کد خبر: ۱۴۰۴
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۴:۴۴

باراک اوباما در سخنرانی خود چالش های مهم جهانی را مسائل آب و هوا، مسائل مالی جهانی و همچنین توسعه و گسترش تسلیحات کشتار جمعی دانست.

رئیس جمهوری آمریکا که کشورش عظیم ترین زرادخانه هسته ای جهان را در اختیار دارد در سخنانی در میدان بزرگ شهر پراگ پایتخت جمهوری چک خواستار خلع سلاح جهانی شد.

به گزارش مهر، باراک اوباما در سخنرانی خود چالش های مهم جهانی را مسائل آب و هوا، مسائل مالی جهانی و همچنین توسعه و گسترش تسلیحات کشتار جمعی دانست.

وی که تحت تدابیر شدید امنیتی سخنرانی می کرد، گفت: تولید تسلیحات خطرناک تهدیدی برای همه است و ما خواهان همدلی و تشریک مساعی برای از بین بردن آنها هستیم.

اوباما گفت که باید تلاش کنیم تا امنیت مشترکی را برای همپیمانان خود بوجود آوریم. ما تاریخ و ارزشهای مشترک داریم و در جهت تامین امنیت همپیمانان تلاش خواهیم کرد. ما باید همکاری های خود را با دیگر کشورها برای حل چالش ها افزایش دهیم.

وی خاطر نشان کرد: وجود هزاران جنگ افزار هسته ای میراث خطرناک جنگ سرد است. امروز جنگ سرد به پایان رسیده اما این تسلیحات همچنان باقی است و فناوری آوری ساخت بمب هسته ای گسترش پیدا کرده است. برخی ها معتقدند که نمی توان مانع از آن شد اما همانطور که در قرن بیست آزادی را گسترش دادیم در قرن بیست و یکم نیز می توانیم شاهد چشم انداز جهانی بدون تسیحات هسته ای باشیم.

وی گفت: تسلیحات هسته ای خطری برای تمامی کشورهاست. اگر بمبی در یکی از شهرهای نیویورک، اسلام آباد، پراگ و ... منفجر شود هزاران نفر را خواهد کشت و این مهم نیست که در کجا باشد اما هزاران نفر را خواهد کشت.

تعهد آمریکا بر آن است که به دنبال صلح و امنیت جهانی بدون تسلیحات هسته ای باشد و این ساده لوحانه نیست و ما"می توانیم" آن را انجام دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود آزمایش موشکی کره شمالی را یک تهدید برای توسعه تسلیحات هسته ای توصیف کرد.

اوباما در ادامه بدون توجه به ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران گفت: از ایران می خواهیم مسیری دیگری را پیگیری کند.

وی بر مبنای اتهامات بی اساس غرب، ایران را تهدید کرد که در صورتی که به دنبال تسلیحات هسته ای باشد با فشارهای بین المللی و انزوا رو به رو خواهد شد اما در صورتی که برنامه های خود را کنار بگذارد این مسئله به امنیت جهانی کمک خواهد کرد.

اوباما همچنین بدون دلیل منطقی، برنامه های هسته ای و موشکی ایران را تهدیدی برای آمریکا و متحدین این کشور توصیف کرد.

وی همچنین تعهد خود را برای گفتگو بر اساس احترام متقابل با ایران و در عین حال حق ایران را برای برخورداری از انرژی هسته ای اعلام کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت که در گام اول باید کشورهای دارای تسلیحات هسته ای این تسلیحات را کنار گذاشته و در مرحله بعد باید از پیگیری این برنامه ها از سوی دیگر کشورها از جمله کشورهای فقیر ممانعت بعمل آید.

استفاده تمامی کشورها از انرژی هسته ای صلح آمیز و جایگزینی آن به جای سوخت های فسیلی مرحله سوم از برنامه تامین امنیت و صلح جهانی اوباما را شامل می شد که وی در سخنان خود برای حاضران در میدان شهر پراگ ارائه کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: