کد خبر: ۱۲۱۴
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۰:۵۰
وزیر کشور عربستان:

تحلیلگران معتقدند دایره بسته خانواده حاکم در عربستان اکنون به دو گروه موافق و مخالف اصلاحات تقسیم شده اند و امیر نایف که برادر ناتنی پادشاه فعلی است از مخالفان هرگونه تغییر در این کشور است.

امیر نایف بن عبدالعزیز وزیر کشور عربستان سعودی میگوید این کشور احتیاجی به حضور زنان در مجلس و یا حتی برگزاری انتخابات ندارد.

به گزارش «شفاف» امیر نایف مصاحبه خود با روزنامه الجزیره عربستان می گوید: انتصاب اعضا از برگزاری انتخابات بهتر است. چرا که به این شیوه همیشه بهترین ها انتخاب می شوند. اما اگر اعضا انتخاب می شدند اعضای این مجلس در این سطح از کفایت قرار نداشتند!

بنابراین گزارش وی درباره حضور زنان هم معتقد است هیچ نیازی به این مساله نیست.

این در حالی است که تحلیلگران معتقدند دایره بسته خانواده حاکم در عربستان اکنون به دو گروه موافق و مخالف اصلاحات تقسیم شده اند و امیر نایف که برادر ناتنی پادشاه فعلی است از مخالفان هرگونه تفییر در این کشور است.

بعد از حملات 11 سپتامبر که 15 نفر از 19 نفر تروریست شرکت کننده در آن عربستانی بودند توجه دنیا به وهابیان متعصب و افراطی این کشور جلب شد. در این کشور روحانیون وهابی نفوذ بسیار زیادی دارند. به همین دلیل ملک عبدالله، که نسبتا میانه رو محسوب میشود قصد دارد اصلاحاتی را در اداره کشور به اجرا بگذارد.

بعنوان مثال وی در اقدامی منحصر به فرد یک زن را به سمت معاون وزیر تعلیم و تربیت منصوب کرد. این در حالیست که در عربستان هرگونه اختلاط زنان با مردان و اماکن عمومی ویا حتی رانندگی زنان ممنوع است و با آن بشدت برخورد می شود.

گفتنی است عربستان بصورت نظام پادشاهی اداره میشود و فاقد مجلس شورا، حزب سیاسی و یا هرگونه نهاد انتخابی است. اعضای تنها مجلس عربستان که کار آن مشاوره به پادشاه است به صورت انتصابی معرفی می شوند.

در سال 2005 برای اولین بار در یک انتخابات محدود تنها به مردان اجازه داده شد شورای شهرداری را انتخاب کنند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۳:۴۷ - ۱۳۸۸/۰۱/۰۸
0
0
مرک بر وهابیون مزدور و نادان
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۰:۱۸ - ۱۳۸۸/۰۱/۱۰
0
0
بارک الله به این صداقت.
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۰۰ - ۱۳۸۸/۰۱/۱۵
0
0
آفرین به این شهامت