کد خبر: ۱۴۳۲
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۸۸ - ۰۹:۰۸

جشنواره هایی که به درون ومحتوا توجه می کنند به نظرم موفق تر وتاثیر گذار تر هستند،جشنواره های مرکز این ویژگی را دارند.

کمال تبریزی کار گردان مطرح سینماو تلویزیون با انتقاد از نحوه برگزاری جشنواره های سینمایی در ایران گفت :متاسفانه این جو در کشورما به وجود آمده است که جشنواره باید خیلی بزرگ باشد.

تبریزی در گفت وگو با سرو گفت :متاسفانه این جو به وجود آمده است که جشنواره باید حالت نمایشی اش بیشتر بوده وتظاهرش بیشتر باشدو ازدرون ضعیف لاغر ونحیف شده واز محتوی خالی شود. وی ادامه داد:خیلی ها در برگزاری جشنواره ها به دنبال شوآف هستند تا اینکه خودجشنواره مایه ای داشته و شکل اجرایی دقیقی داشته باشد و فیلمهای خوبی در آن مطرح شود.آنها بیشتر دنبال این هستند که یک جور نمایش ویک جور فضا سازی به وفضاسازی به وجود بیاورند.

کار گردان فیلم لیلی بامن است درادامه صحبتهای خود گفت جشنواره فیلم فجر هم همینطوری است .بیشتر ازاینکه ،مغز عمق وتاثیر داشته باشد بیشتر یک نمایش و شادی وجشن است .ولی اینکه جشنواره ای باشد که تععین کننده باشد وهمه علاقه مند باشند که فیلمهایشان را به این جشنواره بدهند نیست . این جشنواره سال به سال برعکس شده وسال به سال دریغ از پار سال می شود .یعنی آدم تمام انگیزه هایش رابرای شرکت درجشنواره از دست می دهد.

وی ادامه داد: آنقدر هم سیمرغ مثل نقل ونبات به همه می دهندکه به نظر می رسد به تعداد افرادی که در جشنواره شرکت می کنند سیمرغ آماده می شود تا اگر شد یک جایزه یا یک سیمرغ ویژه به فلانی بدهند تاقهر نکند .

تبریزی در ادامه بااشاره به جشنواره هایی مثل سینما حقیقت یا جایزه شهید آوینی که توسط مرکز گسترش سینمای مستند وتجربی برگزار می شود گفت : ولی در جشنواره های مرکز این ویژگی خوب وجوددارد که کاملا تخصصی نگاه می شود وکیفیت اجرای جشنواره مهمتر از شکل اجرایی جشنواره است .فیلمهایی که در آن به نمایش در می آیند ویژگی یک جشنواره حرفه ای تخصصی را دارند.به خاطر .همین جشنواره خوبی هستند.

وی ادامه داد:فعالیتهایی که در مرکز گسترش سینمای مستند وتجربی انجام می شود به نظرم بسیار کار ساز است و جنس سینمای مستندی که به آن نگاه می شود از ویژگیهای خاصی برخوردار است .
کمال تبریزی درادامه گفت : جشنواره هایی مثل جشنواره سینما حقیقت وهم جایزه شهید آوینی که تو سط مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار می شوند به نظرم از یک کیفیت بالایی برخوردار ند و از جشنواره های دیگر یک سرو گردن بالاترهستند .

وی درباره علت موفقیت این جشنواره ها گفت :علت آن این است که دست اندرکاران این جشنواره ها ، خیلی تخصصی به موضوع نگاه می کنندو خیلی دنبال این نیستند که شو بگذارند .چون خیلی از جشنواره ها دنبال شو آف هستند .

تبریزی که خودداور جشنواره فیلم شهر بوده است درادامه گفت :یکی از این جشنواره ها که من منتقد آن هستم جشنواره فیلم شهر است. تبریزی تاکید کرد :من داور جشنواره فیلم شهر بوده ام به خاطر اینکه با آقای رضا داد رفاقت و صمیمیتی دارم و به خاطر او قبول کردم داور این جشنواره شوم .بعدا اولین جلسه ای که رفتیم برای داوری ،دیدم فیلمهایی که واقعا مستحق بخش مسابقه نیستند دربخش مسابقه آمده اند .مثلا ۶۰فیلم در بخش مسابقه بود و ده فیلم بیشتر مستحق آمدن به بخش مسابقه نبود .حالا ما گفتم سی فیلم به بهانه سی سالگی انقلاب در بخش مسابقه سینمای انقلاب بگذارید .
وی ادامه داد: الان این حرفهایی که می گویم به ضرررضا داد است ولی تورا به خدا اینها را بگویید .می دانید برای چی اینها را آوردند برای اینکه فلانی ناراحت نشود ،ُبرای اینکه همه را راضی کنند و متاسفانه تعارفات اینجوری وجوددارد.من در نشست داوری جشنواره شهر نیز گفتم چرا همه چیز را جارو کرده اید ودربخش مسابقه ریخته اید .

تبریزی گفت :جشنواره هایی که به درون ومحتوا توجه می کنند به نظرم موفق تر وتاثیر گذار تر هستند،جشنواره های مرکز این ویژگی را دارند.

تبریزی تاکید کرد : هم اکنون تعداد جشنواره ها در کشورما خیلی زیاد شده اند و همه آنها نیزنمایشی هستند ،جشنواره هایی که سعی می کنند کارناوال بگذارند ،شادی بکنند وجشن بگیرند وتوپهای رنگی به هوا بفرستند.جشنواره هایی که درون آن خالی است و لی از بیرون به نظر خوب می رسند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: