کد خبر: ۱۵۳۹۸۶
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۱ - ۰۸:۴۰

بازار مبادله وام خريد مسكن با رونق نسبي معاملات ملك همراه شده و تقاضا براي خريد تسهيلات بانكي در اين بازار غيررسمي رو به افزايش گذاشته است، اما نوع تقاضا براي وام مسكن برعكس گذشته به سمت وام‌هاي خرد – كمتر از 40 ميليون تومان – كشيده شده است.

دلالان وام در اين باره مي‌گويند پرداخت اقساط وام‌هاي 50 تا 100 ميليوني براي متقاضيان جديد مسكن مشكل شده به طوري كه اقساط ماهانه حداكثر 400 هزار تومان در وام‌هاي 20 و 30 ميليوني، خريد اين وام‌ها را با استقبال روبه‌رو كرده است.
 
تغيير ذائقه بانكي خريداران مسكن
 
 بازار غيررسمي مبادله وام خريد مسكن چند سالي است در پي اعمال ممنوعيت پرداخت تسهيلات بزرگ ملكي توسط بانك‌ها، به وجود آمده طوري كه دلالان با ارتباط‌هايي كه بين متقاضي خريد مسكن و سيستم بانكي برقرار كرده‌اند قادرند متناسب با خواسته خريدار، معادل 70درصد ارزش ملك بدون محدوديت ريالي، براي متقاضي وام جور كنند.
 
اما در اين بازار هم‌اكنون تقاضا فقط به سمت وامي متمركز شده كه در شرايط طبيعي هم سيستم بانكي قادر است آن را پرداخت كند.
گزارش از جزئيات تحولات تازه در بازار خريد و فروش وام مسكن حاكي است: متقاضيان از آنجا كه توان پرداخت اقساط چندميليوني وام‌هاي بزرگ خريد مسكن را ندارند، ميل پيدا كرده‌اند از همان وام 20 ميليوني بانك‌مسكن كه به صورت رسمي نيز ارائه مي‌شود استفاده كنند.
 
همچنين تسهيلات 30 ميليوني خريد مسكن نيز در اولويت بعدي متقاضيان است به طوري كه وام‌هاي بيش از 50 ميليون تومان در شرايط كنوني با استقبال سرد بازار روبه‌رو است.
 
آنطور كه دلالان بازار وام مسكن مي‌گويند، حداكثر قدرت متقاضيان براي پرداخت اقساط وام خريد مسكن كمتر از 500 هزار تومان است كه اين ميزان توان مانع دستيابي به تسهيلات 100 ميليوني شده است.
 
با ورود نشانه‌هایی از رونق در بازار خرید و فروش مسکن، بازار مبادله وام مسکن نیز برای همسویی با آن به سمت تحرکات تازه‌ای روی آورده است.
 
در حالی که از آغاز سال جاری تاکنون بازار مسكن شاهد رکود معاملات بوده اما با آرام گرفتن نسبی بازار ارز و سکه در چند هفته گذشته،‌اندکی رونق به سمت بازار خرید و فروش مسکن بازگشته است و به دنبال آن متقاضیان خرید برای ورود به این بازار به دریافت وام مسکن گرایش بيشتري پیدا کرده‌اند.
 
اما برخلاف دوره‌های پیشین که متقاضیان خرید مسکن بیشتر به دریافت وام‌های کلان از بانک‌های خصوصی علاقه نشان می‌دادند در چند ماه گذشته به دلیل کاهش قدرت خريد گزینه انتخابی متقاضیان وام مسکن، وام‌های 20 و 30 میلیون تومانی بانک مسکن بوده است. اگر چه برخی از مشاوران وام مسکن هنوز هم تنوع ارائه رقم‌های مختلف وام مسکن را در بنگاه خود برای مشتریان حفظ کرده‌اند اما آن را مخصوص متقاضیان رده بالا عنوان می‌کنند که قادر به پرداخت اقساط ماهانه چند میلیونی آن هستند.
 
وام کم حجم گزینه اول خریدار!
مشاوران بازار دلالي غيررسمي وام مسكن با اعلام بازگشت رونق نسبی به بازار مبادله وام از افزایش تقاضا برای وام‌های کم حجم تر خبر می‌دهند و می‌گویند: درست است که وضعیت خرید و فروش وام مثل دوره‌های گذشته رونق ندارد، اما از رکود ماه‌های ابتدایی سال خارج شده است طوری که بر عکس دو فصل اول سال جاری شاهد انجام حجم قابل توجهي معامله وام در روز هستیم و به تعبیری دیگر می‌توان گفت تقاضا برای دریافت وام خرید مسکن نسبت به اوایل سال به‌طور محسوس بیشتر شده است.
 
مشاوران وام مسکن، تقاضا برای وام‌های 20 میلیون تومانی را بیشترين نوع وام مورد درخواست متقاضیان عنوان می‌کنند و معتقدند: با وجود آنکه هنوز هم امکان دریافت وام خرید مسکن با ارقامي بالاي 100 ميليون تومان از طریق بانک‌های خصوصی وجود دارد، اما بیشتر متقاضیان خرید خانه‌های مصرفی به دنبال وام 20 میلیون تومانی هستند تا قادر به پرداخت اقساط آنها باشند.
به گفته مشاوران ارائه خدمات وام مسکن وام‌های با قیمت بالاتر تنها میان مدیران و افرادی که دارای درآمد بالا هستند طرفدار دارد؛ چرا که توان پرداخت اقساط ماهانه 3 تا 5 میلیونی برای اقشار متوسط وجود ندارد.
 
پیشنهاد دلالان وام
مشاوران ارائه وام مسکن با وجود آنکه خود از کاهش تقاضا و سخت‌تر شدن شرایط دریافت وام‌های 50 تا 100 میلیونی بانک‌های خصوصی برای خرید مسکن خبر می‌دهند، اما به دلیل بالا بودن میزان کارمزد آنها با ارائه راه‌های میانبر متقاضیان را به دریافت وام‌های گران قیمت تر ترغیب می‌کنند.
 
از سوی دیگر، برخی از معامله‌گران وام مسکن در صورت ارائه وام مسکن خود خواهان درصد بیشتری از وام به عنوان کارمزد نسبت به سال گذشته می‌شوند، طوری که در ازای ارائه وام 30 میلیون تومانی مسکن جوانان خواهان دریافت 6 میلیون و 300 هزار تومان از مبلغ وام به عنوان کارمزد هستند. اين در حالي است كه در اين بازار، همين وام با قيمت 3 ميليون تومان هم فروخته مي‌شود.
 
تورم در بازار دلالی!
اما برخی از معامله گران بازار که مدعی دریافت وام‌های کلان خرید مسکن از سوی برخی از بانک‌های خصوصی هستند نسبت به چند ماه گذشته که بازار در شرایط رکود بوده است در مقابل ارائه فوری وام خواهان درصد بیشتری از وام به عنوان کارمزد می‌شوند. به طور مثال بسیاری از مشاوران با وعده تحویل یک ماهه، وام 100 میلیون تومانی يكي از بانک‌ها که به صورت سه ساله با اقساط ماهانه چهار میلیون تومان و سود 27 درصد ارائه می‌شود؛ 27 درصد پورسانت دریافت می‌کند.


برچسب ها: تقاضا وام مسكن
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: