کد خبر: ۱۲۴۳
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۷:۱۶

کروبی یا هر نامزد دیگری باید یک شعار روشن داشته باشد. احمدی نژاد در دوره قبلی آمد و گفت: «پول نفت را به سر سفره های مردم می آورم» اما کروبی در مقطع حاضر با شعار «سهام نفت برای همه مردم» وارد میدان خواهد شد.

خبرنگار روزنامه آمریکایی لس آنجلس تایمز در گفت و گویی با یک عضو برجسته ستاد انتخاباتی مهدی کروبی، نظرات وی درباره نامزدی دبیرکل حزب اعتماد ملی در انتخابات ریاست جمهوری و رقابت احتمالی او با احمدی نژاد را جویا شده است.

به گزارش عصر ایران «سید رضا نوروزاده»، نماینده سابق مجلس، در این مصاحبه با ابراز نارضایتی از اوضاع فعلی اداره کشور توسط دولت نهم اعلام کرد: کروبی خواهان ایجاد «تغییر» است و می تواند مسوولانه تر از احمدی نژاد اداره ثروت های نفت و گاز کشور را در دست بگیرد.

وی در پاسخ به این سئوال لس آنجلس تایمز که «آیا امکان شکست احمدی نژاد وجود دارد؟» اظهار داشت: "اگر ما احمدی نژاد را شکست پذیر نمی دانستیم هرگز به دنبال تبلیغ کاندیدای دیگر نمی رفتیم. به نظر ما اداره کشور در شرایط فعلی مطلوب نیست و ما خواهان ایجاد تغییر هستیم."

نوروززاده در ادامه با بیان اینکه «شعار تغییر» سال ها قبل از روی کار آمدن اوباما رئیس جمهور آمریکا توسط مهدی کروبی به کار برده شده است اضافه کرد: "آقای کروبی سال ها قبل شعار تغییر را براساس یک آیه قرآنی که می فرماید: «خداوند سرنوشت ملتی را تغییر نمی دهد مگر آنکه آنها خود تصمیم به تغییر سرنوشت شان بگیرند»، بر زبان جاری کرد. این قضیه مربوط به مدت ها قبل از آن است که اوباما «تغییر» را به عنوان شعار انتخاباتی خود برگزید."

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در پاسخ به این سئوال که «چرا کروبی نامزد انتخابات شده است» خاطرنشان کرد: "آقای کروبی یکی از معدود سیاستمداران توانایی است که نقش بسیار مهمی در پیروزی انقلاب ایفا کرده است. او نمی خواهد اجازه دهد انقلابی که به سختی با نثار خون شهدای جنگ ایران و عراق به ثمر رسیده از آرمان های اصلی خود منحرف شود به طریقی که مردم نسبت به انقلاب بدبین نشوند."

لس آنجلس تایمز در ادامه پرسید: چه مسائلی در انتخابات پیش رو از اهمیت برخوردار است که نوروززاده پاسخ داد: "در انتخابات گذشته کروبی معتقد بود که با دادن ماهانه 50 دلار (50 هزار تومان) به مردم می توان آنها را در سیستم سهیم کرد. اما این مساله مربوط به گذشته هاست و در حال حاضر انگیزه خود را از دست داده است. هر کاندیدایی که در انتخابات پیروز شود کشوری را تحویل خواهد گرفت که توسط دولت کنونی دچار آشفتگی در اوضاع اجتماعی – اقتصادی و ساختارهای سیاسی شده است."

نوروززاده با تاکید بر اصلاح اقدامات دولت فعلی اضافه کرد: "از جمله اقدامات ناشایستی که صورت گرفت انحلال سازمان هایی چون سازمان مدیریت و برنامه ریزی و شورای اعتبار و پول بود. کارکنان این مجموعه ها در مشاغل خود بسیار ماهر و دقیق بودند. براساس برآوردها ما می توانستیم به 8 درصد رشد سالانه و تورم یک رقمی دست پیدا کنیم. اگر ما برنامه را دنبال می کردیم به اهداف خود دست می یافتیم. به علاوه قرار بود هر مقدار درآمد نفت بالای 25 دلار در صندوق ذخیره درآمد ارزی اندوخته شود."

این عضو ستاد انتخاباتی کروبی ادامه داد: "با این حال متاسفانه دولت این درآمدهای نفتی را ذخیره نکرد. دولت از تخصص و دانش افراد مطلع برای اداره اقتصاد استفاده نمی کند. کاندیدای ما برای ریاست جمهوری مجدداً این مجموعه ها و سازمان ها را بنا خواهد کرد، دست همه کارشناسان کنار گذاشته شده را خواهد بوسید و از آنها خواهد خواست به مشاغل پیشین خود بازگردند."

نوروزاده در خصوص آمارهایی که عنوان می کند 46 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند اظهار داشت: "درصد بالای شرکت مردم در انتخابات بسیار حائز اهمیت است. به نظر ما تنها 10 درصد مردم به طور سنتی به کاندیداهای اصولگرا رای می دهند. 15 درصد دیگر رای دهندگان واجدشرایط نیز از نظر سیاسی به سایر جناح ها گرایش دارند و 75 درصد مابقی جزو «رای دهندگان خاموش» هستند."

وی در پاسخ به این سئوال که رای دهندگان خاموش به چه کسی رای می دهند اظهار داشت: "رای دهندگان بالقوه ای وجود دارند که اگر توسط کاندیداها به حضور در انتخابات ترغیب شوند به نامزد اصلاحات رای می دهند. ساکنان تحصیل کرده شهری در این گروه قرار دارند. کاندیداها و ستادهای انتخاباتی آنها باید این افراد را به رای دادن تشویق کنند."

نوروززاده در خصوص شعارهای انتخاباتی کروبی نیز گفت: "کروبی یا هر نامزد دیگری باید یک شعار روشن داشته باشد. احمدی نژاد در دوره قبلی آمد و گفت: «پول نفت را به سر سفره های مردم می آورم» اما کروبی در مقطع حاضر با شعار «سهام نفت برای همه مردم» وارد میدان خواهد شد."

او در پایان درباره چشم انداز موفقیت کروبی خاطرنشان کرد: "دبیرکل حزب اعتماد ملی تلاش می کند تا همه گرایشات اصلاح طلبی را متحد و به خود جذب کند. کروبی به تنهایی با حزب خود، اعتماد ملی، نمی تواند موفق شود. به علاوه او در استان ها نیز فعالیت انتخاباتی می کند. آقای کروبی به صحنه آمده تا پیروز شود. اما این به معنای آن نیست که ما کنار بنشینیم و موفقیت خود نزد ما بیاید. هر یک از ما موظفیم که از مردم بخواهیم تا در انتخابات شرکت کنند."
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: