کد خبر: ۱۱۸۶
تاریخ انتشار: ۰۳ فروردين ۱۳۸۸ - ۲۱:۴۶

ایران در امور داخلی ما دخالت می کرد

پرس تی وی: دولت مراکش اعلام کرد که از گسترش تشیع در کشور نگران بوده و ایران را مسئول آن می‌داند و آنچه را که بی‌احترامی ایران به مراکش توصیف نمود را محکوم کرد.

الطیب الفاسی الفهری وزیر خارجه مراکش اعلام کرد: «دولت مراکش از گسترش تشیع در کشور نگران بوده و بی‌احترامی ایران را مورد نکوهش قرار می‌دهد و همین امر باعث قطع کامل روابط دیپلماتیک میان مراکش و ایران شد».

وی در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت: «برخی گروه‌های مراکشی برای گسترش مذهب تشیع در کشور فعالیت می‌کنند که از حمایت ایران برخوردار هستند. مراکش نمی‌تواند چنین فعالیت‌هایی را به شکل مستقیم یا غیرمستقیم تحمل کند. این امر تعدی به پایه‌ و اساس پادشاهی مراکش و مذهب مالکی به عنوان مذهب رسمی کشور است».

وی افزود: «مراکش تنها کشوری نیست که با این موج مواجه است بلکه فعالیت‌های این چنینی شیعیان در دیگر نقاط آفریقا، کشورهای اسلامی و حتی اروپا دیده می‌شود».

وزیر خارجه مراکش گفت: «در صورتی که ارتباط ایران و مراکش به شکل دیپلماتیک و تجاری باقی می‌ماند، روند امور قابل کنترل بود، هر چند در این شرایط نیز اندکی هشیاری لازم بود. ما متوجه نمی‌شویم که چرا ایران، مراکش را به شکل خاص هدف قرار داده است».

اظهارات الفهری در حالی است که وزارت خارجه مراکش ششم مارس جاری طی بیانیه‌ای غیرمنتظره ادعا کرد: «ایران از طریق سفارت خود در رباط برای تغییر دادن پایه‌های دینی مراکش و هویت راسخ ملت مراکش تلاش می‌کند و بدین ترتیب قصد دارد وحدت کشور در اعتقاد به مذهب مالکی را خدشه‌دار سازد. این امر به مثابه دخالت در امور داخلی مراکش است و با قوانین دیپلماتیک و اخلاقی تعارض دارد».
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: