کد خبر: ۱۵۴۲۱۹
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۱ - ۰۷:۰۶

خبرگزاری اینترفکس روسیه به نقل از منبعی در وزارت خارجه این کشور گزارش داد مدت توافقنامه دوجانبه در مورد فعالیت این ایستگاه راداری (قبله) در 9 دسامبر جاری به پایان رسید و از این زمان به بعد اجرای این توافقنامه متوقف شده است. این منبع همچنین اعلام کرد که خروج ...

شفاف: روسیه به تازگی از تعطیل شدن ایستگاه راداری خود در جمهوری آذربایجان خبر داده است.

خبرگزاری اینترفکس روسیه به نقل از منبعی در وزارت خارجه این کشور گزارش داد مدت توافقنامه دوجانبه در مورد فعالیت این ایستگاه راداری (قبله) در 9 دسامبر جاری به پایان رسید و از این زمان به بعد اجرای این توافقنامه متوقف شده است.

این منبع همچنین اعلام کرد که  خروج کارشناسان روسی از این ایستگاه در خاک جمهوری آذربایجان تاثیر منفی در روابط مسکو و باکو نمی گذارد.

مسکو و باکو در دسامبر 2011 بررسی های خود در مورد امکان تمدید قرارداد اجاره ایستگاه قبله را آغاز کردند.

بر اساس گزارش های رسانه های روسی، آذربایجان در ابتدا خواهان دریافت سالانه 15 میلیون دلار بابت اجاره قبله به روسیه شد اما بعد از آن این مبلغ را به 150 میلیون دلار و سپس به 300 میلیون دلار افزایش داد.

ایستگاه راداری قبله که در منطقه ای به همین نام در آذربایجان واقع است به عنوان مرکز اطلاعاتی - تحلیلی شناخته می شود.

آذربایجان این ایستگاه را در سال 2002 و برای 10 سال در برابر پرداخت سالانه 7 میلیون دلار به روسیه اجاره داد.

خبرگزاری اینترفاکس پیش از این به نقل از یک مقام دیپلماتیک نظامی روسی اعلام کرده بود مسکو و باکو مواضع نزدیکی در مورد این مسئله ندارند و ممکن است روسیه از استفاده از این ایستگاه چشم پوشی کند.


روسیه همچنین پیشنهاد کرده بود در مقابل چشم پوشی آمریکا از سامانه دفاع موشکی خود در اروپای شرقی حاضر است به صورت مشترک با آمریکا از ایستگاه راداری قبله استفاده کند که با مخالفت باکو و سکوت واشنگتن، این موضوع منتفی شد.

این مقام نظامی روس اعلام کرده بود روسیه به آذربایجان پیشنهاد داده بود توافقنامه اجاره قبله را برای دو یا سه سال و بر اساس شرایط کنونی تمدید کند اما آذربایجان این پیشنهاد را رد کرد و خواستار مبلغ اجاره بالاتر شد.

وی همچنین خبر داد که نیروهای مسلح روسیه اقدامات لازم را برای راه اندازی ایستگاه راداری جدیدی در نزدیکی شهر " ارماویر " در جنوب روسیه انجام داده است تا از آن به جای ایستگاه قبله استفاده شود.

ایستگاه قبله بخشي از سيستم ردياب موشكهاي بالستيک روسيه محسوب مي‌شود که در شمال غربي جمهوري آذربايجان واقع است و در زمان شوروي يكي از مراكز مهم سيستم دفاع موشكي اين این کشور محسوب مي ‌شد.

پس از فروپاشی شوروی و استقلال جمهوري آذربايجان، روسيه درخواست اجاره قبله و استفاده از آن را مطرح كرد که در سال 2002 طي توافقي اين ایستگاه راداری به مدت 10 سال به روسيه اجاره داده ‌شد.
این ایستگاه يکی از ايستگاه های هشدار حملات موشکی است که توسط شوروی سابق برای رديابی موشک های زمينی و موشک های بالستيک دريايی که قابليت انتقال سلاح هسته ای دارند، ساخته شده بود و از سال 1983 به کار گرفته شد.

این ایستگاه 2500 هکتار مساحت دارد و1100 نفر در آن مشغول به کار بودند.

اين تاسيسات راداری متشکل از یک ساختمان 16طبقه با محدوده برد شش هزار كيلومتر قادر است منطقه خاورميانه، شرق دور و بخشي از آفريقا را پوشش دهد.

محدوده پوشش این ایستگاه شامل ايران، ترکيه، چين، پاکستان، هند، عراق تا استراليا و همچنين بخش اعظم کشورهای آفريقايی و جزاير اقيانوس های آرام و هند می شود.

منابع آگاه از اعمال فشارهای گسترده مقامات آمریکایی علیه باکو برای اخراج کارشناسان روس از ایستگاه راداری قبله منتشر شده بود.

به نظر می رسد مقامات جمهوری آذربایجان سعی کرده اند با افزایش هنگفت هزینه اجاره سالانه این ایستگاه، به طور غیرمستقیم زمینه تعطیلی این ایستگاه را فراهم کنند.

برچسب ها: رادار قبله روسیه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۲
تورک اوغلی از تهران
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۰۳
1
0
یاشاسین آذربایجانیم