کد خبر: ۱۴۴۵۳۰
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۱ - ۰۹:۲۷
حضور پروین احمدی‏ نژاد در عرصه فعالیت‏های اجتماعی ـ سیاسی نشانه چیست؟

اخيرا اخباری مبنی بر انتخاب پروین احمدی‏ نژاد به‏ عنوان فرماندار یا شهردار شهر ری منتشر و البته از طرف این عضو شورای شهر تهران و خواهر رئیس‌جمهور تکذیب شد. اطرافیان و خانواده مقامات و مسئولان در سراسر دنیا همواره زیر ذره‏بین رسانه‌ها هستند...

شفاف: اخيرا اخباری مبنی بر انتخاب پروین احمدی‏ نژاد به‏ عنوان فرماندار یا شهردار شهر ری منتشر و البته از طرف این عضو شورای شهر تهران و خواهر رئیس‌جمهور تکذیب شد. اطرافیان و خانواده مقامات و مسئولان در سراسر دنیا همواره زیر ذره ‏بین رسانه‌ها هستند. خبرهای مربوط به خانواده‌های مسئولان همیشه یکی از سوژه‌های پر مخاطب در رسانه‌ها محسوب می‏شود و افکار عمومی هم این قبیل خبرها را دنبال می‏کنند.

این اصل در ایران نیز ساری و جاری است. علاوه بر این برخی از اعضای خانواده‌های شخصیت‏ های مشهور یا مسئولان، در حوزه اجتماعی حضور فعال و پررنگ دارند و برخی ‏ها نیز چندان تمایلی برای عرض اندام در این حوزه ندارند و ترجیح می‏دهند به‏ دور از هیاهوهای سیاسی ـ اجتماعی و رسانه‏ ای به امورات خود برسند. خانواده محمود احمدی‏نژاد، رئيس‌جمهور، همانند خانواده‌های همتایان پیشین خود متشکل از برخی شخصیت‏های فعال در حوزه سیاسی اجتماعی بوده و هم شخصیت‏هایی را درون خود دارد که چندان شناخته شده نیستند.

در دولت‏های گذشته محمدرضا خاتمی برادر رئيس‌جمهور وقت، برجسته‏ترین عضو خانواده خاتمی بود که بعد از روی کارآمدن برادرش چهره شد و در مسیر اهداف و برنامه‌های دولت اصلاحات طی طریق کرد. به همان میزان که برادر رئيس‌جمهور حضور چشم‏گیر در عرصه سیاسی داشت، فرزندان او چندان در این حوزه ورود نداشتند. در دولت سازندگی هم محمد هاشمی برادر رئيس‌جمهور وقت نسبت به سایر اعضای خانواده هاشمی رفسنجانی حضوری پررنگ‏تر در حوزه اجتماعی و سیاسی داشت و در رتبه‌های بعدی تا حال حاضر دختران او فائزه و فاطمه هاشمی و پسرانش مهدی و محسن.

در دولت احمدی‏ نژاد اما دو شخصیت از خانواده رئيس‌جمهور هم‏زمان چهره شدند. داوود و پروین احمدی‏نژاد، برادر و خواهر رئيس‌جمهور، هر چند که همچون خانواده‌های مسئولان اجرایی در دوره‌های گذشته، مسیر هماهنگی را نپیموده‏ اند. یکی مورد بی‏ مهری و طرد قرار گرفته و دیگری مورد توجه و جذب. برادر رئيس‌جمهور بر خلاف محمدرضا خاتمی و محمد هاشمی، نماد و معرف و حامی رئیس دولت نشد و ایفاگر چنین موقعیت و جایگاهی پروین خواهر رئيس‌جمهور شد. پروین احمدی‏نژاد و برجسته کردن او به‏ عنوان نزدیک‏ترین فرد به رئيس‌جمهور و معیار و شاخص دولت برای معرفی به افکار عمومی پیش از این در دو مقطع دیگر نیز تجربه شده که البته هر دو مورد به شکست انجامیده است.

 معرفی برند خانوادگی در شوراها

انتخابات سومین دوره شوراهای شهر روستا در آذر سال 1385 برگزار شد و اولین انتخاباتی بود که دولت تازه نفس نهم مجری آن بود. این اولین انتخابات در عین حال صحنه‏ای شد برای وزن‏کشی جریان‏های سیاسی و به‏خصوص نیروهای حامی دولت که یک سال بعد از پیروزی احمدی‏نژاد در انتخابات رياست‌جمهوري همچنان در حال و هوای انتخابات سال 84 بودند و نوید کسب رای 30 میلیونی می‏دادند. بر اساس همین تحلیل‏ها بود که اطرافیان احمدی‏نژاد عزم حضوری مستقل در انتخابات شوراهای شهر کردند و ردای رقابت با هم‏طیفان خود در جناح اصولگرا را بر تن کردند. مهرداد بذر‏پاش در قامت رئیس ائتلاف حامیان دولت به نام «رایحه خوش خدمت» میدان‏دار رایزنی‏ها و گفت‏وگو‏ها و تحرکات انتخاباتی دولتی‏ها شد.

 این طیف از نیروهای سیاسی به پشتوانه میزان رایی که در یک سال پیش در انتخابات رياست‌جمهوري کسب کرده بودند، با تمسک به نام و برند احمدی‏نژاد در پی تکرار یک موفقیت بزرگ دیگر بودند تا بدون اتکا به سایر مجموعه‌های اصولگرایی  قدرت خود را به رخ بکشند و شورای شهر و شهرداری همسو با دولت انتخاب کنند. بر همین اساس بود که پروین احمدی‏نژاد خواهر رئيس‌جمهور نیز در لیست حامیان دولت قرار گرفت. حضور پروین احمدی‏نژاد در حقیقت واجد این معنا و پیام بود که رایحه خوش خدمت و لیست مورد حمایت آن، همسو و مورد تایید دولت است و طرفداران دولت باید به این لیست رای بدهند.

خواهر رئيس‌جمهور معرف و معیاری برای تمایز این لیست با دیگر لیست‏ها بود. غرور یا تحلیل اشتباه و محاسبات نادرست نزد اطرافیان رئيس‌جمهور آنقدر شدت یافت که آنها مستقیما و صریحا با هم‏قطاران خود در جناح اصولگرا وارد تنش و رد و بدل کردن مواضع و جملاتی شدند که غیر قابل انتظار بود. قرار نگرفتن نام مهدی چمران از چهره‌های برجسته آبادگران و رئیس شورای شهر قبلی که از برجسته‏ترین طرفداران احمدی‏نژاد در انتخابات رياست‌جمهوري بود، عمق این غرور یا ارزیابی اشتباه را می‏رساند.

مهرداد بذرپاش، پروين احمدي‏نژاد، اميررضا واعظ آشتياني، نسرين سلطانخواه، عباس مسجدي، حسن زياري، خسرو دانشجو، سيدحميد سجادي، مهرنوش معتمدي آذر، حمزه شكيب، مجتبي اعلايي، مسيح مشهدي تفرشي، عباس‏زاده مشكيني، سيدرستم سيدآقاخان و مسعود زريبافان كانديداهاي ائتلاف رايحه خوش خدمت در انتخابات شوراي شهر تهران بودند.

بعد از اعلام نتیجه انتخابات مشخص شد که حامیان دولت در تهران و البته در بیشتر حوزه‌های سراسر کشور نتیجه دلخواه را کسب نکرده‏اند. مشخصا در حوزه انتخابیه تهران عنوانی جز «شکست» برای رایحه خوش خدمت قابل استفاده نبود. از میان کاندیداهای اختصاصی تنها پروین احمدی‏نژاد و خسرو دانشجو به شورای شهر راه یافتند که البته شکیب هم عضویت در شورای قبلی را در کارنامه خود داشت و هم نامش در لیست‏های دیگر به چشم می‏خورد. مهرداد بذر‏پاش محور و رئیس ستاد رایحه خوش خدمت از راه‏یابی به شورای شهر باز ماند و پروین احمدی‏نژاد هم جایگاه هشتم را از آن خود کرد. مهدی چمران، مرتضی طلایی و رسول خادم که در لیست رقیب رایحه خوش بودند حائز بیشترین آرا شدند.

 محمد خوش‌‏چهره، رئيس كميته اقتصادي فراكسيون اصولگرايان در مجلس هفتم در همان روزها نتیجه انتخابات شوارها در تهران را شکست دولت خواند و آن را نشانگر برآورد غلط دولت دانست. وی گفته بود: «دولت از توصيه مقام معظم رهبري مبني بر دخالت نكردن در انتخابات استفاده نكرد، در حالي كه اين فرمايشات كمك حكيمانه‌‏اي به دولت بود. نتايج آراي تهران در انتخابات شوراها نشان داد كه برآوردهاي دولت دچار انحراف جدي است كه اميدواريم دولت رفتار خود را اصلاح كند و به توصيه‌هاي مقام معظم رهبري عمل كند».

بدین ترتیب اولین حضور مستقل طرفداران محمود احمدی‏نژاد در یک عرصه رقابت نتیجه‏ای جز شکست به همراه نداشت. پروین احمدی‏نژاد هر چند به شورای شهر تهران راه یافت، اما او برند و معرف لیست حامیان دولت بود و حضور صرف او در شورای شهر بدون اینکه حائز اکثریت آرای این نهاد مدنی باشند، برای حامیان دولت و رئيس‌جمهور، موفقیت قابل توجهی نبود. اولین پیام صادر شده از سوی احمدی‏نژاد برای افکار عمومی مبنی بر تمایز و حرکت مستقل هر چند برند مخصوص خانوادگی هم داشت، اما به مذاق مردم خوش نیامد.

 شکست در زادگاه

دولت احمدی‏نژاد به همان اندازه که با نهاد اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران وارد تنش و چالش شده بود، با نهاد دیگر نظام یعنی مجلس شورای اسلامی هم روابط حسنه و گرمی نداشت. اطرافیان رئيس‌جمهور که بعد از تجربه تک‏روی در انتخابات شوراهای سوم در انتخابات مجلس هشتم به جمع مجموعه اصولگرایان برگشتند و وارد ائتلاف اصولگرایان شدند، نتوانستند اقلیت منسجم و تاثیرگذاری در مجلس دست و پا کنند. نتیجه تلاش‏های آنها یک فراکسیون 30 ـ40 نفره بود که لابی‏ها و رایزنی‏های آنها برای دولت رضایت‏بخش و البته مفید نبود.

 بر همین اساس بود که دولتی‏ها برای مجلس نهم برنامه‌ها تدارک دیدند و یک بار دیگر عزم حضور مستقل با برند و تابلوی مشخص را کردند و تحرکات انتخاباتی برای کسب کرسی‏های بیشتر در مجلس نهم را آغاز کردند. این بار هم پروین احمدی‏نژاد خواهر رئيس‌جمهور بود که نماد و برند مشخص دولتی‏ها بود که وارد عرصه انتخابات شد. او البته نه از حوزه انتخابیه تهران بلکه به گرمسار زادگاه خانوادگی خود رفت تا از این شهرستان (یکی از شهرستان‏های استان سمنان) راهی مجلس شود. حامیان دولت در انتخابات مجلس نهم در دو جبهه متفاوت وارد عرصه شدند. جبهه پایداری متشکل از اعضای فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس هشتم یک جریان حامی دولت بود که به صورت جداگانه لیست داد و وارد ائتلاف جبهه متحد اصولگرایان نشد. یک جریان دیگر حامیان دولت، جریان نزدیک به اسفندیار رحیم مشایی بود که با وجود انتشار خبرهایی مبنی بر تحرکات زیاد آنها، حضور پررنگ و معناداری در انتخابات نداشتند. البته برخی چهره‌های معروف این جریان از طرف شورای نگهبان رد صلاحیت شدند.

حضور پروين احمدی‏نژاد در مجلس نهم می‏توانست محور و پایه‏ای باشد برای طرفداران دولت که گردش جمع شوند. اما دومین حضور پروین احمدی‏نژاد در عرصه رقابت سیاسی هم برای دولتی‏ها خوش‏یمن نبود. او خواهر رئيس‌جمهور بود و رای آوردن یا نیاوردنش تحلیل‏ها و پیام‏های سیاسی خاصی را در برداشت. پروین احمدی‏نژاد در حالی در زادگاه خود و برادر رئيس‌جمهورش شکست خورد که به نظر می‏رسید برنامه‌ها برای آینده او و طیف طرفدار دولت در مجلس چیده شده بود. در همان زمان سایت مشرق از پایگاه‌های خبری ـ تحلیلی اصولگرایان در تحلیلی با اشاره به انتخابات مجلس نهم نوشت: «پروين احمدي‏نژاد نه در تهران که مرکز تعيين ‏کننده سياسي است، بلکه در زادگاه خود و برادرش که به صورت طبيعي وي و دکتر محمود احمدي‏نژاد در آن شناخته شده هستند نتوانست مقبوليت نسبي را براي راهيابي به مجلس جذب کند.

 اين يعني سرمايه اجتماعي که مطرح‏کنندگان تئوري احمدي‏نژاديسم بر آن تاکيد مي‏کردند، خزانه‏اي خالي‏تر از حتي يک شهر کوچک در نزديکي پايتخت را با خود دارد. راي نياوردن پروين احمدي‏نژاد نشانه آشکاري از يک سلسله رخداد است که شايد بخش‏هاي ديگر آن هنوز مکتوم مانده باشد. خارج شدن برخي وابستگان به اين تئوري سياسي از دايره رقابت مجلس نهم آن بخش ناپيداي اين رخداد است که البته نزديکان دولت دهم حضور هر گونه نامزدي را با داعيه وابستگي به دولت رد مي‏کنند؛ اما آيا مي‌شود حتي وابستگي نسبي پروين احمدي‏نژاد را به دولت دهم کتمان کرد؟».


علاوه بر رای نیاوردن پروین احمدی‏نژاد، سیداحمد موسوی که از وی به‏عنوان کاندیدای ریاست مجلس از سوی حامیان دولت یاد می‏شد هم در اهواز شکست خورد و عباس‏زاده مشکینی دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب وزارت کشور هم در حوزه مشکین‏شهر از راهیابی به مجلس بازماند. حسین‏زاده، داماد امیر احمدی‏نژاد (برادر محمود احمدی‏نژاد) هم در آزاد‏شهر هم رای نیاورد.
بدین ترتیب دومین پیامی که از طرف دولت و رئيس‌جمهور از طریق خواهرش پروین احمدی‏نژاد مخابره شد نیز با استقبال مخاطبان همراه نشد. این بار نیز همچون انتخابات شورا‏های اسلامی شهر و روستا اطرافیان دولت با برند خانوادگی احمدی‏نژاد باز هم نتوانستند به نتیجه رضایت‏بخش دست پیدا کنند.

 احمدی‏نژاد در راه ری؟

در انتخابات شوراهای شهر و روستا وقتی مردم تهران رئیس ستاد رایحه خوش خدمت را شایسته نمایندگی خود برای حضور در شورای شهر ندیدند، وی بلافاصله از طرف رئيس‌جمهور به سمتی اقتصادی منصوب شد. حال به نظر می‏رسد همین وضعیت برای پروین احمدی‏نژاد خواهر شکست خورده رئيس‌جمهور در انتخابات مجلس نهم هم تکرار شود. البته مهرداد بذرپاش سال‏ها بعد از انتخابات شوراهای شهر و روستا و با جداکردن خط خود از طیف حامیان دولت و اطرافیان رئيس‌جمهور از حوزه انتخابیه تهران راهی مجلس شد و پروین احمدی‏نژاد از راه یافتن به مجلس در حوزه انتخابیه خانوادگی خود باز ماند.

طی هفته‌های اخیر و هم‏زمان با تشدید برخی جابه‏جایی‏ها در استانداری‏ها و تغییر فرمانداران، خبری در رسانه‌ها منتشر شد مبنی بر اینکه پروین احمدی‏نژاد در پی جدایی ری از تهران فرماندار یا شهردار این شهر خواهد شد. اولین گمانه‌هایی که در پی انتشار این خبر مطرح شد، شائبه انگیزه‌های سیاسی و ارتباط آن با  فرا رسیدن موسم انتخابات ریاست‌جمهوری بود.

نادر قاضی‏پور از نمایندگان منتقد دولت در مجلس هشتم و نهم و عضو هیات رئیسه فراکسیون مدیریت شهری در واکنش به خبر انتخاب پروين احمدي‌نژاد به‌عنوان فرماندار شهرري از سوي رئيس‌جمهور، تاکيد کرد: «اين اقدام با توجه به نزديک بودن زمان انتخابات شائبه جمع‌آوري راي از سوي دولت را قوت بخشيده است. او با اشاره به تغییر برخی فرمانداران و استانداران در چند ماه اخیر از سوی دولت گفته است: «هم‌اکنون نزديک انتخابات است و از طرف ديگر مردم شهرري به علت عرق مذهبي و ملي خود هميشه در انتخابات پرشور حاضر مي‌شوند، از اين‌رو دولت با معرفي فرماندار جديد و نزديک درصدد جمع‌آوري آراي مردم اين شهر هستند». البته احمدی‏نژاد خود این خبر را تایید نکرده و در گفت‏و‏گویی گفته است: «چنين خبري شايعه‏اي بيش نيست و صحت ندارد و تنها بر پايه جوسازي رسانه‌اي است».

به نوشته ماهنامه دیدبان، با این حال و با توجه به اعلام مخالفت بخش‏های زیادی از مردم ری نسبت به جدایی آن از تهران، حضور احتمالی پروین احمدی‏نژاد در شهر‏ری هم به نظر نمی‏رسد برای دولت و اطرافیان رئيس‌جمهور قرین موفقیت باشد. محمود احمدی‏نژاد در دوره پیش انتخابات رياست‌جمهوري تعداد کمتری رای نسبت به رقیبش در تهران داشت. از این‏رو گمانه‏زنی‏ها در خصوص انگیزه‌های سیاسی برای جدا سازی شهر‏ری و حتی شمیرانات از تهران چندان پر بیراه نیست. اگر چنین فرضی درست باشد حضور پروین احمدی‏نژاد خواهر رئيس‌جمهور و برند خانوادگی احمدی‏نژاد در این منطقه نسبتا پرجمعیت تهران می‏تواند گرانیگاهی باشد برای تحرکات انتخاباتی. اما تجربه‌های گذشته که خواهر رئيس‌جمهور به‏عنوان معرف و برند جریان حامی دولت در رقابت با دیگران نقش‏آفرین بوده، برای دولت و شخص رئيس‌جمهور رضایت‏بخش نبوده است.

 احمدی‏ نژاد هم اینک با شورای شهر و شهرداری و مجلس شورای اسلامی چالش دارد. حضور پروین احمدی‏نژاد در انتخابات شوراها و لیست رایحه خوش خدمت نتوانست مردم تهران را مجاب کند که به لیست حامیان دولت رای بدهند. مردم زادگاهش نیز در انتخابات مجلس نهم وی را عازم مجلس در بهارستان نکردند، حال آیا مردم ری پذیرای او خواهند بود و پیام احمدی‏نژاد را برای این انتخاب احتمالی به گوش جان می‏گیرند؟   

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۴
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
0
1
احمدی ، بای بای !!!
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
0
0
يك بام ودوهوا
فقط براي همسليه همه چيز بده
مهرشاد قرباندوست
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۱
0
0
کسی که با شعار مبارزه با خویشاوند سالاری آمده بود الان خویشاوندان خودش دارن غوغا میکنن. هیچوقت مناظره هات یادم نمیره.
هیچوقت اون فعالیت هایی که شب و روز و در ایام انتخابات برات انجام دادم یادم نمیره.
حالا دلم برای خودم میسوزه آقای احمدی نژاد ولی دیر فهمیدم.
من برای خودم متاسفم که انتخابم تو بودی آقای احمدی نژاد.
من برای این انتخاب حتی با خانواده ام درگیر شدم.
آقای احمدی نژاد تو خوش درخشیدی ولی دولت مسعجل بودی.
آقای احمی نژاد تو دیگه اون احمدی نژاد سابق نیستی.
آقای احمدی نژاد تو کاری کردی دیگه هیچوقت برای بابای خودم هم تبلیغات نکنم.
من اشتباه کردم آقای احمدی نژاد.
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۲
خوبه که اعتراف میکنی. اما این فقط درد تو نیست. خیلی ها مثل شما با خانواده هاشون درگیر شدند آقا مهرشاد.
جمشید بسم الله
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۲
اقرار به اشتباه شجاعت می خواهد. باز دمت گرم.
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۱
0
0
هر روز که میگذرد خداوند را شاکرم که به این آقا رإی نداده ام و افتخار میکنم