کد خبر: ۱۵۳۶
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۳:۱۰

مقامات عراقي علت اين تصميم را نداشتن سوءسابقه اين خبرنگار عنوان كردند. وكلاي مدافع در تقاضاي تجديدنظر حكم اوليه به دادگاه تجديدنظر فدرال به يك قانون عراقي اشاره كرده بودند كه بر اساس آن حداكثر مجازات توهين آشكار به رهبر خارجي ديداركننده تنها دو سال زندان است

دادگاه عالي عراق روز گذشته مجازات زندان منتظر الزيدي، خبرنگار عراقي كه كفش‌هايش را به سمت جورج بوش، رييس جمهور پيشين آمريكا پرت كرده بود را از سه به يك سال كاهش داد.

به گزارش ايسنا، مقامات عراقي علت اين تصميم را نداشتن سوءسابقه اين خبرنگار عنوان كردند. وكلاي مدافع در تقاضاي تجديدنظر حكم اوليه به دادگاه تجديدنظر فدرال به يك قانون عراقي اشاره كرده بودند كه بر اساس آن حداكثر مجازات توهين آشكار به رهبر خارجي ديداركننده تنها دو سال زندان است.

اين تصميم در آستانه نخستين ديدار رسمي باراك اوباما از عراق صورت گرفته است؛ بر اساس گزارش آسوشيتدپرس، منتظرالزيدي در ماه مارس و پس از اظهار بي‌گناهي در برابر اتهام حمله به يك رهبر خارجي به سه سال زندان محكوم شد.

در جريان آخرين ديدار بوش از عراق، الزيدي در كنفرانس خبري مشترك نوري المالكي، نخست وزير عراق و بوش در بغداد با پرتاب كفش به سمت رييس جمهور سابق آمريكا وي را سگ خطاب كرده بود. عمل اين خبرنگار 30 ساله وي را به قهرماني در جهان عرب تبديل كرد؛ وكلاي مدافع اين خبرنگار مدت‌ها استدلال داشتند عمل الزيدي بيان آزادي و نه جرم بود و وي بايد فورا آزاد شود.

الزيدي از زمان پرتاب كفش به بوش در بازداشت به‌سر مي‌برد و در نخستين اظهارات عمومي خود از زمان واقعه پرتاب كفش به بوش، به دادگاه گفته بود: هنگامي كه در انتظار برگزاري محاكمه در بازداشت به‌سر مي‌برد مورد شكنجه قرار گرفته اما اين اظهارات از سوي دولت عراق انكار شد.

با اين كه آزادي الزيدي ماه دسامبر 2009 تعيين شده اما به گفته وكيلانش با داشتن رفتار خوب وي ممكن است ظرف پنج ماه آزاد شود. اين خبر موجب شگفتي خانواده الزيدي شده و آن را پيروزي براي مردم عراق خواندند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: