کد خبر: ۱۳۱۵۱۹
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۲:۲۳

وي ادامه داد: برخي از پزشكان براي ريزش موي ناشي از تغذيه نامناسب، مكمل‌هايي را تجويز مي‌كنند كه ممكن است كمك‌ كننده باشد.

 به گفته يك متخصص پوست و مو، رژيم‌ گياه‌خواري باعث ريزش مو مي‌شود.
دكتر يلدا صداقت در اين رابطه، افزود: رژيم‌ گياه‌خواري باعث مي‌شود بعضي از مواد غذايي كه تنها با مصرف غذاهاي حيواني به دست مي‌آيد مانند ويتامين B12 كه بدن انسان قادر به توليد آن نيست، كاهش پيدا كند و در نتيجه چند سال پس از آغاز رژيم، فرد دچار ريزش مو مي‌شود.

وي تاكيد كرد: كساني كه رژيم‌هاي گياه‌خواري را جدي مي‌گيرند بايد هر چند سال يك بار آمپول‌هاي B12 را به عنوان مكمل تزريق كنند.

اين متخصص پوست و مو در خصوص علل ريزش مو در ميان مردان و زنان، اظهار كرد: در زنان كم‌خوني و فقر آهن، مهم‌ترين عامل ريزش مو است اما در مردان ريزش مو بيشتر ارثي است كه در نهايت منجر به طاسي آنها مي‌شود.

صداقت افزود: در بعضي از موارد، تغذيه مي‌تواند نقش مهمي در ريزش مو ايفا كند اما در مواردي كه ريزش مو ارثي است، تغذيه تاثير چنداني ندارد.

وي ادامه داد: برخي از پزشكان براي ريزش موي ناشي از تغذيه نامناسب، مكمل‌هايي را تجويز مي‌كنند كه ممكن است كمك‌ كننده باشد.

اين متخصص پوست و مو گفت: بعضي از افراد به علت كاهش وزن ناگهاني بر اثر بيماري يا رژيم‌هاي غذايي پس از گذشت دو تا سه ماه به علت كاهش شديد كالري دچار ريزش مو مي‌شوند كه پزشكان معمولا براي آنها رژيم‌هاي پركالري و پر پروتئين و مصرف ميوه و سبزيجات تازه را توصيه مي‌كنند.

صداقت افزود: براي كساني كه ريزش موي ناشي از فقر آهن دارند نيز مصرف مواد پروتئيني مثل گوشت قرمز توصيه مي‌شود.

وي در خصوص نقش شوينده‌ها در ريزش مو، اظهار كرد: شامپوها نقش خيلي كمي بر ريزش مو دارند و تنها شامپوهايي موثرند كه حاوي موادي باشند كه خون‌رساني را به سطوح پوست سر زياد كنند و تركيباتي مثل كافئين در خود داشته باشند. اما در هر صورت اثر آنها بسيار كم است و برخلاف آنچه كه در تبليغات رسانه‌ها مشاهده مي‌شود با مصرف بعضي از شامپوها ريزش مو از بين نمي‌رود.

اين متخصص پوست و مو تاكيد كرد: بسياري از افراد به دليل كاهش تعداد فوليكول‌هاي مو، دچار ريزش مو مي‌شوند كه استفاده از هيچ شامپويي نمي‌تواند آن تعداد فوليكول را به كف سر بازگرداند.

به گفته وي، شست و شوي مو هيچ مشكلي براي موها ايجاد نمي‌كند و برخي گمان مي‌كنند كه شست‌وشوي بيش از حد، ريزش مو را افزايش مي‌دهد در صورتي كه اين‌گونه نيست.

صداقت در ادامه توصيه كرد: كساني كه دفعات استحمامشان زياد است بايد از شامپوهاي مناسب استفاده كنند و از شامپوهاي ملايم مانند شامپوهاي روزانه و بعضي از شامپوهاي بچه براي شست‌وشو استفاده كنند.

به گفته اين متخصص پوست و مو، كساني كه موهاي چرب دارند نيز از نظر استحمام زياد، دچار مشكلي نمي‌شوند اما كساني كه موي خشك دارند حتما بايد پس از شامپو كردن از نرم‌كننده استفاده كنند. استفاده از نرم‌كننده مناسب باعث ريزش مو نمي‌شود و موها را خوش‌حالت مي‌كند.

وي همچنين تاكيد كرد: افراد نبايد موهايشان را با آب خيلي داغ بشويند و بايد از آب ولرم استفاده كنند.

صداقت در پايان گفت: درمان ريزش مو به نوع علت ريزش مو بستگي دارد. بعضي از درمان‌ها قطعي است و باعث برگشت كامل مو مي‌شود بعضي از ريزش‌ها هم با مصرف طولاني دارو، تراكم موها بيش از حد نگه داشته مي‌شود و موي بيمار به كمك دارو پرپشت مي‌شود كه با قطع درمان ممكن است به حالت اوليه بازگردد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: