کد خبر: ۱۴۷۵
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۸۸ - ۲۰:۰۸

برای مقابله با قانون‏گریزی آمدم

مهندس موسوي با تاکيد بر قانون‌گرايي در کشور، گفت که وقتي قانون‌گريزي به يک رويه تبديل شود بايد نسبت به نظام احساس خطر کنيم.

به گزارش قلم‌نيوز، نخست‌وزير دوران دفاع مقدس بعد از ظهر امروز دوشنبه در اولين نشست خبري خود پس از اعلام کانديداتوري در انتخابات رياست‌جمهوري، با بيان اينکه اين نگاه متاثر از شرايط جهاني و داخلي است، افزود: جامعه‌ي ما در چهار سال گذشته تغييراتي داشته است و اتفاقاتي که افتاده است، مي‌تواند در تصميم‌گيري مردم موثر باشد.

وي گفت: اين تاثير زماني است که با تکيه بر کرامت انساني که يکي از تجلي‌هاي آن در چارچوب يک انتخابات آزاد، عادلانه و رقابتي مي‌تواند بروز کند، در مردم اميد به وجود بياورد و احساس کنند فضايي در اين زمينه وجود دارد. بنابراين جزء وظايف اصلي دولت، ملت، همه نهادها، ارگان‌ها و رسانه‌هاست که از يک انتخابات آزاد رقابتي منصفانه حمايت کنند.

موسوي در ادامه با اشاره به انگيزه حضور خود در صحنه و نيز توضيح درباره فعاليت‌هايش در طول 20 سال گذشته، گفت: سال 68 کار بنده در دولت تمام شد و در آن دوره، تجديدنظري نيز در قانون اساسي انجام شده بود و خود به خود پست نخست‌وزيري برداشته شده بود. بنده نه تنها در آن مقطع بلکه در مقاطع قبلي هم فکر مي‌کردم که ما انقلاب کرديم که افراد در يک پست و مقام، هميشگي و جاوداني نباشند.

وي با اشاره به اينکه طبق قانون اساسي، اميد بود که سليقه‌هاي گوناگوني به صحنه بيايند، گفت: من معتقدم اگر اين قوانين به درستي رعايت شوند، هر عقيده و فکري مي‌تواند وجود داشته باشد زيرا يک نظام در طول زمان تثبيت مي‌شود و هيچ مسئولي هم نمي‌تواند روي کار بيايد مگر اينکه تفاوت‌هايي با فرد قبلي داشته باشد. ابتدا برادر بزرگوارمان آقاي هاشمي تشريف آوردند و بعد هم آقاي خاتمي تشريف آوردند که من هم در سال 76 همان نظر را داشتم.

موسوي در ادامه افزود: هيچگاه اين نگراني را نداشتم که فردي از جناح راست يا چپ به روي کار بيايد. گر چه ممکن بود که خودم گرايش خاصي داشته باشم اما اصل را در خود نظام مي‌دانستم و اعتقادم اين بود که هر چند به صورت سينوسي ولي کشور به پيش خواهد رفت. اگر کسي در کاري افراط مي‌کرد، فرد بعدي تلاش مي‌کرد، آن را تعديل کند. در انتخابات رياست جمهوري نهم هم افراد مختلفي آمدند و انتخابات انجام شد.

موسوي گفت: آنچه در دوره‌ي جديد مرا به سمت حضور راند و از هفت - هشت ماه پيش که بحث انتخابات رياست‌جمهوري مطرح بود، هر وقت از من در اين مورد سوال مي‌شد، بر خلاف هميشه جواب نه، ندادم، اين بود که احساس کردم خود آن قواعد و قوانين در حال آسيب خوردن و از بين رفتن است و اين انگيزه‌ي ورود من بود و از همان ابتدا که اين بحث‌ها مطرح شده بود نيز اين فکر را داشتم اما هر چه زمان گذشت بر اين فکر خود مصرتر شدم.

وي با بيان دلايل حضور خود براي انتخابات رياست جمهوري گفت: يکي از مهمترين دلايل حضور من، مساله‌ي قانون‌گريزي است. اجراي قانون هر چند در شکل صوري، قدم اول براي حفظ و حراست از کرامت انساني و حفظ منافع ملي است.

موسوي با بيان اينکه وقتي شرايطي ايجاد کنيم که قانون‌گريزي نه يکبار بلکه بارها تکرار و تبديل به رويه شود بايد نسبت به نظام خود احساس خطر کنيم ادامه داد: ممکن است قانون‌گريزي با نيت خوب هم صورت گرفته باشد اما فکر مي‌کنم هيچ مساله‌اي بالاتر از اجراي قانون نباشد.

وي دومين دليل عمده‌ي حضور خود در انتخابات رياست جمهوري را برهم خوردن ساختارهاي تصميم‌گيري در کشور عنوان کرد و گفت: مساله دوم به هم زدن ساختارهايي در سيستم تصميم‌گيري است که به هم خوردن آنها امکان تصميم‌گيري عقلاني را در کشور از بين مي‌برد و حفظ اين ابزارها بسيار مهم است. وقتي در نظام تصميم‌گيري درست را به هم بزنيم امکان تصميم‌گيري درست در شرايط پيچيده را از دست مي‌دهيم و به قهقرا مي‌رويم.

موسوي با بيان اينکه دليل بعدي، مساله‌ي عدم شفافيت گردش اطلاعات در کشور بود، گفت: بنده نه يکبار، نه دوبار، نه 10 بار بلکه بارها اين مساله را ديده‌ام که مردم، نخبگان و همه‌ي قشرهاي ما با آمارهاي متفاوتي مواجه شده‌اند و امکان تشخيص درست را از دست داده‌اند. وقتي گردش آزاد اطلاعات در کشور وجود نداشته باشد امکان تصميم‌گيري درست از بين مي‌رود و يکي از اساسي‌ترين حقوق ملت از آنها سلب مي‌شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: