کد خبر: ۱۳۴۳
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۰:۴۷

شنیده ها حاکی از آن است که موسوی در این دیدار تأکید داشته که خود را دارای نزدیکی فکری با اعضای سازمان می داند و از حمایت آنها استقبال می کند.

عصرایران: روزنامه اصولگرای "کیهان"در اولین شماره سال جدید خود به بررسی تازه ترین تحولات انتخاباتی از دیدگاه خود پرداخت.

کیهان نوشت: برخی اخبار و اطلاعات تأیید شده حکایت از آن دارد که میرحسین موسوی علی رغم تظاهر به مرزبندی با طیف های تندرو جبهه اصلاحات، در حال نزدیک شدن به برخی از آنها از جمله سازمان مجاهدین است.

درحالی که موسوی پیش از این دقیقا با هدف مرزبندی شفاف با لایه های رادیکال جبهه دوم خرداد- که او چند بار گفته آنها را مسئول اصلی عقیم ماندن پروژه اصلاح طلبی دوم خردادی می داند- تأکید کرده بود که «اصلاح طلب» نیست، در ایام نوروز به عللی قابل تأمل از نزدیک شدن با برخی از افراطی ترین گروه های دوم خردادی استقبال کرده و علاوه بر برگزاری یک نشست، دیدارهایی میان خود و آنها برای آینده نیز برنامه ریزی کرده است.

از جمله این دیدارها در روزهای نخست سال جدید در دفتر موسوی و با حضور اعضای شورای سیاسی سازمان مجاهدین صورت گرفته است.

در این دیدار که محسن آرمین بدون هیچ اشاره ای به محتوای جلسه تاریخ آن را دوم فروردین اعلام کرده مسائل مهمی که نشان دهنده فاصله عمیق میان شعارهای موسوی و تعاملات سیاسی پس پرده اوست مطرح شده و نهایتا اعضای سازمان درباره حمایت از موسوی به عنوان «مطلوب ترین کاندیدای حاضر در صحنه» به توافق رسیده اند.

گزارش های دریافتی کیهان نشان می دهد اعضای سازمان مجاهدین که پیش از این نقشی اساسی در تخریب موسوی و طراحی توطئه های گوناگون علیه وی داشتند، قبل از دیدار موسوی با یکی از کادرهای اصلی حزب مشارکت دیدار کرده اند و در آن جلسه پس از بحث و گفت وگوهای بسیار و بیان انتقادات تند و تیز از موسوی نهایتا به این نتیجه رسیده اند که «اکنون وقت انتقام گرفتن از موسوی نیست» و به ناچار باید از او حمایت کرد.

به نوشته کیهان ، هم اکنون استدلال اصلی درباره لزوم حمایت از موسوی در سازمان مجاهدین بر دو پایه استوار است:
1-ترجیح داشتن استراتژی «حضور» به استراتژی «تحریم»
2-خط قرمز بودن حمایت از مهدی کروبی برای سازمان چرا که او را «بازی خراب کن بزرگ» می دانند.

کیهان می افزاید: بر این مبنا سازمان مجاهدین که به عنوان افراطی ترین گروه درگیر با آرمان های امام و مبانی انقلاب اسلامی شناخته می شود، تصمیم گرفته است به رغم آنکه خروج خاتمی از صحنه را «خدمت بزرگ موسوی به اصولگرایان» می دانند و ضمنا - بر مبنای آنچه در محافل خصوصی خود می گویند- هیچ اعتقادی به اینکه موسوی شانس قابل توجهی برای رقابت با احمدی نژاد ندارد پشت سر موسوی تجمع کرده و امکانات خود را صرف تلاش برای پیروزی او بکنند.

اعضای شورای سیاسی سازمان بر این اساس در روزهای نخست فروردین ماه به دیدار موسوی رفتند. برخی گزارش ها نشان دهنده آن است که دیدار موسوی با سازمانی ها در فضایی آرام برگزار شده و حاضران خیلی زود به تفاهم رسیده اند.

شنیده ها حاکی از آن است که موسوی در این دیدار تأکید داشته که خود را دارای نزدیکی فکری با اعضای سازمان می داند و از حمایت آنها استقبال می کند.

وی در عین حال از اعضای سازمان مجاهدین خواسته است حمایت خود را از او علنی نکنند. برخی تحلیلگران عقیده دارند نگرانی اصلی موسوی این است که حمایت صریح گروه هایی مانند سازمان مجاهدین و حزب مشارکت از او با توجه به سابقه ای که در تندروی و افراطی گری دارند آسیبی بزرگ برای او به بار خواهد آورد و از جمله مانع از «یارگیری از درون اصولگرایان و نیروهای ارزشی» می شود.

بر این اساس، این تحلیل کاملا جدی است که موسوی نه به دلیل وجود اختلافات عمیق بلکه از ترس مخدوش شدن پروژه جذب اصولگرایان خواستار مخفی ماندن توافقات خود با سازمان مجاهدین شده است.

البته با وجود توافق بر سر علنی نشدن حمایت تندروها از میرحسین، اعضای سازمان چندان هم به این توافق پای بند نمانده اند.

محسن آرمین سخنگوی سازمان مجاهدین در اظهاراتی که خبرگزاری ها روز جمعه از قول وی منتشر کردند ضمن اشاره به دیدار اعضای سازمان با موسوی از نشست مسئولان شاخه های استانی سازمان در تهران در روز 11 فروردین خبر داده و گفته است که شورای مرکزی سازمان پس از این نشست موضع نهایی آن را در مورد انتخابات به تصویب رسانده است.

اگرچه آرمین اشاره ای به اینکه بالاخره این موضع چیست نکرده ولی اطلاعات کیهان نشان دهنده آن است که سازمان مجاهدین موضع خود درباره حمایت از موسوی را نهایی و به رده های استانی ابلاغ کرده است.

کیهان در پایان گزارش خود تاکید کرده است که به صحت این تحولات و گزارش ها اطمینان کامل وجود دارد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: