کد خبر: ۱۲۷۳
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۵:۱۶

فدراسیون اولا ترجیح می دهد در صورت صعود ایران به جام جهانی، مربی دیگری را با مطالعه کامل انتخاب کند و شرط قلعه نویی روند مذاکره را تا پایان پیش نبرد. این ها البته به شرطی است که شروط عنوان شده از سوی قلعه نویی صحت داشته باشد.

فدراسیون فوتبال برای انتخاب کردن جانشین علی دایی که دیروز از مربیگری تیم ملی برکنار شد برنامه می خواهد.

به گزارش شبکه ایران، برکناری علی دایی از مربیگری تیم ملی دیروز در حالی روی خروجی خبرگزاری ها می رفت که تا ساعت 15:30 دقیقه هیچ کس از صحتش اطمینان نداشت. حتی ساعت 15:49 دقیقه سایت شبکه خبر، خبر تکذیب برکناری دایی را از سوی فدراسیون فوتبال منتشر کرد. تا این که ساعت 17:02 آب پاکی روی دستان علی دایی ریخته شد و کفاشیان طی مصاحبه ای با شبکه خبر ضمن تشکر از زحمات دایی خبر برکناری او را تایید کرد و حتی خبر جالبی به مردم داد:«افشین قطبی یکی از گزینه های مربیگری تیم ملی است.»

بعدا مشخص شد قطبی تنها یکی از گزینه ها بوده است. صحبت با مربیانی نظیر محمد مایلی کهن و امیر قلعه نویی هم سر زبان ها افتاد. این طور که شنیده می شود فدراسیون اول سراغ امیر قلعه نویی رفته است. قلعه نویی هم برای قبول نشستن روی نیمکت مربیگری شروطی عنوان کرده که باعث شده مسئولان علاوه بر سرمربی استقلال گزینه هایشان را مطرح کنند. گفته می شود قلعه نویی از فدراسیون خواسته در صورت رساندن تیم ملی به افریقای جنوبی، در جام جهانی هم روی نیمکت بنشیند. علاوه بر این او قصد ندارد تا پایان لیگ قهرمانان آسیا _ که در صورت صعود استقلال از مرحله گروهی تا آذر ماه طول می کشد _ روی نیمکت آبی ها هم حضور داشته باشد. این در حالی است که فدراسیون اولا ترجیح می دهد در صورت صعود ایران به جام جهانی، مربی دیگری را با مطالعه کامل انتخاب کند و شرط قلعه نویی روند مذاکره را تا پایان پیش نبرد. این ها البته به شرطی است که شروط عنوان شده از سوی قلعه نویی صحت داشته باشد.

نفر دوم بعد از قلعه نویی قطبی بود. مردی که با به جای گذاشتن خاطره ای تلخ از پرسپولیس جدا شد. قطبی هم ماجرای جالبی دارد. او خوب به یاد دارد اواخر سال 1386 به عنوان مربی تیم ملی انتخاب شده بود و حتی بین دو نیمه بازی پرسپولیس برابر مقاومت سپاسی از بازیکنانش خداحافظی کرده بود. اما فقط چند دقیقه طول کشید تا این علی دایی باشد که به عنوان مربی تیم ملی انتخاب شود. همان موقع قطبی از رفتار فدراسیون و به ویژه کفاشیان به شدت ناراحت شد. تا جایی که مدت ها بعد در مصاحبه ای با تلوزیوین بی بی سی فارسی برای چندمین بار دلخوریش را مطرح کرد و به فدراسیون فوتبال به خاطر ضعف برابر اعمال نفوذ عوامل خارج از فدراسیون اعلام کرد. قطبی در مصاحبه با بی بی سی فارسی حرف های انتقادی دیگری راجع به سازمان تربیت بدنی و کلا اوضاع آشفته فوتبال ایران به زبان آورد تا وقتی دیروز اسم قطبی شنیده شد، عملا این تصور به وجود بیاید که نام او در لیست مغضوبین است و نمی تواند گزینه ای برای مربیگری تیم ملی باشد.

دست آخر هم نوبت رسید به محمد مایلی کهن، سرمربی کنونی سایپا که نتایج به نسبت خوبی هم از زمان عهده دار شدن هدایت این تیم کسب کرده است. مایلی کهن البته در مصاحبه هایش انتقاداتی از علی آبادی و سازمان تربیت بدنی کرده بود تا این شائبه که او با سازمان مشکل دارد و بعید است سازمان سراغ او برود. در ضمن مایلی کهن محبوبیت چندانی بین هواداران ندارد انتخاب او یک ریسک بزرگ محسوب می شود. غیر از این اریش روته مولر هم مشکل به وجود می آورد. این مدرس آلمانی برای حضور در کادر فنی تیم ملی با فدراسیون قرارداد دارد و از آنجا که اصولا مایلی کهن با مربی خارجی _ به خصوص اگر از نزدیکان علی دایی هم باشد _ مشکل دارد. از این رو در صورت انتخاب مایلی کهن، فدراسیون باید فکری برای قرارداد روته مولر هم بکند. مهم ترین عامل برای انتخاب او اما این است که در صورت رسیدن ایران به جام جهانی 2010 افریقای جنوبی، به راحتی می توان با تشکر از خدمتی که به فوتبال ایران و مردم کرده است او را کنار گذاشت.

به هر حال این تحلیل ها هیچ چیز را ثابت نمی کند. فدراسیون فوتبال کنونی تا کنون خوب توانسته مردم را شوکه کند. چه علی دایی که بعد از مصاحبه جنجالی اش در برنامه نود سرمربی ایران شد آن هم در شرایطی که گزینه های تیم ملی اصلا کسان دیگری بودند و چه زمان انتخاب سرمربی امید که باز هم وقتی همه دنبال اسم های دیگری می گشتند این غلامحسین پیروانی بود که هدایت زیر 23 ساله ها را بر عهده گرفت. در هر 2 حالت هم کفاشیان از گزینه هایش برنامه خواسته بود و بعد از ارائه برنامه ها از سوی نامزدهای مربیگری، شخص دیگری را به عنوان سرمربی انتخاب کرده بود.

حتی با این که کفاشیان دیروز اعلام کرد:«به دلیل شرایط خاص و نبود فرصت کافی قصد استفاده از مربی خارجی را نداریم.» هیچ بعید نیست نیمکت مربی تیم ملی را به دست یک خارجی بسپارند. شایعات در این زمینه حول نلو وینگادا، سرمربی پرسپولیس که در لیگ قهرمانان آسیا خوب نتیجه گرفته و لوکا بوناچیچ می چرخد. هر چند به نظر می رسد اگر هم قرار است یک خارجی روی نیمکت بنشیند خود اریش روته مولر، دستیار آلمانی دایی این کار را خواهد کرد. درست مانند زمانی که برانکو ایوانکوویچ جانشین موقت میروسلاو بلاژویچ شده بود. با تمام این تفاسیر انتخاب یک مربی خارجی احتمالی نزدیک به صفر دارد چون غیر از دلیل کفاشیان کلا ثابت شده سازمان تربیت بدنی با مربی خارجی مخالف است.


دست آخر نام منصور ابراهیم زاده، مجید جلالی و پرویز مظلومی را فراموش نکنید. این درست که نام این ها اصلا مطرح نیست و به نظر نمی رسد حتی اگر فدراسیون بخواهد این ها قبول کنند اما فدراسیون فوتبال است دیگر. ممکن است درست همان تصمیمی را بگیرد که هیچ کس حتی فکرش را هم نمی کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: