کد خبر: ۱۵۰۰۷۵
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۱ - ۱۱:۲۴
یک جراح عمومی با اشاره به اینکه جراحی برای درمان سنگ‌های بیش از دو سانتی متر صفرا ضروری است، گفت: اگر سنگ کیسه صفرا درمان نشود، فرد دچار یرقان و تورم کبد و در نهایت سرطان کیسه صفرا می‌شود.
اکبر بهداد با بیان اینکه سنگ کیسه صفرا شایع‌ترین دلیل التهاب کیسه صفرا است، اظهار کرد: اغلب بیماران مبتلا به سنگ کیسه صفرا زنان چاق، با قدرت باروری و با شکم بزرگ و بالای چهل یا پنجاه سال هستند.
 
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه مواردی که سنگ‌های کیسه صفرا بدون علامت و فاقد درد است، نیاز به اقدام درمانی وجود ندارد، اضافه کرد: با حرکت سنگ در کیسه صفرا، درد بیمار در ناحیه شکم بیشتر می‌شود و در این هنگام عمل جراحی ضروری است.
 
بهداد با بیان اینکه سنگ کیسه صفرا زمینه را برای بروز بیماری‌های دیگر فراهم می‌کند، خاطر نشان کرد: اگر سنگ کیسه صفرا بیش از دو سانتی‌متر باشد انجام عمل ضروری است و در غیر این صورت موجب سرطان کیسه صفرا می‌شود.
 
وی با بیان اینکه کاهش سریع وزن،‌ وراثت، نژاد، جنس، چاقی و افزایش سن عوامل موثر در ایجاد سنگ کیسه صفرا است، ادامه داد: در بیشتر موارد سنگ کیسه صفرا بدون علامت است، اما دو حالت تهوع و سرگیجه با هم دیگر از بهترین علائم سنگ صفرا و به طور کلی بیماری‌های کیسه صفرا است.
 
وی با بیان اینکه انجام سونوگرافی در تشخیص این بیماری بسیار مهم است، خاطر نشان کرد: تشخیص سنگ کیسه صفرا برای پزشک بدون انجام سونوگرافی دشوار است و عدم تشخیص زود هنگام موجب تاخیر در درمان می‌شود.
 
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه جراحی باز و لاپراسکوپی دو روش درمان سنگ کیسه صفرا است، تصریح کرد: در درمان دارویی علاوه بر مدت زمان طولانی پس از قطع درمان سنگ دوباره تشکیل می‌شود، به همین دلیل اکثر پزشکان ترجیح می‌دهند که با برداشتن کیسه صفرا توسط عمل جراحی بیماران را درمان کنند.
 
بهداد با بیان اینکه این بیماری در استان اصفهان شایع است، افزود: رژیم غذایی حاوی کلسترول زیاد نخستین و مهم‌ترین عامل بالا رفتن میزان کلسترول در صفرا و در نتیجه تشکیل سنگ است.
مطالب مرتبط
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر