کد خبر: ۱۳۱۳
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۳۸۸ - ۲۲:۱۲

«محمود دریابادی» دبیر کل شورای علمای هند نیز این تصمیم را تأسف‏بار خواند و گفت: این رأی نشان‏دهنده نفوذ تبلیغات منفی عناصر پنهان روی قضات است.

دادگاه عالی هند با نپذیرفتن خواسته دانش آموزان مسلمان این کشور مبنی بر "داشتن محاسن در مدارس"، موجب خشم و غضب مسلمانان شد.

به گزارش خبرگزاری ابنا ، دادگاه عالی هند که داشتن ریش را مساوی با "طالبانیسم" و "تشبه به بن‏لادن"! می‏داند خواسته دانش آموزان مسلمان این کشور برای داشتن محاسن در مدارس را نپذیرفت.

در واکنش به این تصمیم، "مجلس مشاورت مسلمانان هند (AIMMM)" انزجار خود را از این اقدام دادگاه اعلام کرد. «دکتر ظفرالاسلام خان» رییس این مجلس در اظهاراتی این اقدام قاضی دادگاه عالی را باعث تأسف خواند و گفت: دیدگاه سکولاریست‏ها نباید حقوق افراد مذهبی را زیر پا بگذارد. بلکه سکولاریسم صحیح به این معنی است که دولت، یک مذهب خاص را به رسمیت بشناسد و در دستورات مذاهب دیگر هیچ دخالتی نکند.

«محمود دریابادی» دبیر کل شورای علمای هند نیز این تصمیم را تأسف‏بار خواند و گفت: این رأی نشان‏دهنده نفوذ تبلیغات منفی عناصر پنهان روی قضات است.

وی تأکید کرد: هیچ کس حق دخالت در امور مذهبی دیگران را ندارد.

«هارون موزاوالا» دبیر کل "حزب اعتماد خیر امت" هم گفت: این قانون آزادی کامل شهروندان را در عمل کردن به دستورات مذهبی‏شان نقض می‏کند. ریش گذاشتن یک امر لازم برای مسلمانان تلقی می‏شود. گذشته از این، چرا برای فرقه سیک‏ها که ریش می‏گذارند هیچ قانونی مبنی بر ممنوعیت وجود ندارد؟!

«گلزار احمد ازمی» سخنگوی "جماعت علمای ماهاراشترا" نیز اینگونه اظهار نظر کرد: این تصمیم کاملا اشتباه است. قوانینی که از سوی مسلمانان و غیر مسلمانان در سازمان‏ها صادر می‏شود باید از دقت ویژه‏ای برخوردار باشد.

در همین حال «مارکاندیا کاتجو» قاضی دادگاه عالی، دادخواستی که توسط «سالم احمد» دانش آموز مدرسه‏ای در "مادیاپرادش" تنظیم شده بود را رد کرد و اظهار داشت: دادگاه عالی به هیچ‏وجه طالبانیسم را نخواهد پذیرفت!

بسیاری از علمای مسلمان هند از دادخواست محمد سالم پشتیبانی کرده‏اند ولی قاضی مارکاندیا کاتجو آن را رد کرد و گفت: بند 30 قانون اساسی هند، مؤسساتی که در اقلیت قرار دارند را موظف به عمل کردن مطابق قوانین می‏کند و هر دانش‏آموزی باید از قوانین وضع شده پیروی کند.

در پی این اظهارات، "مجلس مشاورت" استفاده از کلمه طالبانیسم برای مسلمانان را بشدت محکوم کرد. این مجلس افزود: اینکه یک مسلمان، محاسن خود را بلند می کند به هیچ وجه نباید به معنای گرایش به طالبان تلقی شود.

در این رابطه مجلس مشورت مسلمانان هند در حال تنظیم دادخواستی علیه این قضاوت می باشد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: