کد خبر: ۱۱۷۶
تاریخ انتشار: ۰۳ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۸:۵۶

شوری شدید آب، آبادانی‏ها و خرمشهری‏ها را به ستوه آورد.

در حالی که آبادان و خرمشهر، میزبان میهمانان نوروزی و کاروان‏های راهیان نور هستند، از چند روز گذشته آب این دو شهر بسیار شور و غیرقابل استفاده شده است.

به گزارش خبرنگار تابناک، میزان شوری آب در آبادان در حالی از مرز 21 هزار واحد گذشت که کار انتقال آب از رودخانه اروند به تصفیه‏خانه "دیری فارم" متوقف شده است.

در حال حاضر شوری آب در این شهرها به سطحی رسیده که نه تنها برای آشامیدن قابل استفاده نیست بلکه حتی برای استحمام نیز کاربرد ندارد و به هنگام شستن دست و روی، شوری آب چشمان را می سوزاند و حتی آب تصفیه کن‏‏های خانگی و دستگاههای تصفیه‏ کن درون شهری مخصوص فروش آب نیز نمی‏توانند شوری آب این دو شهر را کاهش دهند.

این شرایط در حالی به وقوع پیوسته و مردم این دو شهر را با دشواری های فراوانی در آستانه سال نو مواجه کرد که وعده آبرسانی دولت نهم نیز مانند دولت‏های قبل به بن‏بست کامل خورده و بدین لحاظ انتظار مردم معترض این دو شهر محروم اکنون یکپارچه از محمود احمدی نژاد رئیس‏جمهور می‏خواهند به وعده‏اش در سفر نخست استانی‏اش به خوزستان که به مردم این دو شهر داده بود، مبنی بر اینکه اگر آب آشامیدنی این دو شهر بهبود پیدا نکند، پرویز فتاح وزیر نیرو را از لوله‏های آب خارج می‏سازد، عمل کند.

این گزارش حاکی است، مردم آبادان و خرمشهر در حالی که دیگر وعده‏های مسئولین را باور ندارند، از رهبری استمداد جسته و خواستار دستورات ایشان برای پیگیری مشکلات عدیده این بخش هستند.

یک کارشناس وزارت نیرو در خصوص وضعیت بوجود آمده به خبرنگار تابناک گفت: مشکل خشکسالی در حالی از هم‏اکنون به این شکل نشان می‏دهد که برای تابستان، نگرانی‏های فراوانی از هم‏اکنون رقم خورده است.

وی تاکید کرد: عملاً تنها 20 درصد ظرفیت نیروگاه‏های برق‏آبی استان استفاده می‏شود که در صورت تشدید این شرایط، شاهد کاهش بیشتر بازدهی این نیروگاه‏ها خواهیم بود.

این کارشناس با اشاره به شوری بالای آب، تابستانی سخت را برای مردم این دو شهر پیش‏بینی کرد. کارشناسان بر این باورند که در حال حاضر شوری آب اروند رود تنها 7 هزار واحد با شوری آب دریا فاصله دارد.

از سویی دیگر کار انتقال آب از بهمنشیر تصفیه‏خانه "دیری فارم" آبادان آغاز شده و شوری آب "EC" در بهمنشیر بیش از 6 هزار واحد است.

کاروان‏های راهیان نور و میهمانان نوروزی با تعجب از وضعیت بوجود آمده، آب معدنی خریداری می‏کنند.

این وضعیت فضای سبز را نیز تهدید کرده و نخلستان‏های آبادان و خرمشهر را در خطر تهدید قرار داده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار