کد خبر: ۱۵۳۴۱۳
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۱ - ۲۳:۳۹

پرگل ترين بازى دو تيم در سال ۱۳۷۲ و در مقدماتى جام جهانى ۱۹۹۴ بود كه در يك بازى دراماتيك ايران ۴-۳ مغلوب حريف شد و آخرين اميدهاى خود را براى صعود به جام جهانى از دست داد. در آن بازى مهدى فنونى زاده و جواد منافى درخشش فوق العاده اى داشتند و عربستان با پيروزى بر ايران راه اولين صعود خود به جام جهانى را هموار كرد.

تیم‌های ملی فوتبال ایران و عربستان که به عنوان رقبای سختی در آسیا شناخته می‌شوند، بار دیگر به هم رسیدند تا فردا در کویت در چارچوب مسابقات قهرمانی فوتبال غرب آسیا دیدار جذاب دیگری را به نمایش بگذارند. این دو تیم در طول کمتر از نیم قرن گذشته ۱۴ بار برای یکدیگر قرار گرفته‌اند که حاصل آن ۵ پیروزی، ۵ تساوی، ۴ شکست، ۲۲ گل زده و ۱۳ گل خورده برای تیم کشورمان بوده است.

اولین بازی تاریخ دو تیم در مورخه دوم شهریورماه سال ۱۳۵۴ با پیروزی ۳ بر صفر شاگردان "فرانک اوفارل" در مرحله انتخابی المپیک مونترال آغاز شد.

در آن دیدار که با قضاوت میلوویچ از یوگسلاوی سابق انجام شد تیم ملی کشورمان به برتری قاطع سه بر صفر رسید ، گلزنان ایران درآن دیدار
غلامحسین مظلومی (۱۲) و (۸۳) و علیرضا خورشیدی (۶۴) بودند .

تیم ملی ایران با این ترکیب به مصاف حریف رفته بود :

بهرام مودت، حسین گازرانی، حسن نظری ، حسن نایب اقا، مائیس میناسیان ، مسیح مسیح نیا، علی پروین ، علیرضا عزیزی ، حسن روشن
، غلامحسین مظلومی و علیرضا خورشیدی

بازیکنان تعویضی : ناصر حجازی ، محمد دستجردی ، آندرانیک اسکندریان ، ابراهیم قاسمپور و مسعود مژدهی

مربی : فرانک اوفارل

پرگل ترين بازى دو تيم در سال ۱۳۷۲ و در مقدماتى جام جهانى ۱۹۹۴ بود كه در يك بازى دراماتيك ايران ۴-۳ مغلوب حريف شد و آخرين اميدهاى خود را براى صعود به جام جهانى از دست داد. در آن بازى مهدى فنونى زاده و جواد منافى درخشش فوق العاده اى داشتند و عربستان با پيروزى بر ايران راه اولين صعود خود به جام جهانى را هموار كرد.

آخرین نبرد دو تیم هم به بازی تلخ شامگاه هشتم فروردین‌ ۱۳۸۸ باز می‌گردد که تیم ملی ایران با هدایت علی دایی، برتری یک بر صفر را با شکست ۲ بر ۱عوض کرد تا بیش از یکصد هزار تماشاگر حاضر در ورزشگاه آزادی، با غمی بزرگ به خانه‌های خود باز گردند.

در حالی که در نیمه اول، بازیکنان ایران در اکثر دقایق بازی صاحب توپ و میدان بودند عربستان در تک حمله های خود بسیار خطرناک ظاهر شد و حتی داور یک گل عربستان را به دلیل خطای بازیکنان آن تیم مردود اعلام کرد.

نیمه دوم با میدانداری بازیکنان تیم ملی ایران آغاز شد. گل اول ایران را مسعود شجاعی در دقیقه ۶۰ بازی به ثمر رساند و بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران بعد از این گل عقب کشیدند و فضا و میدان را در اختیار بازیکنان عربستان گذاشتند تا اینکه بیست دقیقه بعد، در دقیقه ۸۰ بازیکنان تیم عربستان گل تساوی را وارد دروازه ایران کردند.

بازیکنان تیم عربستان در دقیقه ۸۶ بازی روی اشتباه مدافعان ایران بار دیگر توپ را با تور دروازه ایران آشنا کردند تا به این ترتیب شکست یک بر صفر را با برد ۲ بر یک عوض کنند. گل اول عربستان توسط نائف هزازی به ثمر رسید و اسامه الحربی نیز گل پیروزی تیمش را وارد دروازه تیم ملی ایران کرد.

تركيب تيم ملي ايران: سيدمهدي رحمتي، حسين كعبي، هادي عقيلي، سيدجلال حسيني، حسن اشجاري، حسين كاظمي، محمدرضا خلعتبري(۷۸ مهرزاد معدنچي)، جواد نكونام، مسعود شجاعي، مهدي مهدوي كيا و غلامرضا رضايي(۵۶ وحيد هاشميان). در ديگر ديدار اين گروه در همان روز كره شمالي با ۲ گل امارات را مغلوب كرد. جدول رده بندي: ۱- كره شمالي ۱۰ امتياز؛ ۵ بازي ۲- كره جنوبي ۸ امتياز؛ ۴ بازي ۳- عربستان ۷ امتياز؛ ۵ بازي ۴- ايران ۶ امتياز؛ ۵ بازي ۵- امارات يك امتياز؛ ۵ بازي

گفتنی ست محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران، در دقایق پایانی نیمه اول به ورزشگاه آزادی آمد و از نزدیک این بازی را تماشا کرد. این دومین حضور احمدی نژاد در میادین ورزشی بود. وی پیشتر نیز در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی در فینال مسابقات کشتی آزاد جهان مسابقه کشتی گیران ایرانی را از نزدیک به تماشا نشسته بود.

در این سال‌ها ملی‌پوشان کشورمان ۳ مرتبه برابر عربستان به پیروزی ۳ بر صفر دست یافته‌اند که شیرین‌ترین نتایج ایران برابر این تیم عربی بوده است. البته یادمان نرود آخرین پیروزی فوتبال ایران برابر عربستان به ۱۱ سال پیش باز می‌گردد، مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ کره‌جنوبی-ژاپن که تیم ملی با گل‌های علی دایی، این تیم را شکست داد.

ضمن اینکه تیم ملی فوتبال کشورمان در مصاف تاریخی با عربستان به ۵ پیروزی رسیده، ۴ مرتبه نبرد دو تیم برنده نداشته و ۵ بار هم عربستان پیروز میدان بوده است که ۲ بار آن در ضربات پنالتی پایان بازی بوده است. در این مدت ایران ۲۲ بار موفق به گلزنی شده و ۱۳ بار دروازه‌اش برابر این تیم عربی گشوده شده است.

هرچند در مسابقات غرب آسیا تیم‌های اصلی ایران و عربستان برابر هم به میدان نمی‌روند اما پیروزی در این بازی می‌توانند تلخی‌های شکست فرودین ۸۸ را به فراموشی سپرده و به طلسم یازده ساله ناکامی فوتبال ایران برابر عربستان پایان بخشد.

ضمنا ايران و عربستان تاكنون يك بار در استاديوم ملك فهد رياض با هم ديدار كرده اند كه اين بازى در چارچوب مسابقات مقدماتى جام جهانى ۱۹۹۸ بود و در آن بازى ايران مغلوب تك گل خالد مواليد شد. همان پيروزى باعث شد تا عربستان در گروه مقدماتى از ايران پيشى بگيرد و راهى جام جهانى شود. اگرچه ايران در مسابقه بعدى خود نيز مغلوب قطر شد.

- در زیر نتایج نبردهای تاریخی دو تیم ایران و عربستان طی ۳۷ سال گذشته به شرح زیر است:

بازی شماره یک: انتخابی المپیک مونترال - سال ۱۳۵۴
* ایران ۳ - عربستان صفر
گل‌ها: غلامحسین مظلومی (۱۲ و ۸۳) و علیرضا خورشیدی (۶۳) برای ایران

بازی شماره ۲: مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین - سال ۱۳۵۵
* عربستان صفر - ایران ۳
گل‌ها: غلامحسین مظلومی (۱۶و ۷۸) و حسن روشن (۶۲) برای ایران

بازی شماره ۳: مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین - سال ۱۳۵۶
* ایران ۲ - عربستان صفر
گل‌ها: محسن یوسفی (۱۰) و حبیب شریفی (۸۴) برای ایران

بازی شماره ۴: جام ملت های آسیا - سال ۱۳۶۳
* عربستان یک - ایران یک (در ضربات پنالتی ۵ بر۴ به سود عربستان)
گل‌ها: شاهین بیانی(۸۷ - گل به خودی) برای عربستان - شاهرخ بیانی (۴۲) برای ایران
ضربات پنالتی: اصغر حاجیلو، جعفر مختاری‌فر، حمید درخشان، شاهرخ بیانی(گل)، محمد پنجعلی(از دست داد)

بازی شماره ۵: جام ملت های آسیا - سال ۱۳۶۷
* عربستان یک - ایران صفر
گل: عبدالمجید (۲۰) برای عربستان

بازی شماره ۶: مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا - سال ۱۳۷۲
* عربستان ۴ - ایران ۳
گل‌ها: سامی الجابر (۲۱)، فهد المهلل (۲۷)، منصور الموسی (۴۷) و همزه فلاته (۷۴) برای عربستان - مهدی فنونی‌‎زاده (۴۳ و ۵۲) و جواد منافی (۹۰) برای ایران

بازی شماره ۷: جام ملت‌های آسیا - سال ۱۳۷۵
* ایران ۳ - عربستان صفر
گل‌ها: کریم باقری (۱۲)، علی دایی (۳۷) و خداداد عزیزی (۴۷) برای ایران

بازی شماره ۸: جام ملت‌های آسیا - سال ۱۳۷۵
* عربستان صفر - ایران صفر (در ضربات پنالتی ۴ بر۳ به سود عربستان)
گل: -
ضربات پنالتی: افشین پیروانی، حمید رضا استیلی و کریم باقری (گل) - علی دایی و داریوش یزدانی (از دست دادند)

بازی شماره ۹: مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ عربستان - سال ۱۳۷۶
* ایران یک - عربستان یک
گل‌ها: کریم باقری (۶۴) برای ایران - ابراهیم الشهرانی (۳۲) برای عربستان

بازی شماره ۱۰: مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ عربستان - سال ۱۳۷۶
* عربستان یک - ایران صفر
گل: خالد الموالید (۸۸) برای عربستان

بازی شماره ۱۱: مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ کره‌جنوبی - ژاپن - سال ۱۳۸۰
* ایران ۲ - عربستان صفر
گل‌ها: علی دایی (۵۵- پنالتی و ۶۵) برای ایران

بازی شماره ۱۲: مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ کره‌جنوبی - ژاپن - سال ۱۳۸۰
* عربستان ۲ - ایران ۲
گل‌ها: عبدالله الشهرانی (۲۱- پنالتی) و حسن الیامی (۵۹) برای عربستان - علی دایی (۴۳) و سیروس دین‌محمدی (۸۴) برای ایران

بازی شماره ۱۳: مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی - سال ۱۳۸۷
* عربستان یک - ایران یک
گل‌ها: سعد الحرثی (۲۹) برای عربستان - جواد نکونام (۸۳) برای ایران

بازی شماره ۱۴: مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی - سال ۱۳۸۷
* ایران یک - عربستان ۲
گل‌ها: مسعود شجاعی (۵۷) برای ایران - نایف حزازی (۷۸) و اوسام الحربی (۸۷) برای عربستان

بازی شماره ۱۵: مسابقات غرب آسیا - سال ۱۳۹۱
* ایران ؟ - عربستان ؟

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار