کد خبر: ۱۳۷۰
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۶:۲۰

«شترمرغ» مرا به ياد بعضي سياست‌مداران مي‌اندازد

«مجيد مجيدي» در گفت‌وگو با دومين روزنامه بزرگ آمريكا، برخي سياست‌مداران را به مثابه شترمرغ دانست كه با وجود جثه‌ي بزرگ و قدرت زياد، از عقل كافي برخوردار نيستند.

به گزارش ايسنا، هم‌زمان با آغاز اكران فيلم «آواز گنجشك‌ها» در سينماهاي آمريكا، روزنامه لس‌آنجلس تايمز در گفت‌وگوي تلفني با «مجيد مجيدي»، به پاي صحبت اين كارگردان سرشناس سينماي ايران نشست.

«مجيدي» در ابتدا با اشاره به مكان فيلم‌برداري در حومه‌ي تهران گفت: «هرچه از دشواري‌هاي زندگي شهري فاصله بگيريم، انسان‌هاي معصوم و ساده‌دل بيشتري را مي‌بينيم . ذات انسانيت در چنين جاهايي هنوز حفظ شده است. با وجود اين همه فناوري و مدرنيته، ما انسان‌ها از يكديگر دور شده‌ايم.»

اين كارگردان 49 ساله با اشاره به اين‌كه تماشاگر نبايد اين فيلم را نوعي حمله به مدرنيته بداند، يادآوري مي‌كند كه اين فناوري بود كه به دختر كريم (رضا ناجي) توانايي شنيدن داد.

او به لس‌آنجلس تايمز گفت: «بعضي‌ها تلاش كردند تا «آواز گنجشك‌ها» را تضاد ميان سنت و مدرنيته جلوه دهند، اما ايده‌ي فيلم اين است كه مدرنيته بايد در خدمت بشريت باشد، اما واقعيت اين است كه ما خود را اسير مدرنيته مي‌بينيم.»

«مجيدي» افزود: «مدرنيته همچون غول، بر زندگي‌ ما مستولي پيدا كرده است؛ درحالي‌كه بايد ما را به سمت زندگي بهتر سوق داده و به ما بال‌هايي براي پرواز روح‌مان بدهد.»

كارگردان فيلم «بچه‌هاي آسمان» در ادامه اظهار كرد: «اين فيلم دعوتي است از همه‌ي ما تا به اين ارزش‌ها و انسانيت مشترك بازگرديم. اين تنها راهي است كه مي‌توان در مقابل مشكلات ايجادشده توسط مدرنيته ايستاد. درغير اين صورت، ربات‌هايي بيش نخواهيم بود.»

«مجيدي» در بخش ديگري از صحبت‌هايش به شترمرغ كه يكي از المان‌هاي اصلي فيلم‌اش است اشاره كرد و گفت: «فكر مي‌كنم مغز آنها به اندازه‌ي گردو باشد. هروقت به اين حيوان نگاه مي‌كنم، به ياد سياست‌مداراني مي‌افتم كه باوجود جثه‌ي بزرگ و قدرت زياد، به‌گونه‌اي رفتار مي‌كنند كه انگار مغز كوچكي دارند.»

«آواز گنجشك‌ها» اولين اكران خود را روز گذشته (سوم آوريل) در نيويورك داشت. هفته آينده در روز دهم آوريل، (21 فروردين) اين فيلم در ايالت كاليفرنيا و در همان روز در «بيورلي هيلز»، در غرب لس‌آنجلس اكران خواهد شد.

ديگر اكران اين فيلم در ايالت كاليفرنيا روز 22 مي در شهر سن‌ديه‌گو خواهد بود. طبق برنامه اعلام‌شده، جديدترين ساخته «مجيد مجيدي» روز پانزدهم مي در شهر فيلادلفيا ايالت پنسيلوانيا به‌روي پرده خواهد رفت و سرانجام در روز 29 مي در شهر كمبريج از ايالت ماساچوست، «آواز گنجشك‌ها» به نمايش در خواهد آمد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار