کد خبر: ۱۳۸۱۳۹
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۵
کنعانی مقدم در"کافه سیاست"شفاف مطرح کرد:

انتخابات نزدیک است و هر چه به تاریخ انتخابات ریاست جمهوری یازدهم نزدیک می شویم، تب و تاب اخبار انتخاباتی بیشتر و بیشتر می شود.

شفاف-شیرین جمشیدیان: انتخابات نزدیک است و هر چه به تاریخ انتخابات ریاست جمهوری یازدهم نزدیک می شویم، تب و تاب اخبار انتخاباتی بیشتر و بیشتر می شود.از سوی دیگر فضای سیاسی خاص کشور این روزها جو متفاوتی را می طلبد.در همین زمینه به گفت و گویی طولانی با حسین کنعانی مقدم دبیر کل حزب سبز و عضو جبهه ایستادگی نشستیم .کنعانی مقدم نظرات جالبی در خصوص انتخابات پیش و رو داشت از تایید صلاحیت شدن مشایی تا ادامه سلسله احمدی نژاد ماحصل گفت و گویی بود که مشروح آن به شرح زیر است:
 
آقای کنعانی مقدم،  به نظر می رسد در انتخابات ریاست جمهوری این دوره، تعدد نامزدهای احتمالی با دوره های قبل بسیار متفاوت ارزیابی شما چیست؟

ببینید، یکی از دلایلی که ما دچارغبارآلودگی سیاسی می شویم عدم شفافیت جریانات سیاسی است وعمدتا هندسه سیاسی کشور با توجه به شرایط قدرت تغییر می کند. ما مدت ها گرفتار احزاب دولت ساخته بودیم و هر دولتی که بر سر کار می آمد حزب و جریانی را راه می انداخت و سعی می کرد جریان قالب سیاسی را در خود تعریف کند و کشور را به سمت اکثریت - اقلیتی ببرد که اکثریت حاکمند و اقلیت محکومند و باید از صحنه خارج شوند.

پس از انتخابات 88 و انتخابات مجلس ما شاهد یک تحول در مفاهیم سیاسی در کشور شدیم و اگر بخواهیم مختصات سیاسی کشور را تعریف کنیم همیشه یک راست و یک چپی وجود داشته و فضای سیاسی هیچ وقت سه بعدی نبود. اما در حال حاضر سه بعدی بودن فضای سیاسی کشور در حال شکل گیری است. این امر نشان دهنده یک نوع بلوغ سیاسی در کشور است که البته چالش هایی را خواهد داشت اما می توان گفت در مسیر رشد و تعالی حرکت های سیاسی هستیم. در انتخابات های آینده نیز ممکن است محصول این هندسه سیاسی جدید را ببینیم.

باید از شخص محوری در انتخابات آینده پرهیز کنیم و نگوییم ا فلان شخص رای دارد و می تواند رییس جمهور باشد بلکه باید دید این مورد برای نظام ما کفایت می کند؟ و یا برنامه محوری برای ما مهم است. آیا آن شخص می خواهد  راه رفته در کشور را با زیر سوال بردند تمام 30 سال گذشته برگردد و یا در طول تاریخ ایران می خواهد حرکت کند. چرا که برخی احساس می کنند اتفاقاتی که در تاریخ ایران می افتد طولی نیست و می خواهند با زیر سوال بردن گذشتگان در عرض حرکت کند.
 
یعنی شما معتقدید این دوره، کسی که تیم و گروه خوبی داشته باشد برنده است؟
 
تیم ورکینگ یکی از مسایل مدیریت ایران است. چون در ایران افراد از درون یک حزب بیرون نمی آیند و فرآیند آموزش حزبی ندیدند و تشکیلاتی فکر نکردند و در سیستم ساختار حزبی رشد نکردند با این اصل مهم آشنایی ندارند و کمتر کسی را داریم که محصول یک حرکت حزبی باشند.

افراد باید کابینه خود را معرفی کنند و کابینه توانایی اجرایی برنامه های شخص را داشته باشد و در عمل نیز ثابت کرده باشد که می تواند. نباید به دنبال افراد صفر کیلومتر باشیم چرا که پس از سی سال توانستیم افرادی را تربیت کنیم که بتوانند کشور را مدیریت کند . بنابراین علاوه براین که کاندیدای ریاست جمهوری باید برنامه های خود را مطرح کند باید کابینه خود را نیز معرفی کند.

 از نظر شما دغدغه های کاندیداهای ریاست جمهوری جدید چه باید باشد؟

خوب  دغدغه هایی که در حال حاضر رییس جمهور دارد دغدغه های بین المللی نیست و باید مسایل داخلی را حل کنیم ازجمله مسایل اقتصادی و معیشتی مردم.باید از منابع موجود در جهت رشد کشور استفاده کرد.رییس جمهور جدید  باید امید به آینده کشور را مخصوصا در جوانان ایجاد کند.

مشکل این است که ما در شعار دادن امید می دهیم اما چون نمی توانیم در عمل به نتیجه برسیم ایجاد سر خوردگی و نا امیدی می کند و این مورد بسیار بد است. در مواردی ما موجب اقزایش مطالبلات مردم نشده ایم و کاری بیش از انتظار آنها انجام می دهیم که این مورد برای آنها پسندیده است اما در برخی موارد برای مثال ما افق 1404 و مدیریت جهانی را نشان می دهید که یک ایده آل و رسیدن به آن بسیار مورد قبول است و مقام معظم رهبری نیز فرمودند آرمانگرایی و واقعیت گرایی نباید در مقابله با یکدیگر باشد و می تواند با یکدیگر تطبیق داشته باشد و اگر بتوان این کار را انجام داد مشکل کشور ما حل می شود.
 
در بحث جریان شناسی چطور؟

اما در بحث جریان شناسی  به نظر می رسد که جریانات سیاسی کشور در حال یک پوست اندازی هستند و این وضعیت در انتخابات ها می تواند هم مثبت باشد و هم منفی چراکه ممکن است همین تحرکات جریانات مختلف برای استقرار در جایگاه جدید سیاسی چالش هایی را ایجاد کند و اگر این چالش ها مدیریت نگردد موجب تفرقه و ورشکستگی سیاسی می شود که مردم را نسبت به انتخابات و نگاهشان را به جریانات سیاسی منفی کند.

شما گفتید باید از شخص محوری اجتناب کنید به نظر می رسد این موضوع بسیار ایده آل گرایانه است و توانایی شخصی بسیار مهم است و مردم ما خیلی به جریانات سیاسی رای نمیدهند، ارزیابی شما چیست؟

 یک شخصیت کاریزما منظور من نیست و ممکن است یک نفر به لحاظ کاریزماتیک قدرتی داشته باشد که بتواند مردم را جذب کند و موج ایجاد کند و جلو برود این یک بحث دیگری است. اما شخص محوری به این معنی است که چون آقای احمدی نژاد برخی اقداماتی انجام داده هر سوی برود ما نیز همان سو می رویم  که این اشتباه است.

بحث این است که آقای احمدی نژاد چقدر قدرت دارد و کسی که در قدرت است توانایی انتقال قدرت را دارد. آقای مدمدوف و پوتین چگونه با هم کار کردند؟ دقیقا به این شکل بود یعنی قدرت مبادله قدرت را داشتند. بعضی موارد شما قدرت دارید اما قادر به انتقال قدرتتان نیستی و در مفاهیم سیاسی این موضوع مناسب نیست چرا که ممکن است هر لحظه این قدرت را بگیرند و هیچ چیزی نداشته باشید. اما اگر فردی این توانایی را داشته باشد که قدرت را جذب کند و بتواند قدرت را معامله کند و یا انتقال بدهد قدرت این فرد ارزش دارد.

این قدرت در حال حاضر وجود دارد؟

بله آقای احمدی نژاد به لحاظ اینکه استانداران،بخشداران و... در اختیارش است قدرت را در دست دارد و شاید قدرتمند ترین فرد در کشور آقای احمدی نژاد است و تز آقای احمدی نژاد را این می دانم که به دنبال ادامه سلسله احمدی نژاد در دولتهای آینده است. وی حاضر به کناره گیری از قدرت نیست و حتی به دنبال ادامه انتقال قدرت است و اگر خیلی منصفانه حرکت کند به دنبال انتقال قدرت و در غیر این صورت به دنبال مبادله قدرت هستند.

 ایشان ممکن است بگوید قدرت ارزش دارد و اگر کسی بخواهد بیاید و من قدرتم را به او بدهم شرایطی دارد. برای مثال وزرای کابینه ام در پست خود باقی بمانند و اقدامات من ادامه داشته باشد. احمدی نژاد می تواند شرایط بگذارد و سپس انتقال قدرت کند به هر حال کوپنی در دست دارد و می تواند از آن استفاده کند.این امر یکی از نقاط ضعف است که افرادی که با رای مردم به قدرت می رسند این قدرت را قابل معامله می دانند چون کسی که دوره اش تمام شد باید قدرت را به مردم واگذار کند و حق انتخاب را هم به مردم بدهد نه آنکه فضا سازی کند.

یعنی آقای احمدی نژاد ممکن است سبد رای را عوض کند؟

آقای احمدی نژاد نمی تواند تقلب کند اما می تواند قدرت خود را انتقال و یا معامله کند. انتقال قدرت در بسیاری از کشور ها وجود دارد و مشکلی ایجاد نمی کند اما در برخی موارد افراد میخواهند قدرت را معامله کنند که این خطرناک است. یعنی افراد می گویند من این قدرت را دارم و با یک شرایطی می فروشمش و به عبارتی سرقفلی آن را در اختیار دارم که این سم مهلک برای جمهوری است.

آقای احمدی نژاد در سال 84 از یک خلا قدرت استفاده کرد و با یک جنگ گدا و پادشاه وارد صحنه شد و حتی پس از انتخابات دوستان و همپیمایان خود را به راحتی کنار زد و خود را بالا آورد. به نظر بنده ایشان چیزی که بدست آورده را به راحتی از دست نخواهد داد و ممکن است برای نظام هزینه داشته باشد و رفتن از قدرت همانند به قدرت رسیدن داستانی دارد.

به نظر می رسد ایشان به دنبال این است که سلسله احمدی نژاد، طرز تفکر تیم و آدم هایش ادامه پیدا کند و قدرت را با کسانی معامله کند که بتوانند منافعش را حفظ کنند.

اگر قدرت دست بنده باشد می گوییم این قدرت را من از مردم گرفتم و حال پس از 8 سال ،قدرت را طبق قانون اساسی باید به مردم واگذار کنم نه به تیم و آدمهای خودم. اینکه من بگویم فردی مورد تایید من است در حالیکه در راس قدرتم یعنی استفاده از قدرت برای تیم خود. وقتی یک فردی می آید و قدرت در دستانش است می توان به راحتی در رای مردم اثر بگذارد.
 
پس سال 88 چه اتفاقی افتاد؟

مسئله آقای احمدی نژاد در سال 88 فرق می کرد و ایشان در یک جریان سیاسی که شکل گرفت خود را کنار کشید. احمدی نژاد نمی خواست در سال 88 کاندید شود و می خواست دستاورد هایش را بردار و بعد از ریاست جمهوری خود در یک پوزیشن بهتری قرار گیرد اما خیلی ها فشار آوردن که شما باید شرکت کنید و شرایط به گونه ای شد که در مقابل آقای کروبی و میر حسین موسوی ما ترجیح دادیم آقای احمدی نژاد رییس جمهور شوند.

آقای احمدی نژاد در سال 88 از قدرت اقتصادیش استفاده کرد؟

در آن زمان که وارد صحنه شد از تمام امکاناتش استفاده کرد از جمله زبان ،مناظره و حتی از قدرتش.

از قدرت استفاده کردن ایشان اخلاقی بود یا غیر اخلاقی؟

انتخابات آقای احمدی نژاد را شورای نگهبان به عنوان یک مرجع تصمیم گیرنده در باید نظام قضاوت کند.قضاوت بنده این است که آقای احمدی نژاد برای ادامه حضورش هزینه هایی را برای نظام ایجاد کرد در حالیکه  ما نباید این هزینه ها را میدادیم و آثار این هزینه ها همچنان برجاست از جمله در مسایل اقتصادی،بین المللی، سیاسی ، اجتماعی و... و خود ایشان نیز به خوبی بر این امر واقف هستند و سوال این است چرا باید کاری را انجام دهیم که هزینه زیادی برای نظام دربر داشته باشد.

به نظر شما با توجه به اتفاقاتی که پیش آمد آقای احمدی نژاد همچنان گزینه مناسبی در انتخابات 88 بودند؟

اعتقادم این است که اگر آقای احمدی نژاد اگر کاندید نمی شد و هرکسی از جریان اصولگرایی می آمد و رای می آورد شرایط ما بهتر از این بود.

با نگاه به گذشته به چه می اندیشید؟

بحث انتخاب فرد نیست و بحث منافع ملی است که آقای احمدی نژاد با مشورت برخی مهندسی سیاسی کرد که از ترس میرحسین موسوی و کروبی به احمدی نژاد رای بدهند. در انتخاب 84 نیز همینگونه بود وقتی رقابت میان آقای احمدی نژاد و آقای هاشمی به دور دوم کشیده شده بود و باید یک نفر انتخاب می شد ایشان از یک شکاف استفاده کرد و توانست رای جذب کند.

در انتخابات آتی نیز از این مدل ها وجود خواهد داشت.در مسایل سیاسی مدلهای مختلف وجود دارد و سناریوهای بسیار بسیار پیچیده ای در دنیا طراحی می شود و متناسب با یک کشور و شرایط فرهنگی و اقتصادی سناریو عملیاتی میشود و اتاق فکری دارند که برای مثال احتمال اینکه سال آینده آرای خاکستری به صحنه بیاید وجود دارد و در این شرایط اگر آقای مشایی به صحنه بیاید و بتواند آرای خاکستری را جذب کند می تواند پیروز شود یعنی سبد آرای آقای احمدی نژاد با 60-70 درصد آرای خاکستری جمع شود وی رای می آورد.

اما اگر آقای مشایی تایید نشد از سوی شورای نگهبان که من احتمال این را می دهد که تایید شود.چرا که برخی از کاندیدا ها اگر کانید بشوند و رای نیاورند برای نظام خوب است. در حال  حاضر دیواره ای که آقای مشایی برای خود درست کرده با شکست در انتخابات فرو میریزد و این موضوع خیلی فرق می کند با اینکه وی بگوید نگذاشتند من بیایم و اگر من می آمد 60 میلیون رای می آوردم که البته گفته من بیش از احمدی نژاد رای می آورم.

شما می گویید اگر بیاید امکان دارد که پیروز شود ؟

ممکن است بعد از تایید صلاحیتش اتفاقاتی بیفتد که آرایش ریزش کند اگر ایشان بیاید و تاییدش نکنند می تواند سبد رای خود را به دیگری منتقل کند.

آقای احمدی نژاد می خواهد کسی که رییس جمهور می شود از خط مش احمدی نژاد پیروی کند البته تقسیم کار کردند برای مثال جبهه پایداری با یک ادبیات و بر علیه مشایی و با حمایت آقای احمدی نژاد اقدام می کند که به نظر بنده در یک مقطعی از لحاظ تاکتیکی با هم مخالف هستند اما استراتژیکی با هم جمع می شوند.

توهین جریان انحرافی به پدر معنوی جبهه پایداری را نیز یک نوع تاکتیک می دانید؟

جلسات بسیاری را با آقایان کوچک زاده و رسایی و برخی دیگر از دوستان جبهه پایداری داشتم اینها می گویند احمدی نژاد قدرتی است که باید نگهش داریم اما مشایی بد است ما با او برخورد می کنیم.

آقای مصباح به دنبال نجات آقای احمدی نژاد از دست مشایی است و صراحتا در جلسات مختلف در جبهه پایداری هم گفته است و اینها-جبهه پایداری ها- هم تزشان این است که می خواهیم احمدی نژاد را از دست مشایی نجات دهیم. در حالیکه من معتقدم آنها یک روح در دو جسم هستند و پیوند نزدیکی با یکدیگردارند.

اگر ما یک نظام مردم سالاری دینی  را می خواهیم در کشور ارائه دهیم و یک بدعتی را نگذاریم که هر رییس جمهوری، رییس جمهور بعدیش را خود انتخاب کند باید کاری کنیم که کسانی بر سر کار بیایند که فصل جدیدی را آغاز کنند. افرادی که دغدغه نظام رادارند باید بیایند و مشکل کشور را حل کنند. مشکل کشور فقط مشکل اصولگرایان و یا اصلاح طلبان نیست بلکه مشکل ملتی است با طیف های مختلف و باید مشکلات همه را دید بنده معتقدم نباید برویم به سمت اکثریت و اقلیت نظام که اکثریت یک نفر را پذیرفتند و اقلیت محکومند باید فنا شوند و تسویه حساب سیاسی شوند. رقابت اکثریت و اقلیت دارد اما حکومت اکثریت و اقلیت ندارد.

شما گفتيد بايد كابينه كانديداهاي رياست جمهوري مشخص شوند اما عملا در هيچ جا بجز آمريكا كه حداقل معاون اول خود را معرفي مي كنند اما اين ترس در حال حاضر وجود دارد  كه در حاليكه يك كانيدا كابينه خود را معرفي كند در حاليكه ساير كانديداها كابينه خود را معرفي نكرده اند موجب ضربه به آن كانديدا شود نظر شما چيست؟

به نظر مي رسد روش هاي جديد به كار گرفتند ممكن است آسيب پذيري را زياد كند ولي يك مرحله به سمت رشد و تعالي است و كار خوبي است كه كانديدا ها كابينه خود را محك بزنند و اگرتيم قوي و افراد خوبي را معرفي كند  سبد راي آنها نيز اضافه مي شود.مردم با معرفي كابينه مي توانند به اين موضوع برسند كه اين كابينه با شعارهايي كه فرد داده است تطابق دارد يا خير و اگر كابينه مطابق با برنامه اي كه شخص مطرح مي كند باشد مردم به وي راي مي دهند.

به نظر شما معرفي كابينه ها در اين دوره امكان پذير است؟

به نظر بنده معرفي كابينه ها در اين دوره امكان پذير و شدني است و شما قطعا بدانيد كه در اين دوره كانديداها با برنامه و كابينه شان مي آيند و اگر اين كار را نكنند مردم انگيزه اي براي حضور در انتخابات نخواهند داشت.

كانديدايي كه از سوي جبهه ايستادگي معرفي مي شود نيز كابينه خود را معرفي مي كند؟


ما از شخص محوري پرهيز مي كنيم و بحث برنامه محوري را دنبال كرديم .توصيه ما به آقاي رضايي اين بوده كه شما برنامه خود را ارائه بدهيد و كابينه خود را معرفي كنيد و در بحث مسايل ارزش محوري و اقتصادي الويت هايي است كه بايد مطرح شود.

با توجه به وضعيتي كه در انتخابات هاي آتي براي آقاي رضايي پيش آمده و در انتخابات 88 ميزان راي كمي داشتند و شايد در ميان سياسيون كساني كه به ايدئولوژيك راي ميدهند گرايش داشتند به آقاي رضايي اما به دليل  دو قطبي شدن انتخابات به ايشان راي ندادند  .

شايد يكي از دلايلي كه ما بحث برنامه محوري و معرفي كابينه را مطرح كرديم اين بود كه نقاط ضعفي كه در انتخابات قبلي بوده را مي توان جبران كردو نكته ديگر اين كه مديريت كشور با توجه به اينكه ايشان در مجمع تشخيص مصلحت نظام بيشترين اطلاعات و آمار را دارد و عملكرد دولت تحت نظارت آنها است و به نظر مي رسد در انتخابات 88 نيز خوب عمل كرد بنابراين يكي از گزينه هاي مطرح است. منتها در كشور ما  بحث راي آوردن يك مقوله پيچيده اي است و در هفته آخر انتخابات كه مردم تصميم مي گيرند براي راي دادن تحت تاثير چه عواملي قرار ميگيرند و راي مي دهند به همين دليل اگر از خيلي از افرادي كه راي دادن پس از يك دوره رياست جمهوري بپرسيد كه از رايي كه داده بوديد راضي بوديد مي گويند خير اشتباه كرديم. ممكن است يكي از سناريو ها اين باشد كه آقاي رضايي در هفته آخر انتخابات در نظر سنجي ها بالا نباشند و تصميم منطقي اين است كه با يك فردي اعتلاف كنند،آيا آقاي رضايي با چنين سناريويي كه رياست جمهوري منتفي شود و در كابينه حضور پيدا كنند موافق هستند يا ترجيح مي دهند يك نيروي حامي در فضاي سياسي باشند و وارد فضاي اجرايي نشوند؟

آقاي رضايي با ايجاد يك كابينه ائتلافي موافق است و شايد اگر جمع به اين نتيجه برسند كه كانديداي ديگري رييس جمهور شود ايشان بگويد با وي كار مي كنم وحس همكاري جمعي ايشان خوب است.

مذاكره اي هم در اين خصوص بوده است؟

ما در جبهه ايستادگي كه متشكل از چند حزب است در اين خصوص بحث و گفت وگو مي كنيم و به آقاي رضايي هم گفتيم كه اگر شما مي خواهيد بياييد ما از شما حمايت مي كنيم برنامه و كابينه خود را معرفي كنيد.با جريانات مختلف هم اگر بخواهيم در جريان شناسي بحث كنيم من فكر ميكنم تمام جريانات سياسي براي طرح خود يك كانديد معرفي ميكند.اما ممكن است اين افراد با هم جمع شوند و بگويند فلان كانديدا نمي آيد اما جايش در دولت آينده كجاست؟ا

نظر من اين است كه آقاي احمدي نژاد يك پاي ثابت انتخابات رياست جمهوري آتي است و اصولگرايان با هم جمع مي شوند و جمع شدن به اين معنا نيست كه وحدت را مطرح كنند اما با هم اعتلاف خواهند كرد. اصولگرايان در انتخابات آتي به وحدت نمي رسند اما منافع مشتركي خواهند داشت و در مقابل احمدي ن‍‍ژاد با هم مشترك هستند.

يك بخش آقاي احمدي ن‍ژاد است كه ممكن است با راهكارهايي جلو بيايد تا بتواند آرا جمع كند و يك بخش محافظه كاران و اصولگرايان كه باهم در مقابل آقاي احمدي ن‍ژاد و مشايي و اصلاح طلبها نيز وارد صحنه مي شوند اما بيشتر ورودشون به صحنه براي فضا سازي است و مي خواهند از فضاي سياسي كشور استفاده كنند تا بتوانند هم طرح موضوع كنند و هم بتوانند خودشان را باز سازي كنند اصلاح طلبان در انتخابات شورا ها فعاليت جدي خواهند داشت چون راحت تر است. اما اصل رقابت انتخابات رياست جمهوري در ميان اصولگرايان است.

به نظر شما انتخابات دو قطبي ميشود؟

اگر از اين جهت بگوييم دو قطبي كه انتخابات به دور دوم مي كشد بله انتخابات دوقطبي خواهد بود.


آقاي رضايي با چه پيش فرضي حضورشان را در انتخابات جدي مي كنند؟بدنه شما با توجه به شكستي كه در انتخابات مجلس داشته اين پتانسيل را در خود مي بيند كه در انتخابات رياست جمهوري حضور يابد؟

البته ما در انتخابات مجلس شكست نخورديم چرا كه آراي كسانيكه ما از آنها حمايت كرديم بالا بود و اميد ما را بيشتر كرده است چرا كه در انتخابات مجلس يك رقيب ما دولت بود با تمام امكانات و يك رقيب ما جبهه متحد بود كه با ما هم رقابت داشت و هم رفاقت و با قدرت بيشتري وارد صحنه انتخابات شده بود.اما اينكه بگوييد جبهه ايستادگي مساوي است با محسن رضايي و محسن رضايي مساوي است با جبهه ايستادگي اين اشتباه است.

چرا به اين سمت نمي رويد كه جبهه ايستادگي تبديل به يك حزب قدرتمند شود؟ چرا كه اعتلاف مشكلاتي دارد از جمله اينكه اين افراد مي توانند اين اعتلاف را بشكنند.

ما خودمان حزب داريم و براي جبهه ايستادگي يك اساسنامه نوشتيم كه همه در اصول مشترك باشند و اين به امضاي همه رسيده است و شايد يك مدل جديد از تشكيلات حزبي باشد.حزبهاي كوچك اثر گذاري ندارد و اينكه حزب هاي كوچك را جمع كنيم موفقيت آميز بوده است.
 
به نظر شما چند كانديدا در انتخابات رياست جمهوري خواهيم داشت؟

به نظر مي رسد 10 نفر تاييد صلاحيت مي شوند. در دور اول همه كانديدا ها شركت مي كنند اما در دور دوم اعتلاف خواهند كرد.

ممكن است اتفاق انتخابات 84 تكرار شود و دو گزينه اي به دور دوم راه پيدا كنند كه هيچ كدام گزينه اصولگرايان نيستند؟

اين موضوعي است كه بايد فكر آن را كنند چون برخي از افراد سبد راي خود را دارند اما برخي از سبد آراي ديگران راي بر مي دارند و باعث ريزش آراي ديگران مي شوند.
 
بحثي كه در خصوص آقاي مشايي داشتيد جالب بود شما مطرح كرديد كه تاييد صلاحيت مي شود اما راي نمي آورد و از سوي ديگر بيان كرديد كه وي مي تواند آراي خاكستري را جذب كند؟

آقاي مشايي سعي دارد كه آراي خاكستري را جذب كند. وي سعي دارد با مكتب ايراني و بحث هايي از اين قبيل مي خواهد آراي خاكستري را جذب كند  اما ممكن است اين اتفاق نيفتد چرا كه آراي خاكستري طيف بسيار وسيع و با خواسته هاي متفاوت دارد و ممكن است كانديدا ديگري بيايد كه بتواند اين طيف را به سمت خود جذب كند. 

چرا بايد اين ريسك را قبول كرد؟

در عالم سياست مي گويند كانديداي شكست خورده بهتر از كانديداي پيروزاست چرا كه مي تواند هركاري با او كرد.اگر در افكار عمومي يك كانديداي شكست خورده باشد بهتر از آن است كه يك كنار رفته اي باشد كه مي توانسته پيروز شود.

اخيرا بحث هايي در خصوص كانديداتوري آيت الله هاشمي رفسنجاني و آيت الله ناطق نوري مطرح است اين موضوع را چطور ارزيابي مي كنيد؟

بعيد مي دانم كه آقاي هاشمي كانديد شوند و ايشان حمايت معنوي خواهند كرد حتي ممكن است حمايت سياسي هم نكند اما حمايت معنوي از يك كانديداي مشترك بين جريان اصلاح طلب ها و سازندگي سابق و حتي برخي از جريانات كه ممكن است در جريان  اصولگرايي در حاشيه باشند،خواهند كرد.

ممكن است از آقاي رضايي حمايت كنند؟

خير چرا كه اختلاف نظر جدي ميان آقاي رضايي و آيت الله هاشمي وجود دارد.

پس چرا مرز بندي ميان آقاي رضايي و آقاي هاشمي مشخص نمي شود؟


آقاي رضايي در برخي از مقاطع ديدگاه خود را مشخص كرده اما آقاي رضايي نمي خواهد نظام از منافعي كه آقاي هاشمي دارد بي بهره بماند.سود هايي كه آقاي هاشمي دارد بسيار بيشتر از ضرر ايشان است.

در مورد احتمال كانديداتوري آيت الله ناطق نوري نظرتان چيست؟ 

آقاي ناطق هم همينطور است ايشان داراي پتانسيل خوبي است و در آينده مي تواند اثر گذار باشد.صحبت هايي كه با ايشان داشتم ايشان مي خواهند اگر چهره خوبي آمد از وي حمايت كند.

حتي بنده معتقدم روحانيت مبارز و مجمع روحانيون نيز از شخصي حمايت نخواهند كرد.

چرا؟به دليل تعدد كانديداها؟


هم به دليل تعدد و هم اينكه انتخابات رياست جمهوري هزينه هايي را بايد پرداخت كرد.

با اوضاع كنوني كشور به نظر شما كار براي رييس جمهوري آينده چگونه است و آيا آقاي احمدي نژاد اين امانت را در زمان باقي مانده كه كمتر از يك سال است به درستي تحويل مي دهد؟


ابتدا بايد بگويم وقتي آقاي احمدي نژاد در مصاحبه تلويزيوني خود  به مجري برنامه گفت شما از كجا مي دانيد يك سال به پايان  دوره رياست جمهوري مانده؟ پاسخ من به ايشان اين است كه با روندي كه شما پيش مي رويد به يك سال هم نمي كشد و بعيد است يك سال هم شما باشيد. 


اگر بخواهد روندي كه در پيش گرفته را ادامه دهد و نفر بعد از خود را انتخاب كند و سلسله احمدي نژاد ادامه پيدا كند رياست جمهور ايشان به يك سال هم نمي كشد.

بحران سازي آقاي احمدي نژاد در جه يك است مانند خانه نشيني 11 روزه و با اقداماتي كه انجام مي دهد امكان دارد دورهرياست جمهور خود را زودتر از موعد به پايان برساند. ايشان يك ذهنيتي دارد و مي خواهد هميشه روي آنتن جهاني باشد و اگر رويه اش را اصلاح نكند و نگاهش را به انتخابات آينده تغيير ندهد و قدرت را به مردم تحويل ندهد زودتر از موعد دوره رياست جمهوريش پايان مي يابد. اگر ايشان بخواهد از قدرتش استفاده كند و سرقفلي رياست جمهوري را به دوستان و همراهان خود قرار دهد به راي مردم خيانت كرده و بدعتي پايه گذاري خواهد شد كه ما بايد فاتحه جمهوري را بخوانيم. 

پيش بيني شما با توجه به شناختي كه از آقاي احمدي نژاد چيست؟ آيا رياست جمهور را در زمان موعد تحويل مي دهد؟

نظر آقايان اين است كه اين يك سال به خير و خوشي تمام شودما تجربه بني صدر را داشتيم و كنار رفتن وي خزينه هاي زيادي براي نظام داشت اما اينكه صحنه بعدي چگونه خواهد بود بايد گفت شرايط سياسي به گونه اي است كه اگر جريانات سياسي دست به دست هم ندهند نمي توانند كشور را به مرحله اي برسانند كه از اين بحران دور شود و هركس بشود اكثريت و گروهي اقليت اين موضوع ادامه پيدا خواهد كرد و همه بايد دست به دست هم بدهند تا بتوانند كشور را به سمت پيشرفت ببريم.

در برخي موارد ممكن است بنده زير پرچم كسي بروم كه به او علاقه اي ندارم اما ببينم كه صلاح اين است كه برويم تا مشكل كشور حل شود.شايد اگر آقاي احمدي نژاد با تخريب رياست جمهوري قبلي مباحثي را مطرح نميكرد رييس جمهور نمي شد.

بنده در جلسه اي كه در زمان انتخابات آتي با آقاي خاتمي داشتم خطاب به ايشان گفتم آقاي احمدي نژاد محصول رفتار شماست.ايشان گفت چرا ؟ گفتم شما كارهايي كرديد و حرفايهايي زديد كه ايشان از آنها استفاده كرد و رييس جمهور شد. شما در طول هم هستيد. شما  را آقاي هاشمي سر كار آورد واگر آقاي هاشمي و كارگزاران از شما حمايت نمي كرد شما رييس جمهور نمي شديد. شايد كسي كه رييس جمهور مي شود محصول رفتار آقاي احمدي ن‍اد باشد و بسياري از كارهايي كه احمدي نژد انجام داد را زير سوال ببرد و اين 8 سال رياست جمهوري را يك دوران سياه نشان دهد چرا كه خودش اين باب را باز كرده و نبايد توقع داشته باشد به همين جهت ايشان به دنبال اين است كه فردي از تيم خودش بيايد كه اين مسايل اتفاق نيفتد و هركسي غير از تيم آقاي احمدي ن‍ژاد رييس جمهور شود همان كاري كه وي با روساي جمهور سابق كرد را ايشان با احمدي نژاد مي كند.

آيا اميدي در انتخابات آينده وجود دارد كه بتوانند مشكلات كشور را حل كنند؟

اگر نخبگان سياسي و رجال سياسي ما به اين نتيجه برسند كه همه بايد دست به دست هم بدهند و مشكلات كشور را خارج از رقابت هاي سياسي حل كنند اين اميد وجود دارد.

 اگر شما در جهان نيز مشاهده كنيد حتي در مسايل اقتصادي نيز رفاقت ها جايگزين رقابت ها شده است اگر ما به اين نتيجه برسيم كه بجاي رقابت كه موجب تخريب و هرز رفتن نيروهاي نظام مي شود با يكديگر رفاقت سياسي داشته باشيم و نتيجه آن حل مشكلات كشور باشد اين اميد وجود دارد.

شما چنين شرايطي را مي بينيد؟


مسايلي كه بوجود آمده و يا خواهد آمد مانند تحريم ها ما را به اين نقطه اجباري خواهد رساند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۰
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱۵
عبدالله
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۷
0
0
سانسور یا خودسانسوری=كاربر محترم نظر شما دريافت شدبه دلیل حجم بالای نظرات کاربران سایت، نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود!
reza
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۷
0
0
شفاف جان الکی جوسازی نکن،اینطوری دارین مشایی را تبلیغ میکنید.
مشایی هیچ محبوبیتی ندارد .شورای نگهبان نباید بهش صلاحیت بده.تپاگر هم بده باز رای نمیاره.الکی مهمش نکنید .
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۷
0
0
متن بازم غلط نگارشي داره
نياز به ويرايش دقيق تر داره
مدیر پایگاه بله اصلاح شد ممنون
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۷:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۸
0
0
خدا نكنه
واي سلسله احمدي؟؟؟
مگه پادشاهي اومده؟؟؟؟
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۸
0
0
چه خبر از شعارهای عدالت و رسیدگی به محرومین. حالا دیگه تبدیل شده به ادامه دولت احمدی نژاد. داره .......
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۸
0
0
مشایی یک پدیده جدید در دنیای سیاست است.
مردم همیشه جذب چهره های متفاوت و نو می شوند.
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۹
چی ی ی ی ی ی می ی ی ی ی ی گی؟!
رامين
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۸
0
0
بهتون قول ميدم هم شوراي نگهبان مشايي رو تاييد صلاحيت ميكنه و هم راي مياره
شك نكنيد رئيس جمهور بعدي مشايي هست
محمد
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۸
0
0
من عاشق مشایی هستم خیلی خوب اگر رئییس جمهور شود مطمئن باشید اقتصاد ما پویا میشود ارزش دلار 100000 ریال این یعنی کلی سود برای سرمایه داران و عدالت احمدی نژاد کاملا اجرای می شود وای وای وای خدا چقدر خوب میشه مشایی رئیس جمهور بشه ................
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۸
0
0
اگر مشایی کاندید شد مطمئن باشیم که انگلیس داره کارشو خوب پیش میبره
عرفان
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۸
0
0
اگه یادتون باشه به دهن خودش گفت که از کجا معلومه دولت تموم میشه؟ راه چاه رای آوردنم بلدن دولت به اسمت جناب آقای دکتر احمدی نژاد
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۷:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۸
0
0
تفکر احمدی نژادی دیگه در ایران جایی نداره ! هر کیم به مشایی فکر کنه به ایران خیانت کرده !
سیامک
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۸
0
0
امیدوارم هر کس که مفید به فایده باشد رای بیاورد
reza
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۸
0
0
رامین جان ،دچار توهم شده ای مثل بعضی ها!!!!!!!!!!!
محسن gh
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۲:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۰
0
0
وای اگه مشایی تایید بشه باید فاتحه ی ایرانو با این همه پیشینه بخونیم.
فاتحه...........
مردم
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۰
0
0
اولا مشایی نامزد نمی شود در ضمن من به کسی رای خواهم داد که افکار و ایده هایش در راستا ی احمدی نژاد (رئیس جمهور محترم و مورد تائید مقام معظم رهبری (مد ظله العالی )) باشد .
حسام
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۳:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۰
میشه بفرمایید کدام برنامه و ایده احمدی نژاد در این هفت سال موفق بوده است؟
علی
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۱:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۱
0
0
ذلار 2500 تومانی
محمد وریان
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۱
0
0
یارو را توی ده راه نمیدن سراغ خانه کدخدا را میگیره!!! فقط مانده مشایی رییس جمهور بشه !! چه شود!!!!!
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۲
0
0
شیفتگان خدمت کیلویی چند
بچسب به تشنگان قدرت و پول و رانت
آخرین اخبار