کد خبر: ۱۵۶۴
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۴:۳۴

دیگر موضوعی که در این تحقیقات باعث تعجب محققان شد این بود که صحبت از تصاویر و فیلم‌های مستهجن در میان کل دانش‌آموزان کمتر شده. ولی 90 درصد پسران و 60 درصد دختران تحت تاثیر این‌گونه تصاویر هستند.

طبق مطالعات صورت گرفته در فلسطین اشغالی بیش‌تر نوجوانان اسرائیلی پیش از ازدواج و حتی رسیدن به سن قانونی روابط نامشروع دارند. بر اساس یک مطالعه جدید که در مجله "آکادمی بین‌المللی تحقیقات در زمینه رابطه جنسی" به چاپ رسیده‌است تعداد دانش‌آموزان نوجوان اسرائیلی که روابط نامشروع دارند،‌ طی چهار سال اخیر به شدت افزایش یافته است ‌و این افزایش آمار در دانش‌آموزان دختر چشم‌گیرتر است.

به گزارش «شفاف» و به نقل از روزنامه اسرائیلی "هاآرتص"، این وسیع‌ترین تحقیقی‌است که از سال 1970 تا به حال در مورد رفتارهای جنسی دانش‌آموزان اسرائیلی انجام شده ‌است. بر این اساس بیش از یک‌ سوم از دانش‌آموزان دختر و بیش از نیمی از دانش‌آموزان پسر اسرائیلی در مقطع دبیرستان روابط نامشروع دارند، به عبارت دیگر این آمار از نسبت 1.5 به 1 در سال 1970 به نسبت 3 به 1 رسیده‌است.

دکتر "رونی شتارکشال" مسئول برنامه آموزش بالینی در شناخت رفتارهای جنسی در دانشگاه عبری زبان "حاداثا" گفت: "قوانین بازدارنده در مورد رفتارهای جنسی در نوجوانان رشد بسیار کمی داشته‌است". اگر درگذشته پسری رابط نامشروع داشت باید مطرح می‌کرد که شخص مقابلش فاحشه بوده یا یک دوشیزه‌،‌ ولی این قانون الان از بین‌ رفته‌است.

وی یکی از 4 محققی بود که این مطالعات را انجام دادند. این تحقیقات در میان 4600 دانش‌آموز در 170 دبیرستان مختلف انجام شد. البته پرسشنامه‌ها بیشتر در میان دانش‌آموزان توضیع شد.

تیم تحقیقاتی به این نکته اشاره کردند که نوجوانان اسرائیلی باید با استانداردهای غربی مورد مقایسه قرار بگیرند. در انگلیس 63 درصد از پسران و 64 درصد از دختران زیر 18 سال روابط نامشروع دارند و این آمار در آمریکا 75 درصد در پسران و 63 درصد در دختران است.

به گزارش هاآرتص، پراهمیت‌ترین بخش این تحقیقات رفتار دختران نوجوان است. بر خلاف این واقعیت که دختران زودتر از پسران به سن بلوغ می‌رسند پسران تمایل بیشتری به این گونه روابط نشان می‌دهند. بر اساس آنچه دختران اظهار داشتند ایجاد این روابط برای آنها به علت درخواست دوستان مذکر خود بوده‌است. پسران نیز به این نکته اشاره کردند که به علت کنجکاوی و تمایل به تجربه در این زمینه اقدام به آغاز این نوع از رابطه کردند. ولی مورد مشترکی که هر دو گروه جنسی به آن اشاره کردند این بود که با این رابطه می‌خواستند یک جایگاه اجتماعی به‌دست بیاورند یا می‌خواهند شبیه دیگر افراد شوند.

این مطالعات تائید کرد که روابط نامشروع از جامعه جدا نشده‌اند و در یک اجتماع دیرینه شده‌اند و این موضوع با مقایسه افزایش تعداد دانش‌آموزان در ایجاد رابطه نامشروع با همسالان خود و اطلاعات موجود، ثابت می‌شود.

این روزنامه اسرائیلی افزود، دیگر موضوعی که در این تحقیقات مورد مطالعه قرار گرفته این است که آیا اعتقادات مذهبی تاثیری در پرهیز از روابط نامشروع دارد یا خیر. ولی دانشمندان در کمال تعجب متوجه شدند که پسرانی که اعتقادات مذهبی قوی دارند بیشتر از پسرانی که اعتقادی به دین ندارند به این روابط تمایل بیشتری دارند. این نسبت به صورت 45 درصد(مذهبی) به 40 درصد (سکولار) است. اما این آمار در دختران پایین‌‌تر بود یعنی دختران مذهبی تمایل کمتری نسبت به دختران غیرمذهبی دارند و این نسبت 30 به 40 درصد است.

هاآرتص در ادامه می افزاید: دیگر موضوعی که در این تحقیقات باعث تعجب محققان شد این بود که صحبت از تصاویر و فیلم‌های مستهجن در میان کل دانش‌آموزان کمتر شده. ولی 90 درصد پسران و 60 درصد دختران تحت تاثیر این‌گونه تصاویر هستند. همچنین بیش از یک سوم پسران و 20 درصد از دختران به تنهایی به تماشای این‌گونه فیلم‌ها می‌نشینند.

دکتر شتارکشال در این خصوص گفت: این به معنی این است که نوجوانان امروزی در جای غلطی به دنبال اطلاعات می‌گردند.

محققان در پایان اعلام کردند که این موضوع نمی‌تواند و نباید توسط مدرسه نادیده‌ گرفته شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: