کد خبر: ۱۴۰۴۱۴
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۱ - ۱۰:۱۶

عليرضا رضايي*

اين روزها شنيده مي‌شود كشتي‌گيرها قراردادهاي 150 ميليون توماني مي‌بندند اما بر اساس اطلاعاتي كه دارم مي‌دانم بهترين كشتي‌گير تيم ملي ايران بيشتر از 130 ميليون تومان با هيچ باشگاهي قرارداد نبسته است.

 به نظرم پرداخت چنين مبالغي به كشتي‌گيران ليگ كشتي ايران معقول به نظر مي‌رسد چرا كه پرداخت دستمزدهاي معقول مقدمه رونق دادن به ليگ تمام رشته‌هاي ورزشي است. امروز به ورزشكاري كه 4 سال از بهترين روزهاي زندگي‌اش را صرفا با تمرين و مسابقه پشت سر گذاشته و قهرمان المپيك شده 150 ميليون پاداش پرداخت مي‌كنند و عجيب اينكه كسي به پرداخت چنين مبلغ ناچيزي اعتراض نمي‌كند. در فضاي فعلي ورزش ايران بايد اين پرسش را مطرح كرد كه چرا يك كشتي‌گير كه قهرمان المپيك شده بايد به اندازه يك فوتباليست ليگ دسته سوم دستمزد بگيرد؟

 چرا دستمزد فوتباليستي كه به لبنان مي‌بازد بايد بيشتر از كشتي‌گيري باشد كه در مسابقات مهمي مثل المپيك توانسته پرچم كشور را بالا ببرد ؟ اين زنگ خطر جدي براي ورزش ما محسوب مي‌شود.اگر قرار است پولي در ورزش ايران تقسيم شود بهتر است به ورزشكاري تعلق گيرد كه نام ايران را بر سر زبان‌ها انداخته و با مدال طلاي المپيك غرور ملي را برانگيخته است. اگر يك تيم كشتي بدون دغدغه مالي و در حد منطقي وارد ليگ شود كشتي‌گير ديگر دغدغه‌اي جز تمرين كردن و مدال گرفتن نخواهد داشت. براي پي‌بردن به روزگار سخت كشتي‌گيران كافي است يك بار به تمرينات تيم ملي سري بزنيد.

باور كنيد ما مربيان تيم ملي كه تمرينات آنها را تماشا مي‌كنيم خسته مي‌شويم. خود من به عنوان مربي تيم ملي ماهي يك ميليون و 500 هزار تومان حقوق دريافت مي‌كنم. چنين تمرينات طاقت فرسايي بايد يك خروجي قابل اعتنايي هم داشته باشد و با تزريق معقول پول مي‌توان اين خروجي را تامين كرد.عده‌اي اين فرضيه را مطرح مي‌كنند كه با ورود پول به كشتي، اين رشته هم به سرنوشت فوتبال دچار خواهد شد، اما شخصا اين نظريه را به جهاتي قبول ندارم.

 به نظرم كشتي‌گيري كه قرار است با 100ميليون تومان پول انگيزه‌اش را از دست بدهد همان بهتر كه ورزش حرفه‌اي و قهرماني را ببوسد و كنار بگذارد. اين نظر شخصي‌ام است كه كشتي‌گير تيم ملي و مدعي قهرماني جهان نبايد دغدغه اجاره خانه يا عقب افتادن قسط وام مسكن داشته باشد و بايد صرفا به تمرين و مسابقه فكر كند. بيش از 70سال است كه كشتي ايران بار افتخار آفريني، سنگيني بار را به دوش مي‌كشد و لازم است كه با تزريق پول به كشتي كمي به اوضاع كشتي‌گيران زحمتكش ايراني رسيدگي شود. وقتي مي‌شنوم فلان كشتي‌گير تيم ملي براي گذران زندگي ناچار است در فلان شهر دور افتاده كشور دستفروشي كند احساس مي‌كنم به كشتي ظلم شده است . ظلم به كشتي و كشتي‌گير بايد با تزريق حساب شده و معقول پول به اين رشته خاتمه پيدا كند.


* مربي تيم ملي كشتي آزاد
برچسب ها: ایران ورزش کشتی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: