کد خبر: ۱۳۰۴
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردين ۱۳۸۸ - ۲۰:۰۰

اگر به سخنان دست اندرکاران فدراسیون فوتبال ظرف چند روز گذشته نگاهی دقیق و موشکافانه داشته باشیم درمی یابیم که هر یک از سران فدراسیون فوتبال قصد دارند تمام مشکلات ناشی از ناکامی تیم ملی را به نام علی دایی سند بزنند تا کسی متوجه ضعف مشهود این افراد در عرصه قوتبال ایران نشود؛

شکست تیم ملی مقابل عربستان باعث شد هیات رئیسه فدراسیون فوتبال بلافاصله برای پابان دادن به انتقادات مردمی و متقاعد کردن افکارعمومی تصمیم به برکناری علی دایی سرمربی تیم ملی فوتبال گرفتند تا شاید با این حربه دوره مدیرتی آنها دوام بیشتری پیدا کند.

به گزارش شبکه ایران، اگر به سخنان دست اندرکاران فدراسیون فوتبال ظرف چند روز گذشته نگاهی دقیق و موشکافانه داشته باشیم درمی یابیم که هر یک از سران فدراسیون فوتبال قصد دارند تمام مشکلات ناشی از ناکامی تیم ملی را به نام علی دایی سند بزنند تا کسی متوجه ضعف مشهود این افراد در عرصه قوتبال ایران نشود؛ اما واقعیت بر اینست که همان طور که علی دایی در این ناکامی نقش آفرین بوده به ز سوی همام اندازه مقصران دیگری نیز در این بین وجود دارند که در حال حاضر این افراد در پس نام دایی پنهان شدند تا بتواند از این رهگذر به سلامت عبور کنند.

شاید امروز بسیاری از کارشناسان ورزشی نوک پیکان انتقادات خود را به سمت دایی نشانه بروند اما به همام اندازه ای که دایی مقصر است علی کفاشبان، مهدی تاج، مهدی محمد نبی و اعضای هیات رئیسه نیز مقصرند چرا که آنها کسانی بودند که چنین نسخه ای برای فوتبال ملی ما تجویز کردند و رای به انتخاب دایی دادند. اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال به دلیل ضعف های آشکار و پنهان برای این که مقبولیتی برای خود کسب کنند پس از انتخاب به عنوان هسته مرکزی فدراسیون فوتبال با بازی گرفتن از نام های بزرگ نظیر خاویرکلمنته به سمت علی دایی سرمربی جوان و بی تجربه سایپا رفتند تا شاید بتوانند با به روی کار آوردن وی در تیم ملی بتوانند از نام وی استفاده تبلیغاتی کنند و وجهی ای معقول برای خود کسب کنند.

اکثر کارشناسان متفق القول بر این عقیده هستند که مشکل فوتبال ایران با تغییر سرمربی و برکناری افرادی چون دایی حل نمی شود چرا که فوتبال ما در این ایام از نبود مدیریت فوتبالی رنج می برد، اگر امروز در فدراسیون فوتبال مدیران کاملا فوتبالی حضور داشتند شاید هرگز کار به جایی نمی کشید که رقیب دیرینه ایران در برابر 110 هزار ایرانی تیم ملی را در هم بکوبد و به راحتی از ما سه امتیاز ارزشمند بگیرد.

اگر امروز فردی چون محمد دادکان در راس فدراسیون فوتبال حضور داشت شاید هیچ گاه چنین اتفاقاتی روی نمی داد چون وی با فوتبال عجین شده بود و سالهای متمادی از عمر خود را در این زمینه صرف کرده بود و توانایی تصمیم گیری کلان در مواقع حساس و ضروری را به خوبی می دانست و قواعد بازی را به درستی اجرا می کرد اما در شرایط کنونی هیچ کسی انتظار ندارد که مجموعه فعلی بتواند فوتبال ملی را از این بحران بیرون ببرد.

افکار عمومی در ماه های گذشته بارها این مساله را درک کردند که علی کفاشیان به هیچ عنوان از جنس فوتبال نیست، با مرور رفتارهای وی و عملکرد فدراسیون تحت رهبری او این نتیجه به راحتی حاصل می شود که کفاشیان و همکاران او علاقه بسیار زیادی به موج سواری دارند تا از این رهگذر دستاوردی برای خود کسب کنند. نبود برنامه ریزی اساسی در فوتبال ایران به قدری مشهود است که امروز در تمامی محافل ورزشی سخن تز ناکارآندی فدراسیون فوتبال در مقوله برنامه ریزی است اما بر خلاف تمام این سخنان کفاشیان و کابینه وی به هیچ وجه این موضوع را نمی پذیرند و همچنان بر گفته خود پافشاری می کنند که ما بهترین برنامه ریزی در عرصه آسیا را داریم و به همین دلیل از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا به عنوان فدراسیون برتر انتخاب شدیم!

غاقل از این که تنها نکته ای که کنفدراسیون فوتبال آسیا در امتیاز دهی به فدراسیون فوتبال ایران لحاظ کرد مقوله برنامه ریزی بود چرا که فوتبال ایران در بین کشورهای آسیایی جزو معدود کشورهایی به شمار می رود که از برنامه ریزی اصولی برخوردار نیست. هر چند که علی کفاشاین و مهدی تاج این مطالب را به کلی رد می کنند اما سخنان رئیس جمهور در نخستین جلسه هبات دولت مبنی بر نبود برنامه ریزی ایده آل در فدراسیون فوتبال حجت را بر تمام دست اندرکاران این فدراسیون تمام کرد و جایی هیچ گونه توجیه نگذاشت که آنها این حفیفت را به کینه توزی منتقدان ربط دهند و انگ های گوناگون بر پیشانی منتقدان بچسبانند.

با این تفاسیر امروز علی کفاشیان و کابینه مطبوع وی باید درک کنند در مرحله حساسی به سر می برند و تکرار اشتباهات گذشته در این ایام به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۳:۵۷ - ۱۳۸۸/۰۱/۱۴
0
0
بجای دایی باید کفاشیان ومهمتر از او علی آبادی بروند .
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۹:۰۷ - ۱۳۸۸/۰۱/۱۵
0
0
خیلی بی انصافی است که فقط علی دایی را مقصر بدانیم . خوب بود اعضای هیات رییسه فدراسیون چون کفاشیان ، تاج و نبی پاسخگو باشند.
علی دایی با اینکه از تیم ملی کنار گذاشته شد ولی هیچ از ارزشهای دایی کم نمی شومد دایی باید برای نفوذ در فیفا گام بردارد و یقین دارم دایی در فیفا به جایگاه خود خواهد رسید.
دایی شهریار فوتبال ایران
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۱:۳۵ - ۱۳۸۸/۰۱/۱۵
0
0
علی دائی هنوز هم بزرگ مرد فوتبال ایران است فکری به حال فدراسیون باید کرد