کد خبر: ۱۲۲۴
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۶:۰۶

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین خبر داد : در آینده نزدیک دو کشور ایران و برزیل شاهد جهش در همکاری های خود در بخش انرژی هستند .

وزیر امور خارجه برزیل، جمهوری اسلامی ایران را قدرت مهمی در منطقه و جهان خواند و تاکید کرد که کشورش با علاقه‌مندی روابط اقتصادی با ایران را دنبال می‌کند و خواهان همکاری‌های علمی، فرهنگی و هنری با ایران است.

به گزارش مهر، منوچهر متکی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر پنجشنبه به وقت برازیلیا با سلسو آموریم همتای برزیلی خود در این کشور دیدار و گفتگو کرد.

متکی در این دیدار گفت: وارد مرحله جدیدی از روابط اقتصادی شده‌ایم و روان سازی آن نیازمند فراهم کردن مقدماتی ضروری است که مهمترین آنها درحوزه نرم افزارانه اصلاح قوانین و مقررات مرتبط و تسهیلات برای رفت و آمد ماموران دولتی ومدیران شرکت‌های خصوصی و بازرگانان است.

وی اظهار داشت: شرایط جاری ما را دعوت به تسریع در همکاری‌هایی می‌ کند که با دیدار روسای جمهور دو کشور در اکوادور وارد جهش خوبی شده است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه به توافقات دو کشور در حوزه‌های کشاورزی، فناوری، علمی، امور بانکی و انرژی بین مسئولان ذیربط در این سفر اشاره و خاطرنشان کرد: نتایج بسیار خوبی در این گفتگوها به دست آمد که می‌تواند چشم‌انداز روابط را در حد مطلوبی گسترش دهد.

سلسو آموریم وزیر خارجه برزیل نیز در این دیدار گفت: ما با علاقه‌مندی روابط اقتصادی بین دو کشور را دنبال می‌کنیم و نگاه ما دراین خصوص ارائه تسهیلات در همه زمینه‌ها از جمله ویزا است.

وی ایران را قدرت مهمی درمنطقه و جهان توصیف کرد واظهار داشت: ایران و برزیل به پیشرفت‌های قابل توجهی دست یافته ‌اند. وزیرخارجه برزیل انرژی، دارو، کشاورزی و غیره را حوزه‌های مهمی برای تعمیق همکاری بین دو کشور خواند.

آموریم با اشاره به تمدن چند هزار ساله ایران و با بیان اینکه هر تمدنی در دنیا آثاری از تمدن ایرانی را با خود به همراه دارد، یادآورشد: به همین دلیل ما خواهان همکاری‌های علمی، فرهنگی و هنری با ایران هستیم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پایان مذاکراتش با همتای برزیلی در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه ایران و برزیل روزهای سخت خود را پشت سر گذاشته اند، خبر داد که توافقات خوبی در بخش های تجارت ، کشاورزی ، همکاری های بانکی ، دامپزشکی ، برق ، نفت و سرمایه گذاری های مشترک انجام گرفته است .

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: دو کشور مصمم هستند سطح روابط تجاری خود را به 3 میلیارد دلار در سال افزایش دهند. وی ضمن اشاره به دیدار نزدیک روسای جمهوری ایران و برزیل در برازیلیا در آینده نزدیک، آن را نشانه اراده سیاسی دو کشور برای توسعه روابط دانست .

متکی در پاسخ به پرسشی درباره حضور شرکت برزیلی پتروبراس در طرح های نفت و گاز ایران گفت‌: این شرکت در گذشته با شرکت های ایران همکاری داشته است و در آینده نیز از این همکاری استقبال می کنیم .

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین خبر داد : در آینده نزدیک دو کشور ایران و برزیل شاهد جهش در همکاری های خود در بخش انرژی هستند .

منوچهر متکی که در راس هیئتی عالی‌رتبه برای سفری منطقه‌ای به آمریکای لاتین رفته است پس از سفری دو روزه به برزیل و گفتگو با مقامات این کشور از جمله رئیس‌جمهور، وزیر امور خارجه و وزیر انرژی برزیل بامداد امروز وارد کاراکاس پایتخت ونزوئلا شد.

در روزهای اخیر متکی در سفر منطقه‌ای خود به آفریقا نیز از کشورهای مالی و موریتانی دیدار و با مقامات این دو کشور گفتگو کرده بود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار