کد خبر: ۱۶۲۹
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۱:۴۰

سينماي ايران تلاش مي‌كند تا تصوير غلط را تصحيح كند و تصوير واقعي از ايران و مردم ايران را به جهانيان نشان دهد.

«مجيد مجيدي»، كارگردان فيلم «آواز گنجشك‌ها» در يك نشست خبري در لس‌آنجلس آمريكا اعلام كرد: مي‌خواهم فيلم‌هايم تصوير متفاوتي از ايران را به تماشاگران غربي نشان دهد.

هم‌زمان با آغاز اكران فيلم «آواز گنجشك‌ها» در سينماهاي آمريكا، «مجيد مجيدي» روز گذشته در يك نشست خبري پاسخگوي پرسش‌هاي خبرنگاران خارجي بود.

«مجيدي» در ابتداي اين نشست گفت: تصويري كه رسانه‌هاي غربي از ايران نشان مي‌دهند، تاريخ غني كشور ما را ناديده گرفته است. من مي‌خواهم در فيلم‌هايم به تماشاگران غربي تصوير متفاوتي از ايران را نشان دهم.

«مجيدي» اظهار كرد: من مي‌خواهم اين فيلم تصوير متفاوتي از ايران به تماشاگران نشان دهد؛ چرا كه تصويري كه رسانه‌هاي آمريكايي نشان مي‌دهند، ايران به‌عنوان يك دشمن ايدئولوژيك مصمم به كسب سلاح‌هاي هسته‌يي است.

كارگردان فيلم «آواز گنجشك‌ها» در ادامه با اضافه كردن اين مطلب كه « تصوير مخدوشي كه از ايران در رسانه‌هاي خبري غرب نشان داده شده است، تصوير اشتباهي است» گفت: تلاش براي اين‌كه به همه‌چيز از دريچه‌ سياسي نگاه شود و ناديده گرفتن كشوري با ‌چنين تاريخ طولاني و فرهنگ غني موجب مي‌شود تا تصوير ايران در جهان آسيب ببيند.

وي افزود: سينماي ايران تلاش مي‌كند تا اين تصوير غلط را تصحيح كند و تصوير واقعي از ايران و مردم ايران را به جهانيان نشان دهد.

كارگردان فيلم «بچه‌هاي آسمان» در ادامه اين نشست به بحث سانسور در سينماي ايران پرداخت و گفت:

صنعت شكوفاي فيلم در ايران از آن جايي‌كه نمي‌داند با ماموران سانسور در كشور چگونه رفتار كند، اغلب بايد با حدس و گمان به فعاليت خود ادامه دهد.

وي افزود: در ايران واقعا يك چارچوب استاندارد براي پرداختن به فيلم‌ها وجود ندارد. اين مساله بستگي به سليقه‌ي افرادي دارد كه در دولت حاكم، حضور دارند.

مجيدي در ادامه به فرانس‌پرس گفت: در زمان رياست جمهوري محمد خاتمي، شرايط كمي بهتر و آسان‌تر بود، اما در دولت حاكم اوضاع كمي سخت‌تر شده است. مشكل اين است كه وضعيت سامان‌يافته نيست و شما نمي‌دانيد كه شرايط چگونه است. يك فيلم در زمان يك دولت سانسور مي‌شود و در زمان دولت بعدي موفق به كسب جايزه مي‌شود.

به نوشته‌ي فرانس‌پرس، فيلم «آواز گنجشك‌ها» به‌جهت به‌تصوير‌كشيدن زندگي روستايي در ايران و هم‌چنين فيلم‌برداري خاص آن در نمايش زيبايي‌هاي طبيعت ايران، مورد تمجيد منتقدان سينما در آمريكا قرار گرفته است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: