کد خبر: ۱۴۳۵
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۸۸ - ۰۹:۵۰

فرضيه‌هاي ترسيم شده براي ماموران در ارتباط با مشكوك شدن به عمه اين كودك زماني قوت گرفت كه وي از برادر خود (پدر كودك)‌ خواست تا به اتفاق به نزد مرد رمالي رفته و از وي براي يافتن مخفيگاه كودك درخواست كمك كنند.

كودك 5 ساله‌اي كه با طراحي يك نقشه حساب شده از سوي عمه‌اش ربوده شده بود، در پي عمليات ويژه پليس آگاهي كرمان با دستگيري اعضاي باند آدم‌ربايي، نجات يافت.

سرهنگ قاضي‌زاده، رئيس پليس آگاهي كرمان در ارتباط با اين خبر به «جام‌جم» گفت: چند روز پيش هنگامي كه يك پسر 5 ساله به همراه مادرش از مهد كودك به سمت منزل مسكوني خود بازمي‌گشت دقايقي پس از خروج از اين محل از سوي 3 سرنشين يك دستگاه خودروي زانتيا مورد حمله قرار گرفت و آدم‌رباها با مجروح كردن مادر اين كودك و ربودن پسربچه 5 ساله بسرعت از محل متواري شدند.

به دنبال اين ماجرا و در پي تماس با مركز فوريت‌هاي پليسي 110 موضوع اين آدم‌ربايي با دستور قضايي به پليس آگاهي كرمان ارجاع شد. با آغاز تحقيقات ويژه در اين زمينه چند ساعت بعد فردي در تماس با والدين اين كودك عنوان كرد فرزند آنها را ربوده و در قبال دريافت 500 ميليون تومان حاضر است اين كودك را رها كند و در صورتي كه شكايتي عليه آنها مطرح شود، اقدام به قتل فرزند آنها خواهند كرد.

رئيس پليس آگاهي كرمان اضافه كرد: پس از طرح اين شكايت، يك تيم ويژه از ماموران تحقيق در اين زمينه را آغاز كردند و مشخص شد آدم‌رباها پس از ربودن كودك 5 ساله با ترك كرمان به نقطه نامعلومي متواري شده‌اند.

رفتار مشكوك

قاضي‌زاده افزود: همزمان با آغاز تحقيقات تخصصي، ابتدا آموزش‌هاي لازم به خانواده كودك ربوده شده ارائه شد و در اقدام بعدي اقوام و نزديكان سرپرست خانواده تحت كنترل نامحسوس كارآگاهان قرار گرفتند كه در اين ارتباط ماموران به رفتار عمه كودك مشكوك شدند و او را به صورت ويژه تحت كنترل قرار دادند.

رئيس پليس آگاهي كرمان تصريح كرد: فرضيه‌هاي ترسيم شده براي ماموران در ارتباط با مشكوك شدن به عمه اين كودك زماني قوت گرفت كه وي از برادر خود (پدر كودك)‌ خواست تا به اتفاق به نزد مرد رمالي رفته و از وي براي يافتن مخفيگاه كودك درخواست كمك كنند.

ماموران پس از اطلاع از اين موضوع، متوجه شدند مرد رمال از همدستان آدم‌رباها محسوب مي‌شود. با مشخص شدن اين موضوع، از پدر كودك خواسته شد تا بظاهر حرف‌هاي مرد رمال را بپذيرد و چنان وانمود كند كه در حال تهيه پول براي آدم‌رباهاست. سرهنگ قاضي‌زاده بيان كرد: پس از جمع‌بندي نتيجه تحقيقات، عمه كودك همراه همسرش دستگير و تحقيق از آنها آغاز شد.

اعتراف و انكار

زن و مرد متهم در تحقيقات مقدماتي ابتدا نقش خود را در آدم‌ربايي انكار كردند، اما پس از مشاهده دلايل و مدارك سرانجام زبان به اعتراف گشوده و به طراحي نقشه براي ربودن كودك 5 ساله به انگيزه اخاذي 500 ميليون توماني از پدر كودك اعتراف كردند. زن متهم در تحقيقات گفت: به دليل شرايط مالي مساعد برادرم، نقشه اين آدم‌ربايي را با همدستي فردي كه ساكن جيرفت است كشيده و اطلاعات مربوط به فرزند برادرم را در اختيار وي و همدستانش قرار دادم و ...

سرهنگ قاضي‌زاده اضافه كرد: در حالي كه تحقيق از دو متهم دستگير شده با جديت در پليس آگاهي ادامه داشت، آدم‌رباها همچنان با پدر اين كودك تماس مي‌گرفتند تا اين كه سرانجام با هدايت پليس آگاهي، قرار مبادله پول با كودك در يكي از خيابان‌هاي كرمان تعيين شد ولي هر بار آدم‌رباها محل قرار را تغيير مي‌دادند و تهديد مي‌كردند در صورتي كه پليس از موضوع اطلاع يابد، آنها بدون لحظه‌اي ترديد كودك 5 ساله را به قتل خواهند رساند.

شليك‌هاي پليس

رئيس پليس آگاهي كرمان افزود: سرانجام در ساعت تعيين شده، محل قرار آدم‌رباها تحت كنترل ويژه تيم‌هاي عمليات و ضربت پليس آگاهي قرار گرفت و ماموران 2 نفر از آنها را دستگير كردندو 2 نفر ديگر از محل متواري شدند كه پس از تعقيب و گريز سرانجام ماموران با استفاده از قانون به كارگيري سلاح و شليك چندين گلوله، دو متهم فراري را نيز دستگير كردند.

نجات كودك شكنجه‌شده

با تحقيق از متهمان دستگير شده، آنها اعتراف كردند پس از ربودن كودك 5 ساله او را به منزلي در رفسنجان منتقل كرده‌اند كه با گزارش موضوع به قاضي پرونده و صدور دستور قضايي، تيم‌هاي عمليات و ضربت وارد مخفيگاه آدم‌رباها شدند اما مشخص شد آنها ساعتي پيش از حضور ماموران كودك خردسال را از محل خارج و به كهنوج متواري شده‌اند.

با بدست آمدن اين سرنخ در مرحله بعدي و در يك اقدام گسترده پليسي مخفيگاه بعدي آدم‌رباها شناسايي و كودك 5 ساله كه بر اثر شكنجه‌هاي متعدد بشدت زخمي شده بود، نجات پيدا كرد و با دستگيري 3 عضو ديگر اين باند متشكل از 2 زن و يك مرد، كودك 5 ساله به بيمارستان منتقل و پس از مداواي اوليه تحويل خانواده‌اش شد.

رئيس پليس آگاهي كرمان تصريح كرد: تحقيق از متهمان و شناسايي و دستگيري ساير همدستان آنها همچنان در دستور كار پليس قرار دارد.

سرهنگ قاضي‌زاده در ادامه تصريح كرد: يكي از اولويت‌هاي پليس آگاهي مبارزه بسيار جدي با جرايم خشن از جمله جرايم مربوط به آدم‌ربايي است.

وي افزود: در طول چند روزي كه اين كودك خردسال ربوده شده بود، چندين تيم عملياتي به صورت شبانه‌روزي جستجوي ويژه خود را آغاز كرده بودند كه با دستگيري 6 متهم از جمله مرد رمال، تحقيق از آنها ادامه دارد.

رئيس پليس آگاهي كرمان يادآور شد توصيه پليس آگاهي به شهروندان اين است كه هنگام مواجهه با آدم‌ربايي، بدون توجه به تهديد آدم‌رباها، بلافاصله موضوع به پليس گزارش شود؛ زيرا اقدام خودسرانه ممكن است جان فرد ربوده شده را تهديد كند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۰۳ - ۱۳۸۸/۰۱/۱۷
0
0
ما را چه شده است که خواهر در پی ربودن پسر برادر است! خدا رحمت کند اخلاق و فامیل دوستی را! الفاتحه!