کد خبر: ۱۶۱۹
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۸۸ - ۰۹:۲۶

متاسفانه در شرایط کنونی شاهد اجماع طبیعی در طیف اصولگرا نیستیم. یعنی عده ای سعی بر آن دارند تا از طریق اهرمهایی یک اجماع تحمیلی را به احزاب و مردم بقبولانند که این شیوه ای ناموجه و نامطلوب است.

عماد افروغ با نقد روند اجماع تحمیلی به احزاب و مردم در انتخابات ابراز عقیده کرد : در اردوگاه اصولگرایان حداقل سه کاندیدا و در اردوگاه اصلاح طلبان هم حداقل یک کاندیدای دیگر به جمع کاندیداهای فعلی اضافه خواهد شد.

عماد افروغ عضو ارشد اصولگرایان مستقل در گفتگو با مهر، درباره احتمال اجماع اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری دهم و انتخاب احمدی نژاد به عنوان کاندیدای واحد این طیف اظهار داشت: اجماع اصولگرایان بر احمدی نژاد را برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری دهم منتفی نمی دانم، البته این اجماع باید فرایند طبیعی خود را طی کند نه اینکه به احزاب عضو جبهه اصولگرا تحمیل شود.

افروغ در توضیح روند اجماع طبیعی و معرفی یک کاندیدا از این طریق افزود: اجماع طبیعی بر یک کاندیدا از سوی احزاب عضو یک طیف به این صورت است که این احزاب دور یکدیگر جمع شوند و چند کاندیدای مطرح طیف متبوع خود را بررسی کرده و در نهایت یکی از آنها را که برنامه ای مدون و توانایی بیشتری نسبت به سایر گزینه ها دارد به عنوان کاندیدای نهایی و مورد حمایت خود معرفی کنند که البته اگر در این میان احمدی نژاد هم انتخاب شود ، این انتخابی مطلوب است.

این فعال سیاسی اصولگرا تصریح کرد: متاسفانه در شرایط کنونی شاهد اجماع طبیعی در طیف اصولگرا نیستیم. یعنی عده ای سعی بر آن دارند تا از طریق اهرمهایی یک اجماع تحمیلی را به احزاب و مردم بقبولانند که این شیوه ای ناموجه و نامطلوب است.

این نماینده مجلس هفتم تاکید کرد : بر این اساس مطلوب این است که در انتخابات به سمت تکثر برویم زیرا این به واقعیت سیاسی جامعه ما نزدیکتر است.

افروغ ادامه داد: شرایط و نوع موضعگیریهای گروههای سیاسی به خصوص در طیف اصولگرا بیانگر طبیعی بودن اجماع نیست بنابراین می توان گفت که آقای احمدی نژاد با توجه به وضعیتهای موجود معرف تمام اصولگرایی نیست، مگر اینکه عده ای سعی کنند اینگونه القا شود که اختلافی میان سلیقه گروههای اصولگرا وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه موضوعیت ایجاد اجماع برای انتخاب یک کاندیدای واحد در هر طیف این است که ابتدا تکثری را شاهد باشیم تصریح کرد: متاسفانه در اردوگاه اصولگرایان تکثری دیده نمی شود در حالی که در بین اصلاح طلبان تکثر نسبی وجود دارد و این نشان دهنده آن است که اجماع در آن طیف بیشتر موضوعیت دارد.

عضو ارشد اصولگرایان مستقل در ادامه سخنان خود با مهر در پاسخ به این سئوال که احتمال ورود کاندیداهایی غیر از کاندیداهای فعلی به خصوص به صورت مستقل به عرصه انتخابات وجود دارد یا خیر گفت: به لحاظ واقعیتهای سیاسی احتمال وجود کاندیداهای دیگر غیر از کاندیداهای فعلی در انتخابات ریاست جمهوری دهم بسیار است و این موضوع طبیعی تر به نظر می رسد.

افروغ اضافه کرد: حضور خاتمی در انتخابات زمینه ساز اجماع در دو طیف اصولگرا و اصلاح طلب بود که با کناره گیری وی از عرصه انتخابات فرض عینی اجماع به خصوص در اردوگاه اصولگرایان کمتر شده و میل طبیعی هم بر این است که در این جناح هم تکثری دیده شود که یکی از شرایط حضور حداکثری مردم در انتخابات هم وجود سلایق مختلف و تکثر کاندیداهاست.

اصولگرایان باید به این نکته توجه داشته باشند که برخی گروههای اصولگرا که رای خود را در کاندیدای موجود این طیف نمی بینند ، ممکن است با شرایط فعلی در انتخابات حضور نیابند، رای سفید به صندوق بیندازند و یا به کاندیدای دیگری رای دهند

وی با بیان اینکه شاید در حال حاضر ذهن محاسبه گرایانه برخی اصولگرایان بر این است که تنها با کاندیداتوری احمدی نژاد نژاد پیروزی برای آنها حاصل خواهد شد یادآور شد: اصولگرایان باید به این نکته توجه داشته باشند که برخی گروههای اصولگرا که رای خود را در کاندیدای موجود این طیف نمی بینند ممکن است با شرایط فعلی در انتخابات حضور نیابند، رای سفید به صندوق بیندازند و یا به کاندیدای دیگری رای دهند چرا که در حال حاضر مرزبندی اصولگرایی و اصلاح طلبی به هم ریخته است.

این استاد دانشگاه در ادامه موضوع اصلاح طلبی و اصولگرایی را مربوط به زمانی خواند که در طیف اصلاح طلب علم سکولاریسم و لیبرالیسم مطرح شده بود و اصولگرایان نیز در مقابل آن گفتمان اصولگرایی را مطرح کردند.

وی گفت : این واقعه مربوط به همان زمان از تاریخ سیاسی کشور است وگرنه التزام به اصول انقلاب و اصلاح در امور جزو لازمه های انقلاب اسلامی است و هیچ اصولگرا و اصلاح طلب انقلابی این مبانی را رد نمی کند البته اختلاف روش و تاکتیک نیز در این بین وجود دارد.

افروغ تاکید کرد که در حال حاضر وظیفه اصلی نخبگان و رسانه ها این است که جدا از مباحث حزبی و گروهی، توقع ارائه برنامه از سوی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری دهم را بالا ببرند چرا که این موضوع جلوی انتخاب احساسی از سوی مردم را می گیرد و به آینده برنامه محور جامعه کمک می کند.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی اینکه آیا در حال حاضر می توان پیش بینی کرد که چه طیف یا چه شخصی پیروز انتخابات ریاست جمهوری دهم خواهد بود گفت: فعلا نمی توان پیش بینی کرد که چه کسی در انتخابات ریاست جمهوری آتی پیروز انتخابات خواهد شد چون وزنه رخداد تکثر بر وزنه عدم رخداد آن می چربد و به هر حال پیش بینی ها باید بر اساس واقعیات باشد.

عضو فراکسیون اصولگرایان مستقل مجلس هفتم در پایان درباره تعداد کاندیداهای دو طیف اصولگرا در انتخابات ریاست جمهوری دهم خاطرنشان کرد: در اردوگاه اصولگرایان حداقل سه کاندیدا و در اردوگاه اصلاح طلبان هم حداقل یک کاندیدای دیگر به جمع کاندیداهای فعلی اضافه خواهد شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: