کد خبر: ۱۵۶۲
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۰:۱۸

در حالي كه چند روز پس از بركناري علي دايي از سمت سرمربيگري تيم ملي فوتبال ايران، مخالفين و موافقين در انديشه چرايي اخراج وي و تحليل عواقب آن بودند، هيچكس از خود نپرسيد كه شخص دايي تا چه حد در اين بركناري موثر بود و تا چه حد مي‌توانست نظر رسانه‌ها، مردم و كارشناسان منصف را تغيير دهد.

سرمربي تيم ملي آرژانتين پس از شكست سنگين شش بر يك تيمش برابر بوليوي بدون موضع گيري برابر مردم، خبرنگاران و كارشناسان، به طور رسمي از آنها عذرخواهي كرد.

به گزارش فارس، در حالي كه چند روز پس از بركناري علي دايي از سمت سرمربيگري تيم ملي فوتبال ايران، مخالفين و موافقين در انديشه چرايي اخراج وي و تحليل عواقب آن بودند، هيچكس از خود نپرسيد كه شخص دايي تا چه حد در اين بركناري موثر بود و تا چه حد مي‌توانست نظر رسانه‌ها، مردم و كارشناسان منصف را تغيير دهد.

جالب اينجاست كه در شب تلخ فوتبال ايران كه منجر به شكست در خانه برابر عربستان شده بود، پربيننده‌ترين برنامه ورزشي تلويزيوني وضعيت علي دايي را مشابه شرايط ديه‌گو آرماندو مارادونا سرمربي آرژانتين دانست و شكست شش بر يك آرژانتين برابر بوليوي را دليلي براي بركناري وي توصيف كرد.

بايد ديد پس از آن شكست تلخ كه در 60 سال گذشته فوتبال آرژانتين بي‌سابقه بود، چه اتفاقاتي رخ داد و مارادونا كه از لحاظ اسطوره بودن به نوعي همتاي علي دايي در ايران است، چه رفتاري داشت.

ديه‌گو آرماندو مارادونا دو روز پس از آن بازي سكوت خود را شكست و به صورت رسمي از مردم خبرنگاران و كارشناسان فوتبال كشورش به خاطر عدم كنترل جو حاكم بر تيم عذرخواهي كرد.(دايي در نشست خبري با برخوردي تند خطاب به خبرنگاران گفت، در جايگاهي نيستند كه در مورد تاكتيك و بركناري وي نظر دهند چراكه آنها او را سرمربي نكردند.)

وي در نامه خود كه از وب سايت infobae.com منتشر شد چنين آورده است: "وقتي مسئول همه چيز باشي، پس از شكست شش بر يك برابر بوليوي چه مي‌تواني بگويي، جز آنكه منتظر كمك كارشناسان و بالا رفتن ضريب صبوري مردم بماني. "

جالب اينجاست كه فدراسيون فوتبال آرژانتين با قاطيت از مارادونا خواست بازيكن مورد غضب خود يعني خوآن رومان ريكلمه را به تيم ملي دعوت كند و به لجبازي با او پايان دهد.
آيا اگر چنين درخواستي در محترمانه‌ترين حالت خود از همتاي مارادونا در ايران صورت مي‌گرفت باعث دعوت ستاره محبوب مردم به تيم ملي مي‌شد؟

تنها چند ساعت پس از دستور فدراسيون فوتبال آرژانتين كه تك تك نمايندگانش با راي مردم انتخاب شده‌اند شاهد قبول آن توسط مارادونا بوديم و نام ريكلمه وارد فهرست تيم ملي آرژانتين شد.

بلافاصله 4 روانشناس ارشد آرژانتين و مورد اعتماد فدراسيون فوتبال آن كشور، به تيم ملي فراخوانده شده و تمامي اعضا به اردوي خارج از كشور منتقل شدند.
در هر حال براي اتفاق رخ داده، نمي‌شود بيش از اين نوشت؛ اما چنين مقايسه‌هايي مي‌تواند تجربه‌اي شود براي آينده فوتبالي كه مدت ها است قصد حرفه‌اي شدن دارد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: