کد خبر: ۱۳۴۶۵۶
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۳۹۱ - ۱۰:۰۶
یک فوق تخصص گوارش و کبد کاهش وزن و ورزش را بهترین روش درمانی کبد چرب دانست و افزود:داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل می‌تواند به کاهش خطر بروز چربی کبدی کمک کند.
"محسن آخوندی" با بیان اینکه بیماری کبد چرب از 60 سال پیش مورد توجه قرار گرفته است، اظهارکرد:از سال 1980 کبد چرب همراه با التهاب به نام «استاتوهپاتیت» تعریف شده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاهش وزن و ورزش را بهترین روش درمانی کبد چرب ادامه داد: با توجه به افزایش چاقی در جوامع انتظار می‌رود کبد چرب به همراه التهاب در ایران و دنیا افزایش یابد؛ به طوری که بر اساس آمار موجود در امریکا و اروپا بین 20-14 درصد افراد به کبد چرب مبتلا هستند.

آخوندی با بیان این مطلب که اصطلاح کبد چرب به همراه التهاب را NASH می‌گویند، گفت: در جوامع نام برده کبد چرب همراه با التهاب سه درصد همراه است.

وی تصریح کرد: کبد چرب به همراه التهاب که در 40درصد موارد فیبروز کبدی در آن دیده می‌شود باعث تخریب کبد و به اصطلاح سیروز کبدی می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به این مطلب که این بیماری در مراحل اولیه بدون علامت است، افزود: اغلب بیماران با افزایش آنزیم‌های کبدی که در خون قابل تشخیص هستند متوجه بیماری خود می‌شوند.

وی ادامه داد: بیماری کبد چرب در مراحل پیشرفته دچار خستگی، درد مبهم در قسمت راست و فوقانی شکم می‌شوند.

یک فوق تخصص گوارش و کبد خاطرنشان کرد: اغلب مبتلایان به کبد چرب علائمی همچون چاقی، فشارخون، افزایش چربی در خون دیابت دارند و در سونوگرافی انجام شده کبد چرب که به درجات 3-1 تقسیم‌بندی می‌شود دیده می‌شود.

آخوندی ضمن اشاره به تشخيص این بیماری اضافه کرد: جهت تشخیص بیماری کبد چرب فرد باید سابقه مصرف الکل نداشته و هپاتیت B و C در بیمار منفی باشد.

وی در ادامه افزود: در بیماری کبد چرب تغییراتی که در بافت کبد ایجاد می‌شود مشابه تغییراتی است که الکل در کبد ایجاد می‌کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گفت: مصرف یک رژیم غذایی سالم و متعادل می‌تواند به کاهش خطر بروز چربی کبدی کمک کند. همچنین عدم مصرف الکل راهکاری مناسب برای جلوگیری از بروز چربی کبدی است.

آخوندی کاهش وزن و ورزش را بهترین روش درمانی کبد چرب دانست و عنوان کرد: داروهایی همچون اورليستات، متفورمین و ویتامین E در این بیماران می‌تواند بیماری را بهبود ببخشد.

وی با بیان این که اخیرا داروی پیوگلیتازون نیز جهت درمان این بیماری مصرف می‌شود، متذکرشد: در اکثر مواردی که کبد چرب دیده می‌شود خطر مهمی بیمار را تهدید نمی‌کند و نباید بیماران خیلی نگران باشند.
مطالب مرتبط
برچسب ها: سلامت ، درمان ، کبد ، چرب
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر
پر بیینده ترین عناوین