کد خبر: ۱۴۳۳
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۸۸ - ۰۹:۱۴

پارچه ها را با دستگاه هاي سنگين فشار و پاشيدن شن کمرنگ مي کنند تا رنگ خاکي مورد نظر بر پارچه ظاهر شود. اگر در اين حين غبار برخاسته از پارچه وارد مجراي تنفس شود، بيماري ريوي «سيليکوزيس» در انتظار فرد خواهد بود.

ابتکار: شلوارهاي جين کم رنگ يا خاکي در بسياري از کشورهاي جهان و از جمله کشور ما نيز بعضا دوستداران بسياري دارد، اما کمتر کسي از پيش زمينه خطرناک توليد آنها در کشور توليد کننده، يعني کشور «ترکيه» آگاه هستند. ده ها کارگر در بخش هاي توليدي اين نوع شلوار در ترکيه در معرض خطر مرگ هستند. تاکنون نزديک به 100 نفر از جوانان روستاي «تاسليکاي» و روستاهاي اطراف آن در شرق آناتولي ترکيه، به بيماري ريوي دچار شده اند که در بسياري موارد درمان ناپذير است. تاکنون 7 نفر نيز بر اثر همين بيماري جان باخته اند. اين جوانان فقير اغلب براي يافتن کار و ساختن آينده اي بهتر در شهرهايي مانند استانبول به کار در کارگاه هاي توليد شلوار جين مشغول شده اند. شباهت ديگري نيز در ميان افراد مبتلا به اين بيماري به چشم مي خورد. بسياري از آنها در کارخانه هايي کار کرده اند که شلوارهاي جين شيري رنگ و سنگ شور به اروپا ارسال مي کنند. اين نوع شلوارهاي جين که در نگاه نخست کهنه به نظر مي رسند، از مدتي پيش در بازار مد شده اند. به نوشته اشپيگل آنلاين; تنفس از ذره هاي حاوي کوارتس در هواي چنين کارگاه هايي کارگران را به نوعي بيماري ريوي به نام «سيليکوزيس» مبتلا مي کند که در آن شش هاي بيمار از درون سخت مي شود و فرد در حالت هاي پيشرفته آن در اثر خفگي مي ميرد.

کارگران بيمار و سودهاي کلان
در سپتامبر سال2008 يکي از کارگران بيمار به نام «عبدالحليم» که چندي در يکي از همين کارخانه ها کار کرده بود، همراه فرد ديگري براي ضبط شرايط کار کارگران با دوربين مخفي بعنوان خريدار شلوار جين، وارد يکي از مکان هاي سنگشور کردن شلوارها شد. تصويرهايي که اين دو از محل تهيه کردند، از تجارتي پرسود حکايت داشت که به بهاي بيماري کارگران انجام مي گرفت. در فيلمي که اين دو نفر از محل توليد چنين شلوارهاي تهيه کردند، حفره هايي در ديوار به چشم مي خورند که کارگران جوان در آنها با لباس هاي مخصوص و ماسک تنفس با حرکت هاي منظم، پارچه ها را با دستگاه هاي سنگين فشار و پاشيدن شن کمرنگ مي کنند تا رنگ خاکي مورد نظر بر پارچه ظاهر شود. اگر در اين حين غبار برخاسته از پارچه وارد مجراي تنفس شود، بيماري ريوي «سيليکوزيس» در انتظار فرد خواهد بود.

شير و ما»الشعير بعنوان دارو!
بعضي از کارفرمايان ترک که شلوارهاي جين را آماده مي کنند، به کارگران ساعتي 1يورو مي پردازند. آنها به کارگران خود توصيه مي کنند، شير يا ما»الشعير بنوشند تا مواد سمي از بدن آنها دفع شوند. بسياري از کارگران نمي دانند شن به کار رفته در دستگاه توليد اين شلوارهاي جين، تا چه حد براي ريه هاي آنها خطرناک است. در اين ميان شمار مبتلايان به بيماري «سيليکوزيس» در استانبول افزايش يافته است. در آغاز مراجعه کارگران جوان پزشکان را متعجب مي کرد; زيرا اين نوع بيماري نه در کارخانه هاي نساجي، بلکه در ميان معدنچيان به چشم مي خورد. «زکي کيليک اصلان»، استاد درمانگاه دانشگاه استانبول، تاکنون 700 مورد مبتلا به «سيليکوزيس» را ثبت کرده که البته آمار رسمي اين نوع بيماران است. اين پزشک دانشگاهي توضيح مي دهد که جريان شن، زير فشار بالاي دستگاه، «سيليکن» توليد مي کند که پس از تماس با اکسيژن تبديل به «کوارتس» مي شود. اگر اين ترکيب پس از تنفس وارد شش هاي فرد شود، سختي بافت داخلي شش و ايجاد بافت هاي اضافه را در پي دارد که مي تواند باعث سرفه، کاهش وزن، تنگي نفس و در حالت پيشرفته، خفگي شود.

مبارزه و پيشگيري
«زکي کيليک اصلان»، پزشک استانبولي، مخالفت خود را با کاربرد شن در دستگاه هاي فشار اعلام کرده و خواستار ممنوعيت آن شده است. اما نظر او در ميان مقام هاي ترک بازتاب چنداني نداشته است; زيرا مراکز توليد اين نوع پارچه و شلوار جين بيرون از محدوده ي کنترل حکومتي هستند. هر سال صدها هزار شلوار جين روانه بازارهاي سياه اروپا و... مي شوند، که با روش فوق الذکر توليد شده اند.

هزاران جوان کرد در کارخانه هاي توليدي آنها، گرفتار بيماري هاي مهلک ريوي مي شوند. در سال 2008 کارگران چنين کارخانه هايي همراه با حاميان خود، نخستين تظاهرات را عليه اين روند در استانبول برگزار کردند. يکي از شعارهاي آنها اين بود: «شلوارهاي جين، رنگ روشن مي گيرند، زندگي ما تيره مي شود»! در اين فاصله کميته همبستگي با اين کارگران تشکيل شده است. به گفته «فوليا آياتا»، از فعالان اين کميته، آنها قصد دارند، شرکت ها را وادار به افشاي نام توليدکنندگاني کنند که از شن و دستگاه هاي فشار براي کم رنگ کردن شلوارهاي جين استفاده مي کنند. از نظر او ممکن است شرکت هاي نساجي بين المللي در اين ماجرا درگير باشند و بسياري از آنها با شرکت هاي فرعي ترک همکاري مي کنند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: