کد خبر: ۱۲۳۹
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۴:۳۹

متکی با این گام خود هوش ایرانیها را به نمایش گذاشت. بویژه هنگامی که به دیدن بیمارستانی رفت که رژیم صهیونیستی در زمان رابطه با موریتانیا آنرا ساخته بود. متکی در این بازدید قول داد ...

القدس العربی در سرمقاله خود از موقعیت شناسی ایرانی ها تعریف و اعراب را سرزنش کرد.

به گزارش «شفاف» در سرمقاله این روزنامه عربی آمده است: دیپلماسی ایران این روزها بسیار فعال است. ایرانیها دیپلماسی برنامه ریزی شده خود را دنبال می کنند و منافع خود را یکی پس از دیگری تحقق می بخشند. ایران ازسویی با بحث مذاکره با غرب برای خود زمان میخرد و ازسوی دیگر از طریق رابطه با کشورهای مسلمان و عرب افکار عمومی اعراب و مسلمانها را بسوی خود جلب می کند. رابطه ای که در خدمت منافع ملت ها است.

القدس العربی در ادامه با اشاره به دیدارهای دیپلماتیک وزیر خارجه کشورمان نوشته است: منوچهر متکی وزیر خارجه ایران به پایتخت موریتانی رفت تا روابط ایران را با مردم و دولت این کشور گسترش کند. در این دیدار هیاتی از کارشناسان کشاورزی، صنعت، انرژی و امور اجتماعی همراه وی بودند.

ماموریت متکی واضح است. او میخواهد انزوای موریتانی را بشکند و این کشور را به محور ایران و سوریه اضافه کند. روابط با موریتانیا میتواند پاسخی به مغرب هم باشد که روابط خود را به بهانه انتشار تشیع با ایران قطع کرد.

القدس العربی در ادامه افزوده است: متکی با این گام خود هوش ایرانیها را به نمایش گذاشت. بویژه هنگامی که به دیدن بیمارستانی رفت که رژیم صهیونیستی در زمان رابطه با موریتانیا آنرا ساخته بود.متکی قول داد این بیمارستان را کاملا تجهیز کند و پرسنل آنرا هم آموزش دهد و امکانات پزشکی کافی برای درمان بیماران سرطانی در اختیار این بیمارستان قرار دهد.

شاید کسانی ایران را متهم کنند که این کارها را برای گسترش تشیع انجام میدهد. شاید این حرف تا حد اندکی حقیقت داشته باشد، اما باید گفت چرا این منتقدان وقتی اسرائیل این بیمارستان را می ساخت تا در موریتانیا نفوذ کند ساکت بودند؟ آیا اینکار برای اسرائیل حلال و برای ایران مسلمان حرام است؟

علاوه بر این، چرا عربهای سنی که اینطور به بهانه رواج تشیع ابراز نگرانی میکنند و از درآمدهای سرشار نفتی برخوردارند مثل عربستان یا کشورهای حاشیه خلیج فارس هیچ حرکتی برای تجهیز اماکنی مانند این بیمارستان انجام ندادند تا حالا ایران این خلل را پر کند؟

در ادامه سرمقاله این روزنامه امده است: حکومت موریتانیا دموکراتیک نیست و با کودتا بدست آمده است. اما کمک نکردن کشورهای عربی مدافع سیاستهای غرب به موریتانیا به این دلیل نیست. چرا که همه این کشورها بدون استثنا خودشان هم غیر دموکراتیک هستند و از نظر حقوق بشر هم کشورهای عربی در بین بدترین ها جا دارند.

ایران افکار عمومی دنیای عرب -حداقل بخش زیادی از آنرا- را با خود دارد. چرا که به مسایل ملی بها میدهد و به مقاومت کمک می کند و از امکانات خود برای منافع ملتها استفاده میکند تا شرایط زندگی را برای آنها بهتر کند. اما متاسفانه کشورهای مهم عربی دقیقا عکس این عمل را انجام میدهند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: