کد خبر: ۱۵۳۴۸۱
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۱ - ۱۱:۴۰
پرونده خبری
هنوز از یادها نرفته است که مقلم معظم رهبری در دیدار با مردم خراسان شمالی، 20 سوال مهم و حیاتی مطرح کردند.20 سوالی که پاسخ به آنها می تواند برای کشور سرنوشت ساز باشد...
شفاف: هنوز از یادها نرفته است که مقلم معظم رهبری در دیدار با مردم خراسان شمالی، 20 سوال مهم و حیاتی  مطرح کردند.20 سوالی که پاسخ به آنها می تواند برای کشور سرنوشت ساز باشد.

 رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع پرشور هزاران نفر از دانشجويان، دانش آموزان و ديگر جوانان خراسان شمالی، «سبک زندگي» را بخش اساسی و حقيقی پيشرفت و تمدن سازی نوين اسلامی خواندند و با دعوت از نخبگان و صاحبان فکر و انديشه برای «پرداختن به اين مفهوم مهم، آسيب شناسی وضع موجود سبک زندگی در ايران و چاره جويی در اين زمينه» تأکيد کردند: پيشرفت در علم و صنعت و اقتصاد و سياست که بُعد ابزاری تمدن اسلامی را شکل می دهد وسيله ای است برای دستيابی به سبک و فرهنگ صحيح زندگی و رسيدن به آرامش، امنيت، تعالی و پيشرفت حقيقی.

ايشان، مفهوم پيشرفت را تداعی کننده حرکت و راه دانستند و افزودند: در هر برداشتی (چه مادی و چه معنوی) از مفهوم توقف ناپذير پيشرفت، سبک زندگی، رفتار اجتماعی و شيوه زيستن اهميت فراوانی دارد.

حضرت آيت ا... خامنه ای، با توجه به نو بودن بحث "سبک زندگي” در ادبيات و فضای گفتمانی کشور، سخنان خود را با نوعی آسيب‏شناسی عينی ادامه دادند و به طرح سؤالات متعدد پرداختند.

1-    چرا فرهنگ کار جمعی در ايران ضعيف است؟

2-    چرا در روابط اجتماعی، حقوق متقابل رعايت نمی شود؟

3-    چرا در برخی مناطق، طلاق زياد شده است؟

4-    چرا در فرهنگ رانندگی انضباط لازم رعايت نمی شود؟

5-    الزامات آپارتمان نشينی چيست آيا رعايت می شود؟

6-    الگوی تفريح سالم کدام است؟

7-    آيا در معاشرتهای روزانه، هميشه به هم راست می گوييم؟

8-    دروغ چقدر در جامعه رواج دارد؟

9-    علت برخی پرخاش گريها و نابردباريها در روابط اجتماعی چيست؟

10-  طراحی لباسها و معماری شهرها چقدر منطقی و عقلانی است؟

11-  آيا حقوق افراد در رسانه ها و در اينترنت رعايت می شود؟

12-  علت بروز بيماری خطرناک قانون گريزی در برخی افراد و بعضی بخشها چيست؟

13-  چقدر وجدان کاری و انضباط اجتماعی داريم؟

14-   توجه به کيفيت در توليدات داخلی چقدر است؟

15-   چرا برخی حرفها و ايده های خوب در حد حرف و رؤيا باقی می ماند؟

16-   ساعات کار مفيد در دستگاهها چرا کم است؟

17-  چه کنيم ريشه ربا قطع شود؟

18-   آيا حقوق متقابل زن و شوهر و فرزندان در خانواده ها بطور کامل رعايت می شود؟

19-   چرا مصرف گرايی، برای برخی افتخار شده است؟

20-   چه کنيم تا زن هم کرامت و عزت خانوادگيش حفظ شود و هم بتواند وظايف اجتماعی خود را انجام دهد؟

رهبر انقلاب اسلامی پس از طرح فهرست وار اين سؤالات افزودند: دهها سؤال و مسئله اساسی ديگر نيز وجود دارد که همه آنها با سبک و فرهنگ زندگی مرتبطند و به علت اهميت اين مسائل در زندگی انسان است که قضاوت در مورد يک تمدن با توجه به پيشرفت آن در بخش سبک و فرهنگ زندگی صورت می پذيرد.

شفاف در این پرونده خبری در راستای  سخنان مقام معظم رهبری سعی دارد به بررسی تحلیل های رسانه ها در خصوص این سوالات بپردازد.

مد


شايد پرداختن به لباس جنبه‌هاي مختلفي داشته باشد از بايدها و نبايدها گرفته تا موضوع مستقيم مد و نحوه استفاده از لباس‌ها مورد توجه باشد. به هر شكل ما طي سال‌هاي گذشته همواره تاكيد بر يك الگويي داشتيم كه شايد نمونه بيروني‌اش را كمتر مي‌توانستيم به مردم عرضه كنيم.

مد باید در داخل کشور تولید شود

مد ایرانی جوان پسند و جذاب است
آیا لباس یک کالای فرهنگی است؟
بنیاد مد و لباس،هماهنگ کننده یا طراح؟
ازدواج و طلاق

تعداد زیادی از افرادی که به مشاوران مراجعه مي‌كنند افرادی هستند که در شرف ازدواج یا طلاق هستند. خیلی کم هستند خانم‌هایی که به علت بیکاری شوهرشان درخواست طلاق داده‌اند. آنچه یک خانواده را در معرض طلاق قرار مي‌دهد کمرنگ شدن ارزش‌های اخلاقی است.
کارگروهی

ما در بسياري از موارد و اتفاقات، قانون نداريم اما مردم حقوق همديگر را رعايت مي‌كنند. در برخي موارد هم قانون وجود دارد اما حقوق متقابل رعايت نمي‌شود و قانون برخورد مي‌كند. مثلا چون قانون كنترل اجتماعي برخورد كرده، طلاق افزايش يافته و دادگاه‌ها پر از پرونده و زندان‌ها پر از آدم شده است. قانون حتي آمده پيشگيري هم بكند اما مي‌بينيم كه عملي نيست.
قانون گرایی

دولت بيشترين نقش را مي‌تواند در توجه مردم به قانون داشته باشد، اگر دستگاه‌هاي حكومتي در اجراي قانون دقيق باشند و مردم نيز مشاهده كنند كه دستگاه‌ها و قواي سه‌گانه به‌طور دقيق تمامي قوانين را اجرا مي‌كنند، آنان نيز از اجراي قانون گريزي نخواهند داشت.


قانون گرایی در چنبره تعارض در نظام هنجارها
قانون گریزی، بزرگترین مشکل کشور
خسارت های پنهان و جبران نشدنی
قانون گریزان کیفر نمی شوند
برخی مسئولین پرونده سریالی دارند

ابزارهایی برای قانون گریزی
ابهام زدایی از قانون


کار و سرمایه ایرانی


با اینکه وضع تولید از پیش‌ترها بهتر شده‌است اما هنوز ما از تولید محصول داخلی با کیفیت بالا برخوردار نیستیم. البته باید توجه کرد کیفیت تولیدات داخلی در برخی حوزه‌ها بیشتر است و در برخی حوزه‌ها هم کمتر و به همین‌خاطر نمی‌شود برای تمام تولیدات داخلی حکمی یکسان در نظر گرفت.

تولید باید از انحصار خارج شود
فرهنگ تولید باید جایگزین دلالی شود
ایجاد مشوق‌ راهکاری برای افزایش کیفیت توليد ملي
کیفیت برتر نیازمند توسعه سرمایه گذاری


تحقق وعده ها
 
 حضرت آيت‌الله خامنه‌اي طي بياناتي كه در جمع جوانان استان خراسان شمالي در زمينه سبك زندگي داشتند، بيست سوال كليدي را مطرح كرده و بر نخبگان حوزه و دانشگاه، رسانه‌ها و... تكليف كردند كه در زمينه اين سوالات آسيب‌شناسي كرده و علل اين آسيب‌ها را جست‌وجو كنند. از جمله اين سوال‌ها كه موضوع پرونده حاضر است، اين بود كه «چرا برخی حرفها و ایده های خوب در حد حرف و رویا باقی مي‌ماند؟»
 
نگاه واقع‌بينانه به تحقق وعده‌هاتفریح

ما بايد در سطح برنامه‌ريزي كلان توجه زيادي به مقوله اوقات فراغت داشته باشيم. مسئله اصلي همان چيزي است كه مقام معظم رهبري مي‌فرمايند و به دولت توصيه مي‌كنند كه دولت بايد در همه برنامه‌هايش خانواده را مبنا قرار بدهد. دولت بايد بتواند شرايطي براي خانواده‌ها به وجود بياورد كه دغدغه‌هاي معيشتي نداشته باشند و اوقات فراغت و تفريحات سالم در سبد هزينه‌هاي آنها قرار بگيرد. متاسفانه الان دغدغه خانواده‌هاي ما در حوزه نيازهاي اوليه زندگي است. اگر تقسيم‌بندي آبراهام مازلو را نگاه كنيم مي‌بينم كه ما تا رسي الگوی تفریح سالم کدام است؟

تعریف درستی از تفریح نداریم

مهارت زندگي آموختنی است

تفريح، نیاز گم شده زندگي عصر حاضر ما


ربا

نگاهي ديني، اجتماعي و فرهنگي به موضوع ربا و رباخواري امري است كه حجت‌الاسلام علي سرلك ما را به آن توصيه مي‌كند. به گفته او نمي‌توان به موضوع ربا فقط از ديد اقتصاد و قانون نگريست بلكه بايد اين پديده شوم را در بطن اجتماع و اخلاق پيگيري كرد. بنابراين اين كارشناس مسائل ديني معتقد است كه براي ريشه‌كن كردن ربا و رباخواري بايد به اخلاق و فرهنگ جامعه توجه داشت. ريشه‌كن كردن ربا در كشور از مطالباتي است كه رهبر معظم انقلاب در سفر خود به خراسان جنوبي به آن پرداختند و خواستار واكاوي اين مسئله و تدوين يك نقشه راه براي ريشه‌كن شدن ربا در كشور شدند.

ربا مثل «آپانديس اقتصاد» است

ریشه‌کنی ربا در دست بانک‌ها

بانك‌ها پناهگاه اقتصادی مردم نیستند

موانع تحقق اقتصاد اسلامی در ایران
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر