کد خبر: ۱۱۶۷
تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۸:۱۸

منبع: عصرایران

پیام تبریک نوروزی باراک اوباما رییس جمهور ایالات متحده خطاب به مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران هر چند اقدامی چندان غیر منتظره نبود،اما محققا نشانه هایی از تغییر در رویکرد واشنگتن در قبال ایران را در درون خود داشت.

اگر این پیام به طور محتوایی مورد بررسی قرار بگیرد می توان چند تغییر عمده را در رویکرد دولت جدید آمریکا در قبال ایران در درون آن یافت.

نخست اینکه در این پیام برای نخستین بار در 30 سال گذشته تلاش نشد تا در خطاب قرار دادن بین مردم و حکومت ایران تمییز داده شود.
دوم اینکه در این پیام به صراحت از عبارت " جمهوری اسلامی ایران" و حق آن برای دست یابی به جایگاه واقعی خودش در جهان سخن گفته شد.
با این وصف می توان اذعان به این امر را تغییری آشکار در سیاست قبلی دولت آمریکا در زمینه " تغییر رژیم ایران " دانست.

سوم اینکه در پیام نوروزی اوباما تلاش شد تا انتقادات و کلمات کلیشه ای درباره حمایت ایران از تروریسم، دست یابی به سلاح هسته ای و...لااقل به طور ماهرانه ای در لابلای دیگر مطالب پنهان شود و چندان برجستگی نیابد.

چهارم اینکه کمتر مرسوم است که رییس جمهور ایلات متحده در مراسم آیینی دیگر کشورها اینچنین ورود کند و حتی از ادبیات خاص آن کشور مایه بگذارد.(اشاره به جمله " عید شما مبارک" در انتهای پیام که به فارسی گفت و خواندن شعر سعدی: "بنی ادم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند".و...

اما با این وجود و ضمن اذعان به این امر که نکات فوق لااقل به لحاظ شکلی نشان هایی از تغییر رویکرد دولت آمریکا در قبال ایران دارد باید بر این نکته اذعان داشت که پیام تبریک اوباما به مناسبت نوروز ایرانیان ، آن خواسته و مطالبه ای نیست که سال هاست از جانب ایران به عنوان ملاک و معیار تغییر رویکرد دولت آمریکا در قبال ایران از آن یاد می شود.
به طور مشخص جمهوری اسلامی ایران در سال های گذشته (لااقل در 20 سال گذشته) موضوعاتی چون تعیین تکلیف اموال بلوکه شده ایران در آمریکا و رفع تحریم ها را به عنوان دو گام عمده برای نشان دادن تغییر در رویکرد دولت آمریکا در قبال ایران می داند.

این در حالی است که به با توجه به امضای دوباره لایحه تحریم ایران به مدت یک سال دیگر در ماه جاری میلادی از سوی اوباما و سخن گفتن از تشدید تحریمها و عدم تحرک عملی دولت واشنگتن برای رفع توقیف از اموال و دارایی های ایران در آمریکا ، اذعان به تغییر در مواضع و سیاست های اعلامی واشنگتن در قبال ایران چندان اعتماد مقامات جمهوری اسلامی ایران را به پای گذاردن در فرایند گفتگو و مذاکره و عادی سازی روابط بر نمی انگیزد.

به نظر می رسد مقامات واشنگتن همچنان اصرار دارند تا پیش شرط های ایران برای مذاکره را به عنوان امتیازهایی که قرار است در جریان مذاکرات به ایران بدهند در نظر داشته باشند، در حالی که نکاتی چون رفع تحریم ها و رفع توقیف اموال ایران در آمریکا از نظر گاه دولتمردان جمهوری اسلامی ایران گام هایی اولیه است که دولتمردان واشنگتن می توانند برای ابراز حسن نیت خود و ایجاد شرایط برای مذاکراتی در سطح برابر از آن بهره جویند.

با این وصف پیام تبریک اوباما به ایران هر چند می تواند نشانه هایی از ایجاد تغییر در رویکرد واشنگتن در قبال ایران را در ذهن دولتمردان جمهوری اسلامی ایران بر انگیزد،اما همان طور که اشاره شد و با توجه به پیچیدگی و عمق شکاف بی اعتمادی 30 ساله در بین دو کشور این قبیل اقدامات هر چند مطلوب و لازم اما کافی نیست.

مقامات واشنگتن باید بدانند که هنوز به نخستین پیام تبریک یک مقام عالی اجرایی به همتای آمریکایی در 30 سال گذشته ( پیام تبریک احمدی نژاد به اوباما به مناسبت پیروزی در انخابات در نوامبر سال گذشته میلادی ) که بیش از 4 ماه از ارسال آن می گذرد پاسخ نداده اند.
از سوی دیگر مقامات کشورمان و متولیان سیاست خارجی کشور نیز باید بر این نکته وقوف داشته باشند که با توجه به سنت شکنی اوباما در ارسال پیام تبریک نوروزی به ایران و تغییر محسوس لحن رییس جمهور آمریکا خطاب به ایران ، در واکنش ، رفتاری متفاوت از واکنش های خود به دیگر اقدامات مشابه دولت آمریکا در پیش گیرند و این سنت شکنی اوباما را با یک سنت شکنی مشابه پاسخ گویند و توپ را به زمین آمریکا بیندازند هر چند که تا زمانی که پاسخ رسمی نامه تبریک رئیس جمهور ایران به اوباما ، به تهران نرسد ، توپ رسماً در زمین امریکاست.

البته می توان پیشنهاداتی درباره نحوه سنت شکنی ایران در پاسخ یا واکنش به پیام تبریک اوباما داشت اما ارایه این پیشنهادات در این باره در مجال و مقالی دیگر حتما مورد اشاره قرار خواهد گرفت.

به هر حال آنچه مسلم است این که هر رویکرد و رویدادی که بتواند به صورت جدی و نه شکلی و تاکتیکی ، منجر به کاستن از ارتفاع دیوار بی اعتمادی بین دو کشور بزرگ ایران و آمریکا باشد ، مغتنم است ، هر چند که تندروهای دو طرف و لابی های آنان از این امر ناخرسند باشند.

فرصت ها را قدر دانستن ، دوری از تعصبات و در عین حال ، حفظ عزت و ذوق زده نشدن ، اصول مهم در شرایط جدید هستند تا اگر قرار است مذاکره و تعاملی با آمریکا صورت گیرد ، آنچه صیانت می شود ، منافع ملی باشد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار