کد خبر: ۱۲۳۰۲۵
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۱ - ۱۶:۱۴

دعوت از بازیگران مجموعه «راه طولانی» در جنگ نیمه شعبان، تدارک گسترده رادیو در نیمه شعبان، چراغستان در رادیو ایران، «هفت سنگ» و «پابوس» در شبکه دو و پیک بازار در شبکه بازار از تاره‌ترین اخبار رادیو و تلویزیون است.

 مهر:  در برنامه "پیک بازار" به نیازهای اطلاعاتی مخاطبان در حوزه اقتصاد پاسخ داده می‌شود. با توجه به نامگذاری سال 91 به سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی، یکی از مهمترین اهداف این برنامه فرهنگ سازی برای تحقق این شعار است.

"پیک بازار" هر روز با معرفی فعالان اقتصادی، کارآفرینان و برخی محصولات داخل کشور که به لحاظ کیفیت قابل رقابت با مشابه خارجی است، پخش می‌شود.

بازیگران "راه طولانی"مهمان جنگ میلاد امام عصر(عج)

جنگ میلاد امام عصر (عج) با حضور بازیگران سریال "راه طولانی" در نیمه شعبان از شبکه یک پخش می شود. به گفته داریوش ربیعی، تهیه کننده جنگ میلاد امام عصر(عج)، این برنامه در شب ولادت امام زمان(عج)، امشب چهارشنبه 14 تیر ماه با حضور خاطره حاتمی، شهرزاد کمالی، فریبا نادری و صادق هاتفی بازیگران سریال "راه طولانی" با اجرای امیر حسین مدرس و شیرین صمدی پخش می‌شود.

ربیعی در ادامه افزود: حجت الاسلام والمسلین  سید محمد سادات منصوری ، حمید وحیدی، محمد جوادابوالقاسمی، محمد رضا مهاجری، حجت الله قلی پور بعنوان کارشناس برنامه حضور دارند و گروه تواشیح  ذکر و گروه کر آوا به اجرای برنامه می‌پردازند.
 
جنگ میلاد امام عصر(عج)،  کاری از گروه اجتماعی شبکه یک سیماست که چهارشنبه شب  در دو بخش ساعت 19:40 و 23:15 به تهیه‌کنندگی داریوش ربیعی پخش می‌شود. به دلیل تداخل این برنامه با ساعت پخش مجله علمی "ثریا" این برنامه پخش نخواهد شد.
 
نشست «سیاست بین الملل و انتخابات ریاست جمهوری در ایران» برگزار شد

نشست "سیاست بین الملل و انتخابات ریاست جمهوری در ایران" به همت مرکز تحقیقات صدا و سیما برگزار شد. این نشست به منظور شناخت رویکردهای بین‌المللی نسبت به انتخابات در ایران و ارائه راهکارهای رسانه‌ای با حضور جمعی از مدیران و پژوهشگران در تالار حوزه ریاست این مرکز برپا شد.

سخنران این جلسه ابراهیم متقی، استاد و رییس گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران، در آغاز سخنان خود به  جایگاه ژئوپلیتیکی ایران در خاورمیانه و عرصة سیاست بین الملل اشاره کرد و در ادامه افزود: به دلیل برخورداری از چنین جایگاهی، انتخابات در ایران از نگاه کشورهای جهان به دقت بررسی   فرایندهای آن تعقیب می‌گردد تا از خلاء و آسیب‌های احتمالی آن در راستای مقاصد خصمانه بهره‌برداری گردد.

وی گفت: با بسط ادبیات موجود سیاسی ، نحوة انعکاس فرایندهای انتخاباتی ایران در رسانه‌های غربی و دلایل آن را توضیح داد و تصریح نمود که ادبیات سیاسی جهان غرب در برخورد با ایران ماهیت تعارضی دارد و به دنبال ایجاد شکاف میان ایران و سایر کشورهاست تا بدین وسیله زمینة انزوای ایران در عرصة بین‌المللی را فراهم آورد.

متقی در مورد نقش قدرت‌های بزرگ در هنجارسازی رسانه‌ای- تبلیغاتی گفت: تمام قدرت­های بزرگ از تشکیلات رسانه‌ای پیچیده و وسیعی در داخل و خارج مرزهای خود برخوردار هستند. وظیفه این تشکیلات ایجاد ایستارهای تعارض در زمان رقابت­های انتخاباتی و بسترسازی برای جابجایی قدرت سیاسی است. ایشان برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان را نمونه‌ای از این دست برشمرد و گفت به طور معمول این الگوی رسانه‌ای ـ تبلیغی توسط سایر کشورها که تابع قدرت­های بزرگ جهانی هستند نیز اعمال می‌گردد.

این پژوهشگر علوم سیاسی در پاسخ یادآور شد: با افزایش میزان رقابت­های سیاسی دامنة فعالیت‌های رسانه‌ای و پیچیدگی آن از سوی رسانه‌های غربی شدت می‌یابد به این ترتیب می‌توان گفت تبلیغات شدید انتخاباتی و تنش میان کاندیداها در زمان انتخابات می­تواند بر التهاب فرایند انتخابات در داخل کشور و انعکاس آن در خارج بیفزاید.

بازتاب شور و نشاط نیمه شعبان از رادیو

معاونت صدای رسانه ملی به مناسبت سالروز میلاد آخرین منجی عالم بشریت حضرت امام مهدی (عج) با پخش 257برنامه به مدت 11758 دقیقه، به استقبال نیمه شعبان می رود.
 
در ایام جشن و سرور میلاد دوازدهمین اخترآسمان تابناک امامت و و لایت شبکه های رادیویی ایران، فرهنگ، جوان، معارف، قرآن، تهران، گفتگو، البرز، ورزش، نمایش، صدای آشنا، سلامت، ایرنصدا، اقتصاد ، آوا و نوا برنامه های خود را با رویکردهای ارشادی، تربیتی، اطلاع رسانی ، آموزشی و در قالب های مختلف و متنوعی مانند نمایش های طنز،مسابقه های گوناگون رادیویی ،مشاعره،برنامه های تحلیلی –مذهبی و گفتگو محور را به روی آنتن می برند.
 
مروری بر شعر حضرت امام (ره) که در مدح حضرت مهدی (عج) سروده بودند
 
رادیو ایران به مناسبت میلاد امام زمان  با تهیه و تولید 7 ویژه برنامه این روز مبارک را گرامی می دارد. سید مجتبی عسگری سرپرست  روابط عمومی رادیو ایران با اعلام این خبر گفت: رادیو ایران  در خجسته میلاد حضرت صاحب الزمان (عج) و روز جهانی مستضعفان  ویژه برنامه  های " غزل شعبان  " ، "آیه های انتظار " ، " عیدانه " ،" بشارت "،  " گلبانگ  " ، "کوی نشاط" و " کوچه های انتظار" را برای پخش آماده کرده است.
 
عسگری درتشریح این برنامه ها گفت: با توجه به اهمیت نیمه شعبان سعی شده به وظایف منتظران در عصر ظهمور پرداخته شودو شاخصه های منتظر واقعی بیان شود و پیرامون اهمیت انتظار علل غیبت امام زمان (عجل ا...) در غیبت صغری و کبری ، مهدویت و بیداری اسلامی ، مهدویت و اخلاق  اسلامی برنامه سازی شود.
 
وی  "غزل شعبان  " را کاری از گروه اندیشه  رادیو ایران دانست   که با حضور کارشناسان مختلف به بررسیتشرف  افراد به خدمت حضرت مهدی (عج ا...) ، نقش فرهنگ مهدویت در بیداری اسلامی ، فلسفه انتظار ، وظایف منتظران ، اعمال شب و روز نیمه شعبان ، شرح تاریخی و شرایط سیاسی فرهنگی اجتماعی زمان میلاد حضرت و تنها راه سعادت تجدید عهد با امام عصر می پردازد که حجج الاسلام   سید مهدی حائری زاده ، علی سرلک ، هاشمی نژاد، میر لوحی ودکتر سید محسن میر باقری و شفیعی سروستانی  به ارائه دیدگاههای خود در این موضوعات می پردازند.
 
عسگری افزود: آیتم های   "من چشم به راهم "  با موضوع انتظار از اشعار شعرای برجسته همچون استاد حسان و سبزواری ، " در انتظار یار"  نظر متفکران غربی همچو برنارد شاو، داگلاس جانسون ، هانری کربن  در باره مهدویت ، "آفاق انتظار"  با موضوع بیداری اسلامی و مهدویت ، "راز غیبت" با کارشناسی دکتر محسن میر باقری ، " در حریری از نور" ، "پیدای  پنهان" پخش قطعات نمایشی با موضوع انتظار، " معرفی کتب مهدویت" و ارتباط با شیخ علی کورانی مولف لبنانی کتاب عصر ظهور   از دیگر بخش های این برنامه است.
 
وی افزود: در آیتم "نجوای عاشقانه" با مدینه منوره  ارتباط زنده تلفنی بر قرار می شود و حجت الاسلام هادی اتابکی  از حال و هوای شیعیان در آن مکان مذهبی  گزارش می دهد.همچنین ارتباط زنده با شهرهای  مقدس مشهد ، قم و جمکران و گزارش زنده از حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) و حرم مطهر حضرت امامزاده صالح  از دیگر بخش های این برنامه است.
 
"غزل شعبان " 15 تیر  از ساعت یک بامداد  به مدت چهار  ساعت و نیم  به  سردبیری  حسین معصومی، تهیه کنندگی محمدرضا فوادیان و کارشناس مجری علی رضا فتحی پور و گویندگی  محمد حسین نورشاهی  پخش می شود.
 
سرپرست روابط عمومی رادیو ایران " کوی نشاط " را کاری از دفتر طنز  این شبکه رادیو یی دانست و گفت: در این جنگ رادیویی ترانه ها و موسیقی های شاد و قطعات نمایشی با حضور هنرمندانی همچو داوود حیدری ، عباس محبی ، گیلدا حمیدی ، قربان نجفی ، سجاد شهرابی ، علی رضا تابان ، آسیه گرجی و ویدا شهشهانی پخش می شود. "کوی نشاط" جنگ عصرگاهی رادیو ایران روز پنج شنبه از ساعت 15:45 تا 18 به تهیه کنندگی و  سردبیری امیر عباس اشرف  پخش می شود.کارگردان قطعات نمایشی این جنگ شاد محمود صابری است.
 
وی  "عیدانه " را کاری دیگر از  دفتر طنز رادیو ایران دانست که هنرمندان جمعه ایرانی ساعات خوش و مفرحی را برای شنوندگان مهیا می نمایند.عیدانه از ساعت 9صبح به مدت دو ساعت و نیم به تهیه کنندگی سعید توکل پخش می شود.
 
عسگری "بشارت " را کاری از گروه خانواده درراستای بررسی جشن های مسلمانان در اعیاد مذهبی دانست و افزود: در این برنامه با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی رحمانی استاد دانشگاه  به صورت خاص و ویژه پیرامون مسئله انتظار و اهمیت آن در نهاد خانواده صحبت می شود. گزارش های مردمی از محل جشن ها و اعیاد و صحبت در خصوص نذرهای مردم در این روز را از دیگر بخش های "بشارت " دانست که پنج شنبه 15 تیر از ساعت 11:30 به مدت یکساعت به سردبیری بهزاد محمودزاده پخش می شود.
 
سرپرست روابط عمومی رادیو ایران "آیه های انتظار" را کاری از گروه فرهنگ دانست که  در این برنامه آثار شاعران  قدیم تا معاصر که در مورد حضرت مهدی ، انتظار و مهدویت شعر گفته اند مورد نقد و بررسی قرار می گیرد.
"آیه های انتظار " به سردبیری ریحانه یزدان دوست ، تهیه کنندگی محمد رضا فوادیان ، گویندگی سرور پاکنشان و غلامعلی امیر نوری از ساعت  8:40 صبح پخش می شود.
 
عسگری ادامه داد: "در کوچه های انتظار" در دو روز چهارشنبه و پنج شنبه در  جشن بزرگ مردم ایران و در تولد آقا امام زمان کوچه به کوچه همراه با مخاطبان کوچه های شهر را  آذین می بندد و از آداب و رسوم مردم ایران در اعیاد شعبانیه گزارش های متفاوتی را پخش می کند. همچنین در این دو روز با کسانی  که مفهوم انتظار  را کمی متفاوت تر از دیگران  چشیده اند همچو پیرمردی که بعد از 50 سال خواهر و برادرش را پیدا کرد، مادر و دختری که بعد از 40 سال همدیگر را در آغوش کشیدند،  گفتگو می شود. "کوچه های انتظار" چهارشنبه و پنج شنبه از ساعت 18 به مدت 3 ساعت با همان عوامل برنامه "کوچه رادیو" به تهیه کنندگی  و  سردبیر ی محمد بخشایش ، گویندگی :فاطمه نیرومند و آرش ظلی پور پخش می شود.
 
سرپرست روابط عمومی رادیو ایران  با بیان اینکه برنامه "گلبانگ"  ویژه نیمه شعبان  است ادامه داد: ترانه های " میلاد موعود" یاسر شیرازی ، "ماه دل آرا" مجید اخشابی ، "عطر سوسن" علی رضا افتخاری ، " عطر نرگس" غلامرضا صنعت گر، "طلب" محمد اصفهانی همراه با تبریک های  شنوندگان پخش می شود. ضمن اینکه با علی تفرشی و مازیار عصری گفتگو شده که این دو هنرمند ترانه های "آخرین امید " و "یه آسمون ستاره" را تقدیم شنوندگان  "گلبانگ" نموده اند. "گلبانگ" روز پنج شنبه از ساعت 15 به مدت 45 دقیقه  به تهیه کنندگی و سردبیری معصومه جدلی ، گویندگی : مریم نشیبا ، صدابرداری الهام موسوی و ارتباطات جعفر دست انبویه  پخش می شود.

چراغستان ویژه امام زمان شد
 
تنها برنامه رادیویی  معرفی کتاب ،   در روز نیمه شعبان به معرفی کتب امام زمان می پردازد. زهرا فقیه میرزایی سردبیر برنامه "چراغستان" با اعلام این خبر گفت: پنج شنبه شب  با حجت الاسلام محمدرضا نسوری در خصوص کتاب سال مهدویت گفتگو می شود.
 
وی معرفی کتاب آشتی با امام زمان با نویسندگی محمد شجاعی را از دیگر بخش های این برنامه دانست و افزود: در بخش نخستین ها کتاب غیبت نعمانی اولین کتاب معتبر در باره غیبت امام زمانی معرفی و بررسی می شود. گفتگو با حجت الاسلام مرتضی وافی  دبیر شورای عالی و معاون فرهنگی  مسجد مقدس جمکران  در باره کتابخانه مسجد مقدس جمکران و نمایشگاه کتابی که در  مورد امام زمان در حال برگزاری است، پخش داستانکی در قالب  نمایش رادیویی در خصوص محبت ، قدردانی و جبران زحمات و حضور خدا در عرصه های مختلف زندگی، گفتگو با حجت الاسلام اکبر نیا در باره کتاب جریان شناسی تفاسیر فقهی ، تاریخ تطور و نمونه ها  همچنین طرح سوال مسابقه در مورد امام زمان از دیگر آیتم های این برنامه شبانه در نیمه شعبان است.
 
"چراغستان" روزهای پنجشنبه ساعت 23 از رادیو ایران پخش می‌شود. 
 
عیدانه شبکه فرهنگ در نیمه شعبان
 
رادیو فرهنگ پنج شنبه ۱۵ تیر به مناسبت میلاد با سعادت منجی عالم بشریت حضرت مهدی (عج) ویژه برنامه «شعر انتظار» را پخش می کند. "شعر انتظار"  برنامه ای از گروه ادب است که پنج شنبه از ساعت 8:30 تا 9:30 پخش می شود.
این برنامه اشعار مهدوی از شعر کهن تا شعر امروز را بررسی می کند و انواع اشعار مهدوی را در شعر گذشته و امروز بررسی می کند.
 
 رضا اسماعیل زاده ( استاد دانشگاه) به عنوان کارشناس در این برنامه حضور خواهد داشت. "شعر انتظار" به سردبیری ضیاءالدین خالقی، تهیه‌کنندگی محمدجواد هاشمی نیا و اجرای سکینه ارجمندی تهیه و پخش می شود.
 
"هفت سنگ"  و "پابوس" در شبکه دو
 
"هفت سنگ" صبح‌های جمعه از شبکه دو پخش می‌شود. این برنامه متناسب با نیمه شعبان روی آنتن می‌رود. در این برنامه از علی اصحابی خواننده و سپیده خداوردی دعوت شده است. اجرای این برنامه 100 دقیقه‌ای بر عهده حسنی کلهر و میثم نیکنام است.
 
"پابوس" عنوان برنامه مناسبتی است که در گروه معارف شبکه دو تهیه شده و نیمه شعبان از این شبکه پخش می‌شود. در این برنامه با مسجد جمکران ارتباط زنده برقرار می‌شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: