کد خبر: ۱۳۴۸۴۹
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۳۹۱ - ۲۱:۵۶

سازمان ملل متحد با هشدار درباره وضعیت غزه تأکید کرد، در سال ۲۰۲۰ این منطقه قابل سکونت نخواهد بود.

«مکسول گیلارد» هماهنگ کننده امور انسانی سازمان ملل و «رابرت ترنر» مدیر عملیات «انروا» (آژانس کاریابی و نجات آورگان فلسطینی) و «جین کوف» نماینده «یونیسف» در کنفرانسی مطبوعاتی هشدار دادند، در صورت متوقف نشدن اشغال و محاصره (از سوی رژیم صهیونیستی) و فراهم نشدن فوری خدمات عمومی در غزه، این منطقه با فاجعه‌ای واقعی روبرو خواهد شد.

گیلارد گفت: شمار ساکنان غزه در سال ۲۰۲۰ نیم میلیون افزایش یافته و به ۲. ۱ میلیون نفر خواهد رسید، و این درحالی است که رشد اقتصادی این منطقه بسیار کند است، که درنتیجه آن ساکنان غزه با مشکلات بسیار هولناکی برای تأمین آب، برق و یا حتی آموزش فرزندانشان مواجه خواهند شد.

وی افزود: بیش از نیمی از ساکنان غزه زیر ۱۸ سال دارند، که نسبت جوانان این منطقه در مقایسه با دیگر مناطق جهان بسیار بالا است.. در هر جامعه‌ای بالا بودن نسبت جوانان بسیار خوب است و می‌توان از این مسأله استفاده کرد، ولی باید همه این جوانان فرصت آموزش و کار داشته باشند.. این درحالی است که جوانان غزه از این امکانات برخوردار نیستند.

گیلارد هشدار داد: غزه بدون ارتباط با دنیای تجارت و خروج از محاصره نمی‌تواند پیشرفت کند.

این مسئول سازمان ملل خاطرنشان کرد: نسبت جمعیت ساکنان غزه در هر کیلومتر مربع ۵۸۰۰ نفر خواهد شد، که این رقم در دنیا بی‌سابقه و هولناک است؛ چرا که آب، برق، زیرساخت‌ها و تصفیه خانه‌ها در مقایسه با این رشد جمعیت متحول نشده است.

جین کوف نیز در این کنفرانس اظهار داشت: اوضاع اقتصادی غزه در سال ۲۰۱۵ در مقایسه با سال ۱۹۹۰ بسیار بد‌تر خواهد شد؛ نیاز مردم به آب آشامیدنی در این سال ۶۰ درصد افزایش خواهد یافت، و این درحالی است که اگر تحولی در آبهای زیرزمینی که منبع اصلی آب غزه است صورت نگیرد، ضررهای فراوانی به ساکنان وارد خواهد شد.

کوف ادامه داد: غزه در سال ۲۰۱۶ دیگر آب آشامیدنی نخواهد داشت؛ نمک و فاضلاب‌ها وارد آبهای زیرزمینی می‌شوند، که این امر خطر بسیار بزرگی برای ساکنان و بویژه کودکان به شمار می‌آید، و موجب بیماری می‌شود.

کوف هشدار داد: آب منطقه غزه برای ساکنان آن کافی نیست، و هر شخص روزانه فقط ۹۰ لیتر آب در اختیار دارد، که این مقدار بسیار کمتر از حد تعیین شده از سوی سازمان بهداشت جهانی است که می‌گوید هر فرد باید روزانه حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ لیتر آب در اختیار داشته باشد.

رابرت ترنر نیز در این کنفراس اظهار داشت: غزه در سال ۲۰۲۰ نیازمند ۴۴۰ مدرسه دیگر و بیش از ۸۸۰ تخت بیمارستانی و هزار پزشک است.

ترنر تأکید کرد: غزه منطقه‌ای بسیار تاریخی با قدمتی ۴ هزار ساله است که بار‌ها شاهد ویرانی، اهمال و بحران بوده است.. این منطقه با وجود داشتن انسانهای هوشمند، امروز با اقتصادی ضعیف، کمکهای خارجی و اقتصادی که از طریق تونل‌ها تأمین می‌شود، به حیات ادامه می‌دهد.
برچسب ها: غزه سازمان ملل
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار