کد خبر: ۱۳۱۱۷۱
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۱ - ۰۴:۳۰
تحقیقات صورت گرفته در آمریکا نشان می‌دهد، پسران به دلیل قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفت کش «کلورپیریفوس» در مقایسه با دختران از مشکلات بیشتری در خصوص حافظه کاری برخوردار هستند.
تیم تحقیقاتی مرکز سلامت محیط زیست کودکان در دانشگاه کلمبیا به سرپرستی «مگان هورتون» در اقدامات پیش از زایمان ۳۳۵ نمونه خون بند ناف را از لحاظ آلودگی به آفت کش «کلورپیریفوس» مورد بررسی قرار دادند.

زمانیکه کودکان به سن سه سالگی رسیدند، محققان محیط خانه را از دو جنبه وجود مواد تحریک کننده در منزل در کنار تشویق مادر برای یادگیری فرزنددان و توانایی برای کنترل واکنش منفی را مورد بررسی قرار دادند. سپس ضریب هوشی (IQ) فرزندان در سن هفت سالگی مورد آزمایش قرار گرفت.

نتایج این مطالعه که در مجله Neurotoxicology منتشر شده نشان می‌دهد، میزان اثرات نامطلوب‌شناختی در اثر قرار گرفتن در معرض آفت کش «کلورپیریفوس» در پسران بسیار بیشتر از دختران است که باعث کاهش سطح نمرات حافظه کاری به عنوان یکی از عوامل تعیین ضریب هوشی می‌شود.

همچنین همکاری والدین در پرورش کودک به طور متوسط باعث ارتقاء سه امتیازی سطح حافظه کاری پسران در مقایسه با دختران می‌شود.

 «هورتون» تأکید می‌کند: به نظر می‌رسید حساسیت بیشتر پسران به «کلورپیریفوس» به تأثیر این مواد بر غدد درون ریز و سرکوب هورمون‌های جنسی مرتبط باشد.
مطالب مرتبط
برچسب ها: حشره کش‌ ، IQ
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر