کد خبر: ۱۳۵۳۹۸
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۱ - ۲۱:۱۲

موسي ابومرزوق معاون رييس دفتر سياسي حماس از تيره شدن روابط اين جنبش با ايران به سبب آنچه وی قتل عام ملت سوريه توسط نظام دمشق و موضع تهران در اين زمينه خواند، خبر داد.

 وي در گفت وگو با پايگاه اينترنتي الوطن العربي حمايت اين جنبش از ملت سوريه و مخالفتش با سركوب و قتل اين ملت توسط نظام بشار اسد رييس جمهوري سوريه را مورد تاكيد قرار داد.
 
رهبران حماس مدتي پس از آغاز اعتراضات در سوریه به صورت مخفیانه دمشق را ترك كرده و در برخي پايتخت‌هاي عربي مستقر شدند که گفته می‌شود با کمک 700 میلیون دلاری قطر و عربستان و برای ضربه زدن به محور مقاومت صورت گرفته باشد.
 
در حالی که هیچ کشوری حاضر به پذیرش همه رهبران حماس با هم نبود، خالد مشعل رييس دفتر سياسي حماس راهي دوحه پايتخت قطر شد و ابومرزوق به قاهره رفت.
 
به نظر می‌رسد که حماس به دلیل گرایش‌های اخوانی خود از همه خدمات و کمک‌هایی که نظام سوریه به آنها کرده پشت پا زده و با سرنگونی مبارک در مصر، امیدوار است که بتواند حامیان جدیدی به جای ایران و سوریه پیدا کند.
 
در همين حال، ابومرزوق گفت: رابطه حماس و مصر از زمان رياست جمهوري محمد مرسي بسيار تقويت شده است خصوصا كه مصر در سايه نظام جديد با قدرت از مساله فلسطين دفاع مي كند.
 
در این میان پایگاه خبری محیط در گزارشی از درخواست اخوان‌المسلمون مصر از جنبش حماس برای قطع روابط خود با ایران خبر داد، درخواستی که به نظر می‌رسد با توجه به سخنان اخیر ابومرزوق خیلی دیر بیان شده و عملاً ایران و حماس فعلاً رابطه‌ای ندارند و ایران باید به دنبال جایگزینی برای آنها باشد.
 
وي در بخش ديگري از گفت وگو، اتهامات وارده مبني بر دست داشتن فلسطينيان در حمله به سربازان مصري در سينا كه به كشته شدن 16 نفر از آنان انجاميد، رد كرد و اسراييل را مرتبط با اين حمله دانست.
 
ابومرزوق همچنين طرف هاي خارجي را عامل توقف پرونده مصالحه ملي ميان فلسطينيان و برگزارنشدن نشستهاي حماس و فتح دانست.
برچسب ها: روابط ایران حماس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: