کد خبر: ۱۲۱۵
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۳۸۸ - ۰۸:۳۴

درحال حاضر استفاده از مواد سرطان‌زا، عقیم‌ساز و موادی که باعث تغییر ژن انسان می‌شوند، در لوازم آرایش ممنوع است.

برخی از مواد به‌کار رفته در لوازم آرایش می‌توانند بر سلامتی انسان‌‌ها تأثیر منفی داشته باشند. ولی تولیدکنندگان این لوازم در تبلیغات خود در این‌باره سکوت می‌کنند. بر اساس تصمیم جدید پارلمان اروپا این امر ممنوع شده است.

پارلمان اتحادیه‌ی اروپا روز سه‌شنبه (۲۴ ماه مارس) اعلام کرد که کارخانه‌های سازنده‌ی لوازم آرایش موظف به درج انواع "ذرات نانو" هستند که در این کالاها استفاده می‌شوند. این ذرات ممکن است بر سلامتی انسان‌‌ها تأثیر منفی داشته باشند

"ذرات نانو" نسبت به حجم اندک خود از سطح گسترده‌ای برخوردارند و از این رو شمار اتم‌های موجود در آن‌ها نیز بیشتر از تعداد اتم‌های اجسام بی‌اندازه حجیم است. این ویژگی سبب می‌شود که ذرات نانو با مواد شیمیایی دیگر بهتر درآمیزند. "ذرات نانو" هزار بار کوچک ‌تر از قطر یک تار موی انسان هستند. از این‌رو می‌توانند عمیق‌تر در پوست انسان نفوذ کنند و به رگ‌ها برسند. هنوز درباره‌ی تأثیرات منفی این ذرات، پژوهش همه‌جانبه‌ای صورت نگرفته است.

"ذرات نانو" در لوازم آرایش، از جمله در کرم‌های ضد آفتاب، یافت می‌شوند. با استفاده از این ذرات می‌توان از نفوذ اشعه‌ی ماوراء‌بنفش به بدن جلوگیری کرد. این ذرات هم‌چنین در مواد رنگی و موادی که برای افزایش طول زمان مصرف کالاها به‌کار می‌روند، استفاده می‌شوند.

تعیین مضرات

رأی جدید پارلمان اروپا، تولیدکنندگان لوازم آرایش را موظف می‌کند که اسامی انواع "ذرات نانو" را که به‌طور طبیعی حل یا وارد چرخش زیستی نمی‌شوند، روی بسته‌بندی کالا درج کنند. افزون بر این، اسامی تمام لوازم آرایشی که حاوی "ذرات نانو" هستند، باید در اختیار کمیسیون اروپایی این پارلمان قرار گیرند تا درجه‌ی "مضر‌بودن" آن‌ها مشخص شود. تولیدات جدید نیز باید پس از این بر اساس موازین تعیین‌شده ‌‌از سوی این کمیسیون ساخته شوند. رعایت موازین جدید از سال ۲۰۱۰ لازم‌الاجراست. تولیدکنندگان باید یک سال پیش از تولید، اسامی انواع "ذرات نانو" را در اختیار این مرکز قرار دهند.

درحال حاضر استفاده از مواد سرطان‌زا، عقیم‌ساز و موادی که باعث تغییر ژن انسان می‌شوند، در لوازم آرایش ممنوع است.

انتقاد مخالفان

"اتحادیه‌ی اروپایی حمایت از مصرف‌کننده" از مفاد بخشنامه‌ی پارلمان اروپا انتقاد کرد و آن را بسیار "ملایم" خواند. سخن‌گوی این اتحادیه‌گفت که "بی‌ضرر بودن" لوازم آرایشی‌ای که حاوی "ذرات نانو" هستند، باید پیش از ورود به بازار تعیین شود. یکی از کارشناسان "اتحادیه‌ی حمایت از محیط زیست و مضرات ناشی از ذرات نانو" گفت، بر اساس این بخشنامه تا زمانی که این موازین لازم‌الاجرا شوند، مصرف‌کنندگان به عنوان "موش آزمایشگاه" مورد سوءاستفاده قرار می‌‌گیرند. این اتحادیه ‌خواست که تا آن هنگام، مرجعی برای کنترل استفاده از "ذرات نانو" تعیین شود.

اتحادیه‌ی تولیدکنندگان این لوازم، از رأی پارلمان اروپا استقبال کرد و آن را «کمکی به افزایش اعتماد مصرف‌کنندگان» خواند. شرکت‌های تولید‌کننده‌ی این بخش در اروپا، سالانه حدود ۳۵ میلیارد یورو لوازم آرایش تولید می‌کنند.

تبلیغات گیج‌کننده

پارلمان اروپا هم‌چنین تبلیغات "گیج‌کننده" برای فروش لوازم بهداشتی و آرایش را ممنوع اعلام کرد. در بخشنامه‌ی این پارلمان آمده است، تأثیرات مثبت این و آن کالای تولیدی که برای آن‌ها تبلیغ می‌شود، باید در آینده همواره از نظر علمی ثابت شوند. یکی از نمایندگان پارلمان اروپا گفت، مصرف‌کنندگان باید اطمینان داشته باشند، تأثیر این و ‌آن کالا بر اساس تبلیغاتی که در باره‌ی آن‌ها می‌شود، واقعیت دارد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار