کد خبر: ۱۵۲۷
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۸۸ - ۰۹:۲۸

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ویژگی ها و اهمیت مسائل در سال جاری تاکید کرد : مسائل پیش رو در ابعاد داخلی و خارجی ایجاب می کند با پشتکار و جدیت بیشتری وظایفمان را انجام دهیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در سخنرانی اخیرشان در مشهد را درباره انتخابات، بسیار موثر و مهم، کارگشا و دلگرم کننده خواند .

به گزارش مهر ، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به همراه دبیران کمیسیونهای این مجمع روز سه شنبه با آیت الله هاشمی رفسنجانی دیدار کرد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در این دیدار که به مناسبت آغاز سال جدید برگزار شد با قدردانی از سرعت انجام امور در دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت : موارد ارجاعی به دبیرخانه مجمع به دور از ملاحظات سیاسی و جناحی و صرفا بر اساس مباحث کارشناسی مورد بررسی قرار می گیرد و این جای قدردانی دارد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ویژگی ها و اهمیت مسائل در سال جاری تاکید کرد : مسائل پیش رو در ابعاد داخلی و خارجی ایجاب می کند با پشتکار و جدیت بیشتری وظایفمان را انجام دهیم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به تصویب بودجه سال جاری در مجلس شورای اسلامی که با فراز و نشیب همراه بود، تحقق ردیف های درآمدی بودجه را مستلزم مدیریت جدی در سطح اجرا و تقنین دانست .

وی همچنین با اشاره به نامگذاری امسال توسط رهبر معظم انقلاب به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف گفت: تحقق این امر مهم مستلزم همفکری، همکاری و جدیت همه مسئولان و مردم است ، البته مجمع هم در محدوده وظایف نظارتی خود برای انطباق تصمیمات مجلس و دولت با سیاست های کلی انجام وظیفه خواهد کرد که برای این منظور کمیسیون ویژه ای هم تاسیس کرده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام انتخابات دهم ریاست جمهوری را یکی از تحولات بزرگ سال جاری دانست و گفت: اگر سیاست ها و شرایط به نحوی هدایت شود که مردم با شور و حرارت و احساس مسئولیت دینی و ملی پای صندوق های رای حاضر شوند ، یکی از جلوه های بزرگ اقتدار، عزت و سربلندی نظام اسلامی خواهد بود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی افزود: رهنمودهای بسیار موثر و مهم رهبری معظم انقلاب در سخنرانی مشهد در مورد انتخابات بسیار کارگشا و دلگرم کننده بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تشدید برخی تندروی ها در کشورهای اسلامی بویژه همجوار را برای وحدت جهان اسلام خطرناک خواند و گفت: در سفرم به عربستان سعودی، با آقای ملک عبدالله تصمیم گرفته شد کمیته ای از علمای فرق مختلف اسلامی برای حفظ و تقویت پایه های وحدت در جهان اسلام ایجاد شود که متاسفانه هنوز محقق نشده است.

وی با اشاره به سفر اخیرش به کشور عراق نیز گفت: سفر یک روزه بوش در آخرین روزهای عمر سیاسی اش به عراق با آن افتضاح سیاسی مواجه شد که حاکی از شکست سیاست های اشغالگران در عراق است و سفر 6 روزه هیئت ایرانی به عراق حاکی از عمق روابط دوستانه و مودت آمیز بین مسئولان و مردم دو کشور است، امیدواریم در آینده بتوانیم از این زمینه مستعد و مساعد بهتر استفاده کنیم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی افزود: سایه تلخی های جنگ بین دو کشور کاملا برطرف شده و اجر مجاهدت های امام راحل و رزمندگان و شهدا با تحکیم دوستی و همکاری میان مردم و مسئولان دو کشور ادا شده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام آمادگی این نهاد را در سال جاری برای همکاری کامل با دولت، مجلس، قوه قضائیه و سایر دستگاهها و نهادها، برای پیشبرد امور کشور در جهت منویات مقام معظم رهبری بویژه اصلاح الگوی مصرف اعلام داشت.

در ابتدای این دیدار محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به تشریح عملکرد مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال 1387 پرداخت.

وی تصویب سیاست های کلی برنامه پنجم توسعه و حل اختلافات مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان را عمده فعالیت های مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال 1387 بیان کرد و گفت: در سال جاری تلاش خواهد شد برنامه محوری در کشور تقویت شده و انجام امور منطبق بر برنامه های مصوب باشد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مجمع تشخیص در حال تبدیل به اتاق گرم فکر برای نظام جمهوری اسلامی ایران است و در سال 1388 تلاش خواهد شد با جذب نظر نخبگان؛ محتوای بیشتری به فعالیت ها ببخشیم.

رضایی با اشاره به دو سفر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال 1387 به عربستان و عراق تصریح کرد: سفر به عراق پرده برداری از افتخارات جنگ بود و در شفاف سازی برخی مسائل مربوط به پایان جنگ تاثیرگذار خواهد بود.

همچنین در این دیدار واعظی دبیر کمیسیون‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام با ارائه گزارشی گفت: در سال 1387 مجمع با برگزاری 25 جلسه، 25 مصوبه داشت و همچنین 21 مورد طرحها و لوایح اختلافی میان مجلس و شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت که 18 مورد آن تصویب؛ 3 مورد به مجلس عودت و نتایج آن نیز به مبادی ذیربط ابلاغ شد.

وی افزود: در مورد سیاستهای کلی در ابتدای سال، الزامات تحقق چشم انداز ، جمع بندی و خدمت مقام معظم رهبری تقدیم شد و همچنین سیاست های کلی برنامه پنجم جمع بندی و اصلاحات مربوط به مقررات نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی تصویب شد.

واعظی اصلاح و تکمیل مواردی از لایحه اجرای سیاست های کلی اصل 44 در موضوع کاهش حجم دولت و تغییر نگاه به نفت و گاز را از دیگر اقدامات مجمع در سال 87 عنوان کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: