کد خبر: ۱۲۵۱
تاریخ انتشار: ۰۹ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۳:۰۶

از سال 85 کمک‌های ایران به جمهوری آذربایجان به یک باره به طرز بی‌سابقه‌ای دو برابر شد و طی دو سال 85 و 86 مبالغ کمک‌ها برای اولین بار از سال 72 تاکنون به بالاتر از یک میلیارد رسیدند. در سال 84 در تمامی آذربایجان 25هزار و 2 نفر تحت پوشش کمیته امداد بودند.یک سال بعد کمک‌ها حدود دو برابر شد و به مبلغ بی‌سابقه یک میلیارد و 24 میلون تومان رسید

گفته می‌شود یکی از محموله‌های روغن نباتی که چندی پیش از سوی کمیته امداد به جمهوری آذربایجان فرستاده شده، توسط مقامات این جمهوری در شهر لنکران به آتش کشیده شده است.

به گزارش خبرنگار «آینده»،لنکران یکی از شهرهای تحت پوشش کمیته امداد است که تقریبا بیشترین مددجو را در بین شهرهای آذربایجان به خود اختصاص داده است.

بنابر این گزارش، در سال 87 هم مثل سال‌های گذشته، دفتر خارج از کشور کمیته امداد امام خمینی(ره) (آذربایجان) محموله‌هایی را در قالب کمک‌های کالایی که همه ساله برای شهر ها و روستاهای این جمهوری مثل: باكو، لنكران، گويچاي و گنجه و.... ارسال می‌کرد، فرستاد.

اما گویا چندی پیش یکی از محموله‌های روغن نباتی که مانند سال‌های قبل به این جمهوری فرستاده شده بود توسط مقامات جمهوری آذربایجان در شهر لنکران به آتش کشیده شده است. بهانه این اقدام نزدیک بودن تاریخ انقضاء روغن‌های ارسالی ایران بوده و البته هنوز هیچ منبع رسمی در ایران در خصوص این اتفاق اظهار نظری نکرده است.

افزایش 100 درصدی کمک‌های ایران به آذربایجان
این گزارش می‌افزاید: از سال 85 کمک‌های ایران به جمهوری آذربایجان به یک باره به طرز بی‌سابقه‌ای دو برابر شد و طی دو سال 85 و 86 مبالغ کمک‌ها برای اولین بار از سال 72 تاکنون به بالاتر از یک میلیارد رسیدند.

در سال 84 در تمامی آذربایجان 25هزار و 2 نفر تحت پوشش کمیته امداد بودند و مبلغ کمک‌های کمیته امداد به این تعداد مددجو حدوداً 698 میلیون تومان بود. یک سال بعد تنها 302 نفر به تعداد مددجویان اضافه شد، اما مبلغ کمک‌ها حدود دو برابر یعنی حدود 626 میلیون تومان افزایش یافت و به مبلغ بی‌سابقه یک میلیارد و 24 میلون تومان رسید.

سال بعد، یعنی سال 86 هم، تنها 2 هزار نفر به افراد تحت پوشش اضافه شدند، اما مبلغ کمک‌ها با افزایش 724 میلیونی به حدود دو برابر یعنی 2 میلیارد و 48 میلیون تومان رسید. مبلغ و آمار کمک‌های کمیته امداد در سال 87 هنوز مشخص نیست.

15 سال کمک کمیته امداد به آذربایجان
کمیته امداد امام خمینی(ره) طی حدود سه دهه فعالیت خود نسبت به کمک به مسلمانان کشورهای دیگر اقدام کرده است. از این میان بیشتر کمک‌های کمیته امداد به فلسطین و لبنان در بین مردم ایران شناخته شده هستند. در حالی که این کمک‌ها محدود به این دو کشور نمی‌شود. کمیته امداد در حال حاضر به صورت مستمر کمک‌های خود را به شکل مستمر و در غالب‌های گوناگون به کشورهای: افغانستان، عراق، تاجیکستان، سوریه، لبنان، فلسطین، کمور و سیرالئون ارائه می‌دهد.

یکی دیگر از این کشورها جمهوری آذربایجان است. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و استقلال جمهوری آذربایجان حدوداً از سال 72 کمک‌های کمیته امداد امام خمینی(ره) به نیازمندان این کشور آغاز شد.

به گزارش خبرنگار «آینده»، این کمک‌ها که در غالب کمک‌های: پرداختی، خدمات درمانی، خدمات فرهنگی، اطعام و افطاریه محرومین، حمایت از ایتام، کمک به خودکفایی، تهیه جهیزیه و کمک به متاهلین، خدمات عمرانی، احداث، تعمير و تكميل مسكن مددجو انجام می‌گیرد، بیش از 15 سال است که در این کشور اجرا می‌شود و تمرکز آن بیشتر بر روی مناطق شیعه‌نشین این کشور است.

واحدهاي امداد و روستاهاي تحت حمايت
تعداد واحدهاي كميته امداد امام خميني در جمهوري آذربايجان 44 واحد شامل 1 اداره كل مستقر در شهر باكو، 4 شاخه اصلي (در شهرهاي باكو، لنكران، گويچاي وگنجه)، 14 شاخه فرعي، 18 شعبه توزيع، 1 واحد فرهنگي، 1 واحد درماني و 5 واحد ديگر است. كميته امداد در حال حاضر در اين كشور تعداد 464 شهر و روستا را تحت پوشش قرار داده است.

كميته امداد جمهوري آذربايجان رسيدگي به امور بهداشت و درمان افراد نيازمند و محروم به ويژه مددجويان تحت پوشش خود را جزء برنامه‌هاي اصلي و مهم خود قرار داده‌اند و در اين ارتباط در سال 86 جمعاً براي تعداد 6423 مورد خدمات درماني شامل 2898 مورد معالجه و معاينه و 3457 مورد تأمين دارو و 498 مورد خدمات تشخيصي و غيره بالغ بر 41547 منات هزينه نموده‌اند.

همچنین در پايان سـال 86 تعداد 8723 نفر دانش‎آموز و دانشجو شامل 1789 دانش‎آموز در مـقطع ابتدايي، 6010 دانش‎آموز در مقطع متوسطه و 924 دانشجو تحت حمايت كميته‌هاي امداد جمهوري آذربايجان قرار داشته‌اند و از كمك‌هاي فرهنگي اين نهاد برخوردار شده‌اند.

تأمين لوازم التحرير و كتب درسي، برگزاري جلسات و كلاس‌هاي آموزشي و برگزاري اردوهاي آموزشي و تربيتي از جمله محورهاي عمده ‌فعاليت‌هاي فرهنگي را تشكيل مي‌دهد. دراين سال تعداد 1011 نفر از مددجويان و دانش‌آموزان در اردوهاي برگزار شده در داخل كشور آذربايجان شركت نموده‌اند به علاوه تعداد 48 نفر ديگر شامل 16 نفر مددجويان و 32 نفر از شخصيت‌هاي علمي و دانشگاهي، سرپرستان و مسئولين مؤسسات خيريه غيردولتي اين كشور در 3 گروه مجزا در اردوهايي كه توسط كميته امداد در كشور ايران برگزار گرديد شركت نمودند و در استان‌هاي خراسان رضوي و تهران‌ پذيرايي شدند.

در ماه مبارك رمضان سال 86 تعداد 5350 نفر از محرومان تحت حمايت در مراسم افطاري شركت كرده‌اند كه در اين خصوص بالغ بر 34450 منات هزينه شده است.
حمایت از ايتام، فعاليت‌هاي خودكفايي ، تهيه جهيزيه و كمك به مزدوجين‌، خدمات عمراني (احداث، تعمير و تكميل مسكن مددجو) از ديگر فعاليت‌هاي كميته امداد امام خميني اين كشور در كنار ساير اقدامات و خدمات خود كه براي نيازمندان و محرومان است که شرح کامل این فعالیتها به همراه جداول آماری در گزارشی آمده که آن را می‌توانید اینجا بخوانید.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۱:۲۹ - ۱۳۸۸/۰۱/۱۰
0
0
با سلام - از خواندن اين خبر شوكه نشدم چرا كه هم با رفتارهاي خودمان آشنائي دارم و هم با رفتارهاي همسايگان عزيز آذربايجاني!! براستي چرا بايد چنين شود؟ مگر در داخل مملكت خود مستمند و نيازمند كم داريم؟ چراغي كه به خانه رواست به مسجد حرام است. اين آموزه ديني ماست كه اگر بناست كسي دست كسي را بگيرد اول خودي ها واجب ترند چون در اين صورت در سطح جامعه اصلا فقيري يافت نميشود....