارس وجود دارد نارمَرتو (narmarratu) است که در کتیبه‌های آشوری بر جای مانده‌است و به معنای رود تلخ است. فلاویوس آریانوس در سدهٔ دوم میلادی در آثار خود خلیج فارس را پرسیکون کاای تاس که خلیج فارس معنا می‌دهد استفاده کرده‌است.

جغرافی دانان و تاریخ نگاران عرب اسلامی دوره آغازین اسلام، همچون طبری، مسعودی و یعقوبی به اتفاق در کتب خطی به جای مانده از خود اذعان دارند که تمامی نواحی خلیج پارس در دوره‌های پیش از اسلام به ایران تعلق داشته‌است. «ابن حوقل بغدادی» در کتاب خود «صورة العرض» که در سال ۱۹۹۳. م در لندن به زبان انگلیسی به چاپ رسید، عنوان می‌کند که: «ه‌مان طور که بار‌ها گفته شد، دریای پارس دریایی است از اقیانوس احاطه کننده جهان که در اطراف چین از آن منشعب می‌شود.

این دریا از سرزمین‌های سند (هند) و کرمان تا فارس ادامه می‌یابد و در میان همه سرزمین‌ها به نام پارس خوانده می‌شود، زیرا پارس ا ز همه کشور‌ها پیشرفته‌تر است و شاهان آن محکمترین کنترل (حاکمیت) را در دوران کهن داشته‌اند و حتی اکنون نیز تمامی کرانه‌های دور و نزدیک این دریا و همه سرزمین‌های پارس و دیگر را تحت کنترل دارند»

تا پیش از دهه ۶۰ قرن بیستم میلادی، کشورهای عربی از عبارت خلیج فارس در مکاتبات رسمی خود استفاده می‌کردند.

در سال‌های اخیر و به ویژه از دههٔ شصت میلادی به این سو، نام جعلی خلیج عربی نیز در برخی منابع تحت حمایت بیشینهٔ دولت‌های عربی و‌گاه غیر عربی به گونه‌ای فزاینده در حال رقابت با نام خلیج فارس است، این امر خشم ایرانیان سراسر جهان را برانگیخته و باعث پدیداری نام «خلیج همیشه فارس» یا «خلیج همیشگی فارس» از سوی ایرانیان گشته‌است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۰
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۷
محمدصادق اصغری
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۷
0
25
خلیج فارس ،خلیج فارس است
نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر
کلمات همیشگی و همیشه بدتر از حربه عربها به این نام ضربه میزند.
منفعلانه رفتار نکنیم.

پیشنهاد:
نام لیگ برتر به لیگ خلیج فارس تغییر یابد تا همه دنیا این لیگ را همیشه با این نام بشناسند

با برگزاری جام خلیج فارس و یا کارهای زود گذر و موقتی موافق نیستم.
نام لیگ برتر برای همیشه به لیگ خلیج فارس تغییر یابد خیلی موثر است.
جاسم
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۹:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۷
115
0
خلیج فقط خلیج ع رب ی ولا غیر
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۷
نون ایران رو میخوری، ... ع.ر.ب رو، این چه حرفیه؟
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۷
تو واقعا ایرانی؟زبونت فارسه؟؟
ايراني
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۷
جاسم عزيزاگر تو يك ايراني هستي چه فارس،چه عرب،چه ترك، چه لر، چه بلوچ،چه تركمن ويا.... بايد "بداني وبدانيم همه جاي ايران سراي من است " واين نام جعلي هويت تو ومن نيست بلكه نام خليج فارس است كه يكي از هويت هاي تاريخي من وتو وهمه ايرانيان وطن دوست ازهر قوميتي است.مطالعه را فراموش مكن تا به تاريخ كشورت كاملا اشنا شوي واحساس غرور وسربلندي كني
ابراهیم
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۷
جمع کن بابا کاسه کوزتو
ali
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۷
وافعا که
سجاد
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۸
وطن فروش
اميد
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۸:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۶/۳۱
وطن فروش خجالت بكش - خليخ فارس هميشه فارس است
ناشناس
NETHERLANDS
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۷
1
1
این چه پشت پرده‌ای بود؟!
صمد اقا
KYRGYZSTAN
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۷
0
0
بهتر است مانطور که ورودی بیشتر شهرهای کشور خلیج فارس نام دارد ، اسم خیابانی که سفارت کشورهایعربی در آن هستند به ترتیب خلیج فارس 1و 2 و 3 و الا آخر باید اگر انها هم بخواهند اینکار را در کشورشان کنند فقط با یک خیابان که سفارت ایران هست میتوانند اینکار را بکنند که باز نشانه ضعف آنها است
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۷
0
0
زنده باد خلیج همیشه فارس
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۷
1
1
مرگ بر ضد ایرانی خائن وطن فروش
زنده باد خلیج همیشه فارس
رضا
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۷
0
1
از شهرداری تهران خواهش می کنم خیابانی که سفارت امارات در آن مستقر است به نام خیابان خلیج همیشه فارس تغیر نام بدهد تا نامه هایی که به این سفارت ارسال می شود با این نام و آدرس ارسال شود.
بابک
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۷
0
0
وقتی به جای خلیج پارس منویسیم خلیج فارس چون عربها پ ندارند همین میشه دیگه مدی کل خلیج پارس میشوند.
وحید
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۷
0
0
تفنگم در دست وسرودم بر لب
همه ایران را میبوسم
من عشقم از آسمان خزر وخلیج همیشگی فارس نور میگرد
من نگاهم از تنب کوچک وبزرگ وابوموموسی
نور میگرد .
اینجاست که بایدهمه غیرت ایرانی بودن وحس میهن دوستی نشان دهند.دولت ومجلس و شهرداری و شورای شهر تهران باید تصمیمی اتخاذ کنند اسم خیابانی که سفارت کشورهای عربی در آن هستند به ترتیب خلیج فارس 1و 2 و 3 و... تغییر نام یابد اگر انها هم بخواهند اینکار را در کشورشان کنند فقط با یک خیابان که سفارت ایران هست میتوانند اینکار را بکنند که باز نشانه ضعف آنها است
علی
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۷
0
0
من با رضا موافقم
ژینا
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۷
0
0
وقتی می گویی فارسی چون عربا پ ندارن چه توقعی میخوای داشته باشی که خلیج ع رب ی به کار نبرن.
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۸
0
0
زنده باد ایرانی وخلیج همیشه پارس
وننگ برکارکنان ایرانی گوگل که بخاطرمنافع خود عزت واقتدار ایران کهن رازیر سوال میبرند
حسین
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۹
1
0
آب و خاک ایران ریشه من است...