کد خبر: ۱۱۴۴۷۷
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۱ - ۱۰:۰۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
ارزیابی نتایج سفر مدیر کل آژانس به تهران در آستانه مذاکرات بغداد
این در حالی که به نظر می رسد گروه 1+5 حاضر به روشن کردن تکلیف خود در قبال این مسئله نیست به این معنا که نمی خواهد همکاری ایران با آژانس را به عنوان بخشی از گام های ایران در چارچوب یک مدالیته مذاکراتی با خود بپذیرد و در ازای آن ما به ازایی تععریف کند.
شفاف: سفر یوکیو آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران در چند روز گذشته مهمترین اتفاق هسته ای کشور آن هم در آستامه مذاکرات سرنوشت ساز بغداد محسوب می شد.

آمانو در حالی به تهران آمد و برگشت که در هیچ یک از رسانه ها خبری درباره اینکه چرا وی به تهران آمد و بر اساس کدام ماموریت با مقامات ایران به گفت و گو نشست، منتشر نشد. 

 این سفر آن هم در آستانه مذاکرات بغداد این سوال را در محافل خبری مطرح کرد که اصولا در فاصله 48 ساعت مانده به بغداد آمانو قرار است چه مذاکراتی انجام دهد و این حرف ها بر مذاکرات چه تاثیری خواهد داشت.

در ظاهر اینطور به نظر می رسد که سفر آمانو به تهران برای تکمیل کردن مذاکراتی است که دکتر علی اصغر سلطانیه روز روز دوشنبه 25 اردیبهشت در وین آغاز کرد ولی این سوال وجود دارد که اگر هدف وی این بوده چرا اجازه نداده مذاکرات دوشنبه آینده (اول خرداد) ادامه پیدا کند؟ در واقع چه ضرورتی داشته است که مذاکرات لغو شده و سفر آمانو به تهران جانشین آن شود؟

به نظر می رسد مهم ترین مسئله مبهم در این میان که می تواند درباره هدف سفر آمانو به تهران هم شفاف سازی کند، این است که گروه 1+5 درباره مناسبات ایران و آژآنس چه نظری دارد؟

اعضای گروه 1+5 تا کنون همواره با تاکید اصرار داشته اند که مسئله هسته ای باید در راس دستور کارهای مذاکراتی ایران با این گروه باشد. ایران هم از مذاکرات استانبول 2 به این سو پذیرفت که درباره مسئله ای–در کنار مسائل دیگر- با 1+5 مذاکره کند.


از سوی دیگر با پذیرفته شدن طرح گام به گام و مبتنی بر عمل متقابل به عنوان چارچوب اصلی گفت وگوهای آتی، روشن است که وقتی ایران با 1+5 به مذاکره هسته ای می پیردازد، به ازای هر گامی که در این حوزه بر می دارد، 1+5 نیز موظف است گام متقابلی برداشته و در واقع یک ما به ازای مشخص در مقابل آن تعریف کند. به عبارت دیگر، در دستور کار قرار گرفتن موضوع هسته ای میان ایران و 1+5، باعث می شود همکاری ایران و آژانس به عنوان بخشی از مدالیته کلی با 1+5 تعریف شود که این گروه موظف است در ازای هر گام ایران در آن گام متقابلی بردارد.

این در حالی که به نظر می رسد گروه 1+5 حاضر به روشن کردن تکلیف خود در قبال این مسئله نیست به این معنا که نمی خواهد همکاری ایران با آژانس را به عنوان بخشی از گام های ایران در چارچوب یک مدالیته مذاکراتی با خود بپذیرد و در ازای  آن ما به ازایی تعریف کند.

ظاهرا سفر آمانو را باید در همین چارچوب ارزیابی کرد. آمانو به دنبال آن بود که با اجرای یک ماموریت طراحی شده از جانب امریکایی ها بخشی از مسائل مابین ایران و آژنس را در چارچوب یک مدالیته به جز مدالیته در حال تدوین میان ایران و 1+5 قرار بدهد و به این ترتیب 1+5 را از پرداخت ما به ازا در قبال همکاری های یران با اژانس، خلاص کند.


مطالب مرتبط
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱
بهلول
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۳/۰۲
0
0
آقاي آمانو عينك داره ولي كور خونده
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر